Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • София
  • Мнения: 11 276
Прекратих отпуска си по майчинство преди детето ми да е навършило 2 г. Подадох молба до работодателя да ми бъде изплащано половината майчинство. Той се съгласи (къде ще ходи) Grinning . Каква беше изненадата ми, когато получих фиша си и установих, че половината майчинство ми е платено само за изработените дни (била съм в болнични и отпуска няколко дни). Правилно ли е това? В КСО в чл. 54, ал. 1 не е упоменато, че се изплаща само за изработените дни. Чудя се дали не е казано другаде. Моля мамите, които разбират от тази материя да ми помогнат, че да ида утре подкована при юрисконсулта да си търся правата... Shocked  Grinning

# 1
  • София
  • Мнения: 5 304
в последния брой на сп. Мама има същия казус:

цитирам(преписвам) частично "Обезщетението за отглеждане на малко дете не се променя (50 на сто от МРЗ), т.е. не зависи от това, дали сет в болничен или платен отпуск и не се включва кам брутното трудово възнаграждение за изчисляване на обезщетенитео за временна неработоспособност. Тези 60 лв. се добавят към платения ви год.отпуск, към паричното обезщетение за врем. неработоспособност поради общо заболяване или за гледане на болно дете за същия период. Обезщетението за отглеждане на малко дете при работеща майка се изплаща от р-дателя, но не за негова сметка, а от фондовете на НОИ. Върху това обезщетение се правят здравноосигурителни вноски в р-р на 4.5 % за с-ка на р-дателя. Ако обезщетението Ви не е изплатено в пълен р-р-, можете да се обърнете към съотв. териториално подразделение на НОИ"

# 2
  • София
  • Мнения: 5 304
ето тук някъде също имаше отговор на въпроса, обаче в момента търсачката им не работи - пробвай утре  Sad

http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/index.asp

или направодай линка на вашата там финансистка - да си го търси бе, това й е служебно задължение , явно не го прави нарочно, а от незнание  Rolling Eyes

# 3
  • София
  • Мнения: 11 276
Ейййй, Биби страшна си!!! Grinning  Много благодаря Grinning. Май не е от незнание, ами заплатите ни се смятат с програмата на Омекс. Аз имам приятел, който пък прави "Аладин" и той каза, че трябва да ми се изплати цялото обезщетение (половинката, де... Wink ). Даде ми телефони в НОИ. Обадих се на 144 и оттам ми дадоха... Имам 4 телефона и вчера и днес на тях не отговаря никой Imp . Интересно, че на публичния им телефон има човек, ама на другите никой не вдига 2 дни.... Както и да е... мисля, че ще се разберем в ТРЗ, защото най-вероятно в програмата е заложено да смята така тази сума.
Още веднъж благодаря  Grinning

# 4
  • София
  • Мнения: 5 304
Laughing  Laughing  Wink  Wink

за нищо

# 5
  • София
  • Мнения: 11 276
Сега идвам от НОИ. Пуснах си запитване там. Иначе неофициално ми казаха, че не можело да се взимат 2 обезщетения. По моя казус нямало нищо черно на бяло в закона. Трябвало да се тълкува. Обаче за дните на платения годишен отпуск би трябвало да ми се плаща 1/2 майчинство. За болничните не трбявало  Shocked Сега ще си чакам 1 м. да ми отговорят и после ще видим....

# 6
  • София
  • Мнения: 5 304
а стига бе - едното обезщетение няма нищо общо с другото  Sad  Confused:  Confused:  Confused:  - върнала си се на работа, обаче детето ти се е разболяло - трябва да ти плащат и болничния и 60-те лв.
аз пък ходих до службата да си занеса болничния и понеже и аз смятам да се върна по-рано - живот и здраве - та проиграхме случая в Бизнес навигатор - като сложихме 12 отработени дни, 5 дни  платен отпуск и 5 дни болнични - и си ми изкара нетната РЗ + тези 60 лв. ( само, че р-дателя внася зравна вноска в/у тях), сега ще питам и бившите ми колеги, щото аз преди 2 години бях много в час с тез работи и честичко ходех да НОИ даим вдигам скендъли  Embarassed , ама сега от 2 год. съм на нова работа и съм малко out of space  Sad .
Много държа принципно да изясним въпроса, щото явно много мами не си ползват 2 - те години

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Цитат на: Vache
Ейййй, Биби страшна си!!! Grinning  Много благодаря Grinning. Май не е от незнание, ами заплатите ни се смятат с програмата на Омекс. Аз имам приятел, който пък прави "Аладин" и той каза, че трябва да ми се изплати цялото обезщетение (половинката, де... Wink ). Даде ми телефони в НОИ. Обадих се на 144 и оттам ми дадоха... Имам 4 телефона и вчера и днес на тях не отговаря никой Imp . Интересно, че на публичния им телефон има човек, ама на другите никой не вдига 2 дни.... Както и да е... мисля, че ще се разберем в ТРЗ, защото най-вероятно в програмата е заложено да смята така тази сума.
Още веднъж благодаря  Grinning


Нищо общо няма това с Омекс-а. От чисто незнание си е. Познавам Омекса, меко казано, добре и това си е чисто операторска грешка. Та ако ти излезнат с номера "Ама тя програмата се е объркала", както имат гадния навик често да се оправдават, им кажи да си настройват перата правилно и да четат повече.  Imp

# 8
  • София
  • Мнения: 11 276
Цитат на: bibi
а стига бе - едното обезщетение няма нищо общо с другото  Sad  Confused:  Confused:  Confused:  - върнала си се на работа, обаче детето ти се е разболяло - трябва да ти плащат и болничния и 60-те лв.
аз пък ходих до службата да си занеса болничния и понеже и аз смятам да се върна по-рано - живот и здраве - та проиграхме случая в Бизнес навигатор - като сложихме 12 отработени дни, 5 дни  платен отпуск и 5 дни болнични - и си ми изкара нетната РЗ + тези 60 лв. ( само, че р-дателя внася зравна вноска в/у тях), сега ще питам и бившите ми колеги, щото аз преди 2 години бях много в час с тез работи и честичко ходех да НОИ даим вдигам скендъли  Embarassed , ама сега от 2 год. съм на нова работа и съм малко out of space  Sad .
Много държа принципно да изясним въпроса, щото явно много мами не си ползват 2 - те години



Олелееее, ами сега какво да правя... къде да залагам тротила  Imp . Като си помисля, след като 2 служителки на НОИ ми казаха така, къде да ходя да се разправям?! То е ясно, че в писмото ще пише същото. Тя цитира чл. 16.. и някой си (не го запомних), сега ще ида да търся, обаче каза, че това нещо не е упоменато твърдо никъде и е въпрос на тълкуване... >и то значи ще си го тълкуват в тяхна полза  Sad . Определено ще си ме прецакат и аз не знам къде да си търся правата. Ужас!!!

Ако отида при юрисконсулта дали ще има файда??? ТРЗ-то каза, че така било заложено в програмата и че на всички майки така плащали. Не че се сещам за друга колежка дето да си е прекратила майчинството... Освен това шефа на ТРЗ казал на единия началник "Абе тия там твоите, дето не ги знам какво работят нещо претенции имали..." Imp , та ми е чсно накъде отиват нещата...

# 9
  • София
  • Мнения: 11 276
Цитат на: dara
Цитат на: Vache
Ейййй, Биби страшна си!!! Grinning  Много благодаря Grinning. Май не е от незнание, ами заплатите ни се смятат с програмата на Омекс. Аз имам приятел, който пък прави "Аладин" и той каза, че трябва да ми се изплати цялото обезщетение (половинката, де... Wink ). Даде ми телефони в НОИ. Обадих се на 144 и оттам ми дадоха... Имам 4 телефона и вчера и днес на тях не отговаря никой Imp . Интересно, че на публичния им телефон има човек, ама на другите никой не вдига 2 дни.... Както и да е... мисля, че ще се разберем в ТРЗ, защото най-вероятно в програмата е заложено да смята така тази сума.
Още веднъж благодаря  Grinning


Нищо общо няма това с Омекс-а. От чисто незнание си е. Познавам Омекса, меко казано, добре и това си е чисто операторска грешка. Та ако ти излезнат с номера "Ама тя програмата се е объркала", както имат гадния навик често да се оправдават, им кажи да си настройват перата правилно и да четат повече.  Imp


Дара, можеш ли тогава да видиш как Омекса смята тоя казус. Точно както Биби е написала 5 дни болнични, 5 платен отпуск и 11 работни. Защото въпросната колежка с това се оправда точно - с програмата. Абе има хора дето казват "Аз написах правилно, ама компютъра сбъркал"  Imp

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 49
Зна4и от нашто ТРЗ ми казаха, че само когато се ползва болни4ен за същото дете, за което се получава майчинството, тогава размера се намалява с дните на болничния. Но не и за други видове отпуск

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 258
Vache и аз бях забелязала, че ми дават майчинските в зависимост от изработените дни, но реших, че така трябва. Сега помолих в сектор заплати да проверят и чакам отговор.

# 12
  • София
  • Мнения: 5 304
Цитат на: Svetlanka
Зна4и от нашто ТРЗ ми казаха, че само когато се ползва болни4ен за същото дете, за което се получава майчинството, тогава размера се намалява с дните на болничния. Но не и за други видове отпуск


хм - това ми звучи логично, т.е. какво изилиза, че трябва да вземаш болнични за себе си   Sad  Confused:

# 13
  • София
  • Мнения: 11 276
Цитат на: bibi
Цитат на: Svetlanka
Зна4и от нашто ТРЗ ми казаха, че само когато се ползва болни4ен за същото дете, за което се получава майчинството, тогава размера се намалява с дните на болничния. Но не и за други видове отпуск


хм - това ми звучи логично, т.е. какво изилиза, че трябва да вземаш болнични за себе си   Sad  Confused:


Все пак, обаче за платения годишен отпуск не трябва да ми ги взимат тия 60 лв., а ето че днес ми ги няма във фиша за август, когато бях в отпуска Shocked .
Абе тъпа работа... не стига, че болничните се изчисляват в/у предходните 6 месеца, демек в/у МРЗ, ами и тия пари не дават. Егати държавата, егати.... Imp Надница 5 лв., никакви режийни пари, никакво майчинство.... Иди му обясни на детето, че не трябва да се разболява докато не поработиш 6 месеца, че да си вземеш 90% от реалната заплата...
Благодря на всички за отговорите!!!! Като ми пратят писмото от НОИ ще ви пиша какво са ми отговорили! Bulb

# 14
  • София
  • Мнения: 11 276
Цитат на: Denitza
Vache и аз бях забелязала, че ми дават майчинските в зависимост от изработените дни, но реших, че така трябва. Сега помолих в сектор заплати да проверят и чакам отговор.


Бягай да си търсиш правата  Grinning , поне за отпуските да ти дадат парите   Sign Exclamation



Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт