Как да откажа детето си от бибата?

  • 4 335
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Здравейте!
Моля, споделете идеи и съвети как да откажа детето си от бибата. Момче на година и 4 месеца. В момента има само 7 зъба. Без нея не може да заспи. Не иска дори да ляга без нея. Когато я види през деня, веднага започва да се тръшка и да я иска. Но дори и да не я види, все някога се сеща, докато си играе и започва да казва "баба, баба" и тича към шкафа, в който знае, че е. Ако не му се даде, отново започва рев.

# 1
  • Мнения: 265
Заповядай. http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=3717
Малката още е със залъгалка, но до премахването и мисля да прибегна като и избият кучешките зъбки...
Иначе от мами знам че най-ефикасния начин е с отрязването на върха на биберона.

# 2
  • Мнения: 74
Благодаря много, наистина интересна статия! И аз съм чувала за отрязването на върха. Най-вероятно ще го пробвам, но си мисля, че трябва да имам една биба в резерв, за всеки случай  Simple Smile

# 3
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193

Иначе от мами знам че най-ефикасния начин е с отрязването на върха на биберона.
вярно е...щерката до 1,5 става и ляга с нея,бяха като залепени двете,накрая не издържах и кръц...очаквах рев до небесата,но не би...просто е била свикнала,опитай  Peace

# 4
  • Мнения: 35
Здравей, ще споделя как протече отказването при нас. Мойта дъщеря отскоро е без биба. На 20 декември я скрих и като я търси казвам няма я и показвам че не е на мястото където тя знае че стои. Мислех да я отказвам постепенно от този аксесоар както аз я наричам ,но имаше обратен ефект. Като не я вижда дълго време и после ги лапа наведнъж по две. Направила съм уникални снимки от този момент. Притеснявах се и аз за спането ,но явно умората надвива.Неискам да се хваля че сме я отказали обаче ,защото едната от общо четирите биби някъде сме я изгубили вкъщи и немога да я намеря. Дано да не ме изненада някой ден с бибата в уста.

# 5
  • Мнения: 74
Здравейте, момичета!
Ние от началото на тази година може да се каже, че вече отказахме бибата  Simple Smile Тази, която непрекъснато искаше и смучеше, я скрих и казах, че "бау-бау" я изяде и я няма вече, но пък ще му дам една стара. "Старата" е същата, но я резнах почти по средата. В началото се опитваше да я смуче, но въобще не му хареса и веднага я изплюваше. Но задължително трябваше да му е в ръката, когато заспива, ей така за успокоение. Първите дни заспиваше трудно, повече време му отнемаше, защото беше свикнал с биба и си я чакаше, питаше за нея, търсеше я. Но като получаваше все един и същ отговор и виждаше старата в ръката, се успокояваше. Така с времето спря да я търси дори, когато заспива. Сега заспива по-бързо, нормално, но пък се научи да си гушка една малка плюшена маймунка - "мун". Та явно наистина разковничето е в махането изведнъж, а не постепенно Simple Smile

# 6
  • Мнения: 961
Нямам личен опит, но мъжът ми разказваше как баща му отучил сестричката му от биберона. Разрязал върха на бибата на две, за да не прави вакуум и като я подъвкала малко, сестра му сама я изхвърлила. После й казвали, че сама си е изхвърлила бибата и тя се примирила. Дано и при вас подейства.

# 7
  • Мнения: 64
А НИЕ СМЕ НА 1ГОД И 8МЕСЕЦА И СЪЩО ОЩЕ СМЕ С БИБА  и аз незнам как да я махна да ви кажа като по малка въобще не я тарсе6е но сега без нея неможем кога мислите че е подходящия момент??и аз мисля че е вече голяма но нямам си на идея как ще я махаме

# 8
  • Мнения: 74
Мога само да кажа, че трябва да стане изведнъж. Ние така направихме. А и твоето дете е вече голямо, пробвай да й говориш, да й обясниш.

# 9
  • Мнения: 36
И ние сме на 1,6 год. и още с биба. Много ни е сладка , даже и когато е със запушен нос  и неможе да диша пак не я оставя. Само се каня от изникването на 1 зъб си казвам че ще я откажем... и сега ни растът 4 кътника наведнъж .... малееее много е тежко .... и от доста време съм се подготвила с 2 биби - едната да режа ... ама.... сега ще чакам да изникнат 4те кътничета и тогава... пишете как е минало при вас . Успех !Стискаме палци

# 10
  • Мнения: 64
абе аз и обеснявам но се прави че не ме разбира..незнам пробвах когато я потарси съм отрязала една давам и я слага я и после я хвърля но вечер като спи ако се размарда си я търси ако не и я дам ще се сабуди и игри до зори за това вечерната мисля малко по нататък ще видим

# 11
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
абе аз и обеснявам но се прави че не ме разбира..незнам пробвах когато я потарси съм отрязала една давам и я слага я и после я хвърля но вечер като спи ако се размарда си я търси ако не и я дам ще се сабуди и игри до зори за това вечерната мисля малко по нататък ще видим
разбират,разбират и още как  Wink
Всичко е до навик,както при възрастните,щом не я търси постоянно,значи не и е нужна,детенцето ти е достатъчно голямо за да те разбира,пробвай да я занимаваш с нещо друго в такъв момент:книжка,филмче,песни със сигурност има начин.
А това за през ноща не бива да те плаши,дори и да се събуди ще поиграете и пак ще заспи,все пак родителят е този който трябва да наложи дисциплината.
Успех!

# 12
  • Мнения: 64
оо съгласна съм че разбира но за през ноща имахме период в който се събужда6е всяка ве4ер и не за нещо друго нито рев нито нищо а просто за игра..

# 13
  • София
  • Мнения: 107
Синът ми беше с биберон до 2 години и половина Joy. Накрая беше останал само за заспиване. Един ден докато бяхме на разходка я подарихме на едно кученце. GrinningНяколко дена си я търси, спа по- неспокойно, но като цяло всичко мина добре като се има предвид колко "пристрастен" беше, но той беше вече голям и разбираше, когато му обяснявах защо я няма. Дъщеричката ми поне не иска и да чуе за биберон.

# 14
  • Мнения: 3
Моето детенце е на 1г и 9 месеца и напоследък все повече започна да търси биберон , особено вечер като спи  , имате много интересни предложения как да го откажа от биберона ще пробвам вашите методи , благодаря много за идеите !

# 15
  • СОФИЯ/ДРАГАЛЕВЦИ
  • Мнения: 752
бибата на дъщеря ми отказах много лесно -а мислех че ще е страшно -рев и т.н.
една вечер просто я взех и отрязох връхчето -казах че мишката я е изяла. Много ми помогна тая мишка  Laughing   дъщеря ми си взе бибата и я изхвърли сама в кофата и до тука беше .

# 16
  • Мнения: 4 070
Аз мисля, че на година и 4 м. е рано за отказване от бибата, особено като няма още повечето зъби. Моят син беше минал две години и бяхме на село не можахме да я намерим като си тръгвахме и му казахме, че е останала там (че сме я дали на кучето) и това е- заспа и нямаше никакви проблеми, разбра че я няма вече.

# 17
  • СОФИЯ/ДРАГАЛЕВЦИ
  • Мнения: 752
на дъщеря ми първото зъбче изби на 1г и 3м -и махнахме бибата на  чак на 2.7 когато вече имахме всички зъбки

# 18
  • Мнения: 28
А защо искаш да откажеш детето от биба? Всъщност искаш да я откажеш от нещо, което я успокоява?
 Аз съм против насилствено отказване от залъгалки. Не твърдя, че съм права, но когато детето ми се чуства спокойно с нещо (в случая залъгалка), коя съм аз, че да го откъсвам от него?
 Големият ми син ще стане на 3, закъгалка ползва много малко време, но все още пие мляко с биберон. Не се буди през нощта, но на обяд, преди заспиване, си пие. Не ми пречи. Щом на него у харесва... Смятам, че след известно време, сам ще се откаже. Както и твоето детенце от неговата биба  Peace
Ти си знаеш най-добре, разбира се Simple Smile Услех   bouquet

# 19
  • Мнения: 9
Здравейте ние много бързо се отказахме от бибата на 1г и 6м бях направила един снежен
човек казах и че снежният човек я е взел и до там беше Simple Smile
 Но да ви призная съжалих че така гадно я скрих Sad
 elichka87 съгласна съм с теб Peace

# 20
  • Мнения: 97
при нас пък от самосебе си се получиха нещата.  Praynig
по принцип бибата само за заспиване я ползвахме и като малко бебе повечко. но малко след като навърши година дъщеря ми сама почна да не й обръща внимание, така си постоя в леглото й докато не я прибрах в 1 шкаф. сега като почне да рови в шкафа и я намери си я слага в устата и после я вади или аз я махам, въобще не възразява.
приятелки ми разказват обаче, че примерно казват "хайде да дадем бибата на еди-кой си" напр. приятелче, по-малко дете роднина, но в случая детето трябва да разбира какво му се казва. детето обикновено се съгласява, а после като забрави и я потърси - "нали я дадохме на еди-кой си" и така докато запомни, че бибата му я няма вече.  Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 268
Здравейте, виждам, че отдавна никой не е писал тук, но аз имам голям проблем с бибата на моя син.
   Беше за 5 дни при баба си и дядо нагости. Аз бях сложила бибата в чантата, но те не я намерили и помислили, че вече се е отказал от нея. Така с известно мрънкане (както ми беше обяснено), заспивал, но той по принцип така си заспива. Т.е. те не са разбрали да има проблем детето със заспиването, а за бибата въобще не им е дошло на ум. Появявам се аз и започвам да си го приспивам - рев и истерии. Все вре пръсти, чаршафи, ръкави в устата и се ядосва. Като заспива го чувам как посмуква по малко с уста. Прибрахме се в къщи и сега понякога заспива малко по-лесно , понякога пак истерии и непрекъснато показва как си иска бибата със звуци жестове и всички възможни начини. Уточнявам, че биба сме ползвали само за заспиване и за тези моменти говоря. Това продължава вече трета седмица. Давам му вода за успокоение (отначало от шише с биберон, сега от такова с полу-твърд накрайник), но той ползва шишетата като биба и изпива огромни количества вода и накрая като свърши водата си смучка и въздух или дъвче накрайника. Ако върна бибата и започна да разигравам сценарии от рода на "дадохме я," или "я подарихме" едва ли ще сработят, защото както е изчезнала веднъж и се е появила, така ще се появи пак... едва ли това е решението. Както казах не му пречи да ползва шишето като биба, т.е. и рязването на върха не е вариант. За връщане изцяло на бибата не мога да помисля, защото освен че крие риск от деформация на небцето и зъбите, скоро ще ни приемат на ясла, а там не им дават биберон (същото нещо на ново, не мога да го изживея). Та... въпросът ми е някой има ли опит с такова дълго упорство за бибата и как се  е справил или отминало ли е, или някакъв друг радикален съвет.
 

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
И аз се готвя за настъпването на момента с махането на биберона.За сега се учим да е без памперс през деня, за това реших да изчакаме с биберона.Живот и здраве септември трябва да е на ясла, а там са без биберони, така че към август трябва да я махна.Дано само да стане леко и без много плач Praynig

# 23
  • Мнения: 15 379
Аз я махнах с рязане наполовина.

В яслите, дори и детето да не е отвикнало, бързо ги оттучват от ползване на биберон. За това не бих се притеснявала.

# 24
  • Мнения: 28
Мен пък, в яслата, все ме питаха, защо не нося на детето залъгалка (той не ползваше)
Не мисля,че би трябвало да има проблем с нея в яслата. Да не би, да се отнася за детската след това? Защото в яслите има и много малки бебенца.
 Все пак,си мисля, че детето ще е по-спокойно (както и ти) ако му дадеш залъгалка. Може да му растат кътници и да е изнервено. Знаеш,че биберона ги успокоява. Не го мъчи, това е моят съвет!
Успех все пак   bouquet

# 25
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Голямата ми дъщеря беше със залъгалка до 2 г. и 11 м! Отказа се, когато й дойде времето. Нито рязане на връхчета, нито всякакви други "изпитани" методи са ни помогнали. Сега малка смуче палеца си, а така ми се искаше да се беше пристрастила към биберон! Че него мога да махна, а палеца не...

# 26
  • Мнения: 15 379
Не знам да има много малки бебенца в яслите.
Синът ми на ясла не е ходил, приятелчета негови - да.
От майките им знам, че ползването на биби и шишета с биби за приспиване не се толерират.
Освен това - всеки персонал с готовност би се отзовал да помогне за махането на пелени или биби.

# 27
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Голямата в яслите беше без биберон. Заспиваше без него, докато вкъщи по всяко време дъвчеше биберони( имаше чантичка, в която си носеше поне 4-5  Mr. Green Mr. Green).

# 28
  • Мнения: 28
Не знам да има много малки бебенца в яслите.
Синът ми на ясла не е ходил, приятелчета негови - да.
От майките им знам, че ползването на биби и шишета с биби за приспиване не се толерират.
Освен това - всеки персонал с готовност би се отзовал да помогне за махането на пелени или биби.


 В яслата,при нас, от 15 деца 4 бяха бебета, между 6-9 месеца. Казвам при нас как е било, не мога да знам в другите ясли как е Simple Smile Но доста мои познати са ми казвали, че не са имали проблем със залъгалките. По-скоро наблюдавам, че лелките гледат да премахнат пелените.
Но разбира се, навсякъде е различно  Peace

# 29
  • Мнения: 15 379
Съвсем естествено е, че на бебе на 6 или 9 месеца е абсурдно да му се маха биберонът.
Само че в софийските ясли бебета се приемат от 10 месеца, като в някои от тях има изискване детето да може да ходи самостоятелно, иначе не го приемат.

Не зная авторката откъде е, но детето й е на 1 година  и 4 месеца. В този смисъл е напълно реално и възможно детето да бъде отказано от биберон, било то в яслата, или у дома.

Бебе на 6 месеца не е съвсем малко бебенце. Ако е в контекста на постъпване в ясла и махане на биберон - да. Всъщност нямах никаква идея, че е възможно приемането в ясла на тази крехка възраст. Струва ми се ужасяващо, но пък не е по темата.

# 30
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Моят син се отказа самичък някъде след годинката, каучуковата беше в окаяно състояние, възможно е и да е била пробита от зъбките му, не пожела новата, която му бях купила, а старата я отхвърляше постоянно.

Мисля си, че авторката би могла малко да изчака, възможно е и детето само да се откаже.

Искам да споделя наблюденията си от тук. Често срещана гледка е, да се види дете на видима възраст 3- 4 год. с биберон в устата.

# 31
  • Мнения: 62
Моят големия ще стане след 2м на 4г и още е с биби и вече се вбесявам
Да Мадам така е френските деца са с бибита до доста късно.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 343
От 1сед вече е без биберон,нямаше драма,заспива спокойно и спи по цяла нощ...
Една сутрин баща му реши,че това е края на биберона и просто го изхвърли,за да не се изкушаваме да му го даваме,каза му,че го е хвърлил,защото е скъсан.После на няколко пъти,той пита за нея,но му казвахме,че е в кофата и дотам...В интерес на истината очаквах голяма драма около нея,слава Богу,свикна бързо...Успех на всички!

# 33
  • Мнения: 3 241
И ние бяхме на тази вълна до преди няколко месеца. Моника я ползваше само за заспиване.
Момичетата тук ми помогнаха с много идеи и аз ползвах комбинация от няколко.
 
Пътувахме и й казах, че сме я забравили. Заспиването не беше проблем, но се будеше през нощта и си я търсеше. Бяха големи истерии посред нощ и й я давах и я взимах сутрин тайно. Един ден я видя и вечерта казах "кучето я изяде" Simple Smile Но в крайна сметка и тези нощни търсения изчезнаха.
Онзи ден намери последната, захвърлена в една кутия, но й показах, че е скъсана, а и тя знае, че тя вече е голяма за нея и направихме ритуално хвърляне в боклука Simple Smile

# 34
  • Мнения: 15 379
Моят големия ще стане след 2м на 4г и още е с биби и вече се вбесявам
Да Мадам така е френските деца са с бибита до доста късно.

А как е захапката, как са зъбките?

# 35
  • Мнения: 354
Моят големия ще стане след 2м на 4г и още е с биби и вече се вбесявам
Да Мадам така е френските деца са с бибита до доста късно.

А как е захапката, как са зъбките?

Да,как са наистина зъбите и захапката?И ние все още ползваме биба и много се притеснявам да не й се изкривят зъбите Tired
От края на миналото лято я ползвахме предимно за сън,мноооого рядко и през деня.От скоро е на ясла и започна отново често да я търси и през деня и особено в яслата.Персонала там ми каза да не се притеснявам,че е временно явление и е от стреса,който изживява в момента Confused Но искам вече да я махаме,голяма е...притеснявам се както казах за зъбите.Вкъщи не съм правила опити да я махам и при спането исках да изчакам първо да си изкара зъбите,че така се успокоява,но с това темпо на никнене... Crazy

# 36
  • Мнения: 10 547
Срам, не срам, моето дете бие рекорда в темата.  Simple Smile Точно три години ползва биберона. Навръх третия рожден ден си казаха сбогом. От раз. Гуфи, любим герой, натоварен от детето с качества и като палавост Simple Smile, взе, че отмъкна пустата му биба.  Mr. Green
Последната година бибата служеше само за заспиване.
Зъби и захапка в отлично състояние. Лек говорен дефект, но идващ от къса юздичка.

# 37
  • Мнения: 354
А Касита не е твой рекорда Naughty  Mr. Green

Моят големия ще стане след 2м на 4г и още е с биби и вече се вбесявам

Та и за това и аз питам hahuhihi как е детето със зъбките след почти 4г с биба,че не е никак малко време

# 38
  • Мнения: 15 379
Аз съм виждала дете на 4 години, което е ползвало биберон до тази си възраст и захапката, че и зъбите са окаяни.
Тъй като моето дете е с къс френулум на горната устна, на година и 2-3 месеца го водих за първи път на ортодонт. Та докторът щеше да ме набие как може такова голямо дете да ползва биберон Laughing. Макар че ползвах върха за времето си при бибероните - биберон с място за зъбите.
Истината е, че след като махнахме биберона, френулумът е почти изцяло решен като проблем, но това и каза докторът.

# 39
  • Мнения: 2 216

Искам да споделя наблюденията си от тук. Често срещана гледка е, да се види дете на видима възраст 3- 4 год. с биберон в устата.


Аз виждам в магазините и тук се продават биберони за 36м т.е. до 3год възраст детето може да ползва биберон...

# 40
  • Мнения: 64
Мога само да кажа, че трябва да стане изведнъж. Ние така направихме. А и твоето дете е вече голямо, пробвай да й говориш, да й обясниш.

пак да се вклуча и да кажа,че от 5 май сме без биберон..обяснения не помогнаха просто вечерта реших,че повече няма да я дам,казах и че кучето я изяло плака многооо 1 час горката бях на косъм да и я дам отново но си казах не.....и това беше повече 1сълза не е проронила за биберон..
е казваше ще купим нова или нещо подобно но това беше....сега заспива малко по трудно.не веднага както с биберон,въртим се,говорим но заспива....успех на всички Simple Smile

# 41
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663

Искам да споделя наблюденията си от тук. Често срещана гледка е, да се види дете на видима възраст 3- 4 год. с биберон в устата.


Аз виждам в магазините и тук се продават биберони за 36м т.е. до 3год възраст детето може да ползва биберон...


В интерес на истината, след като детето навърши 2 години бяхме поканени с писмо да посетим зъболекар, тук профилактика е задължителна. Докато чакахме да ни приемат забелязах на две места нанизи от биберони, навярно на малки пациенти разделили се с тях безвъзвратно.
Но се наблюдават и изключения разбира се  Grinning

# 42
  • Мнения: 2 216
Аз не смятам до 3г да давам биберон, но щом се произвеждат до такава възраст, мисля че са съобразени с развитието на детето

# 43
  • Мнения: 97
дъщеря ми сама се отказа от бибата, някъде около годинката, не помня вече, ама отдавна беше. обаче долните й зъби са криви, направо се чудя каква е тая работа и от какво ще се изкривят тия зъби. е вярно, те първи израснаха и имаше период в който ползваше биба, само за заспиване обаче, и имаше зъби, ама то не беше за дълго  ooooh!
ама е мъничка още да я водя на зъболекар, ще изчакам да стане поне на 2

# 44
  • Мнения: 15 379
ама е мъничка още да я водя на зъболекар, ще изчакам да стане поне на 2

Кое й е мъничкото Shocked?
Аз моят син го заведох още на 9 месеца на зъболекар, на 12 месеца е препоръчителен първият преглед при ортодонт. След навършването на 12 месеца е задължително на всеки 6 месеца детето да се води на профилактични прегледи при специалист стоматолог. На 36 месеца е следващото посещение при ортодонт.

# 45
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 818
Залъгалката махнах от раз - просто я изхвърлих. Не направих както пишат по книгите, че трябва  заедно с детето да се извърши това действие. Взех я и я метнах в коша. Драми не е имало. Ева беше на 2г1м.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 175
Съвсем сама се отказа, на около 2,6 г. Като в последната година я искаше само при заспиване. В един момент ми каза, че е голяма и бебетата смучат биби и спря.

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
След 1 г спрях да му я давам през деня. Ползваше я само докато заспи, после я изваждах от устата или той сам я плюеше.
Много го мъчеха зъбите, след като изникнаха всички, към 2г и 3 мес, му обясних, че е голям вече за такива неща, че ако иска, може да опита да спи без биберон и той взе, че се съгласи ... Следващите няколко вечери ме пита къде е биберонът, повторих отново всички обяснения и това беше. Не е ревал, не се е тръшкал ...
Не толкова обаче подходът ми е бил кой знае колко правилен, колкото просто уцелих подходящия момент... така че не само аз да го искам, а и самото дете да е готово.

# 48
  • Мнения: 2 216
След навършването на 12 месеца е задължително на всеки 6 месеца детето да се води на профилактични прегледи
Ваксините не са задължителни....Кой казва, че посещенията при стоматолог са?

Последна редакция: сб, 14 юли 2012, 08:32 от Gianna

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Посещенията при стоматолог и ортодонт /след определена възраст/ са повече от желателни и наложителни, дори и да не употребим "задължителни". Peace

# 50
  • Мнения: 2 216
Спор няма в това. Но не съм чувала, че е задължително да си водим децата през 6м на преглед, това имах предвид. А ако е, нека стане ясно, защото ваксините не са задължителни, а ако не ги слагате ви лишават от детски

# 51
  • Мнения: 3 241
E, задължителни са в преносния смисъл, както и за възрастни е добре или както и за жените ходенето на гинеколог Simple Smile

А има държави, в които наистина се следи дали се ходи редовно на зъболекар от здравното осигуряване, иначе тежко ти ако не си ходил и имаш да си правиш скъпи процедури.

# 52
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 818
Хайде да не изместваме темата  Peace

Всеки си има глава на раменете и носи отговорност за здравето на детето си.

# 53
  • Мнения: 29
Много трудно се отказахме-беше почти на 3 години #Crazy,когато ми дадоха съвет всеки ден да режа върха и по няколко мм;в началото се чудеше,оглеждаше я ,но в един момент вече започна да му пада от устата Laughingи сам я хвърли.Иначе опитвах постоянно всичко друго и не подейства;

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 380
Аз мисля, че на година и 4 м. е рано за отказване от бибата, особено като няма още повечето зъби.
и аз така мисля. отказахме я на две и половина някъде, безболезнено.

Общи условия

Активация на акаунт