бездомни кучета

  • 3 739
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 361
вчера за пръв път се изплаших от кучета... по принцип обичам животни всякакви: кучета, котки и т.н. вчера, обаче, преживях първия си кошмар с бездомни кучета. отидох до близкия зоомагазин на смрачаване, за да купя храна за рибки. наоколо се навъртаха 3 бездомни кучета. след като излязох от магазина ме последваха и след няколко крачки ме наобиколиха- в центъра на града, където постоянно минават хора. едното ми се качи с лапите върху мен, другите се разлаяха- пълен екшън. страшно ми стана и хвърлих храната за рибките- да я ядат, щом искат. от минаващите хора никаква реакция, въпреки че виках по кучетата да се махат.... явно от зоомагазина ги хранят и очакват да получат храна от излизащите оттам клиенти. не знам на кого да сигнализирам, но тези кучета определено са опасни. случката беше в град хасково, където от години уж няма големи проблеми с бездомни кучета. учуди ме и ме натъжи и липсата на реакция от страна на минувачите.... чак толкова дебелокожи ли сме станали?

# 1
  • Мнения: 326
 Не е нормално да съществуват бездомни кучета в нито една цивилизована страна. Не знам България доколко въобще е цивилизована, и доколко не е, но определено има нещо ужасно нередно и сбъркано в начина, по който се третира проблемът с тези кучета.

# 2
  • Мнения: 6
Темата за бездомните кучета никога не е била обсъждана в Клюкарника. Това ще и е за пръв път.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 437
Ех, скоро не съм се включвала в тема за бездомни кучета. Време ми е пак да кажа Simple Smile

о, да такива сме. И ще става още по-зле. Както хората не помагат на някой непознат, така и никой не прави забележка на непознат.
Иначе, за кучетата може да сигнализираш, но няма да има ефект, според мен.
Плюй си три пъти в пазвата, а на хората не спирай да показваш, че те е грижа за тях и тяхните постъпки.

Отилия, толкова пари се наливат в "решаването" на проблема, че той никога няма да бъде решен.
И обвиняват народа, че си пуска кучетата навън. Ами, ако знаят, че някой ще ги застреля, то те ще намерят начин да им намерят стопанин. Или, ако някоя баба/домакиня си хареса куче пред блока и знае, че то няма да живее дълго (защото такива са законите), то тя ще си го вземе у тях (няма да го храни за кеф, пък то да ака, носи болести и хапе всички останали).

ПП. И аз имам от дълги години куче, женско ( с два аборта), но към бездомните имам друго отношение и съм доста крайна.

# 4
  • Мнения: 11
Във всички цивилизовани страни проблемът с бездомните кучета е решен по един или друг начин - приюти, осиновяване, приспиване. Тук има някакви опити да се въведат тези практики, но те са толкова жалки, без почти никаква публичност, така че този проблем няма да се реши в скоро време. То масово хората живеят по-зле от псетата, та за кучетата ли някой да го е еня...  Rolling Eyes

Само преди две седмици ме нападна едно куче пред нашия блок. Като се обадих на организацията, която уж се занимава с прибирането им, от другата страна първо не ми вдигаха близо час, а когато най-накрая вдигнаха ми казаха, че в момента нямали дежурен екип и ако пак се случи пак да се обадя.  ooooh!

За справка нападали са ме кучета може би 4-5 пъти. Просто както минавам покрай тях или те изтърчат от някъде и изведнъж се нахвърлят. Три пъти са ме хапали кучета, като единия от пътите имаше опасност за мускула зад коляното - раната стигаше на милиметър от него и си беше чудо, че зъбите на кучето не са го разкъсали. Имам уплах и то доста сериозен - особено като са повече или минават наблизо. Никога не съм наранявала куче и няма да го сторя освен ако не е при самозащита.

Бездомните кучета са едно от многото неща, които са крайно не-наред в тая държава. Но да се стигне до решаването му, преди това трябва да се решат много други проблеми. Така че ще си почакаме да станеме цивилизована държава без такива проблеми.

# 5
  • Мнения: 68
Пробленът с помиярите може да се реши лесно, ако има пари. Дискретно без много да се тръби се наемат цигани примерно и им се плаща за всяко утрепано куче, ама да ги трепят през нощта, че има купища откачалки, които са откачени на тема защита на "клетите животинки", така де, разбирате ме какво имам предвид.

# 6
  • Мнения: 2 455
А за нас простосмъртните е добре да владеем някои техники за прогонване на кучета. Ако усетим, че ни следва куче и се завъртим рязко към него, то се стъписва. Ако хукнем да го гоним, то не чака, а веднага хуква. Ако спре наблизо можем да повторим и потретим упражнението. След такова прогонване това същото куче ще ни заобикаля отдалеч. По-сложно е, ако бяга към нас. Но дори и тогава, ако ние скочим да го гоним, то обръща веднага в обратната посока. Колкото по-ентусиазирано скочим да го гоним, толкова по-бързо то изчезва. Възможно е към гонитбата да прибавим "Чиба" или друго, както и хвърляне на камъни. Всичко това е успешно и ако е цяла глутница дори през нощта. Тогава и фенерче върши работа. Най-важното е, ние да не се страхуваме, а кучетата да ги е страх от нас. Представете си Баба Меца и куче-кой от кого ще се уплаши??? Ние сме в ролята на Баба Меца. Вероятно тази техника на прогонване  ще може да се усвои и от по-големите деца.
Вс. това важи и за уличните и за домашните кучета, когато са на улицата-там те са страхливи. Много по-сложно е, ако са на тяхна територия-в къщи или на двора. Не зная какво ще се получи, ако имаме лошия късмет да насъскват куче срещу нас, дали тази методика ще действува ефективно тогава. Не е зле да си носим антидог-винаги е в джоба ми, но не е използуван. Ако някой знае дали е ефикасен, може да ни осведоми. Доста деликатен е и случаят, когато кучето е на сантиметри от нас. Ако имаме чанта можем и с нея да го изгоним, настъпвайки безцеремонно към него. Ако сме върху велосипед, също  възможно да ни подгонят кучета-скоро ми се случи с цяла глутница. Веднага обърнах и аз ги погнах. Дано тези неща да Ви бъдат полезни! Искрено се надявам!


Често ми се случва да гоня глутница. Дори неотдавна изгоних една такава от 7-8 кучета, които наобиколиха 2момичета на автобусната спирка. Момичетата хапваха някакви закуски. Веднъж попаднах и на кучка с няколко малки кученца над Княжево до 1 ресторант. Като наближихме, започна да лае. Веднага я погнах. Тя хукна, забравяйки за кученцата!
Не е вярно, че в момента, в който се обърнем, кучетата отново ще ни подгонят! Възможно е, ако са по-смели да тръгнат след нас, затова трябва да се обърнем 2-3пъти да видим дали е така. При необходимост повтаряме и потретваме гонитбата им. За предпочитане е, да ги гоним поне 20-30 метра, а не 5метра. Тогава вече са доста уплашени от нас. Не би трябвало да се оставим да ни заобиколи глутницата. Щом енергично подгоним част от тях, цялата глутница се изнася обикновено с лай. Колкото по-енергично скочим да ги гоним, толкова по-бързо изчезват. Дори понякога може да ни запомнят и отдалече да ни заобикалят. Най-глупавото нещо е, да се опитаме да избягаме от тях и да се оставим те да ни гонят. Тогава става страшно! Но ако бягаме по някаква причина и докато се усетим ни подгонят кучета, трябва да спрем незабавно и ние да ги подгоним. Няма проблеми! И това ми се е случвало! А някои случайни "зрители" на случката си мислеха, че ще гледат шоу!
Забравих, дори и салам да носим в чантата си, прогонването им пак е без проблем! Страхът е по-важен от глада.
 
  

# 7
  • софия
  • Мнения: 25 114
Темата за бездомните кучета никога не е била обсъждана в Клюкарника. Това ще и е за пръв път.
Както и за н-найсти път помияролюбителите ще ни просветлят за помипсихологията и как да не се плашим, а да ги разбираме и да им влезем в положение (на помиярите)ooooh!
ей го/я vl Tired

benissima, желая ти по-бързо да преодолееш шока!

# 8
  • Мнения: 2 455
Темата за бездомните кучета никога не е била обсъждана в Клюкарника. Това ще и е за пръв път.
Както и за н-найсти път помияролюбителите ще ни просветлят за помипсихологията и как да не се плашим, а да ги разбираме и да им влезем в положение (на помиярите)ooooh!
ей го/я vl Tired

benissima, желая ти по-бързо да преодолееш шока!

Как разбра, че принадлежа на тази категория? Напротив, в други теми давах съвети как да бъдат изтребени тези кучета и техните защитници подивяха! Не мисля, че трябва да ги срещаме на улицата. Свестните държави нямат кучета по улиците.
Но тези инструкции ги пускам с надеждата, че могат да помогнат на някого. Имам сериозен опит в гоненето на кучета.

# 9
  • Мнения: 3
Пробленът с помиярите може да се реши лесно, ако има пари. Дискретно без много да се тръби се наемат цигани примерно и им се плаща за всяко утрепано куче, ама да ги трепят през нощта, че има купища откачалки, които са откачени на тема защита на "клетите животинки", така де, разбирате ме какво имам предвид.

Да де, разбрахме те. Аз съм от откачалките и само да ти кажа, че ние и нощем "бродим" по улиците

# 10
  • Мнения: 18
Много неприятна и страшна случка, дано не се случва пак.Много лесно би било да се избият пумиярите както казвате, аз бих казала улични кучета.Но кажете ми и с клошарите ли по същият начин трябва да се процедира, защото това лято имахме страшна случка в двора на блока ни.Имаме си пейки и масичка там, където се събираме и децата си играят.Всеки може да мине без проблем, т.к няма ограда.Ами местният клошар-пиянка беше там, след като беше помолен най-учтиво да се премести, стана страхотен скандал и за една бройка да стане бой.А децата ни бяха там, чуха ужасни неща, да не изпадам в подробности....Та въпросът ми е - и тях ли, защото аз не искам децата ми да се стресират от откачалките по улицата.За себе си имам отговор - щом държавата и обществото го е позволила.................а вие какво мислите?

# 11
  • Мнения: 2 455
Много неприятна и страшна случка, дано не се случва пак.Много лесно би било да се избият пумиярите както казвате, аз бих казала улични кучета.Но кажете ми и с клошарите ли по същият начин трябва да се процедира, защото това лято имахме страшна случка в двора на блока ни.Имаме си пейки и масичка там, където се събираме и децата си играят.Всеки може да мине без проблем, т.к няма ограда.Ами местният клошар-пиянка беше там, след като беше помолен най-учтиво да се премести, стана страхотен скандал и за една бройка да стане бой.А децата ни бяха там, чуха ужасни неща, да не изпадам в подробности....Та въпросът ми е - и тях ли, защото аз не искам децата ми да се стресират от откачалките по улицата.За себе си имам отговор - щом държавата и обществото го е позволила.................а вие какво мислите?

В свестните държави за такива хора има приюти. Осигуряват им безплатна храна, баня, а може би и облекло. За него не зная със сигурност.
Би трябвало да се досещате, че често те и циганите са носители на ТБ. Тоест хубаво е да държите децата си по-далеч от тях.

# 12
  • Мнения: 2 018
Темата за бездомните кучета никога не е била обсъждана в Клюкарника. Това ще и е за пръв път.

нали.. Laughing

# 13
  • Мнения: 194
И как мислите се решава проблемът с трепането им....? Никак! На тяхно ,място идват други изоставени, които стават бездомни. Моето мнение е , че такса куче ( от която са освободени собствениците на кастрирани кучета), трябва да бъде минимум 300-400 лв. Не ме увиквайте, защото е така. Като си взема куче и не ми е кеф да ръся толкова пари си го кастрирам, от което следва, че няма да пусна поколението му на улицата.

# 14
  • Мнения: 1 788
Аз го бях писала и в предна тема.
Изглежда не е чак толкова трудно една община да се справи с проблема с бездомните животни, след като община Бургас го прави успешно вече поне трета година (горе-долу толкова).
Миналата пролет общината плащаше за кастрация на бездомни котки и маркирането им, а момичетата от клиниката споделиха, че това се е случило и с кучетата предни години.
Е, значи можело да се контролира разумно, кротко и цивилизовано популацията.
Отделно от това и след това, ако се приложи и глоба, такси и подобни за кучета и собствениците им, положението никога няма да е същото като сега.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 437
След горенаписаното се замислих.

Ако сега се направи регистър на кучетата, така, както е с хората, проблемът в дългогодишен план ще бъде решен. Всяко куче посещава ветеринарен лекар.
Този лекар трябва да въведе кучето+собственика в регистър. По този регистър:
* ще се събират данъци,
* ще се следи дали е кастрирано,
* дали има всички необходими ваксини
* дали има малки кученца и т.н.
Малките кученца също ще се въвеждат в регистъра и ще бъдат следени по същият начин.
И когато на ветеринарните лекари започне да им се налага глоба, ако преглеждат, оказват помощ на нерегистрирано куче (без паспорт), то той ще си отнася глоба.

В решаването на проблема чрез кастрация и приюти се наливат безбожно много пари, много пари. Затова и си мисля, че проблемът не се решава. Този вариант си мисля, че ще реши много от проблемите, по-евтин е, но трябва да се започне от някъде. Вижда се, че сегашната система не работи.

Това е вариант за градовете. В малките населени места хората си решават проблема с кучетата с пушките.

# 16
  • Мнения: 796
Темата за бездомните кучета ли е, или за липсата на всякаква съпричастност на човеците Rolling Eyes
benissima, обади се в общината или фирмата, която отговаря за това във вашия град. Тук при нас реагират на такива сигнали и кучетата се прибират. Миналата година Екоравновесие прибра общо взето всички бездомни кучета в нашия квартал. Другите бяха отровени. Скоро някой добросъвестен гражданин беше оставил няколко бебета в кашон пред блока. И това няма да са единствените изхвърлени животни - чакам скоро да се появят и други. На пролет, който оцелее от тези бебета може да има и поколение...та, така. Докато не се налагат глоби и хората не се принудят да си кастрират кучетата, ще се въртим в омагьосан кръг. И животните и хората страдат от това. Изтребленито им не е решение, пък и закона за защита на животните вече се прие и това се счита за престъпление.

Мръндарина,  Peace и според мен това са мерките, които трябва да се предприемат. Но тези от които зависи това да се направи не желаят проблемът да се реши - това е истината. Въпросът не е толкова сложен, колкото и да се опитват да ни го втълпят  - регистрация + данъци и кастрация на всички домашни животни. И най-вече контрол, защото това и сега е в закона, ама кой ли го спазва.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 437
loca, точно контрола куца.  Peace  Никой не знае колко кучета има на територията на даден град, плащат ли данъци, кастрирани ли са...Има някакви чичовци и лели, които обикалят парка понякога, но това е смешно и несериозно Simple Smile

При нас има едни бездомни кучета край ДГ, точно до входа. Огромни песове, кастрирани. Бабичката ги храни на тротоара...колкото и да са кастрирани кучетата си пазят храната. Акат си наоколо, чешат се свирепо и ако мернат открехната врата се вмъкват в двора на ДГ.  Директорката на ДГ всяка година обяснява как не може да се справи с проблема. Майки пускат жалби, но...всичко е ОК, защото са кастрирани. И вече не се реагира на сигналите.
Ситуацията е абсурдна и нелепа.
Случки много, темата необятна и постоянна Simple Smile
От години не се бях включвала Simple Smile

# 18
  • Мнения: 361
Темата за бездомните кучета ли е, или за липсата на всякаква съпричастност на човеците

Темата е и за кучетата, и за хората... Честно, не мога да си представя, ако на мое място беше дете или възрастна жена как щеше да се справи. Сега упорито от няколко дни се опитвам да говоря със собственичката на зоомагазина, около който се изхранват тези кучета, но явно отсъства, а жената, която я замества не реагира по абсолютно никакъв начин /пълно мълчание/. Ако собствениците си ги хранят там- по-добре те да вземат мерки, в противен случай наистина ще сигнализирам в общината. Всъщност, единият от собствениците е ветеринарен лекар, но ето колко са ангажирани и ветеринарите с проблема... А за реакцията на минувачите, или по-скоро за липсата на такава- не ми стигат думите. Толкова ли е деградирало вече обществото? 
 

# 19
  • Мнения: 33
Уфф, голяма драма - едното си качило лапите, другото джафнало... и айде поредната ххх-тема. Има предостатъчно - изчети тях. Рано или късно и коментарите стават едни и същи.

Първия пост на Мръндарина не струва (2 аборта - кастрирай бе жено или си пази кучката) 2-рия пост е обаче много точен. Контрол и данък!

Имам куче осиновено от улицата - кастриран, регистриран и здравния му паспорт е по редовен от моята книжка. Този смешен данък от 25 лева - доникъде. Трябва поне 100 да е. Ако не мож отдели 100 лева на година, не знам как ще можеш да се грижиш добре за животното и да поемеш всички разходи свързан с това.

Бездомните идват от домашни такива - в нашата градинка мине се не мине време и се появява някое объркано животно тупнато в парка, дето от километри му личи, че не знае какво прави там. Първите дни не мърда и чака да го си го приберат "стопанина" - жалка гледка. Месните бездомници го гонят - натрапник, хората са в ужас - защото скача по тях и им се радва (така знае от къщи) и го ритат.. - жалка гледка. След месец или е станал агресивен - от цялата агресия, която среща насреща, или се интегрира при месните или умира - я сгазен, я от друго - жалка гледка.

От друга страна стопани си водят разгонени кучки ПУСНАТИ в парка и след 2 месеца се появява кашон - пак там със 5-6-7-8 палета - жалка гледка. 8 такива прибрах и им търсих стопани - мъка. Само 3 останаха в БГ - останалите осиновиха в чужбина. На какво се наслушах по телефона от "кандидат-стопани" - жалка картинка пак.

Тези, дето предлагат убийство за решение - жалка картинка - трябва и те да се кастрират - най-малкото. Щом за 10 000 години еволюция това им е решението - жалка картинка!

Последна редакция: пт, 04 ное 2011, 10:30 от vesi792007

# 20
  • Варна
  • Мнения: 17 745
А за реакцията на минувачите, или по-скоро за липсата на такава- не ми стигат думите. Толкова ли е деградирало вече обществото? 
 

Aз не мисля, че това е причината.
Защо смятате, че случайните минувачи не се страхуват също от кучетата.?

# 21
  • Мнения: 616
Инструкции, прости, ясни инструкции:
(Ако нямате куче, не сте имали и не знаете как да се държите като видите улични кучета не се дръжте като стадо, като овце или като патки)

Ситуация:
Срещу вас върви бездомно куче, тъмно е - кучето очевадно е тръгнало да създава неприятности, и освен това е едро.
Решение:
Въпрос с приятелски тон:
Ще ме ядеш ли сега или какво?
Реакция:
Кучето се ухили - буквално. Естесвено че искаше да се изгъбарка с мен. Вместо това дойде, погалихме се и след това имах охрана срещу цигани в тъмната уличка.

Ако възрпиемата кучето като разумно живо същество, никога ама никога няма да си имате проблеми с което и да е куче. Не са хора но са разумни.
Е ще имате други проблеми - като например ще си задавате въпроса как може да се постъпва така с разумни същества?

За авторката на темата - да обичаш животни на картинка защото са сладки не е същото. Кучетата просто са си искали храна, не е било нужно да изпадаш в истерия, в нито един момент не си била заплашена. Отиди днес до същия магазин и без да им даваш храна ги погали. (После си мий ръцете, ей)
Първо ще ти мине страха, второ ще се смееш на себе си.

Даже може да се почувстваш като този "герой":


Последна редакция: пт, 04 ное 2011, 10:20 от ednakaka

# 22
  • Мнения: 796
benissima, ако са агресивни защо не сигнализираш? Миналата година доста пъти разговарях с Екоравновесие, по повод на едни изчезнали кучета. Хората бяха доста адекватни, даже ми дадоха списъци на групите си по райони.
vesi792007, съгласна съм, че данъка трябва да се увеличи - това 20лв. на година е просто смешно. Поне 100-200 лв. трябва да бъде, според мен. Изключително много се дразня на това, че всеки може да си вземе куче и след 3 месеца да го изхвърли. Ако го регистрира, направи му паспорт, плати му данъка, кастрира го - доста хора ще се замислят имат ли желанието и възможностите всъщност да гледат животно в къщи. Поздравявам те, че направи чудеса от геройство за кашончовците  bouquet.

ednakaka,  Laughing, хубави инструкции, ама не забравяй, че има хора, които просто се страхуват от кучета, а те усещат това много ясно Peace. Животните не трябва да бъдат на улицата, защото те страдат не по-малко от нас. Толкова пъти вече се говори по тази тема, че всичко вече е казано хиляда пъти.

Докато има тъпаци, които изхвърлят животни - да, ще има животни без дом- те няма как да изчезнат някъде в пространството.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 437
Първия пост на Мръндарина не струва (2 аборта - кастрирай бе жено или си пази кучката) 2-рия пост е обаче много точен. Контрол и данък!

Расова е и искахме да имаме малки от нея. Умишлено не беше кастрирана.
В двата случая трезвият ми разум не прецени, че има кучета катерачи по 2м метална ограда (1-ви случай) и че някое улично куче може да си отвори затворената порта (2-ри случай). Нелепо, но факт. В паркове рядко имам възможност да я водя  Peace

Абортите (инжекциите за удължаване на цикъла) са доста скъпи. Затова и хората не ги правят.

Но смятам, че организациите, които трябва да решават този проблем не се справят и трябва да бъдат премахнати от системата.  Дават се много пари без резултат. Вероятно на някои места методите действат, но при положение, че у нас не, то трябва да се намери друг начин, приложим за БГ хора, работа, принципи и действие. Наливат се едни пари за кастрации, за приюти, за заплати, за хора, за медикаменти, за консумативи, а кучетата нарастват...от там ухапаните, ходят по болници, дават се пари за инжекции, за болнични, за какво ли не.

# 24
  • софия
  • Мнения: 25 114
loca, ти си първият човек, който казва, че Екоравновесие реагират адекватно. Дано да са се поправили.
Преди 2 години един пумияр, безпричинно, без да е провокиран, скочи и захапа майка ми за палтото отзад, когато се прибираха с детето (тогава на 3 и малко г.). По-неадекватна и незаинтересована реакция от Екоравновесие едва ли можеше да има: не бил доказано агресивен, били говорили с хора от квартала, кучетата само лаели и т.н. безумства. Едва ли не, събудила съм се сутринта и съм решила да им създавам работа, като си измислям, че пумито е скачало. Но за сметка на това ми се ожалиха колко жалби и за какво били имали срещу собственици на домашни кучета в нашия квартал.  Все едно мен това ме интересува, за това се обаждам и е моя работа. Майка 1 година обикаляше през 2 блока и не искаше да идва въобще вкъщи. Как се е прибирала малката, как спеше и какво сънуваше не желая да си спомням и не пожелавам на ничие дете (дори и на децата на служителите, работещи във въпросното ОП).
От тогава безвъзвратно Екоравновесие с дебела черта! Няма такива безхаберници и ненормалници. Трябва да те ухапе куче, да ти набодат г.....а с инжекции, да минеш през всички "екстри" по лекуването, за да ти обърнат внимание. И пак не е сигурно.

Последна редакция: пт, 04 ное 2011, 11:41 от zvanche

# 25
  • Мнения: 8 890
Проблемът с бездомните кучета е много неприятен наистина. За съжаление бавно стават нещата, няма как. Но наблюдавам добър ефект - от години не съм виждала майка с малки кученца, а преди време се срещаха на всеки ъгъл. Определено кастрирането дава ефект върху ограничаване на популацията. Лошото е, че общините нямат достатъчно средства, за да си позволят да ги отглеждат тия кучета в приюти, да ги изхранват и т.н.
Изказвания от сорта, че проблема може лесно да се реши с поголовно изтребление са меко казано крайни. Дълбоко ме учудва, че в днешно време някой може да смята подобен нехуманен метод за приемлив.  Shocked Rolling Eyes Не и в този век.

И не последно място - каквито и мерки да се прилагат, проблемът няма да се ликвидира докато не се промени народопсихологията, че можеш преспокойно и безнаказано да се отървеш от кучето си като просто го пуснеш да се скита по улиците. 

# 26
  • София
  • Мнения: 2 437
И не последно място - каквито и мерки да се прилагат, проблемът няма да се ликвидира докато не се промени народопсихологията, че можеш преспокойно и безнаказано да се отървеш от кучето си като просто го пуснеш да се скита по улиците. 

О, не, докато кучката е бременна тя със сигурност ще посещава ветеринар. Този ветеринар ще го отбележи в регистъра. И на собственика ще му се води бременна кучка, а после и кученца. Ще писука там някъде, когато тези кученца трябва да се ваксинират и като човека не се появи навреме- сигнал, глоба.

Ако разчитаме на съвестта на хората до никъде няма да я докараме  Laughing

# 27
  • Мнения: 8 890
Абе никак не е сигурно, че кучката ще посещава ветеринар. То тия, дето си изхвърлят кученцата на улицата без да им мигне окото не са от този тип хора, които полагат кой знае какви грижи за кучето си /било то болно или бременно/.  Confused

# 28
  • Мнения: 54
Описанието на vl как да се действа ако те погнат кучета е абсолютно правилно, само днес го пробвах два пъти  tooth Аз си се оплаквам, включително и в този форум от една глутница агресивни бездомни кучета, които вече ме запомниха явно, защото ходя да разтървавам ако нападнат някой и си ме мразят.Та днес два пъти ми се наложи да минавам по пътечката - единствената наоколо, която свързва два квартала, ние сме в единия, детската градина е в другия, та и двата пъти едното куче тръгна след, аха да се затича към мен, другите пак само стоят и чакат до къде ще се стигне, веднага аз тръгнах срещу него, но не беше достатъчно, наведох се за камък, то тръгва да бяга, но пак риска не е минал, спира се, като се обърна с гръб пак тръгва към мен и така 2-3 пъти го разиграхме.Разказах на мъжа ми, и ако сте видяли бесен мъж с пръчка да бяга из трънаците и да гони 6-7 кучета, той  е бил  Grinning

Преди седмица-две беше по-сериозно, тогава си ме лаеше, тръгна да скача върху мен, но аз изкарах такава реакция, че то хукна да бяга скимтейки.

Но не е това зора.Ще ме ухапе, ще се уплаша, инжекции, както и да е.Само че аз имам две малки дечица, еле едното е 12 кг с дрехите барабар и недей си Боже ме нападнат като съм с тях, както и да го разигравам предварително като сценарий, не се знае до къде ще я докараме.Не са един или два случаите.

Още по-странното е защо аз трябва да се правя на нинджа, да ходя с камъни в джобовете, да бягам от магазина си като гламава като видя да нападат някой, че да ги уплаша кучетата.Нещо наистина е сбъркано...
Свързах се една организация, писаха ми че ще ме потърсят,но забравиха.Звънях на приют за кучета  в Каменар (от Варна съм) , не вдигат телефона.Ще потърся сега координати на това Екоравновесие.
Чудя се подписка ако съберем дали ще има смисъл.Мъжа ми казва на 112 да звъня, да им кажа, че записвам разговора, че съм потърсила съдействие, и когато се случи нещо, че те ще са виновни, че не са взели мерки.

# 29
  • София
  • Мнения: 10 199
За авторката на темата - да обичаш животни на картинка защото са сладки не е същото. Кучетата просто са си искали храна, не е било нужно да изпадаш в истерия, в нито един момент не си била заплашена. Отиди днес до същия магазин и без да им даваш храна ги погали. (После си мий ръцете, ей)
Първо ще ти мине страха, второ ще се смееш на себе си.

Каке,
как чаках да прочета някой разумен в тази тема.  Hug

Кажи, къде пазаруваш? Утре ще те чакам, като излезнеш с покупките ще те прегърна, последвам и нацелувам. Знам, че ще чупнеш от луканката си. Ти си добра и смела. Ако не ме съжалиш  - ще дойда после и с мъжа ми. Той е двуметров, як и много добродушен. Като те плесне зад врата и парите ще си дадеш с кеф. Пък след седмица ще се срещнем пак, ще ни поздравиш, ще помахаш и сама ще се смееш над себе си. Пък може и уплаха ти да мине.
 Hug

# 30
  • софия
  • Мнения: 25 114
бъръльо-бъръльо,  Joy Joy

# 31
  • Мнения: 616
За авторката на темата - да обичаш животни на картинка защото са сладки не е същото. Кучетата просто са си искали храна, не е било нужно да изпадаш в истерия, в нито един момент не си била заплашена. Отиди днес до същия магазин и без да им даваш храна ги погали. (После си мий ръцете, ей)
Първо ще ти мине страха, второ ще се смееш на себе си.

Каке,
как чаках да прочета някой разумен в тази тема.  Hug

Кажи, къде пазаруваш? Утре ще те чакам, като излезнеш с покупките ще те прегърна, последвам и нацелувам. Знам, че ще чупнеш от луканката си. Ти си добра и смела. Ако не ме съжалиш  - ще дойда после и с мъжа ми. Той е двуметров, як и много добродушен. Като те плесне зад врата и парите ще си дадеш с кеф. Пък след седмица ще се срещнем пак, ще ни поздравиш, ще помахаш и сама ще се смееш над себе си. Пък може и уплаха ти да мине.
 Hug

Никакви грижи. На линия съм за среща. (Бтв ако ще мерим мъже моя е 1.92 и 150кг)
Заповядай направо на гости.  Joy

# 32
  • София
  • Мнения: 10 199
bouquet Гостито за постоянно ли е?  Flutter

# 33
  • Мнения: 616
Може да се уреди. Имам и едно резервно кучешко креватче за спени случаи, ще ти хареса - червено на лапички е.  Heart Eyes

# 34
  • София
  • Мнения: 10 199
Ида-а-а-а-а-а! (заедно с десетина аверчета, с които се сдушихме покрай ровенето в кофите и гоненето на котки и досадни минувачи)
Черевното е тамън за мен - подчертава тена ми.

Впрочем, реших да си осигуря един циганин до мен, да ме защитава от непознати кучета.

# 35
  • София
  • Мнения: 221
Кмета на Букурещ за една нощ е решил " проблема" бездомни кучета. Не може те да струват  на бюджета , толкова колкото струва и БАН. Някога по улиците имаше много котки, да видиш бездомно куче беше рядкост

# 36
  • Мнения: 326
Кмета на Букурещ за една нощ е решил " проблема" бездомни кучета. Не може те да струват  на бюджета , толкова колкото струва и БАН. Някога по улиците имаше много котки, да видиш бездомно куче беше рядкост

 Да, явно са случили на кмет. Да се чуди просто човек живеещите още в София като не са, за какво са я преизбрали.

# 37
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Кмета на Букурещ за една нощ е решил " проблема" бездомни кучета. Не може те да струват  на бюджета , толкова колкото струва и БАН. Някога по улиците имаше много котки, да видиш бездомно куче беше рядкост

 Да, явно са случили на кмет. Да се чуди просто човек живеещите още в София като не са, за какво са я преизбрали.

Да, това беше преди 5-6 години и сега Букурещ ОТНОВО има проблем с бездомните кучета. Само преди една или две години имаше разкъсан японски турист в центъра на града.

Ясно е, че Клюкарника е само една говорилня, но не е зле все пак да си проверявате информацията преди да се изказвате компетентно!   

# 38
  • Мнения: 326
 Ако домашните се кастрират, а уличните евтаназират, проблем няма да има.

# 39
  • Мнения: 1 788
...
Да, това беше преди 5-6 години и сега Букурещ ОТНОВО има проблем с бездомните кучета. Само преди една или две години имаше разкъсан японски турист в центъра на града.
...
Точно така!  Peace
Който е ходил скоро натам, сам може да потвърди, че кучета в Букурещ има и то, не по-малко отколкото са в София.
А аз не помня при кой точно кмет на София е нямало бездомни кучета.
Помня, че нямаше, но това беше преди много години, когато въобще из цяла България нямаше бездомни кучета или имаше по едно-две, но по-скоро бяха цяла атракция за децата...

# 40
  • Варна
  • Мнения: 17 745
Ако домашните се кастрират, а уличните евтаназират, проблем няма да има.

 Peace
Това е и мое мнение. С условието все пак да се дава шанс на прибраните улични кучета да си намерят стопанин.


Помня, че нямаше, но това беше преди много години, когато въобще из цяла България нямаше бездомни кучета или имаше по едно-две, но по-скоро бяха цяла атракция за децата...

Това беше свързано с факта, че имаше много виетнамски работници у нас.

# 41
  • Мнения: 326
Ако домашните се кастрират, а уличните евтаназират, проблем няма да има.

 Peace
Това е и мое мнение. С условието все пак да се дава шанс на прибраните улични кучета да си намерят стопанин.

 В повечето случаи е очевидно, че такъв няма да се намери. Излишно губене на време и  прекалена бюрократщина, и идеално оправдание на общината за бездействие.

# 42
  • София
  • Мнения: 10 199
В Румъния са плъпнали подобни “еко“-организации, които печелят пари от кастриране на кучета и връщането им по местообитания. Като в България.  Laughing Лично се запознах с управителя на една подобна. След тази среща съм убедена, че никога, никога няма да се позволи да се реши пробелма.  Wink

Проблемите идват от полу-домашните - строежни, складови, пред магазини...тези, които са достатъчно здрави, защото са редовно хранени, но никой не поема истинска грижа за тях. Напълно бездомните рядко доживяват до разплодна възраст, малките им са болни, слаби и т.н.

# 43
  • Мнения: 616
Аз предлагам да КАСТРИРАМЕ всеки човек с IQ под 100. И да евтаназираме всички под 50!

Тогава един проблем няма да имаме. Ако ли не да си прекръстим държавата на Идиотоландия.

# 44
  • София
  • Мнения: 10 199
Що говориш глупости, не ми е ясно? Да говорим за евтаназия на глупави кучета? Егати, всеки пекинез има право на живот, НО неговият собственик трябва да има задължения.

# 45
  • Варна
  • Мнения: 17 745
Аз предлагам да КАСТРИРАМЕ всеки човек с IQ под 100. И да евтаназираме всички под 50!

Тогава един проблем няма да имаме. Ако ли не да си прекръстим държавата на Идиотоландия.

Aaaa, що? Ще ти дадем да ги гушнеш.  Rolling Eyes

# 46
  • София
  • Мнения: 1 508
Напълно бездомните рядко доживяват до разплодна възраст, малките им са болни, слаби и т.н.

Не винаги е така. При нас има една глутница от 5-6 животни, когато се нанесохме преди 9 години бяха около осем, напълно пораснали, обаче кастрирани, без потомство, обгрижвани, хранени, редовно ваксинирани и обезпаразитявани. Проблеми на никой не са създавали, живеят и се хранят на отдалечено от хора място, и вече са доста старички. Тях (заедно с местните кучкари) винаги давам за пример как добре гледано улично куче може да живее без да създава проблеми, без агресия и опасност за хората.

В същото време постоянно някой си изхвърля забременялото или родило куче с цялото й поколение, в момента имаме няколко такива в комплект с 5 малки кученца, появили се неизвестно откъде, но със сигурност не от улицата. Местните кучкари вече вдигат ръце, освен любовта към животните, за да им се помогне ефективно трябва и място, и време, и средства. А тях вече ги няма,  и ето - точно тези и други като тях бивши домашни/полудомашни ако оцелеят, най-вероятноще се превърнат в заплаха.

Затова, предлагам да се увеличи данъкът за кучетата, кастрираните пак да са освободени или да имат по-нисък данък, да се затегне контролът и да има солени глоби за нерегистрирани кучета, с парите да се построят нови приюти и площадки за разхождане на регистрираните любимци, и след като проблемът с бездомните е решен, да не се отслабва контролът, а парите за заплатите на служителите пак да идват от данъците за кучетата и глобите.

Аз предлагам да КАСТРИРАМЕ всеки човек с IQ под 100. И да евтаназираме всички под 50!


Подкрепям, с малка поправка - кастрация за IQ под 130, а понеже все пак сме хуманно и високоинтелигентно общество, все някак ще ги изгледаме до старини в приюти, без да ги евтаназираме Hug

# 47
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540

В Румъния са плъпнали подобни “еко“-организации, ...


Ето, и ти потвърждаваш: ако решението "за една нощ" на кмета беше резултатно, сега нямаше да има бездомни кучета, а  съответно и еко-организации и т.н. Но факт е, че не е резултатно, а винаги ще има хора, които да разнасят градската легенда за умния кмет!  hahaha

# 48
  • София
  • Мнения: 10 199
Жарита, добро предложение, съгласни сме всички. Не може да се подхване едната брънка от веригата и то с еднократна и показна акция. Трябва постоянна работа и контрол.
Аз обаче не познавам човек, регистрирал кучето си, че да му плаща данък, кастрирано или не.  newsm78 Т.е. трябва да се тръгне по села и паланки, блокове и бензиностанции и да се описват кучетата. друг начин не виждам. Регистраирано ли е? Чипирано? На кого е? Кастрирано? Предлагаме ви безплатна кастрация в удобдо за вас време в тази и тази клиника, иначе от днес нататък дължите еди каква си сума всяка година.

Вселена, ако приемем, че подкрепяме изтребването до крак на кучетата, то е ясно, че не става за една нощ. Иска се една масивна начална акция и последващ всекидневен дългогодишен, постоянен, контрол-отстрел. Това напълно губи смисъл, ако всеки тъпанар си гледа кученце пред входа, магазина, строежа и го крие, когато минават хайките. Така че, явно трябва да се тръгне от другаде. Но да се прави нещо. В момента е някакво пълно безумие.

# 49
  • София
  • Мнения: 221
Аз предлагам да КАСТРИРАМЕ всеки човек с IQ под 100. И да евтаназираме всички под 50!

Тогава един проблем няма да имаме. Ако ли не да си прекръстим държавата на Идиотоландия.
ПРОСТОТИЯ, скъпа знаеш ли че, голяма част  от хората с нисък интелект са такива не защото са го пожелали, а са такива заради други хора, или и тях трябва да унищожиш.Аз това не го разбирам обичаш животните а мразиш хората каквито и да са те.

# 50
  • София
  • Мнения: 2 957
за пореден път чета такава тема и се яъзмущавам не толкова на управниците, които не успяват да се справят с проблема, а на хората и тяхното желания животните да бъдат убивани, защото приспиването е точно това! прочетох мнение, което описваше как се умножават кучетата по улиците изоставени от техните "стопани" и съм напълно съгласна. не са виновни животните, а хората! вместо да се купуват породисти кучета за над 400лв. може да се осиновяват такива, ако неискаш да имаш малки кученца вкъщи - кастрирай твойто, ако искаш да имаш породисти - взимай мерки, все нещо може да се измисли! винаги има начин стига да има желание. същото е и с бездомните котки и нищо няма да се промени докато хората не променят начина си на мислене!

# 51
  • София
  • Мнения: 10 199
А, възмущаваме се и на управниците. Аз още не мога да преживея, че трябва да търпя още четири години Фандъчката и верния еко-заместник Мара Бояджийска. (щото за кучета си говорим)

# 52
  • Мнения: 2 455
Да приемем, че сега уличните кучета са малко. Ами ако някой ден станат повече от хората? Или не повече, но толкова, че постоянно да ни следват глутници, където и да се намираме? Тогава пак ли техните защитници ще говорят по същия начин?

# 53
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Миналата седмица ме ухапа куче - ей така, почти на шега изтича към мен и ме ръфна насред пазара на Красна поляна - беше на един циганин, който вървеше с още 2 - изгледах ги безсилно как отминават и не смеех да се развикам нито на циганина, нито на кучето.
Проблема с бездомните е ужасен и вече ми се струва безкраен и нерешим...  Sad Преди години ми правиха  операция от кисти на кучешка тения в белия и черния дроб - изживяването е кошмарно!!!! И да не ми разправят, че се получава от лоша хигиена - членчетата на тенията са микроскопични и летливи и се полепват по плодове и зеленчуци - аз лично съм виждала как бездомни кучета пият вода откъдето продавачите на пазара пръскат своята стока да е по-свежа..... В болницата в която бях се правеха по 2-3 операции дневно на хора заразени с кучешка тения..

# 54
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Миналата седмица ме ухапа куче - ей така, почти на шега изтича към мен и ме ръфна насред пазара на Красна поляна - беше на един циганин, който вървеше с още 2 - изгледах ги безсилно как отминават и не смеех да се развикам нито на циганина, нито на кучето.
Проблема с бездомните е ужасен и вече ми се струва безкраен и нерешим...  Sad Преди години ми правиха  операция от кисти на кучешка тения в белия и черния дроб - изживяването е кошмарно!!!! И да не ми разправят, че се получава от лоша хигиена - членчетата на тенията са микроскопични и летливи и се полепват по плодове и зеленчуци - аз лично съм виждала как бездомни кучета пият вода откъдето продавачите на пазара пръскат своята стока да е по-свежа..... В болницата в която бях се правеха по 2-3 операции дневно на хора заразени с кучешка тения..

http://www.lekar.bg/news-158/info-1761/%D0%9A%D1%83%D1%87%D0%B5% … 0%B5%D0%BD%D0%B0/

# 55
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
И? Ако е полепнало по някоя от къдрите на къдравата маруля, където струята на водата не е успяла да мине, или пък са ми го сервирали в заведение, в което не са се престарали да измият зеленчуците, или ако съм го вдишала - аз ли съм имала лоша хигиена?! Има хиляди начини да се заразиш без непременно да си с лоша хигиена, сколексите са големи под милиметър, могат да се полепят навсякъде.  Статията е абсолютно профанска. Всички болни бяхме абсолютно нормални хора без тежки хигиенни отклонения, както убеждават статиите. Молете се да не се случи на ваши близки, за да се убедите в противното. Въпросът тук е защо е възможно нормални хора в голям град да се заразяват с такива гадости  Close

# 56
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
И? Ако е полепнало по някоя от къдрите на къдравата маруля, където струята на водата не е успяла да мине, или пък са ми го сервирали в заведение, в което не са се престарали да измият зеленчуците, или ако съм го вдишала - аз ли съм имала лоша хигиена?! Има хиляди начини да се заразиш без непременно да си с лоша хигиена, сколексите са големи под милиметър, могат да се полепят навсякъде.  Статията е абсолютно профанска. Всички болни бяхме абсолютно нормални хора без тежки хигиенни отклонения, както убеждават статиите. Молете се да не се случи на ваши близки, за да се убедите в противното. Въпросът тук е защо е възможно нормални хора в голям град да се заразяват с такива гадости  Close

Ако ставаше така, всяка година щеше да има епидемия не от птичи грип, а от тения и всички да носим маски нон- стоп, целогодишно. 

# 57
  • София
  • Мнения: 10 199
Абсолютно така става. От зеле също.

# 58
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Впрочем примерите с полепналото по къдрите на марулите, зелето и т.н. и после неизмит зеленчук са точно примери на слаба хигиена.  Thinking

# 59
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Не ставай смешна. И не измествай темата. Имах 2 кошмарни операции и съсипани от притеснение родители за нещо, за което нямам вина. И на най-перфектните хигиенисти може да се случи, повярвай ми.

# 60
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Не ставай смешна. И не измествай темата. Имах 2 кошмарни операции и съсипани от притеснение родители за нещо, за което нямам вина. И на най-перфектните хигиенисти може да се случи, повярвай ми.

Може да се случи, но в резултат на лоша хигиена. И ако обичаш смени тона, с който ми говориш! Naughty

# 61
  • София
  • Мнения: 10 199
Ох, Вселена. Никой не е стопроцента стерилен. Дори и ти можеш да си пипнеш с мръсни ръце устата без да се усетиш.
“Заразяване с кучешка тения може да се наблюдава и при директен контакт с куче (в резултат на останали онкосфери).“
От тук, първият линк от търсачката, не е като да съм търсила с дни http://lechitel.info/index.php?option=com_content&view=artic … esti&Itemid=2

# 62
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Ох, Вселена. Никой не е стопроцента стерилен. Дори и ти можеш да си пипнеш с мръсни ръце устата без да се усетиш.
“Заразяване с кучешка тения може да се наблюдава и при директен контакт с куче (в резултат на останали онкосфери).“
От тук, първият линк от търсачката, не е като да съм търсила с дни http://lechitel.info/index.php?option=com_content&view=artic … esti&Itemid=2

Ох, бъръльо-бъръльо, никъде не съм го твърдяла. Ако заразяването става така както го описва ванеса йо: в ресторанти /масово в Бг с липса на добра хигиена, т.е. масово трябва да сме заразени/, по въздуха /носители на тази тения са кравите, овце и пр., прави сметка какво трябва да е по селата, епидемия/, във водата /така се разпостранява холерата, чували сте тук пък за каква мор иде реч/, въздуха /!!!/, то 80% от населението у нас трябва да има тения. Разбирам, че за целта на темата нещата трябва да бъдат представени апокалиптично, но по този начин целия разговор и темата просто олекват. Лекарите не напразно първото и най- важното, което съветват: миене на ръце, миене на продукти. Но не, това са глупости,  нашата съфорумка знае най- добре, тя е най- компетентна. цитирам: ...И да не ми разправят, че се получава от лоша хигиена...Това всяване на паника просто е адски несериозно!

# 63
  • Мнения: 19 244
Не съм изчела темата. По-късно ще го направя. Днес звънях в Екоравновесие да дойдат и кастрират глутницата около нашия блок. Според вас кога да чакам резултат? Как изглеждат кастрираните кучета? Имат ли жълт печат на ухото или нещо друго . Поне в Германия имаха такъв печат, но още не съм се ориентирала в БГ как е.
Готова съм да им се обаждам всеки ден или в общината да звъня, не знам. Но не мога да повярвам, че в европейска държава има такава напаст.
Въобще как човек може да се справи с бездомните кучета, ако общината или Екоравновесие не си свършват работата? Аз сама няма да тръгна да ги тровя. Няма ли някакви фирми, които да ги прибират срещу заплащане и да се оправят с тях?

# 64
  • София
  • Мнения: 1 508
В София кастрираните кучета се познават по това, че им е кръцната част от ухото, като на тази картинка (надявам се да се вижда картинката) - http://4.bp.blogspot.com/_dU_iAYPw56s/TKOdee79JXI/AAAAAAAACu4/2p … cf8b5f-797528.jpg

По-принцип отрязаното трябва да има формата на триъгълник, но не винаги е така.

За другото не мога да ти помогна, за съжаление положението с прибирането даже на агресивни кучета е трагично, и едва ли някой ще си мръдне пръста, ако ще и телефона да си строшиш от обаждания. Все още няма организации, които се занимават с такива работи, Екоравновесие е общинска и си мисля, че те са единствените, които печелят от бездействието си, и че те са основната причина за трагичното положение с кучетата. Да се надяваме, че скоро ще има зоополиция, както обеща вчера министър Найденов.

Общи условия

Активация на акаунт