Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Burgas, Bulgaria
Нещо не ми бива заглавието, но само да ми дойде видението и ще го сменя...
та на кратко.... бременна съм за втори път....даже трети, но изгубих близнаци януари месец......
Вярно е, че съм в самото начало ,но не ме притеснява да чета и да мисля какво ми престои да правя....
Та с първата ми бременност ,не съм правила БХС .... тогава минах ФМ в 16г.с. и нищо повече защото по това време само тази ФМ се правеше ...
Сега чета, че се правят 3 ФМ и БХС
Всички ли сте си правили тези изследвания.....Дано не ме разберете погрешно-просто ......Чудно ми е....Вярно е решение на родителите това ..... ,но ..... интересно ми е и самите АГ-та ли препоръчват БХС и 3-те ФМ.....

# 1
Аз дотук си ги правя,той моят въобще не го таксува фетална морфология,а само преглед.Иначе си разгледа обстойно.Така че един вид не са ме питали,но и нищо не ми е коствало:)
За БХС ме попитаха по мое усмотрение,обясниха ми,че е добре в случаи като моя (аз имам един аборт-март месец,така че с теб се водим рискови бременни).Аз се съгласих.Сега като дойде ред за втора фм,ако пак ме питат за БХС ще се зачудя,но най-вероятно бих си направила,да се презастраховам:)
Успех на теб  Hug

# 2
  • Burgas, Bulgaria
благодаря ти
мисълта ми беше за тези платените ФМ .... Примерно една ФМ при д-р Марков е 100лв.

# 3
  • somewhere over the rainbow
Първия път нито едно не съм правила.
Сега не мисля да правя БХС, първата ФМ също я пропуснах. Ред ми е на втората, ако имам пари, ще си начеша крастата:)) Хич не ги смятам за задължителни, в провинцията малко жени ги правят.

Моят доктор не ми е споменал дори, "препоръча" ми ги една докторка в болницата, която ги прави в частния си кабинет срещу нескромна сума. Laughing
Иначе моят си го гледа бебето обстойно всеки път, ако забележи нередност, със сигурност ще ме изпрати на ФМ. Имам му доверие.

# 4
Правих три ФМ и БХС, не съжалявам Peace така се чувствах по-спокойна. А иначе моят АГ ми препоръча обяснявайки ми за какво се прави всяка ФМ, не ме е задължавал.
N_A_N аз съм от провинцията и както и аз така и всички приятелки около мен правиха Peace.

# 5
Преценката е твоя,100 лева не са малко пари.Не знам изяснили ли са ти причината за абортите,но казват че повечето са заради генетични дефекти и природата един вид чрез аборта прави естествен подбор,недопускайки да се развива увреден плод.Та заради това се бях позамислила и даже и да се плащаше отделно,пак щях да го направя.Все пак за доста генетични деформации показва степента на риск...
От друга страна леля ми преди 4-5 години(понеже беше към 34 годишна) я бяха наплашили,че има риск за Даун,такъв стрес преживя!Правиха й амниоцентеза,което носи 5% риск от аборт...добре че всичко беше наред и сега има едно прекрасно момченце   Simple Smile Но изживя голям ужас...
Не мога нищо да те посъветвам,но каквото и да решиш,стискам палци да си имаш здраво,прекрасно бебче  Hug

# 6
  • Burgas, Bulgaria
благодаря момичета- при мен аборта се получи по време в което боледувах свински грип и бях страшно зле.....Та казаха, че е от това....
иначе наистина като разход-100лв ФМ+50лв БХС+100лв разходи -аз съм от Бургас -това са 250лв.....
говорихме с мъжа ми да направя ранната ФМ в София при Марков .......
дано не ми мине котка път  Praynig Praynig Praynig Praynig и да успея да стигна до София  Praynig Praynig Praynig

# 7
Та в Бургас няма ли кой да прави ФМ?

# 8
  • Burgas, Bulgaria
В Бургас са едни от най-некадърните доктори в страната.....
има и нещо друго, което ме кара колкото и да не ми е лесно с отделянето на такива средства да го направя-сина ми има малка дупчица на сърцето...... За това варианта ми е София  Tired

# 9
Когато бях бременна първия път направих първите 2 ФМ, пропуснах третата и БХС-то.
Втория път правих БХС и втората и третата ФМ, за първата не ми разрешиха да пътувам, че в началото имаше отлепване на плодния сак.

Аз лично те съветвам да отидеш до Варна ,там също има кой да ти направих ФМ както трябва. Но пък предполагам, че заради проблема с голямото ти дете, ще те посъветват да направиш и фетална ехокардиография.

Hug Много ти се радвам, че си бременна, лека и здраво бебе на финала й.  Hug

# 10
Аз не съм ги правила, ако докторката беше казала, че има някакъв риск или нещо такова и да ме беше насочила, щях да отида. Иначе на всеки преглед ме гледа обстойно.

# 11
  • София
Нещо не ми бива заглавието, но само да ми дойде видението и ще го сменя...
та на кратко.... бременна съм за втори път....даже трети, но изгубих близнаци януари месец......
Вярно е, че съм в самото начало ,но не ме притеснява да чета и да мисля какво ми престои да правя....
Та с първата ми бременност ,не съм правила БХС .... тогава минах ФМ в 16г.с. и нищо повече защото по това време само тази ФМ се правеше ...
Сега чета, че се правят 3 ФМ и БХС
Всички ли сте си правили тези изследвания.....Дано не ме разберете погрешно-просто ......Чудно ми е....Вярно е решение на родителите това ..... ,но ..... интересно ми е и самите АГ-та ли препоръчват БХС и 3-те ФМ.....

Аз ги направих- нямах препоръка от АГ.

# 12
Правих Peace, и мисля че в 21век при условие, че съществува начин да видиш здравословен проблем още по време на бременост и да не се възползваш е глупаво.

# 13
С първата бременност преди 7 години нищо не съм правила. Сега обаче реших да правя всичко. Досега имам 2 БХС, 2 ФМ, като 1 ден след втората, направих контролна ФМ (т.е. направих и съответно платих 1 първа  + 2 втори ФМ), защото излезе нещо, което ме притесни ... оказа се, че всъщност не е проблем. Според мен е много важно ..

# 14
  • София
Имаме две теми за БХС. Аз съм от противниците на методите на това изследване.
И ако тогава знаех колкото сега, нямаше да си направя, въпреки съвета на лекаря.
Една добра ФМ върши много повече работа.

# 15
  • София
Правила съм и БХС и ФМ и фетална ехокардиография в 20-та г.с. Но така или иначе БХС-то си е чиста статистика - не е адекватно изследване.

Виж за другите две съм на мнение, че задължително трябва да се правят, независимо от цената. За мен това е много важно. Не бих могла да живея в безтегловност до раждането, а после ако има проблем и е било възможно той да бъде видян, а аз да не съм направила необходимото, ще се самоунищожа от чувство за вина.

# 16
Аз БХС не съм правила. Не ми беше обяснено подробно за изследването. Сметнах го като статистическо и водещо само до стрес. ФМ си направих 3, но само една ми беше препоръчана от док.

# 17
Първия път, нищо, че беше преди три години, даже не бях чувала за БХС и ФМ и честно казано си живеех по-спокойно. Втория път много мислих и направих фактически само една ФМ. Просто сметнах, че не е нужно да си докарвам допълнителен стрес, а и лекарят ми каза, че няма нужда, ако беше изразил някакво съмнение със сигурност щях да направя всичко.  Wink

# 18
  • Варна
Първия път- преди шест години- и аз не бях чувала за ФМ и БХС, съответно не съм ги и правила.
Този път напрвих само първите две ФМ, за третата още се чудя, но по-скоро ще я пропусна.
БХС не съм правила  Peace

# 19
  • софия
На ФМ ходих два пъти,БХС не съм си правила.

# 20
И с двете бременности правих всички изследвания. Този път на ФМ им изгубих броя, защото имаше съмнения за проблем и ме подлудиха от изследвания.
В случаи на ограничени финанси, БХС спокойно може да се пропусне. Peace

# 21
Здравейте, момичета!
 Аз записах час за ранен БХС във Варна при Д- р.Максим Яков, защото в Бургас наистина положението е.... Sad
Мисля да ги направя, на 36 години съм, забременях с ИКСИ, искам да направя всичко необходимо, за да съм спокойна, че съм отговорна и че всичко е ОК.
Разбира се всички тези прегледи доста ме изнервят и ме държат в напрежение, притеснявам се какви ще са резултатите, но ако не ги направя ще бъда още по-неспокойна.
Затова, смятам да си ги правя, поне тези, които препоръчват Simple Smile
Дай Боже всичко да е ОК  с всички ни, пожелавам ви лека и безпроблемна бременност  Grinning Hug

# 22
  • София
През първата бременност не съм правила. През втората правих ФМ и ФЕ.

# 23
  • София
Само втората ФМ съм правила, БХС - не, въпреки че гинекологът ме убеждаваше. За ФМ съм на мнение, че трябва да се прави при специалист или по-добре да не се прави. Специалистите в България се броят на пръстите на едната ръка.

# 24
И ако тогава знаех колкото сега, нямаше да си направя, въпреки съвета на лекаря.
Една добра ФМ върши много повече работа.

Мен лекаря ми ме убеди да си направя БХС, като ми каза, че в комбинация с резултата от БХС, втората и най-важна според него ФМ дава много повече информация отколкото само ФМ.

# 25
  • Sunshine state
БХС не съм правила,НТ ми бе 1.3мм. и не беше нужно.ФМ ми направи моят д-р и не съм заплащала нищо.  Peace

# 26
БХС не съм правила,НТ ми бе 1.3мм. и не беше нужно.ФМ ми направи моят д-р и не съм заплащала нищо.  Peace

Kакто много пъти е писано във форума ФМ е специално изследване и не всеки гинеколог може да го прави.

# 27
До тук И БХС и три пъти ФМ съм правела,предстои ми още 1-2 пъти ФМ до края.Само да уточня,че съм в чужбина,и тук БХС не е по желание,а е задължително,така че никой не те пита искаш,или не..Ходя на частно,и ФМ струва 200 евро,много са,но нямам избор..Доктора,който ми следи бременността никога не ме е питал,а директно си е заявявал,че на следващия преглед примерно ще правим ФМ.

# 28
  • Sunshine state

Kакто много пъти е писано във форума ФМ е специално изследване и не всеки гинеколог може да го прави.

Именно,но лекарят ,при който бях на ЖК правеше.Добър приятел е на баща ми и не ми е взел допълнително пари. Peace

# 29
Правила съм и двете.

БХС допълва първата ФМ, така че според мен има смисъл да се прави.  Peace

# 30
  • Шумен
Правила съм само втората ФМ. Лекарката ми винаги оглеждаше добре бебетата и мнението и беше че е излишно харчене на пари. Но не съжалявам исках да съм спокойна. БХС при двуплодна бременност ми обясниха че не се прави, аз нищо не знаех за това изследване тогава. Но ми направи впечатление докато бях в патологична преди секциото (няколко дни за консулти и изследвания) нито едно момиче в цялото отделение не беше дори чувало за ФМ (наистина повечето бяха от селата, но сега интернет е навсякъде) което ми се видя доста странно.

# 31
Само втората ФМ съм правила, БХС - не, въпреки че гинекологът ме убеждаваше. За ФМ съм на мнение, че трябва да се прави при специалист или по-добре да не се прави. Специалистите в България се броят на пръстите на едната ръка.
Няма какво да добавя. Peace
п.п Упс,сетих се.Бих ти препоръчала да направиш втората ФМ при доц.Томова в 20-22г.с,защото тя я съчетава с ФЕ,която заради проблема с първото ти дете според мен е задължителна.
Късмет и живо и здраво бебче ти желая. Hug Hug Hug

# 32
  • Бургас
Мадам Тиква, БХС си правих , макар че сега като чета мнения и отзиви, си мисля,че не е толкова необходимо колкото ФМ. И както пишат момичетата, може би си е статистика.  Rolling Eyes
ФМ правих в 19 г.с. в София, мед.център Фемина.  Peace

Лека бременност.  Hug

# 33
Правих си БХС, което сега ми се струва малко излишно, но както и да е - минало е вече. ФМ си правих само една в 19г.с. Малко ме е яд, че не си направих и късната ФМ м/у 28-32седмица, ама вече е късно.

# 34
  • София
Аз си правих БХС , когато гин. ми каза, че трябва, на ФМ+ФЕ ходих по мое желание в 24г.с. (исках по-рано - към 22с, но нямаше часове) . Бях при Томова и останах много доволна, платих си 100лв, но смятам, че си платих за собственото с и спокойствие! На ранна и късна ФМ не съм ходила, защото сметнах, че няма смисъл.

# 35
  • София
Правих БХС + втора и трета ФМ. При следваща бременност мисля да пропусна БХС, тъй като ми се струва излишно, но от феталните морфологии не бих се лишила. Точно при ФМ ми откриха проблем с околоплодните води, а лекарката, която ми следеше бременността ми твърдеше, че всичко ми е ок.

# 36
Аз правих само втората ФМ във Фемина...за мен БХС е излишно.
Лека бременност.

# 37
  • на последния етаж
Правих БХС и втората ФМ. Този път вероятно няма да правя БХС, но пък може би ще направя и първата ФМ.

# 38

Докторите не са ми ги препоръчвали, аз изпреварвах "препоръките" Mr. Green
Правих всички БХС и ФМ, препоръчвам на всяка една бременна жена също да се ИНФОРМИРА и да ги направи  Peace

# 39
Аз правих и трите ФМ. От третата нямаше нужда, но исках да си видя човечето какво прави  Laughing

БХС не съм правила. Имаше тема 'За и против БХС'. Сметнах, че не ми е нужно да се вкарвам сама в разни притеснения на базата на някакви изчисления  Peace

# 40
  • Burgas, Bulgaria
благодаря Ви момичета за споделеното...
аз си записах час при д-р Марков за ранна ФМ .....Обаче като чета все повече се убеждавам ,че май съм сгрешила....и  трябва да се запиша на втора ФМ при доц.Томова най-вече заради ФЕ ....
и сега ми е много объркано  Rolling Eyes

# 41
Тикве, и Марков прави ФЕ на втората ФМ  Peace

Не си сгрешила според мен. На първата ФМ се виждат определени неща, които на 2рата се проследяват (нещо такова си спомням, че ми обясниха). На сайта на Марковс е описано какво включват прегледите  Hug

http://www.mc-markovs.com/index.php?option=com_content&task= … 45&Itemid=100

# 42
  • сред маслини и портокалов цвят
благодаря Ви момичета за споделеното...
аз си записах час при д-р Марков за ранна ФМ .....Обаче като чета все повече се убеждавам ,че май съм сгрешила....и  трябва да се запиша на втора ФМ при доц.Томова най-вече заради ФЕ ....
и сега ми е много объркано  Rolling Eyes

Защо да си сгрешила? Марков е идеален избор за 1-ва ФМ, а на 2-рата иди при Томова.
Обикновено, който прави втората казва дали има смисъл от 3-та.
Но първата и втората са важни и е добре да ги направиш.
Всъщност аз точно така направих при 1-вата си бременност- за първа ФМ ходих при Марков, втора при Томова(заради ехокардиографията) , тя ми каза, че няма нужда от трета, но аз все пак  направих и третата  при Марков.

# 43
  • София
На мен точно на втората ми казаха, че няма нужда да правя трета, но в крайна сметка като отидох на третата се оказа, че се е появил проблем, който трябва да се следи. Така че ако имаш възможност е най-добре да се направят и трите.

# 44
през първата ми бременност не съм правила нито БХС, нито ФМ. През втората правих и двете. Много ме беше страх от БХС, да не би да се получи някой висок риск, който да ме уплаши и да се наложи амниоцинтеза, но слава богу беше ок. Сега през третата ми бременност също ще правя.

# 45
Не съм правила БХС при нито една от бременностите ми, това е напълно излишно изследване, неточно и подвеждащо! ФМ и двата пъти в 11/12 и 22/23 седмица, но на обикновен 2Д ехограф, обаче при лекар специалист и не съм плащала за запис на диск и пр., счетох, че не е необходимо. И разбира се, в последния месец задължително записи на доплер, това е много важно и благодарение на доброто наблюдение навреме засякоха забавяне на пулса на бебето и ми направиха секциото по спешност, оказа се увита и стегната около врата пъпна връв!

На мен точно на втората ми казаха, че няма нужда да правя трета, но в крайна сметка като отидох на третата се оказа, че се е появил проблем, който трябва да се следи. Така че ако имаш възможност е най-добре да се направят и трите.

Права си, третата ФМ не е излишна, при втория ми син докторът видя пак на 2Д увеличено бъбречно легенче, което трябваше да следим след раждането, така и направихме и вече го израсна, но все пак е добре подобни неща да се знаят предварително. БХС не може в никакъв случай да даде информацията от ФМ, затова според мен ФМ при добър специалист е достатъчно и може да не се прави БХС. И при двете ми бремености пола на бебета ми го определиха още в 11-та седмица по косвени белези и двата пъти познаха и двамата доктори, които посещавах.

Последна редакция: вт, 08 ное 2011, 02:26 от Boten Mary

# 46
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
БХС не съм си правила, само ФМ - 2 пъти  Peace

# 47
И с двете бременности съм правила БХС.ФМ-не съм.
С втората правих и фетална ехокардиография,защото се наложи.

# 48
  • Варна
Правих Peace, и мисля че в 21век при условие, че съществува начин да видиш здравословен проблем още по време на бременост и да не се възползваш е глупаво.
Пописвам се под това мнение. С последните две правих, всичко, без амнио, ако
се беше наложило щях и него да направя. И пак несериозно е да имаш възможност
да предотвратиш нещо и да не го сториш. Няма да изпадам в спорове, че на
пръсти се броят в страната опитните образни диагностици, както и лицензираните
лаборатории, които извършват тройният тест /БХС/. мадам тиква във Варна
не ти ли е по-близко?

# 49
  • Burgas, Bulgaria
глупаво или умно това са си финанси ,които трябва да се отделят от семейният бюджет....и на хората не им е лесно, щото това не са джобни пари.....както и да е ........

Free Will  - Варна е по-близо нo  казват  ,че най-добрите на ФМ са в София

# 50
глупаво или умно това са си финанси ,които трябва да се отделят от семейният бюджет....и на хората не им е лесно, щото това не са джобни пари.....както и да е ........

Free Will  - Варна е по-близо нo  казват  ,че най-добрите на ФМ са в София

Аз лично не съм ходила на ФМ в София. Ходих си при доктора в Пловдив, който ми прави секциото и който е достатъчно добър специалист, нищо не пропусна и при двете ми бременности. За Бургас знам, че АГ специалисти няма. Имам една приятелка от Бургас с доста имунологични и др. проблеми - миоматозна матка и пр., която и двата пъти идва при моя доктор за секцио, втория път беше това лято - през август и също е много доволна от него.

# 51
  • София
Правила съм БХС и една фетална морфология.

# 52
Правила съм и двете, но според мен от БХС няма смисъл и то никакъв. Ако имам друго дете ще го пропусна и ще направя само ФМ. Гледам, че обсъждате и цените моята ФМ струваше 80лв. и останах много доволна.

# 53
  Мисля, че е добре да се направят и трите ФТ.
 Добре си се ориентирала  за София, и аз мисля живот и здраве там да отида, че ис напатих от "специалистите" в Бургас и Стара Загора.
  БХС мисля, че е доста подвеждащо изследване.
  Лека и безпроблемна бременост!

# 54
Аз май съм от малкото, пропуснали, както БХС, така и ФМ. Обяснението ми е, че при първата бременност и раждане всичко беше ОК (тогава само БХС с нисък процент вероятност от малформации); при "обикновените" прегледи сега на 2D докторката от ЖК каза, че не вижда нищо смущаващо - цял гръбначен стълб, черепни кости ОК, тонове също. Мисля, че това ми повлия най-вече да се откажа от допълнителни прегледи - те сигурно са прекрасни, но аз не съм особено емоционална в това отношение и предпочитам по-естествено да протичат нещата, без хиляди предварителни не-100% уверения, че нещата са наред или пък не дай си боже не са... та това е - надявам се, не съм сбъркала, но пък интуицията ми подсказва, че всичко ще е наред.

# 55
  • София
те сигурно са прекрасни, но аз не съм особено емоционална в това отношение и предпочитам по-естествено да протичат нещата,

Въобще не става въпрос за емоционалност. Бременност с бременност не си прилича, да не говорим, че изобщо няма връзка между това да си родила едно здраво дете и след това да родиш дете с увреждане.

# 56
  • София
С първата ми бременност преди 7 години не знаех нито за БХС, нито за ФМ - иначе щях да направя. Сега направих ранния БХС в 13 г.с. и втората ФМ в 22 г.с. Спокойствието, което дават тези изследвания е безценно.
Прочетох някои негативни коментари относно БХС. Искам да ви кажа, че много зависи. Аз съм с хемолитична наследствена анемия, която се хваща от ранната БХС - не дай си боже ако имаше нещо щях да мога да реагирам. И при редица други заболявания на майката или бащата тя е особено важна. Даун например, не мисля, че може да се хване само от ФМ.

# 57
  • Варна
Аз направих и двете БХС-та и досега 2-те ФМ,остава 3-тата 29-32г.с. Не съжалявам за нито един лев който съм дала за трите изследвания досега,оба4е смятам 4е поне БХС трябва да се поема от касата,защото си е 4иста статистика а и да си се полага поне първото БХС.За ФМ мисля 4е ще се съгласите - ако
Ще се правят, да се правят поне двете,защото това си е проследяване на развитието,а и по възможност при един и същ доктор (аз ходя при Балев в Темелков-варна Peace ) не знам защо някои си мислят 4е е една глезотия това и го пренебрегват!цените във Варна са разумни,а и прегледите са разпределени през няколко месеца - съответно първа ФМ -70лв,следващите по 50лв. На обикновенна ЖК може и да гледат е видеозон,ама не всеки док с видеозон разбира какво гледа!много жени си мислят,4е като ги гледа техния док с видеозон и правел ФМ! Грънци! ФМ се прави само от лекар със специалност "ОБРАЗЕН ДИАГНОСТИК" а не акушер-гинеколог!ако ще е гагра,да е рошава викам аз!като искаш да си направиш това изследване си се ходи на специалист,а това струва съответната сума,не да ида на ЖК и оня видял,не видял да вика океймили пък обратното! апаратите и софтуера на док-овете които са специалисти дале4 не е този който имат обикновенно на ЖК- да не говорим пък и детайлността и сметките и замерванията и из4исленията които се правят от специалиста! накратко- твърдо "ЗА"  3-те ФМ, но само при специалист!! Peace

# 58
  • София
Правих и БХС (само първия) и 3 ФМ. Проблем с бебчето не съм имала (слава Богу!), но аз също смятам, че щом има възможност да се види в детайли как се развива плода и да се установят някакви евентуални отклонения, човек трябва да се възползва.

# 59
Даун например, не мисля, че може да се хване само от ФМ.

Може! Ето прочети за Нухалната транслуценция: http://www.mc-markovs.com/index.php?option=com_content&task= … 90&Itemid=157

Затова казвам, че при липса на генетична обремененост от специфични болести от страна на родителите, БХС е напълно излишно изследване.

# 60
Аз не правих нито едно от двете. При евентуална втора бременност обаче ще ги направя.

# 61
  • София
С първото дете правих и БХС  и ФМ!
С второто само 2 ФМ

# 62
  • Варна
Пускам цитата по-долу с единствена цел да не се бъркат БХС и ФМ.
Цитат
БХС не е диагностично изследване, а само оценка на риска за тези аномалии. Оценката на риска се основава на измерването в кръвната проба (серум) от бременната жена на концентрацията на определени биохимични вещества (маркери). С помощта на специализирана компютърна програма, в зависимост от срока на бременноста и на базата на измерените кръвни показатели, се изчислява риска (вероятността) за конкретния плод да притежава изброените аномалии.
Ранен биохимичен скрининг -11-14 тестационна седмица.Това е троен тест, който открива над 90% от болните. Включва възраст на бременната, серумни нива на свободния бета хорионгонадотропин (Fβ-hCG), серумни нива на специфичен протеин асоцииран с бременността (PAPP-A) и ехографски маркер - нухална транслуценция (NT). Измерването на „нухалната транслуценция” е критичен момент в изледването.
Всяка неточност в измерването води до груба грешка при изчислението на риска. Друг силно информативен ултразвуков белег(маркер) е откриването наличието на „костиците на носа на бебето”. Биохимичният скрининг в 11 – 14седмица НЕ оценява риска за дефекти на невралната тръба и коремната стена.
мадам тиква съгласна съм , че парите не са малко, но представи
си най-лошата прогноза и последствията от това...пари за здраве не
се щадят...или бъркам. Варна има образни диагностици на ниво, както
и лицензирана лаборатория. Добри гинетици, които обясняват- от опит.

# 63
Правила съм и двете за личното ми спокойствие.

Последна редакция: пт, 11 ное 2011, 18:25 от Фрики

# 64
Правих и двата БХС, за което много съжалявам - на първият всичко беше ок, но но вторият показа завишен риск. Преживях го много тежко и последва една напълно ненужна амниоцентеза (доста под 35 съм и без фамилна обремененост).
Слава Богу всичко с бебето е наред. При следваща бременност със сигурност ще си направя всички ФМ, но ще се замисля сериозно за БХС.

# 65
  • Варна
Моли как при благоприятна първа БХС втората е била недобра а от там и общия риск? това е интегриран риск взет на базата на предвиждане и графика от двете изследвания?казвали са ми 4е има доста объркани изследвания там.

# 66
И за мен беше непонятно- нали казват, че първият БХС е по-сигурен, тъй като има и ултразвукови показатели, освен кръвните. При ранния БХС  рискът за Даун беше 1 към няколко хиляди ( не помня с точност), на втория 1 към 50. Правих повторно късен БХС, рискът отново беше висок (1 от 75). Интегриран риск не са ми изчислявали.
За мен това изследване е неточно и втори път не бих му се доверила.

# 67
  • Стара Загора
Аз не съм правила нито едно от тези изследвания ,но преди 11 г . ,когато бях бременна сякаш не се правеха толкова често .

# 68
  • София
 Правих БХС веднъж и ФМ три пъти  Peace
Леко раждане на бъдещите мами и живи и здрави бебчета   bouquet

# 69
И двата пъти правих БХС и ФМ за мое успокоение, повече се доверявам на ФМ.

# 70
Аз какво да ви кажа,всичко съм си правила.ФМ и  кръвните тестове не са 100 процента сигурни.При мен всичко беше наред,но си решихме с мъжът ми  /изцяло наше решение / да направя и амниосинтеза.Незнам защо всички  толкова са наплашени,процедурата е точно 1минута и някой беше писал,че рискът от аборт е 5 процента,което не е вярно.Рискът е 0,1 процента,което е минимално.Сега съм 100 процента сигурна,че живот и здраве бебето ми няма да е  генетично  увредено.Но разбира се всеки си преценява.Има хора,които независимо дали детето ще е с увреждания искат да го задържат,е,аз не съм от тях и именно затова  си правих амниото.

# 71
Само ФМ

# 72
  • София
Направих си ранен БХС и имам добри резултати - няма да правя повече.Очаквам си феталната морфология в 20-та седмица и това е!Аз исках да сън спокойна за себе си!Сега след ФМ се надявам съвсем да се успокоя! Simple Smile

# 73
Вчера бях на ФМ /21 г.с/. Взеха ми 30 лв. Дадоха снимки и диск. Изключително доволна съм - гледа бебока 1 час основно на 2Д, като превключваше на 3Д и 4Д за наше удоволствие:)

# 74
  • БУРГАС
Ходих само за фетална морфология 3 пъти,БХС не съм си правила.

# 75
Правих ранен БХС и ФМ в 12г.с. и 22 г.с.,ще ходя и на трета ФМ.Според мен ФМ не трябва да се пропуска.

# 76
  • Deutschland
Аз с първата си бременност правих БХС и ФМ в 12 седмица.С тази бременност не съм много убедена,че ще направя това изследване,защото е чисто и просто една статистика.

# 77
 Искам да споделя, че БХС е някакъв % вероятност и не ви дава никаква сигурност за това дали всичко ще е наред. ФМ, ако не се прави при специалисти си е даване на пари на вятъра. Всичко е Божа работа - ходих и на БХС 12 седмица и ФМ - 20 седмица - детето ми се роди със сериозно увреждане на сърцето.   Не се доверявайте и на прехвалените лекари. Желая на всички лека бременност и здрави бебчета.

# 78
Хора, каква разлика имам от БХС от втората и третата бременност.
Втората: риск за Даун 1:530
Третата: риск за Даун 1:15000
Направо незнам какво да мисля. Явно има голямо значение кой гинеколог ще ти направи измерванията.

И аз мисля че БХС не е толкова важен, колкото ФМ, направена от специалист!

Последна редакция: пт, 18 ное 2011, 11:28 от Boten Mary

# 79
Не!
Камо ли пък БХС  Rolling Eyes
Първия път нямаше такива. Втория път си ходех на прегледи при една лекарка, която си гледаше много подробно всичко.. Каквото е трябвало ми е направила, където трябва ме е пращала и толкова.
Но БХС пак не съм, де..

# 80
Здарвейте, момичета !
Честит Празник на Християнското семейство!!!
В четвъртък бях на БХС във Варна при Д-р Максим Яков.
Много съм доволна от прегледа, сега чакам кръвните резултати, които излизат до 10-12 дни, но Доки ме убеди, че всичко според него е ОК  Laughing
Сега съм много по-спокойна.Да, прегледа е скъп, но аз реших, че тези пари си струват.В 20-та гестационна седмица ще отида и на Фетална морфология.
Истина е, че тези изследвания са новост и че нашите майки не са ги правили, но...по тази логика, защо ползваме компютрите днес, защо използваме памперси и раждаме секцио?????
Аз лично избрах да ги направя, за мое лично успокоение Wink

# 81
  • ул. "Мечтание"
Странна логика вкарваш...  newsm78 Whistling
Надали използваш всяка новост, която се появи и се опираш на всяко ново изследване и откритие.  Grinning

С първата бременност съм правила БХС и една ФМ. За БХС-то още си се чудя защо я правих, даже не си погледах резултата, ама карай. За мен е абсолютно тъпо изследване.
С втората не съм правила нито едно от двете.
Не съм рискова, нито съм изпитвала нужда, нито някакви безспокойства, нито ми се даваха излишни пари, нито имах намерение да правя амниоцентеза и аборт, ако вляза в черната статистика. И двете неща не ми носеха никаква нужна и полезна информация.

# 82
Нощни очи Да, факт  Grinning - Аз съм си странна личност, нестандартна, новаторка... жена, която обича и уважава новостите в медицината.(и не само) Wink
Може би, защото благодарение на развитието на Медицината и новостите, и напредъка в нея съм бременна  Laughing Laughing Laughing
На теб може и да ти е странна логиката ми, но се радвам, че поне си усетила, че има логика  Laughing Laughing Laughing
 На мен не са ми странни жените, които не правят тези изследвания, това е въпрос на личен избор Simple Smile Както разбирам и ти самата си ги правила?????В това няма нищо страшно, нали WinkHug

# 83
O, не е чак новаторство и нестандартност да направиш БХС в днешно време.
Но друг е въпросът, че.. с някои неща се прекалява, в много случаи И заради печалбарство. Защото и в медицината не въичко е цветя и рози, знаем.. Някои граници често се прескачат.
Но както и да е, всеки си знае..

# 84
  • ул. "Мечтание"
@sunnynevi
Ама чаекай сега, аз не съм казала, че си странна. Казах, че логиката ти е странна!  Peace Отделно, че за мен Сова е права, че в БХС няма грам иновативност!  Whistling
Има жени (ти например или поне с такова впечатление останах), на които тези изследвания дават спокойствие и увереност! В такъв случай съм с две ръце. Просто на мен не ми носят никаква полезна информация. Има и много такива жени. Да не забравяме и фактора "празен докторски, джоб, който иска да се напълни" и прочие още фактори "налагащи" подобни безумноскъпи изследвания...
Аз съм за умереност в нещата и толкова!
А... и още нещо!
Много неща са чудесни наистина, машини, компютри и т.н. Но те нямат мозъци, имат нужда от човешки фактор. Ако задапаратното устройство не е в час, колкото и да е иновативна технологията все тая.  Crazy
Няма да навлизам по-надълбоко в полемика, не е това целта на темата.

Желая ти лека и прекрасна бременност!  Hug   bouquet

# 85
Благодаря и аз на теб  Grinning

# 86
  • София
аз съм правила 3 ФМ - в 12 гс, в 20 гс и в 27 гс; БХС не съм правила

и ФМ, и БХС са метод за оценка на риска от заболяване; при положение, че ФМ показва много нисък риск, не видях смисъл да ходя да ми изследват и кръвта;

третата ФМ я направих от чиста глезотия - да видя бебчето и да му се накефя, така че според мен беше въпрос на финансова възможност да си я позволя

ако ранната ФМ беше показала голям риск, щях да отида на амнио, но пак нямаше да направя БХС

# 87
Не, не съм правила нищо.
За мен пък е странна логиката, да отидеш в 12-14г.с и после да не отидеш до края на бременността. Имам много познати, които постъпиха точно така, защото е много модерно да отидеш еди къде си при еди кой си на "четридето" Laughing И като я питат "ти ходи ли на четридето?", "ами да бе при еди кой си" Laughing Голяма гордост. Според мен логично погледнато, трябва да се отиде и на трите ФМ, ако ще се ходи изобщо. Всеки месец се развиват органи и е тъпо майка, която е ходила в 12 г.с. на ФМ, да си мисли, че всичко ще е ок до края. Разбира се всеки се надява.

Искам да споделя, че БХС е някакъв % вероятност и не ви дава никаква сигурност за това дали всичко ще е наред. ФМ, ако не се прави при специалисти си е даване на пари на вятъра. Всичко е Божа работа - ходих и на БХС 12 седмица и ФМ - 20 седмица - детето ми се роди със сериозно увреждане на сърцето.   Не се доверявайте и на прехвалените лекари. Желая на всички лека бременност и здрави бебчета.
Много съжалявам за лошото стечение на обстоятелствата.  Hug Разбира се, че апаратурата, с която разполагат лекарите, не ги прави нито специалисти, нито компетентни. Такива раздути имена има, които гледат само печелбата. Съгласи се обаче, че 20 г.с за последна ФМ е много рано. Има случаи, в които примерно органи спират да се развиват в 6-7 мес. да не дава Господ, затова е и третата ФМ от една ФМ в 20 седмица, никой неможе да гарантира, че всичко ще е ок до края.

Последна редакция: ср, 23 ное 2011, 13:25 от Boten Mary

# 88
Искам да споделя, че БХС е някакъв % вероятност и не ви дава никаква сигурност за това дали всичко ще е наред. ФМ, ако не се прави при специалисти си е даване на пари на вятъра. Всичко е Божа работа - ходих и на БХС 12 седмица и ФМ - 20 седмица - детето ми се роди със сериозно увреждане на сърцето.   Не се доверявайте и на прехвалените лекари. Желая на всички лека бременност и здрави бебчета.
Много съжалявам за лошото стечение на обстоятелствата.  Hug Разбира се, че апаратурата, с която разполагат лекарите, не ги прави нито специалисти, нито компетентни. Такива раздути имена има, които гледат само печелбата. Съгласи се обаче, че 20 г.с за последна ФМ е много рано. Има случаи, в които примерно органи спират да се развиват в 6-7 мес. да не дава Господ, затова е и третата ФМ от една ФМ в 20 седмица, никой неможе да гарантира, че всичко ще е ок до края.

Сърцето и повечето органи се Формират до 3-тия месец, а на ФМ ходих в 5-тия. Специалистите от НКБ и те тогава правят прегледи и установяват, ако има нещо нередно. Наистина никой неможе да гаратира нищо и ако ще и по 5 пъти на месец да си прави човек ФМ. Важното е да го направиш веднъж, но при точния лекар.

# 89
Сърцето да, но мозъкът примерно, може да спре да се развива и в 6-я, 7-я мес., и тн., а нали все пак не гледаме само сърцето, а всички органи. Не съм съгласна, че един преглед е достатъчен, а за специалист е малко трудно да се прецени кой е такъв и кой не. В София сигурно има такива, но в провинцията, обикновено се ходи до по- голям град и при човек, на който са ти повторили името няколко човека, но дали е специалист или не не се знае, просто друг вариянт няма. Този същият за една година направи прегледа от 100- 150лв. Това за мен е чисто печелбарство. На 30 години доктор, голям стаж има, голям специалист го раздава, ама понеже е изключително мазен и любезен с хората и те затова му се връзват. Аз лично никога не бих била спокойна след такъв преглед, ако ще и 500 лв. да съм платила, просто защото нямам вяра в лекарите и в тяхната компетенция.

# 90
  • Burgas, Bulgaria
не е гаранция ,че и специалиста ще види проблема....
Вече започвам да се замислям дали няма да е по-добре да си спестя парите .....

# 91
  • Варна
Честно не мога да да го проумея, как така не смятате, че са
от полза този вид изследвания. Това все пак е вид превенция.
Не е нещо измислено вчера, по света от години се прави. В
нашата мила Татковина обаче пак криво се разбират нещата.
Щели да си напълнят джобовете докторите, ами нека...По-ли е
добре да се раждат деца с увреждания и пак да се ходи по
болници и мъки.  И още нещо всяка една от ФМ в различните
седмици следи за различни структурни аномалии на плода.
Затова са три на брой, а не защото ти е кефнало да си гледаш
бебето на 8D и пр. атракции на апаратурата. То да нямаше
информация по темата , че да я нищим и разтягаме... Като
цяло си е въпрос на личен избор към момента, а би трябвало
да стане задължителна, ако може и платена от ЗК,че всички
да са доволни и щастливи.

# 92
Никой не твърди това, къде го видя незнам? Точно затова говорим, че трябва да се отиде на 3-те ФМ, и че те не са за да видиш фетуса на кой дядо или баба прилича. Коментираме, че повечето доктори нямат достатъчни познания, а и най- добрите специалисти правят грешки. Та затова никой не ти дава гаранции за нищо. Смешно е някой да си мисли, че като е ходил 3 пъти на ФМ и т'ва е, щастливият край е гарантиран. Не стоят точно така нещата.
Видяла съм прекалено много истински случаи на близки и познати, които са ме довели до това заключение. Господ да ни пази при това здравеопазване в България. За каква превенция говорим? Някое бебе са му видяли нещо на ФМ и са го излекували, оперирали? Надявам се да е така, защото аз на аборта не му казвам превенция. Хората им отиват на крака в болницата, умират в коридора и никой не ги поглежда, а ние говорим за превенция. Хубава дума е думата "превенция". Дано някой ден можем да я използваме смислено!

# 93
  • Burgas, Bulgaria
Виж сега..... за сина ми обиколих всички доктори и направих всички ФМ.....роди се и след няколко месеца му откриха ДВА проблема, които е можело да се видят........ да ми е жив и здрав заведох го при най-добрите специалисти за него и се грижим състоянието му да не се влоши ......
Аз работих извество време в болница и доктора при когото ходя сега ми каза следното...
- Не си рискова група...да вярно е ,че Нико има особеност, това не значи, че и бебето ще е така  .....,за какво сега ще хукнеш да правиш ненужни изследвания.....Ще направим по-обстойните прегледи в 13г.с.  и 20г.с и ако има нещо което е притеснително ще те пратя в София.....

# 94
Виж сега..... за сина ми обиколих всички доктори и направих всички ФМ.....роди се и след няколко месеца му откриха ДВА проблема, които е можело да се видят........ да ми е жив и здрав заведох го при най-добрите специалисти за него и се грижим състоянието му да не се влоши ......
Аз работих извество време в болница и доктора при когото ходя сега ми каза следното...
- Не си рискова група...да вярно е ,че Нико има особеност, това не значи, че и бебето ще е така  .....,за какво сега ще хукнеш да правиш ненужни изследвания.....Ще направим по-обстойните прегледи в 13г.с.  и 20г.с и ако има нещо което е притеснително ще те пратя в София.....

Тиквичке, касата не покрива ли някакви безплатни прегледи след като първото детенце е било с проблеми? Какво ли питам... Мнението на доктора звучи разумно, но аз бих отишла на още едно място, успоредно с неговите прегледи, щом първият път нищо не са видяли, за по- голяма сигурност бих се прегледала и на друго място. А това "ще те пратя в София", малко ми звучи сякаш сам на себеси вяра няма...Успех дано всичко е наред с бебка.

# 95
  • Burgas, Bulgaria
Ами какво да ти кажа- аз съм от Бургас тук специалисти по ФМ  и ФЕ няма ....... пък и самата каса нищо не поема ......

# 96
  • Варна
По назад в темата , ако си чела някои майки споделят, че не биха направили
защото нищо не очакват от БХС освен притеснения. Аз го разбирам така :
"Какво да се паткясвам излишно, като ей ме на жива и здрава без БХС и ФМ".
Освен морфологиите има амнио и хорионбиопсия доста по точни от гореспоменатите.
Гаранции няма, ама трябва ли да се молим и да си плюем в пазвата, че да
ни всичко наред. Аборта на плод с малформации за мен е превенция - да!
На мои близки се случи да вземат такова решение след лош БХС и чудесна
1-ва ФМ втори добър БХС и последвало амнио с категоричен резултат.
Пак казвам въпрос на избор и решение. И други примери мога да дам,
не е това целта ми. Имам чувството, че ако са безплатни всички тези
изследвания и процедури по пренатланата диагностика, всички ще ги
правят без да мрънкат. На българина му дай да е безплатно ...
За докторите съм съгласна ,че са единици добрите образни диагностици, макар
че и те грешат /примери със светила във форума бол/ .
А това "ще те пратя в София", малко ми звучи сякаш сам на себеси вяра няма...Успех дано всичко е наред с бебка.
Е, това нормално отношение ли е? Несериозно ми звучи и на мен.

# 97
Ами какво да ти кажа- аз съм от Бургас тук специалисти по ФМ  и ФЕ няма ....... пък и самата каса нищо не поема ......

Ако искаш се заинтересувай за Варна, поне ти е по наблизо.

# 98
  • Burgas, Bulgaria
evil  ами да ако стане безплатно ще ходят всички ...... Ти какво искаш да ми кажеш, че 200лв се отделят лесно от един бюджет ли......
и ти не живееш ли в България ....

Кукурича  БЛАГОДАРЯ ти за адекватните ти отговори ......ти  много добре разбираш за какво говоря ....Да четох и за Варна и това ми е другият вариант....

искам да кажа следното
не казвам, че това са излишни изследвания....не казвам да не се правят.....точно обратното....да ако бяха малко по-достъпни щеше да е по-лесно......да на мен ми е трудно чисто финансово и ще лиша семейството си от нещо, за да направя поне една ФМ ..

Последна редакция: ср, 23 ное 2011, 13:26 от Boten Mary

# 99
Не, с това, че "на българина му дай да е безплатно" категорично не съм съгласна, поне не и за бременните в БГ. И в БГ, и извън съм раждала.. ама като гледам тенденцията си се е запазила до сега почти... Та твърдя, че колкото бременната българка дава пари, ходи по всякакви (къде нужни, къде не съвсем, ама просто е чула /чела, че еди коя си ходила) изследвания и лекари, надали има друга. Да, знам защо е това - едно от недоверие в "безплатното", което в БГ е синоним на трагедия, друго, че наистина касата не поема сума ти неща, но... за мене е факт. Е, то и самите осигуровки са по-малки от другаде, но...
Та сигурно почти няма бременна, която да си ходи само на консултации по здр. каса и после да си роди без да даде някъде повече или по-малко пари. И аз ходех с първата бременност на консултации, но успоредно с тях на частно, при докторка, при която после родих, давайки и пари. Е, сега уж вече не се дават пари на докторите на ръка, ама  Rolling Eyes
Така че българинът... така е свикнал - за здраве пари дава, ако има... та даже прекалено, за съжаление понякога.
Това изобщо не е така другаде... Не и за средната класа, обикновените хора.

# 100
  • Варна
Изобщо не казвам,че е е лесно да се отделят пари при тази криза.
Не си ме разбрала нещо. Казвам ,че тези изследвания трябва да се
правят задължително. Ама да ми се крият зад отговори, няма смисъл
да хвърлям пари на вятъра, защото може и нищо да му няма на бебето.
Значи опираме до безплатността. Дано ги направят безплатни.
Иначе в България живея  Laughing
За Варна добри образни диагностици Марков, Яков младши, Балев
и Давидков има тема в рискова  за Балев можеш да я прочетеш.

Ммм, да и последните изречия на Сова са повод за размисъл...

# 101
  • Burgas, Bulgaria
чета за Балев-вярно ли е ,че е толкова трудно да стигнеш до него......

# 102
  • Варна
чета за Балев-вярно ли е ,че е толкова трудно да стигнеш до него......
Да вярно е, в същата клиника е д-р Цонев....оф, в предния си пост
съм писала Марков вместо д-р Цонев. Извинете. Напоследък все
хубави отзиви от него. Доста по разговорлив от доцента btw.

# 103
Аз точно Давидков имах впредвид като писах за печелбар, но вие си знаете кое му е доброто, може да е добър по душа, знам ли? Както смятам, че аборта е убийство, а не превенция. Всеки има право на мнение и избор, такива решения не се взимат лесно. Както виждаме ФМ има от много години, но и деца с увреждания си има в доста добър процент, така че превенция засега няма. Невиждам и за напред да се почувства такава при все, че виждаме с очите си как 200лв. за някои хора са непосилна сума. Много жалко, но това е реалността.

# 104
И двата пъти не правих.

# 105
  • София
Здравейте! Аз съм в края на 9 г.с. и от прочетеното досега, не смятам да правя БХС, а направо Фетална морфология, като искам да си запиша час при Доц. Снежинка Томова. Обаче не знам за коя г.седмица да си го запиша - за 12-та, 15-та или за 20-та, при положение, че това ще ми е първата ФМ? Ако запиша за 12-та (а и не знам дали ще има час за толкова скоро), не е ли твърде рано да се види нещо?  И тя ще иска ли задължително БХС?

# 106
Не е твърде рано, първата фетална морфология оптимално се прави между 11-та и 14-та седмица.

# 107
Не е твърде рано, първата фетална морфология оптимално се прави между 11-та и 14-та седмица.

Точно така.
И резултатите от нея участват при пресмятането на БХС  Peace

# 108
За БХС са доста противоречиви мненията, но ФМ според мен е задължителна. Ако не можете да си позволите и трите (наистина е скъпо изследване), може би най-добре би било да се направи средната, около 20 г.с. Тогава могат да се видят много неща, прегледът е много обстоен, и ако няма нищо притеснително, някои лекари казват, че от трета ФМ няма нужда (но пак всеки сам си преценява).

# 109
  • София
И на мен ми се струва най-добре да направя направо в 20-та г.с Феталната морфология. Иначе знам за около 12-та г.с, но ми се струва излишно толкова рано.

# 110
Ако при всички положения майката е решила да износи плода, няма смисъл нито от първа, нито от втора морфология. Ако има притеснения дали всичко е наред, най-добре и двете да се направят.

# 111
  • Sunshine state
На мен пък точно в 12г.с. ми се струва много по-необходимо,отколкото в 20г.с..Колкото по-рано се открие проблем(недай си Боже),толкова по-добре,но всеки си знае. Peace

# 112
На мен пък точно в 12г.с. ми се струва много по-необходимо,отколкото в 20г.с..Колкото по-рано се открие проблем(недай си Боже),толкова по-добре,но всеки си знае. Peace
  Не е точно така. Много трудно може да се види нещо в този период.
  Синът ми се роди с лицева аномалия, която тогава изобщо не се виждаше. Видя се част от проблема в 21г.с. Не случайно тогава се оглеждат и всички органи на бебето.

# 113
Дес, лицеви аномалии не се виждат, но се виждат тежките хромозомни аномалии на ранната ФМ, това е "нещото", което се и гледа на този етап. Пупитка го е казала - смисълът е да се открие евентуалния проблем възможно най-рано.

# 114
  • София

Аз пък мисля, че дори и недай си Боже да се види пробллем в 12 г.с., пак ще трябва да се изчака до 20 г.с, когато може да се види по-подробно всичко и тогава евентуално да се взима решение. Дано не се случва на никой!  Praynig

# 115
Ами 20-та седмица е малко късничко за подобно трудно решение. При сериозни съмнения се прави амниоцентеза, не знам кой нормален човек би си причинил два месеца тревога от такъв вид. Освен всичко друго не е казано, че между 12-та и 20-та седмица не може да се оценя морфологията.  Laughing

# 116
  • София
Ами, аз се обадих одеве на доц. Томова, но на мобилния беше сестрата и тя ми каза да ида чак в 20 г.с. на Фетална морфология, при положение, че аз няма да съм правила преди това, но ме убеждаваше в 12 г.с. да си правя БХС, което пък ме учуди, защото то пък ми се струва безсмислено.

# 117
  Да, за хромозомните е така. Не случайно на всяка една морфолиогия се "гледат" различни неща, ако мога така да се изразя. Peace

# 118
Дес, именно.

Ами, аз се обадих одеве на доц. Томова, но на мобилния беше сестрата и тя ми каза да ида чак в 20 г.с. на Фетална морфология, при положение, че аз няма да съм правила преди това, но ме убеждаваше в 12 г.с. да си правя БХС, което пък ме учуди, защото то пък ми се струва безсмислено.

Безсмислено е, да, особено без морфология. С нея придобива известен смисъл. Странен съвет.

# 119
  • София
Аз правих БХС в 12 г.с, бременността и терапията ми беше проследена в клиника Надежда-една от най-добрите репродуктивни клиники и от най-добрия /за мен и не само де/ лекар и той ми каза да правя БХС. Резултата не беше добър от към плацентарен протеин,отказах амниоцентеза, родих живо и здраво дете. Но аз бях спокойна,защото всеки преглед ми беше фетална, а прегледите бяха всяка седмица-до края.
 Иначе само на фетална не винаги се вижда всичко-дори в късните седмици. Най-сигурно е амнио.

# 120
Аз правих ФМ в 12 и 21 г.с.Третата не я правих по съвет на гинеколжката ми и на докторката,която ми прави първите две морфологии.А и като се замислих,дори и недай си Боже да се откриеше проблем,в този период на бременността какво може да се направи? SadТрябваше да живея в пълен кошмар до раждането...БХС също правих,за което съжалявам.За мен това е безмислено изследване.При евентуална втора бременност направо амниоцентеза-тия статистики на БХС-то ми се струват бошлаф работа! Thinking

# 121
С БХС не съм съгласна- при амниоцинтеза също има риск и ако риска, който ти излезе на БХС е по- малък от статистическия риск за проблеми при амниоцинтеза е по-малък е по-добре да се направи само серумното изследване. Но това е въпрос на лично мнение. За ФМ съм категорична,че е хубаво да се направи. Понякога при нея се откриват проблеми, които могат да се отстранят още преди раждането или поне е добре лекарите да знаят и да са потготвени какво да очакват при раждането.
Аз си направих двата БХС и ФМ и не съжалявам. Вярно е,че се събират доста разходи, но си заслужава.

# 122
Правих всички БХС и ФМ по два пъти т.е повтарях прегледите при различни лекари и ПКК всеки месец-мое решение!

# 123
Аз си правих и БХС и ФМ( и трите) и не съжалявам най-малкото защото ти олеква че всичко е ок с бебо. Направих си също и доплер .

# 124
С БХС не съм съгласна- при амниоцинтеза също има риск и ако риска, който ти излезе на БХС е по- малък от статистическия риск за проблеми при амниоцинтеза е по-малък е по-добре да се направи само серумното изследване. Но това е въпрос на лично мнение. За ФМ съм категорична,че е хубаво да се направи. Понякога при нея се откриват проблеми, които могат да се отстранят още преди раждането или поне е добре лекарите да знаят и да са потготвени какво да очакват при раждането.
Аз си направих двата БХС и ФМ и не съжалявам. Вярно е,че се събират доста разходи, но си заслужава.
Какви проблеми могат да се отстранят преди раждането? Имате ли някой познат с такъв случай, от любопитство питам? Peace

# 125
Чема, нямам познати, но скоро попаднах на нещо такова и направо щях да ревна. Не знаех, че е възможно! (Предполагам, не е някаква инсинуация, нали?!?!)
Ще го постна така, линкът е от ФБ, не знам къде другаде да го намеря... дано успееш да го видиш:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=305539276141728&set= … ype=1&theater

# 126
Чема, нямам познати, но скоро попаднах на нещо такова и направо щях да ревна. Не знаех, че е възможно! (Предполагам, не е някаква инсинуация, нали?!?!)
Ще го постна така, линкът е от ФБ, не знам къде другаде да го намеря... дано успееш да го видиш:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=305539276141728&set= … ype=1&theater

Това като го четох ревах доста време, но за съжаление такова чудо в БГ скоро май няма да се случи!!!

# 127
  • ул. "Мечтание"
Сова, възможно е, да. На някои места се правят пренатални операции на бебето, но не знам при какви случаи и къде. За България специално не съм чувала, но и не съм се интересувала по-специално по въпроса.

# 128
За ФМ четох разни неща(какво всъщност представлява).Раждах преди 4г.и поувина.Тогава не ми препоръчаха нито едното нито другото(не бях чувала за тези неща). ЖК водех в торакс и всеки път ми казваха размера на ръчички,крачета,глава,тяло,тегло на плода.Единствено пола не се виждаше до 8-я месец ,че все се криеше,както и де е.Сега в края на седмицата съм на ЖК  и сигурно ще  ме пратят на БХС и цяла седмица се чудя какво е що е.

# 129
  • София
ditka_sl първо се правят замервания на плода след това взимане на кръв.
Ето ти и подробна информация:
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=432

# 130
Здравейте, аз си направих БХС в 16 г.с. , в 22-ра г.с. направих едната ФМ, и сега не мисля да правя друга,защото доктора,който ме преглежда каза,че нямало смисъл на бебето всичко си му било наред. единствено ,ако аз съм имала притеснението за нещо да ида пак, но така или иначе моя лекар,който ми води ЖК ме преглежда обстойно-доволна съм. Не мисля,че е нужно повече да ходя на ФМ. Нея я направих в кабинета на д-р Марков срещу 110лв. Специално за БХС не съм много доволна, тъй като това е само оценка и моите резултати бяха качени 40мин след изследванията ми в Майчин дом, а ми казаха до 2 работни дни. Надявам се искрено с бебчетата ни да е всичко наред!

# 131
  • Burgas, Bulgaria
110лв  ФМ  Shocked ...... -надявам се не се обиждаш за реакцията ми ,но просто...... тези хора не са нормални ..... Tired

# 132
110лв  ФМ  Shocked ...... -надявам се не се обиждаш за реакцията ми ,но просто...... тези хора не са нормални ..... Tired

Мадам Тиква, при Марков действително е 100 лева ФМ + 10 лв. диска и няма часове за 2 месеца напред.  Същото е и при Томова. Така че очевидно много хора приемат тази цена за нормална. Аз също направих втората ФМ при Марков, обмислям и за трета.