"Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?" - 2

  • 804 779
  • 11 247
  •   1
Отговори
# 3 375
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
miss july, абсолютно съм съгласна с теб!
Да, да се плати комисионна, но за реално свършена работа! Не е нормално ние да свършим всичко сега, а брокера да прибере 2% от сумата, само щото ни го е показал преди година, примерно...
И защо, аджеба, се дърпат като ощипани, като поискаш лична среща за преговори с купувача?!
Искахме още тогава да се срещнем лично, да му кажем - даваме толкова и толкова пари, веднага, в брой...без банки, без ипотеки...Толкова можем да дадем - съгласен ли си или не? И агенцията щеше да си получи парите при осъществена сделка.
Но не, агенцията щяла да комуникира с продавача..то не можело така..той не искал да сваля и бля -бля...

По моему твърде е вероятно и продавачът да се е запънал и да не искал да сваля от цената. В повечето случай брокерът би предпочел сделка днес на по-ниско ниво от колкото виртуална някога, освен ако не смята че предлаганата цена е доста ниска и би ощетила продавача, но въпреки всичко винаги продавачът си взема решението.
И това за парите в брой, не е кой знае какво предимство вече. Днес банките са доста експедитивни. Най-много да се спести седмица, две....защото всички документи, които са необходими за сделката трябва да са налични без значение има ли банка или не. Още повече, че  обикновено купувачите  имат предварително одобрение като кредитополучатели и тогава почват да търсят имот.

Не е брокерът този, който ще преценя дали цената е висока или ниска. След като продавачът се е съгласил и е ОК с тази цена това е достатъчно. Все едно да вляза в магазин за обувки и продавачката да не ми продаде харесаните от мен обувки, защото ТЯ е решила, че не ми стоят добре. В крайна сметка дори и цената да е твърде ниска /което е мнооооого зле за брокера/ това не касае брокера. Той може да каже на клиента си, че това го ощетява, но продавачът е този, който решава на каква цена да си продаде имота. Понякога все пак на хората им трябват пари или бързат да се освободят от имота по причини, които не са длъжни да споделят на брокера.

# 3 376
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
И това за парите в брой, не е кой знае какво предимство вече. Днес банките са доста експедитивни. Най-много да се спести седмица, две....

Това не е съвсем вярно. До сега попаднахме поне на 2-3 имота, чиито собственици не искат продажбата да бъде с кредит. Искали си парите веднага, не можели да чакат седмица. Кой знае какви измами сме щели да направим..... Confused Това е положението!
Една баба пък не искала имота да бъде ипотекиран. Че тя утре ще дойде да ми казва как да си ремонтирам вътре..... ooooh! Whistling

И аз съм имала такъв случай, жената беше с много страхове и то конкретни, дойде при мен за съвет ...не беше моя клиентка в тази сделка от нея бях купувала имот преди година с мои купувачи. Разясних и всичко цялата процедура, отговорих и на всички въпроси казах и как и с какво си гарантира тя получаването на парите. Опасенията и паднаха и тя си направи сделката, която беше добра за нея, а беше на път да се откаже, само защото не беше говорено с нея както трябва.

# 3 377
  • София
  • Мнения: 3 414
Каквото посеш това ще жънеш!
В кантората на нотариуса ще ми се появи без бившата си жена.Е аз ли да знам приговила съм 200 хил.евро
Попита ли ме брокера дали това жилище е мое, взима капарото, ама в договора една дума я няма и куповача "излита".затова ги е страх от адвокатите.
Как да не мислиш да ги прескочиш....

# 3 378
  • София
  • Мнения: 3 290
Банките са експедитивни, ама друг път.

Една и съща банка ползваме за покупката и продажбата. На нас ни отпуснаха кредит на момента, но на нашите купувачи им казаха, че след като съберат всички документи, ще им отнеме месец да ги разгледат. всичко това става по едно и също време.

# 3 379
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Да така е,  продавачът е този, които взема решение. Но добрия брокер би трябвало да анализира предложената оферта и да съветва клиента си, точно неговата роля е тази- да защити интереса на клиента си познавайки в детайли ситуацията и пазара, конкурентните имоти, на какви нива са се сключвали последно сделките в района. Сядат и смятат какво печелят, какво губят приемайки тази оферта или каква друга оферта биха върнали на купувачите с идеята някъде да се срещнат интересите.  Подчертавам този брокер е брокер на продавача, а не на купувача.

Дори смятам, че повечето брокери, ако зависи от тях биха се радвали продавачът да приеме каквато и да е оферта, защото не се знае дали утре друг брокер няма да продаде имота. Това се случва с имотите предлагани от много агенции, ние му казваме "заразена" оферта.

# 3 380
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Банките са експедитивни, ама друг път.

Една и съща банка ползваме за покупката и продажбата. На нас ни отпуснаха кредит на момента, но на нашите купувачи им казаха, че след като съберат всички документи, ще им отнеме месец да ги разгледат. всичко това става по едно и също време.

Всякакви случай има, но статистически погледнато са бързи. Имала съм случай в понеделник представяме всички документи и в петък сме на нотариус, както и другата крайност, не им стигнаха 45 дни защото кредита бил по особен с хиляди одобрения за изключения, не ме питайта как съм убедила продавача- строител да подпишем анекс за удължаване на срока с  10 дни, то не бяха кошници с плодове и вина, то не бяха срещи и пърхане с мигли....но успях.
та средно статистически от предоставянето на всички документи  за 2 седмици са готови.

# 3 381
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Каквото посеш това ще жънеш!
В кантората на нотариуса ще ми се появи без бившата си жена.Е аз ли да знам приговила съм 200 хил.евро
Попита ли ме брокера дали това жилище е мое, взима капарото, ама в договора една дума я няма и куповача "излита".затова ги е страх от адвокатите.
Как да не мислиш да ги прескочиш....

Нарича се обследване на имота и на продавача и това с питане не става документите си показват всичко и се прави преди предварителен договор.

# 3 382
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329
Банките са експедитивни, ама друг път.

Една и съща банка ползваме за покупката и продажбата. На нас ни отпуснаха кредит на момента, но на нашите купувачи им казаха, че след като съберат всички документи, ще им отнеме месец да ги разгледат. всичко това става по едно и също време.

Всякакви случай има, но статистически погледнато са бързи. Имала съм случай в понеделник представяме всички документи и в петък сме на нотариус, както и другата крайност, не им стигнаха 45 дни защото кредита бил по особен с хиляди одобрения за изключения, не ме питайта как съм убедила продавача- строител да подпишем анекс за удължаване на срока с  10 дни, то не бяха кошници с плодове и вина, то не бяха срещи и пърхане с мигли....но успях.
та средно статистически от предоставянето на всички документи  за 2 седмици са готови.

Нормалният срок е 3-4 седмици.. Така че бих препоръчала в предварителния договор за покупко-продажба да бъде заложен по-дълъг срок за приключване на сделката. Стандартно е 1 месец срокът, но ако банката се забави, купувачът се оказва в неизпълнение на предварителния договор. Затова 2 месеца (при нас беше 3 месеца по съвет на адвоката ни) е по-добър вариант при покупка с кредит.

# 3 383
  • Мнения: X
Давате ли си сметка, че последните няколко страници темата е меко казано: " Как да направя измама"

Така е, обаче некомпетентността на брокерите и твърде високите комисионни принуждават хората да търсят начини да се справят сами. Същевременно брокерите са завзели всичко и е много трудно човек да се добере до телефона на частно лице, с което да преговаря директно. Накрая правим-струваме, пак опираме до брокер, без ни най-малко да го искаме.

И не може за имотните сделки да се иска по 3.6 % комисионна  Naughty. Това са чудовищни суми, само за да ти покажат един имот. Всичко друго - правно обезпечаване на сделката, проверки на пълномощни и т.н. човек трябва да си прави сам, защото брокерите според мен нямат нужната подготовка, а и желание да го правят.
Ако един посредник предоставя пълна, качествена услуга, включително правно оформяне със собствени юристи, тогава бих приела високите комисионни.

# 3 384
  • Мнения: 29 321
томева, защо да е измама? По-голямата измама е как да един оглед ти се иска 3% комисионна, която нямаш право да коментираш. Приема се като нещо съвсем обикновено. Нито сте адвокати, нито нотариуси. Ако кажеш, че не искаш да ги плащаш или не ти се показва апартамента, или се спъва всичко по сделката. Не ви стига, че вземате от продавача, ами и от купувача, независимо, че не ви е търсил като клиент, а просто си търси апартамент по обяви. Много от брокерите са с доста ниска култура и образование. Питай една учителка за колко време ги изкарва тези 3%, а колко време е учила, за да стане такава. За брокер какво се учи? Има ли такава специалност в универстиета? .....тогава се чуди как хората обсъждат да направят "измама" Thinking
Извини ме, ако ти не се числиш към тези брокери, нищо лично не влага в поста. Коментирам ситуацията на пазара.

# 3 385
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Давате ли си сметка, че последните няколко страници темата е меко казано: " Как да направя измама"

Така е, обаче некомпетентността на брокерите и твърде високите комисионни принуждават хората да търсят начини да се справят сами. Същевременно брокерите са завзели всичко и е много трудно човек да се добере до телефона на частно лице, с което да преговаря директно. Накрая правим-струваме, пак опираме до брокер, без ни най-малко да го искаме.

И не може за имотните сделки да се иска по 3.6 % комисионна  Naughty. Това са чудовищни суми, само за да ти покажат един имот. Всичко друго - правно обезпечаване на сделката, проверки на пълномощни и т.н. човек трябва да си прави сам, защото брокерите според мен нямат нужната подготовка, а и желание да го правят.
Ако един посредник предоставя пълна, качествена услуга, включително правно оформяне със собствени юристи, тогава бих приела високите комисионни.

С риск да ме обявите за злобна и завистлива на мен ми е много странно защо брокерите решиха, че е нормално да взимат повече пари от адвокатите, на които се пада реално повечето работа. Защото проверяването и писането на цялата документация за сделката + отговорността, която носиш за недобре свършена работа, е повече като работа от отключването на една входна врата и евентуално пускането на една молба за вещни тежести в АВ. Да не говорим, че едното е квалифициран труд, а брокер може да стане всеки. Че и на всичкото отгоре мрънкат защо хората се опитвали да ги прескочат, а те така са заразили пазара на имоти, че тотално са унищожили възможността за лична връзка между купувач и продавач /в имот бг например защо е невалидна опцията за разглеждане на обяви само от частни лица/. Естествено, говорим за свободен пазар, в който всеки може да си слага каквито иска цени на услугите си, обаче за какъв ще си мислиш, че ти се полагат 3% /и то само от едната страна/.

# 3 386
  • Мнения: 14 415
Давате ли си сметка, че последните няколко страници темата е меко казано: " Как да направя измама"

Уважавам всеки труд,но честно "шмекеруване " съм срещала точно при посредниците и то многократно.За това определено предпочитам в тази област да работя без тях.Това не е измама.Кого
мамя?

# 3 387
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Давате ли си сметка, че последните няколко страници темата е меко казано: " Как да направя измама"

Така е, обаче некомпетентността на брокерите и твърде високите комисионни принуждават хората да търсят начини да се справят сами. Същевременно брокерите са завзели всичко и е много трудно човек да се добере до телефона на частно лице, с което да преговаря директно. Накрая правим-струваме, пак опираме до брокер, без ни най-малко да го искаме.

И не може за имотните сделки да се иска по 3.6 % комисионна  Naughty. Това са чудовищни суми, само за да ти покажат един имот. Всичко друго - правно обезпечаване на сделката, проверки на пълномощни и т.н. човек трябва да си прави сам, защото брокерите според мен нямат нужната подготовка, а и желание да го правят.
Ако един посредник предоставя пълна, качествена услуга, включително правно оформяне със собствени юристи, тогава бих приела високите комисионни.

Абсолютно съм съгласна с това твърдение. Остава да се намерят тези посредници, а тях ги има може да не са много, но ги има и стават все повече.  Което само ме радва, защото да имаш на среща си един некомпетентен брокер е двойно натоварване и двойно използване на всички ресурси. При последната ми сделка попаднах на такъв олигофрен брокер, извинявам се че обиждам олигофрените, но в един момент просто и поисках телефона на нейния клиент - купувача и за да мога да направя сделката и да доведа нещата до край. Ако не се бях намесила, нейния купувач просто щеше да се окаже неизправна страна и да претърпи загуби най-вероятно. Направих го и за да защитя интереса на моя продавач. Та за двойно свършената работа не съм получила двоен комисион , просто съм си свършила работата по единствено възможния начин.    

# 3 388
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
томева, защо да е измама? По-голямата измама е как да един оглед ти се иска 3% комисионна, която нямаш право да коментираш. Приема се като нещо съвсем обикновено. Нито сте адвокати, нито нотариуси. Ако кажеш, че не искаш да ги плащаш или не ти се показва апартамента, или се спъва всичко по сделката. Не ви стига, че вземате от продавача, ами и от купувача, независимо, че не ви е търсил като клиент, а просто си търси апартамент по обяви. Много от брокерите са с доста ниска култура и образование. Питай една учителка за колко време ги изкарва тези 3%, а колко време е учила, за да стане такава. За брокер какво се учи? Има ли такава специалност в универстиета? .....тогава се чуди как хората обсъждат да направят "измама" Thinking
Извини ме, ако ти не се числиш към тези брокери, нищо лично не влага в поста. Коментирам ситуацията на пазара.


Додох  решение на проблема, ползвайки личен брокер ще избегнете всички тези неудобства и абсурдни ситуации един брокер да представлява и двете страни.  А юристи има във всяка нормална агенция.
А в момента, в който се обадите в агенцията означава, вие  че се обаждате на брокер, които посредничи при продажбата на имот и знаете, че услугата се заплаща, ако не знаете те ви информират.  Имате вариант да се информирате какво ще дължите, евентуално при сделка и ако ви устройва действате, ако не ..продължавате да си търсите имот има и други начини да намерите желаното жилище например като системно си лепите обяви по локациите, които ви харесват и да чакате частно лице да се свърже с вас.
Но приемайки условията на агенцията и отивайки с нея на оглед на даден имот, при условие,че сте информирани предварително, а после да се чудите как да заобиколите агенцията и брокера за мен е измама и то с пълното съзнание.

А за учителката явно добре се справила щом ще купува апартамент, за много хора това си остава непостижима мечта. Като моите родители, които също са учители.

# 3 389
  • Мнения: 8 891
Какво значи личен брокер?

Общи условия

Активация на акаунт