Месечни помощи за дете (детски надбавки) - инфо, документи, въпроси - 6

  • 152 451
  • 759
  •   1
Отговори
# 345
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте, момичета!Малко ми е неясно и искам да Ви попитам нещо.Тези помощи за отглеждане на дете до 1година, дохода на член от семейството трябва да е под 350лв, нали така?Мъжът ми го осигуряват на 650лв, а аз взимам болнични 230лв, след 2 месеца ми е термина и ще взимам майчинство 240лв, като се събере тази сума се дели на 3, вече включено и бебето, нали?Ако е така ни се пада по малко от минималното на член от семейството, ще мога ли да взимам тази помощ 1 година или не?И ако да, какви документи и къде трябва да занеса?Нали по този начин не си губя майчинството?Много се извинявам за многото въпроси и предварително благодаря, на тези които щеми отговорят!

Тези помощи, които са за отглеждане на дете до навършване на една година се полагат на неосигурени майки или такива, които нямат изискуем стаж 12 месеца.
А иначе месечните помощи за дете, които са 35 лева се получават в зависимост от дохода и ако той не е повече от 350 лева на месец / на база доходите 12 месеца назад /. Подава се декларация в Социално подпомагане, като се носят бележки за доходите на двамата родители, лична карта, копие и оригинал / за сверка / от акта за раждане на детето, данни за банкова сметка, бележка от личен лекар за направените задължителни ваксинации на детето.

# 346
  • Мнения: 40
Здртавейте:) Имам един въпрос.Моят мъж е безработен от 1 година, но никаде не фигурира като такъв, тъй като по лична карта е от друг град и няма как да се подпише като безработен.За втори път ще подавам документи за детски и незная какво да права.Аз също съм безработна.Има ли някъкъв документ с които да докажа, че той е безработен и от къде да го взема?Извинявам се ако съм повторила въпроса Heart Eyes Благодаря Simple Smile

# 347
  • Мнения: 2 200
Здртавейте:) Имам един въпрос.Моят мъж е безработен от 1 година, но никаде не фигурира като такъв, тъй като по лична карта е от друг град и няма как да се подпише като безработен.За втори път ще подавам документи за детски и незная какво да права.Аз също съм безработна.Има ли някъкъв документ с които да докажа, че той е безработен и от къде да го взема?Извинявам се ако съм повторила въпроса Heart Eyes Благодаря Simple Smile

В нашите социални искат труд. книжка за справка.

# 348
  • Мнения: 40
Лошото е че той няма трудова книжка  newsm78.

# 349
  • Мнения: 2 200
Лошото е че той няма трудова книжка  newsm78.
На молбата, която подавате отзад пишете "Нямам трудова книжка" и той се подписва отстрани.
За по-сигурно може да питате и на място.

# 350
  • Мнения: 40
ОК. Благодаря много лек ден Simple Smile

# 351
  • Мнения: 221
Здртавейте:) Имам един въпрос.Моят мъж е безработен от 1 година, но никаде не фигурира като такъв, тъй като по лична карта е от друг град и няма как да се подпише като безработен.За втори път ще подавам документи за детски и незная какво да права.Аз също съм безработна.Има ли някъкъв документ с които да докажа, че той е безработен и от къде да го взема?Извинявам се ако съм повторила въпроса Heart Eyes Благодаря Simple Smile


Не е необходим документ.Затова се казва молба-декларация- декларирате и си носите отговорност за неверни данни.А за регистрацията на съпруга ви мисля, че може да се подписва по настоящ адрес, но без право на обезщетение.

# 352
  • София близо до Витоша
  • Мнения: 469
Здравейте , искам да попитам следното :
второто ми детенце трябва да се роди до 3 дни , искам да подам молба за детски надбавки , акта за раждане се чака 2 седмици ,та от кой месец ще започват да ги изплащат ? Май или Юни /веднага щом получа акта за раждане отивам ,ако е в края на месеца към 25 число - ще изплатят ли за май месец , или направо от юни?

# 353
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Здравейте , искам да попитам следното :
второто ми детенце трябва да се роди до 3 дни , искам да подам молба за детски надбавки , акта за раждане се чака 2 седмици ,та от кой месец ще започват да ги изплащат ? Май или Юни /веднага щом получа акта за раждане отивам ,ако е в края на месеца към 25 число - ще изплатят ли за май месец , или направо от юни?
Най-рано юни може да подадете молба-декларация.

# 354
  • София близо до Витоша
  • Мнения: 469
Мерси Ала Бала

# 355
  • Мнения: 5
Здравей те!!! Искам да попитам на какви условия трябва да отговаряш за да получиш еднократната помощ за бременност

# 356
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Здравей те!!! Искам да попитам на какви условия трябва да отговаряш за да получиш еднократната помощ за бременност
ЗСПД
Чл. 5а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, имат право на еднократна помощ при бременност в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.

(3) Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

# 357
  • Мнения: 5
Благодаря!!!

# 358
  • Мнения: 46
Здравейте от миналата година живея в софия януари подавах в горна оряховица за децките тая година си смених личната карта и вече адреса ми е тука за април все още не съм получила децки карат ме да подам документи за децките тук имате ли си на представа дали като подам ще вземали 35лв за април и 35 за май или не офф стана малко омотано дано сте ме разбрали  Embarassed

# 359
  • София близо до Витоша
  • Мнения: 469
Разбира се , че при смяна на адрес трябва да информираш социалните ,

Общи условия

Активация на акаунт