Месечни помощи за дете (детски надбавки) - инфо, документи, въпроси - 6

  • 152 457
  • 759
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 533
Благодаря!

# 436
  • Мнения: 10
Здравейте, изчетох доста, но така и не можах да получа 100%-ва сигурност относно това, което ме вълнува. Затова реших да попитам директно. Една позната мама има следния проблем, получавала е детски през последната година, но сега когато е подала е получила отказ с мотив висок доход. Това ясно. Въпросът ми е може ли да подаде молба за детски, когато доходът за предходните месеци стане под 350лв. Четох тук доста и на някои места пише, че няма право да подава нова МД преди да минат 12м. от отказа. Но на някои места пише,че може да подаде, когато дохода стане под тези заветни 350лв., дори една дама казва,че е питала в социалните и те са й казали,че може да подаде, когато отговаря на изискването за доход и никой от твърдящите първото не я оборват. Въпросът ми е дали наистина има такъв изрично упоменат член някъде, че наистина трябва да изчака 12м. до следващата МД или в различните общини има различни условия, или по-лошото, че някои служители целят да си спестят работа? Наистина съм объркана, защото аз попитах в нашето подразделение на социалните и ми казаха, че може да подава всеки месец, а на друга майка, миналия месец, са й казали добре да си сметне, че ако й откажат, чак след 12м.пак. Извинете за дългите писания, но много се обърках и ако това нещо е вярно, което масово се разпространява и за мен анти логично, ако може някой да ми посочи съответния закон или наредба, или член...

# 437
  • Мнения: 221
Здравейте, изчетох доста, но така и не можах да получа 100%-ва сигурност относно това, което ме вълнува. Затова реших да попитам директно. Една позната мама има следния проблем, получавала е детски през последната година, но сега когато е подала е получила отказ с мотив висок доход. Това ясно. Въпросът ми е може ли да подаде молба за детски, когато доходът за предходните месеци стане под 350лв. Четох тук доста и на някои места пише, че няма право да подава нова МД преди да минат 12м. от отказа. Но на някои места пише,че може да подаде, когато дохода стане под тези заветни 350лв., дори една дама казва,че е питала в социалните и те са й казали,че може да подаде, когато отговаря на изискването за доход и никой от твърдящите първото не я оборват. Въпросът ми е дали наистина има такъв изрично упоменат член някъде, че наистина трябва да изчака 12м. до следващата МД или в различните общини има различни условия, или по-лошото, че някои служители целят да си спестят работа? Наистина съм объркана, защото аз попитах в нашето подразделение на социалните и ми казаха, че може да подава всеки месец, а на друга майка, миналия месец, са й казали добре да си сметне, че ако й откажат, чак след 12м.пак. Извинете за дългите писания, но много се обърках и ако това нещо е вярно, което масово се разпространява и за мен анти логично, ако може някой да ми посочи съответния закон или наредба, или член...





Твоята позната може да подаде молба-декларация, когато дохода и е под 350 лв.Няма такова нещо да се изчаква 12 месеца от отказа.

# 438
  • Мнения: 10
Благодаря, Bisera75, не знам защо се разпространява това твърдение, има го на много места в тази тема, но от по-старите, до 2010г успях да прочета. Днес и колега на мъжа ми с 3 деца му е казал също, че всеки път внимателно си смятал. дохода преди да подаде, че ако му откажели, чак до година пак имал право. Благодаря отново!

# 439
  • Мнения: 221
Благодаря, Bisera75, не знам защо се разпространява това твърдение, има го на много места в тази тема, но от по-старите, до 2010г успях да прочета. Днес и колега на мъжа ми с 3 деца му е казал също, че всеки път внимателно си смятал. дохода преди да подаде, че ако му откажели, чак до година пак имал право. Благодаря отново!



Моля.Много ми е интересно на кое основание се отказва- какъв мотив се посочва в заповедта и кой член.

# 440
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моля.Много ми е интересно на кое основание се отказва- какъв мотив се посочва в заповедта и кой член.

Съмняваме да има отказ по горната причина.По-скоро са т.нар. градски легенди

Антония,не съм срещала в темата да се твърди такова нещо.Може и да сме пропуснали.Не е вярно,че при отказ може да се кандидатства наново след 12 м

# 441
  • Мнения: 10
Моля.Много ми е интересно на кое основание се отказва- какъв мотив се посочва в заповедта и кой член.

Съмняваме да има отказ по горната причина.По-скоро са т.нар. градски легенди

Антония,не съм срещала в темата да се твърди такова нещо.Може и да сме пропуснали.Не е вярно,че при отказ може да се кандидатства наново след 12 м

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=450711.45. Коментар #56 няколко страници след тази, отново се казва.

# 442
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=450711.45. Коментар #56 няколко страници след тази, отново се казва.

Да,Духи-Пухи и Загрижен дезинформират с тази забрана от 12 м,но след това Платина оправя положението.Не можем да забраним всеки да си пише каквото иска,но коригираме невярното твърдение
Ти не прочете ли след това какво пише и че не е вярно това нещо?

# 443
  • Мнения: 10

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=450711.45. Коментар #56 няколко страници след тази, отново се казва.

Да,Духи-Пухи и Загрижен дезинформират с тази забрана от 12 м,но след това Платина оправя положението.Не можем да забраним всеки да си пише каквото иска,но коригираме невярното твърдение
Ти не прочете ли след това какво пише и че не е вярно това нещо?
Коментара на Платина ми е убягнал, радвам се, че тая глупост не е истина, сигурна съм, че някъде по-нататък имаше и мами, които твърдяха, че самите служителки са ги предупреждавали, но сега пиша през телефона и ми е малко трудно да ги търся и постна. Както и да е по-важното е, че е заблуда. Благодаря Ви:-)

# 444
  • Мнения: 2
Здравейте! Извинявам се предварително, ако е коментирано. Днес социалните ми поискаха освен документите за доход, молбата - декларация, удостоверението от педиатъра и копието от акта за раждане следните документи: копия от трудовите договори на мен и съпруга ми; трудовите книжки; заповед за прекратяване на договор от предишния работодател /понеже съм на нова работа от 28.05.2012г., а подавам МД за периода 06.2011 – 05.2012, като съответно им представих и удостоверение за дохода при новият ми работодател за м.май /.Та, въпросът ми е имат ли право на това и на какво основание ги изискват? Смятам, че документите, които им занесох са достатъчни, но бих искала да чуя и вашето мнение. Благодаря!
П.С. За първи път подавам документи във въпросната община, понеже си смених постоянния адрес /от община Овча Купел на община Витоша - София/, но нямам прекъсване в получаването на детски надбавки и не надхвърлям прага от 350лв.

# 445
  • Пловдив
  • Мнения: 145
Здравейте!Имам следното питане:Дохода за детските как се изчислява 1.сумира се за всеки месец дохода на майката и бащата.След това се сумира общо за 12-те месеца.Дели се на 12.Средномесечния доход се дели на 3 (бр.на членовете в семейството) и се гледа дали е до 350лв.

ИЛИ
2.сумира се дохода на майката и бащата за всеки месец.За всеки месец се дели на броя на членовете в семейството и се гледа дали е до 350лв

Ще ви кажа защо питам-Случая е следния: Подавам документи за детски надбавки юни 2012.Т.е.взимат ми дохода 12 месеца назад-от юни 2011 до май 2012 включително.Смятам си ги по първия начин 1. и си получавам доход на човек 346лв.Сега ми казват,че дохода ни за юни месец бил по-висок.Не съм ходила още да си взема заповедта за отказа.Ще го направя тази седмица.Но искам за себе си да си го обясня.Подавам документи в доста малка община,където може и да не са толкова компетентни служителите.
Моля някой ако е наясно да се включи с мнение.Благодаря Ви!

# 446
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!Имам следното питане:Дохода за детските как се изчислява 1.сумира се за всеки месец дохода на майката и бащата.След това се сумира общо за 12-те месеца.Дели се на 12.Средномесечния доход се дели на 3 (бр.на членовете в семейството) и се гледа дали е до 350лв.

така се смята.не се гледа дали всеки месец си под прага
кой ти каза,че се гледа всеки месец???
няма да имаш отказ,ако си под 350 лв,смятано по горния начин

# 447
  • Пловдив
  • Мнения: 145
така се смята.не се гледа дали всеки месец си под прага
кой ти каза,че се гледа всеки месец???
няма да имаш отказ,ако си под 350 лв,смятано по горния начин
Благодаря,Elfita.
Вчера случайно ме видя тази жена,при която подавах документите и ми каза,че дохода ни бил над 350лв защото като пуснала справката от НОИ излязъл по-висок доход за месец юни.Да съм идела да си взема заповедта за отказа и да сме сметнели дали ако подам наново следващия месец ще мога да взимам детски.А аз си имам ПИК код от НОИ и си ги проверявам сумите.По 240лв на месец са ми.Сумарно с бележките от работата на мен и на мъжа ми 12 496.50лв/12 месеца=1041.38лв средномесечен доход.Разделен на 3 човека =347.13лв.Много ми е чудно откъде се е появил по-висок доход като майчинството си е 240лв на месец.Месеца,в който подавам не се включва в сметките,нали?Т.е. в моя случай подавам през юни 2012.Гледат се 12-те месеца назад,без текущия месец.Дали тази служителка не се е объркала нещо и не е включила текущия месец в справката от НОИ.От друга страна пък ми е странно-струва ми се невъзможно да обърка,нали с това се занимава от години.Като отида да се видя с нея ще пиша пак какво точно се е оказало.Просто се ядосах,защото в къщи го смятах сумати пъти и всичко си беше ок.И там на място го сметнах 3 пъти,да не сгреша нещо.

# 448
  • Пловдив
  • Мнения: 145
Elfita,на 14.06.2011 имам излатени 72лв от болничните за месец 05.Да не би тях да ги смятат към дохода за 06 месец,нищо че са за май месец?Но и с тези 72лв пак дохода на член на семейството става 349.13лв.
Оф,съвсем се обърках вече.

# 449
  • Мнения: 3
Здравейте на 4.06 ми издадоха бележка, че съм влязла в 45 дневния срок преди термин, но на съпруга ми му бавят бележката с дохода и още не сме успели да подадем документите за помощта 45 дена преди термин. Искам да попитам, след като вече е ясно, че ще я подаваме юли дали не трябва да правим нова справка за дохода този път включваща и месец юни 2012г. ? И другото което искам да попитам е, ако бебето се роди преди да успеем да подадем документите(все пак съм в 9тия месец), дали имаме право да ги подадем след раждането му, ако стане преди термин? Просто се надяваме до края на идващата седмица да издадат бележката с дохода и до 5-6юли  да подадем документите.

Общи условия

Активация на акаунт