Кариес

  • 3 680
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте, малко ми е тъп въпроса но все пак да попитам, имам 3 кариеса и слава богу не са големи, няма да се налага да ми се маха нерв, но днес пропуснах да питам зъболекаря дали мога да пуша след като ми сложи тоя тампон, защото днес ми маха кариеса с оная гадната машинка дълба и ми каза че няма как да ми сложи пломбата днес, защото венците ми не спирали да кървят ( попринцип са ми такива ) и ми сложи на мястото където дълба някакъв тампон, но не съм сигурен дали беше с лекарство или не ( сигурен съм че не е арсен, защото каза на 100% че няма да се маха нерв не бил толкова надълбоко само да отида пломбата да ми сложи другата седмица ) та конкретния ми въпрос е .. тоя тампон до кога трябва да стои в устата ми , мога ли да ям на тая страна където ми е тоя зъб, мога ли да пуша преди да ми сложи пломбата?

# 1
  • Мнения: 10
Ако тампона е на мястото където е чистил с машината  имаш временна пломба, може да се храниш и пушиш, но ако е поставен във венеца се държи от 30 мин. до 1 час.

# 2
  • Мнения: 1 844
Можете да ядете,естествено,но все пак гледайте да не натоварвате този зъб, тоест яжте внимателно. Simple Smile
Когато има кървящи венци или рана (от вадене на зъб,например) е препоръчително да не се пуши няколко часа . При вас не мисля, че ще има проблем.

# 3
  • Мнения: 0
Имам и още едно съмнение, значи когато ми сложи това нещо ми приличаше на тампон, но като мина 1 час започна да се руши и не ми се вярва тампона така да се руши на парченца, кое е по възможно да ми е сложил нещо да ми запълва дупката, за да не влиза храна или арсен ( въпреки че на тръгване го попитах дали ще се вади нерв и той ми каза не, само щял да ми сложи пломба но не ми стана ясно сега какво точно ми сложи .. приличаше на тампон но определено не е. Някакви предположения?

# 4
  • София
  • Мнения: 577
Сложена е временна пломба. Но това, което се чудя е защо не са ти почистили плака и зъбен камък, вместо да чакат кървенето на венците да мине от само себе си?

# 5
  • Мнения: 0
Сложена е временна пломба. Но това, което се чудя е защо не са ти почистили плака и зъбен камък, вместо да чакат кървенето на венците да мине от само себе си?

Ами нямам идея, но попринцип се чуват само добри неща за него оказа се че е шеф на всички стоматолози в Търново, поне така разбрах .. иначе само ми каза че няма как да ми сложи на същия ден пломбата защото венците ми кървят и не искал да рискува ( а венците така са ми от много време, майка ми и баща ми също са имали проблеми с тях от малки ) каза ми да си взима една паста за венците не съм сигурна каква беше, но ми каза че щом нашите са имали такъв проблем и не е гаранция ако се оправят за колко време ще е .

# 6
  • София
  • Мнения: 577
Нямам какво да кажа на подобно мнение и то от колега!

# 7
  • Мнения: 351
Сложена е временна пломба. Но това, което се чудя е защо не са ти почистили плака и зъбен камък, вместо да чакат кървенето на венците да мине от само себе си?

За чудене си е.

Всъщност знам и отговора  Wink Като се замисля и решенията са известни.  Peace

# 8
# 9
  • Мнения: 1 844
А не е ли възможно човек да има проблемни (кървящи) венци, без да има зъбен камък?

# 10
  • София
  • Мнения: 577
Може. В някои случаи и при липсата на зъбен камък и плака има кървене на венците. Но това означава, че проблемът е от общ произход и трябва да се търси друг специалист за лечение на основното заболяване. При бременни също е възможно да има кървене без плака, друг хормонално обусловен диабет е младежкия и т.н.

# 11
  • Мнения: 0
                    Аз бях писал вече някъде във форума, че при всички случаи не трябва да се допуска човек да има зъбен камък. Защото не можеш да кажеш "не трябва да имаше зъбен камък, повече от нормалното". Нормалното е да нямаш зъбен камък, а за да нямаш, е необходимо редовно да го почистваш. Това съм научил от моя зъболекар Д-р Смилен Смилов. При него ходя на около 6 месеца, прави ми безплатен преглед и ако се налага, ми почиства зъбния камък и то на доста евтини цени.
          Съгласен съм със стоматолога Зара, че може да има и други фактори  за кървене на венците, по причина и на зъбен камък, но с редовно почистване на зъбите с четка за зъби и паста, не става. Пак се натрупва зъбен камък с времето. Трябва си регулярно почистване, ако е необходимо естествено.

# 12
  • Мнения: 174
Има много неприятни форми на пародонтит, при които има минимално или никакво количество зъбен камък, но въпреки това дълбоки джобове и тежко възпаление. Това се дължи най-често на комбинация от множество системни фактори: реактивност на имунната система, особености на съединителната тъкан, по-бавно протичащи оздравителни процеси и развитие на особено агресивни щамове от микроорганзими. Това налага много често комбинирано лечение - почистване на зъбен камък, при необходимост открит кюретаж, обработка със система "Вектор", изследвания на общия здравен статус (например за наличие на скрит диабет) и много други

Общи условия

Активация на акаунт