Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 13 ноем. 2011, 22:16 ч.

Отпуск по бащинство

  • 1 744
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 92
Добър вечер. Имам един прост въпрос - отпускът по бащинство може ли да се взема "по всяко време", т.е. определено време след раждането? Питам защото чух версия, че трябва да се вземе веднага след раждането, т.е. от първия ден - иначе все едно се губи правото. Струва ми се нелогично да е така ограничено, но искам да проверя все пак - дали трябва предварително да съм подготвен с някакви документи. Иначе моето предпочитание е да го взема малко по-късно през първия месец - на първо време мога да ползвам обикновена отпуска за няколко дни.

# 1
  • Мнения: 14
отпускът по бащинство може ли да се взема "по всяко време"
По принцип "отпускът" се взема преди бащинство, т. е. гледай да си поживееш максимално преди да си станал баща, щото оттам насетне - каквото те чака...  Joy

# 2
  • Мнения: 1 129
Добър вечер. Имам един прост въпрос - отпускът по бащинство може ли да се взема "по всяко време", т.е. определено време след раждането? Питам защото чух версия, че трябва да се вземе веднага след раждането, т.е. от първия ден - иначе все едно се губи правото. Струва ми се нелогично да е така ограничено, но искам да проверя все пак - дали трябва предварително да съм подготвен с някакви документи. Иначе моето предпочитание е да го взема малко по-късно през първия месец - на първо време мога да ползвам обикновена отпуска за няколко дни.

15 кал. дни от датата на изписване на детето от б-цата, заявление до работодателя + документ, удостоверяващ датата на изписване на бебока. Peace

чл.50 КСО
(6) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от Кодекса на труда, ако отговаря на условията по чл. 48а.

http://lex.bg/laws/ldoc/1597824512

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт