Обедна почивка в частни фирми

  • 5 617
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • в сърцето на държавата
  • Мнения: 321
        Здравейте,
работя в офиса на частна фирма , която се намира в индустриалната зона на града ни.
       Шефа ни каза ,че обедната почивка е от 12-13 ч. Няма наблизо МОЛОВЕ, нито магазини, нито кафенета, баничарници...нищо няма.  А най обича шефа  през почивката да влезе и да ти иска някоя много "важна и бърза " справка....Така на практика -в нашата фирма-НЯМАМЕ ПОЧИВКА!
  Ако откажеш  справката с предлог , че сега ти е почивката...значи да си отидеш на момента............ КАК Е ПРИ ВАС?

# 1
  • Мнения: 4 450
Ако ми поискат нещо спешно, забравям за почивката Peace.
Същевременно, ако кажа в 14,00 часа, че съм умряла от глад и отивам да си купя нещо за ядене никой не си гледа часовника...

# 2
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Има мол на 10 мин,  ресторанти, кафенета, баничарници, аптеки, СПА ...
и почивка има от-до . и шефа не виси по главите, но иска резултати.

# 3
  • Мнения: 654
Само да те поправя-това важи не само в частните фирми.
Имам приятелка дето работи на държавно,ама като има важна справка дори забравя и за края на работното време.Нищо,че е в центъра и всичко е на една ръка разстояние.
Явно вашия шеф си има друго наум.
Един час безплатен си е далавера.

# 4
  • Мнения: 3 647
Един час безплатен си е далавера.
Peace
При нас е 30 мин.  обедната почивка, като  не  може всички да са  в обедна почивка по едно и също  време.  Тази обедна  почивка не  влиза в работното време. Смените са  8 часа и  половина като за  тях  ни се полагат една обедна почивка  от 30  мин  и  два пъти  по 15 минути. Сумарно 1 час като 30 мин  от тях платени, а другите не.

# 5
  • Мнения: 10
        Здравейте,
работя в офиса на частна фирма , която се намира в индустриалната зона на града ни.
       Шефа ни каза ,че обедната почивка е от 12-13 ч. Няма наблизо МОЛОВЕ, нито магазини, нито кафенета, баничарници...нищо няма.  А най обича шефа  през почивката да влезе и да ти иска някоя много "важна и бърза " справка....Така на практика -в нашата фирма-НЯМАМЕ ПОЧИВКА!
  Ако откажеш  справката с предлог , че сега ти е почивката...значи да си отидеш на момента............ КАК Е ПРИ ВАС?
Има едно нещо дето се казва инспекция по труда. За съжаление, хората не го ползват често. Работя в магазина на мъжа ми, почивката е фиксирана, сещате се ,че на такова място няма как да предвидиш кога ще има много клиенти, или пък кога ще има доставка, но работниците ми си ползват почивките стриктно ,дори и те самите да не искат. За съжаление много хора не искат да се съобразяват със законите, и от там идва цялото зло. Колкото до липсата на баничарници, не може да го обвиняваш по тази точка.

# 6
  • София
  • Мнения: 8 932
        Здравейте,
работя в офиса на частна фирма , която се намира в индустриалната зона на града ни.
       Шефа ни каза ,че обедната почивка е от 12-13 ч. Няма наблизо МОЛОВЕ, нито магазини, нито кафенета, баничарници...нищо няма.  А най обича шефа  през почивката да влезе и да ти иска някоя много "важна и бърза " справка....Така на практика -в нашата фирма-НЯМАМЕ ПОЧИВКА!
  Ако откажеш  справката с предлог , че сега ти е почивката...значи да си отидеш на момента............ КАК Е ПРИ ВАС?
Добре де, ако ти поиска справка, не можеш ли да му я дадеш и да ядеш от 12.30 до 13.30 примерно. Или всички в 12 излизате и заключвате офиса? При нас има някакъв график на обедните почивки, но той е пожелателен, за да не остава празен офиса. Но в повечето случаи даже, обядваме за по-малко от час.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 623
Никога не съм правила проблем, ако почивката ми е нарушена.
При нас имахме диапазон на обедната почивка от 11:00 до 14:00
от 1 час. Един път излизам в 12:00, един път в 13:00. Зависи, каква
работа имам в момента.
Повече ме дразнеха почивките за пушене, които от един момент
ги направиха регламентирани. Не винаги в този час ти се пуши,
а друг път ти се допушва, а трябва да чакаш 1 час до почивката.

# 8
  • в сърцето на държавата
  • Мнения: 321
Добре де, ако ти поиска справка, не можеш ли да му я дадеш и да ядеш от 12.30 до 13.30 примерно
        Нали и аз това казвам-че не му се отказват СПРАВКИ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ!!! Mr. Green
Я СИ ОТКАЗАЛ-Я СА ТЕ ОСВОБОДИЛИ С КЕФ.........

# 9
  • в сърцето на държавата
  • Мнения: 321
и това исках да споделя-през почивката тъкмо си направиш кафе или чай-и шефа ако влезе толкова гадно гледа.............все едно си направил някакво кой знае прегрешение и нарушение-а не гледа тъпанара, че е почивка и човек има нужда от едно кафенце....
направо не е за приказване...че има такива хора ...през 21 век newsm78

# 10
  • в сърцето на държавата
  • Мнения: 321
днес съм в отпуск...та затова имам време за форум даже Grinning

# 11
  • Мнения: 10
Добре де, ако ти поиска справка, не можеш ли да му я дадеш и да ядеш от 12.30 до 13.30 примерно
        Нали и аз това казвам-че не му се отказват СПРАВКИ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ!!! Mr. Green
Я СИ ОТКАЗАЛ-Я СА ТЕ ОСВОБОДИЛИ С КЕФ.........
Няма право да те освободи за подобно нещо. Освен ако нямаш трудов договор.

# 12
  • в сърцето на държавата
  • Мнения: 321
Цитат на: di_t в Пет., 18 Ноем. 2011, 14:17
Добре де, ако ти поиска справка, не можеш ли да му я дадеш и да ядеш от 12.30 до 13.30 примерно
        Нали и аз това казвам-че не му се отказват СПРАВКИ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ!!!
Я СИ ОТКАЗАЛ-Я СА ТЕ ОСВОБОДИЛИ С КЕФ.........

Няма право да те освободи за подобно нещо. Освен ако нямаш трудов договор.

           Винаги могат да те освободят или да ти направят живота на АД
     нали знаете как е  ....сякаш,че живеете на светлинни години от Б-я!

# 13
  • Мнения: 10
Цитат на: di_t в Пет., 18 Ноем. 2011, 14:17
Добре де, ако ти поиска справка, не можеш ли да му я дадеш и да ядеш от 12.30 до 13.30 примерно
        Нали и аз това казвам-че не му се отказват СПРАВКИ ПО НИКОЕ ВРЕМЕ!!!
Я СИ ОТКАЗАЛ-Я СА ТЕ ОСВОБОДИЛИ С КЕФ.........

Няма право да те освободи за подобно нещо. Освен ако нямаш трудов договор.

           Винаги могат да те освободят или да ти направят живота на АД
     нали знаете как е  ....сякаш,че живеете на светлинни години от Б-я!
Добре, а ти какво предлагаш в такъв случай?









# 14
  • Мнения: 68
Нашата фирма също е частна, имаме почивка от 12:30 до 13:/00 и след това от 15:15 до 15:30 часа и винаги си я ползваме, освен ако не е нещо много ама много спешно, но се случва рядко

# 15
  • Мнения: 3 647
Ние  пък си  имаме стая  за почивка и като сме в обедна  или в  някой от другите можем да седим  там.  Отделно  шефът ни, ни  направи стая за игри, където  има  билярд, дартс и джага.
Когато  сме  в почивка е  желателно да не сме  по бюрата си, защото "СЕО"  ни като мине няма как да знае кой от всичките 100 човека е в почивка и кой не.

# 16
  • София
  • Мнения: 16 005
Имам обедна почивка в определен 1 час - 12 -13 ч. Другите служители го знаят и се съобразяват.
В сегашната работа съм от 3 год, може би 4-5 пъти шефовете са ме търсили спешно за пари по време на почивката. Но понеже се разхождам в квартала около работата се връщам и си върша това, което са наредили.
Предишната ми работа беше в индустриална зона - нямаше места за разходка или купуване на храна. Но собственика на фирмата беше организирал безплатен стол за служителите. Половин час почивка стигаше да се наобядваме. Отделно 2 пъти дневно носеха чай или кафе за желаещите. Фирмата беше турска, а те държат на добрите отношения със служителите.
Авторката, след като не ти харесва отношението или местоположението на службата ти - има едни карирани листове. Пишеш Заявление за напускане и си търсиш друга работа с регламентирана почивка и разбран шеф. Едва ли някой те държи насила на това лошо и неудобно място.

# 17
  • в сърцето на държавата
  • Мнения: 321
ох............почивка и през 2012 нямааааааа

# 18
  • Мнения: 131

Авторката, след като не ти харесва отношението или местоположението на службата ти - има едни карирани листове. Пишеш Заявление за напускане и си търсиш друга работа с регламентирана почивка и разбран шеф. Едва ли някой те държи насила на това лошо и неудобно място.


И аз това ще те посъветвам, вместо да ревеш по форумите и да плюеш по шефа си. А и чак да ви гледа лошо, че пиете кафе в почивката - айде моля ти се, и ние сме виждали шефове все пак и повечето определено имат по-важни неща, с които да се занимават, от кафепиенето на някой си служител по време на почивка. Общо-взето, аман от мрънкалници, които си мислят, че основната задача на директора е да се чуди как да си тормози и експлоатира служителите.  ooooh! Прекалено насериозно се вземате понякога  Rolling Eyes .

А ако е някакъв патологичен случай - подай оплакване в Инспекция по труда и напусни. Ако си достатъчно кадърен служител, ще си намериш работа някъде другаде. Освен ако не мислиш, че навсякъде шефовете са такива - но тогава проблемът е другаде, не в шефовете  Wink.

# 19
  • Мнения: 3

Авторката, след като не ти харесва отношението или местоположението на службата ти - има едни карирани листове. Пишеш Заявление за напускане и си търсиш друга работа с регламентирана почивка и разбран шеф. Едва ли някой те държи насила на това лошо и неудобно място.


И аз това ще те посъветвам, вместо да ревеш по форумите и да плюеш по шефа си. А и чак да ви гледа лошо, че пиете кафе в почивката - айде моля ти се, и ние сме виждали шефове все пак и повечето определено имат по-важни неща, с които да се занимават, от кафепиенето на някой си служител по време на почивка. Общо-взето, аман от мрънкалници, които си мислят, че основната задача на директора е да се чуди как да си тормози и експлоатира служителите.  ooooh! Прекалено насериозно се вземате понякога  Rolling Eyes .

А ако е някакъв патологичен случай - подай оплакване в Инспекция по труда и напусни. Ако си достатъчно кадърен служител, ще си намериш работа някъде другаде. Освен ако не мислиш, че навсякъде шефовете са такива - но тогава проблемът е другаде, не в шефовете  Wink.
   Подкрепям-МНОГО ДОБРЕ КАЗАНО

# 20
  • Мнения: 2 186
Мисля, че съветите за напускане не са много правилни,
това е бягане от проблема, а не решение. Ако така
и мислят повечето работодатели, ще стане страшно -
ще им накриви шапката, че някой напуснал... ще дойде
друг, за който няма да е проблем да си виси в обедната почивка.

За инфо как е при нас: забранено е да ползваме интернет
в работно време за неслужебни нужди (тук съм в нарушение),
обедна почивка имаме един час. Обаче: като имаме много
работа (това е през повечето време), с извинение и без, няма
време дори да идем до ВЦ да си подменим хигиенните материали;
като имаме важен случай седим и през обедната почивка, защото понякога
един час по-късно предадена информация е фатално късно;
висим си и след работно време, когато има нещо за дооправяне и си
носим служебния тел. също с нас на добра воля. Ще допълня, че
прекият ни шеф е извън БГ, така че не се натягаме с висенето след
работа, просто е въпрос на наше самосъзнание. И на финансово мотивиране,
разбира се.

# 21
  • Мнения: 1 446
Имаме обедна почивка когато си я вземем в рамките 11:30-14:30

Може и да не си я вземаме, но имаме право да си тръгнем по-рано. Ако сме дошли по-рано,пак си тръгваме по-рано. Можем и да решим да не идваме, за един ден не ни правят проблем.

До нас има много места за хапване,поръчваме и в офиса. Като има нещо спешно,обаче,забравяме за ядене и го вършим.

Трябва да си отстоявате ползването на обедната почивка.

# 22
  • Valencia-estadio de Mestalla, Barcelona-estadio de Camp Nou
  • Мнения: 901
Аз мога да да си я взимам по всяко време защото постоянно търча с камерата по събития. Мога да си почивам докато не снимам някой репортаж.

# 23
  • Мнения: 131
Мисля, че съветите за напускане не са много правилни,
това е бягане от проблема, а не решение. Ако така
и мислят повечето работодатели, ще стане страшно -
ще им накриви шапката, че някой напуснал... ще дойде
друг, за който няма да е проблем да си виси в обедната почивка.


Ами естествено, че няма да им я накриви. А и нали уж се чуди как да разреши собствения си проблем, а не как да накриви на шефа шапката  #Crazy . Ако аз бях работодател и моя служителка по подобен начин се оплакваше по форуми, щях облекчено да въздъхна, ако напусне. Не е коректно просто. Ако има проблем, да си го отнесе към шефа или към институция, която да го реши. Хем не ѝ стиска, хем после се оплаква и плюе по шефа. Той да не чете мисли  newsm78... Да не говорим, че преувеличава явно - шефът гледал гадно, че пиели кафе в почивката... Обижда го на тъпанар, а не се вижда сама, че не владее правописа, а стои зад бюро и прави справки...

И не е бягане от проблема, ако напусне. Тъкмо напротив, челно ще се сблъска с него и ако е кадърна, ще "оцелее". И не става въпрос за "висене" в обедната почивка - сама казваш, че когато е наложително, при вас също се правят компромиси. И така е на повечето места, явно и при тях. Авторката ако имаше малко повече акъл, можеше да прояви инициативност и да му предложи да се въртят на групи обедно време да почиват, така че да не се налага някой да си прекъсва обедната почивка. Хем той доволен, хем те доволни, че и положително впечатление можеше да направи с инициативността и креативността си. Е, няма да могат дружно да клюкарят по време на обяд и да го плюят, вярно е.  Laughing Ама друго си е да реве, че някой си "тъпанар" ѝ бил крив, че трябва да работи, за да получава заплата. Ми като не ѝ се работи, да си седи вкъщи и да освободи място за някого, който няма да се изкарва жертва на това "гнусно племе работодателите"  Naughty

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
При нас е 1 час, ти си избираш кога, но излизах сама, защото другата колежка трябва да остане в офиса да вдига тел, и обратно. Но ако съм в офиса и влезе неочаквано клиент или звънне тел, естествено, че няма да изчезна с "в почивка съм".

# 25
  • Мнения: 2 186
Е, аз не правя генерални заключения за авторката дали става като работник или не.
А и не е споменала името на работодателя, така че не виждам некоректност. Но наистина
има хора, които се страхуват да си потърсят правата, защото не се чувстват защитени
от закона. А той не се прилага, защото рядко някой се жалва. И така - в омагьосания кръг.
Но все пак трябва да се реши да си потърси правата, никой от форума няма да й помогне.
Аз обикновено, когато сум имала проблем някакъв с работодател, първо съм се опитвала
да го разреша с него, в разговор. Някой беше писал по-рано: да предложи да си
направят график на обедните почивки, т.е. едновременно заявява правото си на обедна
почивка и дава решение как офисът да не остава без хора.

# 26
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Имам обедна почивка от 12 до 13ч. Ако дойде шефа за нещо спешно - свършвам си работата и излизам, може и по-късно да се върна, ако имам някаква много спешна работа.
1 час обикновено ми стига да напазарувам в някой магазим за вечря и да се наобядвам, понякога ми остават дори и 15мин. за кафе с колежката.
Това пък да пием кафе, или изпуша цигара, никой не ми го е правил на проблем (пуша макс. 3 цигари на ден). Понякога шефката идвам, взимаме си кафе и си го пием с по цигара и двете.

# 27
  • Мнения: 2 865
ох............почивка и през 2012 нямааааааа
Ами излизай в почивка - извън офиса. Това че няма къде да се отиде не го вярвам. А и как издържаш цял ден на стола (по собствено желание) без да поизлезеш да глътнеш малко въздух ?

След като си стоиш на работното място е логично да счетат че работиш в момента и да те занимават с текущите задачи.

# 28
  • Мнения: 1 446
Moже да си носиш сандвич от дома и пак да излизаш в почивка. А и работодалите са задължени да предоставят място за почивка в самия офис...

# 29
  • Мнения: 677
При нас нямаше точно време за обедна почивка. Важното беше някой да има в офиса. А ако решиш да не си я ползваш винаги ти намират какво да правиш. А пък ако не дай си боже се забавиш нещо, като се върнеш те питат в колко часа си излязъл. Или пък ако не отидеш 10-15  мин. преди началото на работния ден, а точно на часа започва едно питане кой къде е и така. newsm78

# 30
  • Мнения: 427
Според мен проблемът е в самата теб , а не в тъпанара.
  Може би просто не ти се работи цял ден . Може да се скатаваш .....
  Благодари се че шефът ти не чете тук , защото може да имаш почивка за цяла година напред

# 31
  • Мнения: 121
Ако си носиш обяд(а ти вероятно го правиш) щом наблизо няма къде да се хапне, едва ли шефа ще ти прекъсне обяда, за да направиш спешната справка.
На твое място, малко преди почивката бих отишла при него и да го питам дали има нещо спешно, защото излизам в почивка.Ако има го правя преди нея, ако няма-няма да има очи да ми прекъсва почивката.
При нас всички излизат на обяд във фиксирана едночасова почивка.Само шефа остава в офиса.След края на работното време всички си тръгват на секундата-шефа пак остава след тях.Но като има нещо спешно, никой няма да измрънка.

# 32
  • Мнения: 2 186
Добре де, защо нападнахте авторката и започнахте да предполагате, че се скатава и че не си върши работата? Не че е невъзможно, но без доказателства така само ппо предположания... неоснователно ми се струва.
Факт е, че обедната почивка си е време за работника/служителя и не е редно да му бъде отнемана.
Това, че авторката си я "поиска", не я прави некадърна. Проблемът е, че това трябва да бъде направено от шефа, а не във форума. Може би авторката събира наистина мения тук дали е нормално или не да ти нарушават полагаемата почивка Simple Smile

И за да не е само спам: в централата на фирмата ни строго следят почивките и работното време,
което беше много дразнещо, винаги съм се чудила как точно в 11:15:00 часа (примерно) всички дружно ставаха от местата си - така ли точно в то 11:14:59 часа изпратиха нужния мейл, така ли нямат някое изречение за довършване... В никакъв случай това строго цепене на секундата не води до по-добра работоспособност, но мениджърите са си решили така и тия правила се спазват.



 

# 33
  • Мнения: 121
... В никакъв случай това строго цепене на секундата не води до по-добра работоспособност, но мениджърите са си решили така и тия правила се спазват.

Аз съм далеч от мисълта, че мениджърите се стараят да спазват това"цепене на секундата".По скоро служителите са изрядни в това отношение  Grinning.Но това е тяхно право и няма защо да им се сърдят работодателите.

# 34
  • София
  • Мнения: 16 005
Поне аз не я нападам, а се старая да и влея малко знания как да се държи с шефа и колегите.
Има припряни, нервни шефове, искат всичко на момента. От друга страна има и служители, които постоянно се чудят как да се скатаят. Часовете за почивка трябва да се извоюват и постепенно всички да свикнат да ги спазват. Това зависи и за шефа. Не случайно съм писала, че за 3 год. са ми прекъсвали почивката 3 -4 пъти за да им дам пари. За същото време само 1 път съм идвала в почивен ден за 30 мин. в работата, 2 пъти са ме помолили да ги изчакам за да ми внесат пари.
Едва ли шефа им ги дебне кога пият кафе. Но много лошо впечатление прави събирането на групички за по цигара и кафе. Може би човека чувства, че клюкарстват. Все пак сега клюките и интригите са по службите - у дома се прибираме само да спим.

# 35
  • Мнения: 2 186
Цитат
ма припряни, нервни шефове, искат всичко на момента. От друга страна има и служители, които постоянно се чудят как да се скатаят. Часовете за почивка трябва да се извоюват и постепенно всички да свикнат да ги спазват.

И с двете твърдения съм съгласна. Моят шеф, например, често казва: "До три минути искам ...",
"След 12 мин.  трябва да ...". Освен това има навика да се обажда в извънработно време, и тъй като рядко си тръгваме навреме, отговаряме на обаждането и често получваме за задача да направим някоя справка. Научих се да му казвам, че в България сме един час напред и работното ни време е свършило преди половин час (например) и да го питам дали справката е спешна и дали може да почака до следващия ден. Обикновено може. Друг път получавам отговор, че, ако трябва, ще спим на работа, но той иска това и онова... както дойде, но по-често нещата (справките)търпят отлагане

# 36
  • София
  • Мнения: 1 262
Ако реалното работно време е напълно и ефективно заето с работа, не виждам причина да не можеш да си ползваш и почивката  Wink

Общи условия

Активация на акаунт