Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 217
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 3 660
  • Мнения: 4 518
Fairytail, как да ти дадем съвет, като ти не знаеш самата за кой документ става въпрос? Не се засягай, но няма как дс ти помогнем много много.
Rolling Eyes за жалост е точно така...няма какво да се засягам.

# 3 661
  • Мнения: 711
Някой да има опит с гражданските договори. Имам регулярно всяка година по 10 000-15 000 ГД, дали биха го признали за доход? Когато имам и втори трудов договор (временен) дали и него ще го вземат в предвид?

# 3 662
  • София
  • Мнения: 9 911
Някой знае ли как стоят нещата с кредит ако си държавен служител?
Преди две години стана дума и си спомням, че дори не те чакат да направиш 6месеца, а може и на втория да ти дадат кредит (потребителски).
Питах в ЦКБ, казаха ми 6мес... лихва 4,6% за първата година и за остатъка 5,4/5,7% (ако нямаш дебитна и кредитна е 5.7%).
Колко % е ако не си с преференции- нямах време да попитам.
Предполагам и при ипотечните има по-ниски %?

# 3 663
  • София
  • Мнения: 588
Някой знае ли как стоят нещата с кредит ако си държавен служител?
Преди две години стана дума и си спомням, че дори не те чакат да направиш 6месеца, а може и на втория да ти дадат кредит (потребителски).
Питах в ЦКБ, казаха ми 6мес... лихва 4,6% за първата година и за остатъка 5,4/5,7% (ако нямаш дебитна и кредитна е 5.7%).
Колко % е ако не си с преференции- нямах време да попитам.
Предполагам и при ипотечните има по-ниски %?


ПИБ, -3.5%%
АЛИАНЦ-3.65%
ПОЩЕНСКА-3.5%
ЦКБ-3.2 първата годна, после 3.5%
РББ-3.65%

Ако е за покупка финасирането е от значение. Аз тегля от Пощенска на 3.5% финансират ме над 100% с допълнителни средства за ремонт към самата ипотека.
Потребителски 5.65%. Това го постигнах с  много договорки. Търси кадърен кр.инспектор....
От РББ, съм разочарована.

# 3 664
  • Мнения: 13
Здравейте! Аз и моята годеница /засега/ искаме да купим апартамент с ипотечен кредит. За него мисля да кандидатствам само аз, тъй като имам нужните доходи. Участието на банката ще е до 80%, парите за първоначална вноска ги имаме. Срокът ще е 15-20 години. Въпросът е после в нотариалния акт могат ли да ни пишат и двамата? Искам апартаментът да се води и на двамата, тъй като ще споделим първоначалната вноска, а и после ще си помагаме с месечните. Така е редно. Та може ли аз да тегля ипотечния кредит, а недвижимото имущество да се води и на двамата после. Благодаря предварително!

# 3 665
  • Мнения: 4 518
Може ти да го изтеглиш, тя да е съкредитоискател. И двамата сте купувачи на имота, ще искат документите и на двамата, но реално ти ще теглиш кредита.

# 3 666
  • София
  • Мнения: 9 911
Някой знае ли как стоят нещата с кредит ако си държавен служител?
Преди две години стана дума и си спомням, че дори не те чакат да направиш 6месеца, а може и на втория да ти дадат кредит (потребителски).
Питах в ЦКБ, казаха ми 6мес... лихва 4,6% за първата година и за остатъка 5,4/5,7% (ако нямаш дебитна и кредитна е 5.7%).
Колко % е ако не си с преференции- нямах време да попитам.
Предполагам и при ипотечните има по-ниски %?


ПИБ, -3.5%%
АЛИАНЦ-3.65%
ПОЩЕНСКА-3.5%
ЦКБ-3.2 първата годна, после 3.5%
РББ-3.65%

Ако е за покупка финасирането е от значение. Аз тегля от Пощенска на 3.5% финансират ме над 100% с допълнителни средства за ремонт към самата ипотека.
Потребителски 5.65%. Това го постигнах с  много договорки. Търси кадърен кр.инспектор....
От РББ, съм разочарована.
Добре де, нашият е нецелеви... и сега кандидатстваме да ни одобряд за 3.9 (от 4,4 в момента), ако беше теглен за жилище, предполагам и 3.3/3,5% щяха да ни смъкнат... newsm78
Това за държавни служители ли е?

Аз се чудя дали (другата година, като съм преминал изп. срок) е по-добре да търся и изтегля ип.кредит за ново жилище..., а не да продадем апартамент (до който наскоро започна строеж на метростанция) и да се оглеждам (като живея под наем през това време)?!
Или да изчакам да се открие метрото (1,5-2г) и тогава да се продаде и погаси изтегления ипотечен кредит?!
Само Пощенска ли финансират на 100% (съмнителни са ми), 90% също ме устройва Rolling Eyes
Kaто нетен доход - какъв е минимумът, за да има смисъл кредитът (т.е. да не е за твърде голям период и първите години да плащаш повече лихва от колкото главница).
Ако двама участват (съдлъжник) - може ли да се повиши размера на вноската (при съпоставими заплати).

# 3 667
  • Мнения: 1 414
Здравейте! Аз и моята годеница /засега/ искаме да купим апартамент с ипотечен кредит. За него мисля да кандидатствам само аз, тъй като имам нужните доходи. Участието на банката ще е до 80%, парите за първоначална вноска ги имаме. Срокът ще е 15-20 години. Въпросът е после в нотариалния акт могат ли да ни пишат и двамата? Искам апартаментът да се води и на двамата, тъй като ще споделим първоначалната вноска, а и после ще си помагаме с месечните. Така е редно. Та може ли аз да тегля ипотечния кредит, а недвижимото имущество да се води и на двамата после. Благодаря предварително!
Може както искате да се впише в НА - 50/50, 60/40 и т.н. Но защо тя не е съкредитоискател, да не стане след време ако нещо се промени в отношенията ви, апартамента на двамата, кредита само на тебе.

# 3 668
  • Мнения: 297
Ще следя темата - смятам и пресмятам и виждам, че ако изтегля кредит вноската ни няма да е по-висока от сегашния ми наем. Дано и ние успеем да си вземем жилище.

Дори и да е по-висока от сегашния ви наем, пак сте на кяр, защото парите за наем са пари хвърлени на вятъра, а тези по кредита - са си инвестирани. Дори и не дай боже да стане фал и да не можете да плащата - можете да продадете вече реновирано жилище (т.е. на по-висока цена) и пак да излезете под наем. Не е приятно от емоционална гледна точка, но е практично

# 3 669
  • Мнения: 1 354
Малко са случаите, когато цялата инвестиция по покупката и обзавеждането покрива месечна вноска на наем.
Освен ако при покупка не е катакомба и се мине с много малко пари освежаване и мебели. Чисто финансово не е изгодно да се купува.
Пример: под наем за 500 лв. Купувате жилище за 120 000 лв, което непременно за тези пари иска ремонт. Да сложим минимум 20 000 лв. Нот. такси и комисионни брокери(ако има) -  между 4000 и 7000 лв.  С всичко това едно  3-но жилище в София излиза около 155 000 лв.(вкл.лихвите за 20 години, да кажем 20 000 лв.). Та като разделим 155 000 на хипотетичните 240 месеца(20 години) се получава по 650 лв/месец.
Българинът не купува защото е изгодно, а защото има огромно желание за собствен имот Simple Smile

# 3 670
  • Мнения: 4 518
Малко са случаите, когато цялата инвестиция по покупката и обзавеждането покрива месечна вноска на наем.
Освен ако при покупка не е катакомба и се мине с много малко пари освежаване и мебели. Чисто финансово не е изгодно да се купува.
Пример: под наем за 500 лв. Купувате жилище за 120 000 лв, което непременно за тези пари иска ремонт. Да сложим минимум 20 000 лв. Нот. такси и комисионни брокери(ако има) -  между 4000 и 7000 лв.  С всичко това едно  3-но жилище в София излиза около 155 000 лв.(вкл.лихвите за 20 години, да кажем 20 000 лв.). Та като разделим 155 000 на хипотетичните 240 месеца(20 години) се получава по 650 лв/месец.
Българинът не купува защото е изгодно, а защото има огромно желание за собствен имот Simple Smile
Те сметките са супер, НО аз не го купувам заради следващите 20 години, а за годините след това. Купувам го както за мен, така и да оставя нещо на децата/детето.

# 3 671
  • Мнения: 1 354
Разбира се, аз съм много ЗА всеки човек да си има жилище. Не само да "остане", а и да си го прави както иска Simple Smile

# 3 672
  • Мнения: 4 518
Разбира се, аз съм много ЗА всеки човек да си има жилище. Не само да "остане", а и да си го прави както иска Simple Smile
Разбира се. Освен това да живееш в чуждо жилище и да го оправяш за мен е простотия, не защото го правиш за друг, а защото след 3 месеца ще се изнесеш и ще дойде някой и ще разбие/замаже/изхвърли и т.н. нещо, за което си положил труд.
Ние от две седмици имаме апартамент. Купихме го почти празен и до сега си купихме много неща. Няма такъв кеф да си сглобиш дивана и да се излегнеш вкъщи на дивана.

# 3 673
  • София
  • Мнения: 9 911
Малко са случаите, когато цялата инвестиция по покупката и обзавеждането покрива месечна вноска на наем.
Освен ако при покупка не е катакомба и се мине с много малко пари освежаване и мебели. Чисто финансово не е изгодно да се купува.
Пример: под наем за 500 лв. Купувате жилище за 120 000 лв, което непременно за тези пари иска ремонт. Да сложим минимум 20 000 лв. Нот. такси и комисионни брокери(ако има) -  между 4000 и 7000 лв.  С всичко това едно  3-но жилище в София излиза около 155 000 лв.(вкл.лихвите за 20 години, да кажем 20 000 лв.). Та като разделим 155 000 на хипотетичните 240 месеца(20 години) се получава по 650 лв/месец.
Българинът не купува защото е изгодно, а защото има огромно желание за собствен имот Simple Smile
Тази логика да си под наем има смисъл ако знаеш, че след 20г няма да те има...
Не разбрах за какво беше този чаршаф? Плюс това - да вземеш (голям) апартамент без грам (или с минимум) самоучастие, а всичко на кредит - си е меко казано изхвърляне и рисково.

# 3 674
  • Мнения: 711
Някой да има мнения, отзиви и впечатления от Пощенска банка?

Общи условия

Активация на акаунт