Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 229
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 741
 Ами нямаме какво да ипотекираме, а парите ги взимаме да купим жилище, което никоя банка няма да ни даде ипотека- панел, не толкова хубав квартал, малък град, нямаме средства за самофинансиране.........

# 211
  • София
  • Мнения: 980
Тогава как ще го купите, ако парите не ви стигат от кредита? Те отпускат парите за покупка, целево, тогава се прави законова ипотека както писахме по-горе. Щом са ви одобрили за потребителски, ипотечен ще е още по-лесно.

# 212
  • Мнения: 2 741
28 хил. лв ще ни стигнат и за покупка и за ревонт. Не съм се запознавала с тази законова ипотека. Биха ли ни дали 28 хил.лв, за жилище, което ние купуваме за 18 хил. лв. ?

# 213
  • Мнения: 639
28 хил. лв ще ни стигнат и за покупка и за ревонт. Не съм се запознавала с тази законова ипотека. Биха ли ни дали 28 хил.лв, за жилище, което ние купуваме за 18 хил. лв. ?
Не и за ипотечен кредит. Но може да се пробвате да вземете ипотечен ни потребителски и малко да намалите цената по кредита. Ако случите на читав конултант в ДСК може и сам да ви предложи нещо такова.

# 214
  • Мнения: 2 741
 Не, нас вноската за потребителския ни устройва- 365 лв, без годишна такса са управление и  т.н. Поста си го написах по повод поста на КОТЕ

Лихва над 8% по ипотечен в лева и над 10% за потребителски е лудост

 Един вид исках просто да споделя, че по принуда и ние ще теглим от ДСК и то при ГПР 11.04%.

# 215
  • Мнения: 187
Здравейте! И аз се наредждам в групата на теглещите ипотечен кредит. За сега клоним към Райфайзен, а ето и тяхната оферта- ако изтеглим сега ползваме промоционална лихва 6% за 12м., след това лихвата се актуализира на 6м. спрямо Sofibor и може да се повиши или понижи (да бе...). ГПР е 7.4%, а сумата за която ще теглим е 28 000Eu. Няма такса за предсрочно погасяване, което ми харесва, но за съжаление не съм записала комисионните, които се плащат. Ще съм ви благодарна, ако споделите мнение. Не знам дали описах правилно всички показатели, но се надявам да може да коментирате.

Последна редакция: пн, 06 авг 2012, 17:13 от LiNa_86

# 216
  • Мнения: 5 178
Внимавайте кое ви рекламират като фиксирана лихва и после какво пише в договорите, защото на Булбанк фикс, лихва за 1-2-5 год е фиксирана докато на тях им харесва, защото просто в договора думата фиксирана лихва не присъства, тя е само в рекламните брошури и след това обясняват на КЗП и КЗК как това щяло да е така, ама видите ли то криза станало

# 217
  • София
  • Мнения: 980
Внимавайте кое ви рекламират като фиксирана лихва и после какво пише в договорите, защото на Булбанк фикс, лихва за 1-2-5 год е фиксирана докато на тях им харесва, защото просто в договора думата фиксирана лихва не присъства, тя е само в рекламните брошури и след това обясняват на КЗП и КЗК как това щяло да е така, ама видите ли то криза станало
newsm10 няма такива наглетци, но Хампурцуцата е в дъното!
ДСК не съм чувала да правят такива простотии, но парен каша духа, този път не подписвам нищо без да го е прочел адвокат! 20 лева или милион главоболия. Peace

# 218
  • Мнения: 28
Здравейте, аз съм отново с къщите  Mr. Green Спряхме се на друга, но май пак се очертават доста  трудности и ще ми е нужен съвет. По нотариален акт къщата е от 1984 г., когато е била на груб строеж и собственикът си я ремонтира след това. Къщаата е вртикален близнак. Описана е в нотариалния акт като разпределение, така както е в момента, като изключим едно преустройство, две стаи са станали на две стаи и баня. Собственикът разполага със следните строителни книжа: разрешително за строеж и одобрен архитектурен проект. Знам, че за къщи преди 1987 г. не се изисква разрешение за ползване/ за въвеждане в експлоатация, но все си мисля, че трябва да има някакъв друг узаконителен документ. Въпросът ми е има ли такъв документ и как се нарича той или разрешителното за строеж и одобрения архитектурен проект са цялата строителна документация, която узаконява имота? Ще се радвам на бързи отговори, защото ме притискат да давам капаро. Благодаря ви предварително!

# 219
  • Мнения: 5 178
Еленор, бърз отговор - АДВОКАТ, който да види книжата

# 220
  • Мнения: 0
Здравейте! И аз се наредждам в групата на теглещите ипотечен кредит. За сега клоним към Райфайзен, а ето и тяхната оферта- ако изтеглим сега ползваме промоционална лихва 6% за 12м., след това лихвата се актуализира на 6м. спрямо Sofibor и може да се повиши или понижи (да бе...). ГПР е 7.4%, а сумата за която ще теглим е 28 000Eu. Няма такса за предсрочно погасяване, което ми харесва, но за съжаление не съм записала комисионните, които се плащат. Ще съм ви благодарна, ако споделите мнение. Не знам дали описах правилно всички показатели, но се надявам да може да коментирате.

Първо няма такса след 3-тата година със собствени средства
Второ - ако няма акт 16 имота райфайзен няма да ви дадат
Трето - надбавката на райфайзен не е никак малка 3,31 което при ръст на софиборд дори и с малко ще се отрази на вноската така че си го смятайте умната
Иначе нещата на мен ми изглеждат добре стига наистина гпр-то да е 7,4 и дали са ти включили застраховките в него че ги пропускат понякога  Grinning

# 221
  • On the sea
  • Мнения: 1 849
Здравейте и от мен. Преди месец изтеглихме ипотечен кредит и искам, и аз да споделя.Сумата беше 35000евро, а банката МКБ юнион банк. Ще го изплащаме 25 години с фиксирана лихва за целия период, това е добре, но много неща ни изнервиха, които не знаехме и за които никой не ни предупреди. Първо при разговор с кредитния инспектор, понеже работим в чужбина, той ни каза, че ще ни отпуснат кредита, да си подготвим 2000лв. за наториален акт, държавни такси, всички нужни документи и готово. Изглеждаше толкова лесно ама само изглеждаше. Първо като избрахме апартамента продавача ни поиска 2000лв депозит, който дадохме с предварителен договор пред нотариус за краен срок до който трябва да се сключи сделката, което ни излезе 420лв. После започнаха пълномощни, превод и легализация на всички документи, те не бяха никак малко и за всяка страница ни взимаха по 10лв. Дойде моментът да се сключва сделката пред нотариуса дадохме 3300лв. за нотариалния акт и държажните такси. Понеже парите не ги превеждат веднага на продавача той искаше договор пред нотариус струващ 60лв. Не беше каквото ни бяха казали, но това не беше всичко.  След отпускането на кредита ни искаха 550евро, за отпускането на кредита, 700лв. годишно обслужване на кредита, 1100лв. за написването на нотариалния акт, и всички пари които бяхме събрали за бъдещото ни дете отидоха за банката. Не съжалявам за апартамента, но защо тези неща не се казват предварително, ами ако нямахме тези пари направо не ми се мисли. Сега ни предстои деклариране на нотариалния акт, в срок от 2 месеца за което ни казаха, че ще излезе доста пари, аз съм вече като попарена. Казаха ми че зависело от квадратурата и мястото на което са намира апартамента. Искам да попитам някой има ли си идея колко ще ни излезе, апартамента е 110кв.м на центъра на Добрич. Просто някаква ориентировъчна сума да се подготвя психически, защото вече честно казано нямаме никакви излишни пари и няма от къде да ги вземем. Моля някой да съдейства.

# 222
  • Мнения: 5 178
http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/Advices/beli-pari-za-che … ba458fefe92b6a65/

Toва специално за дамите, които казаха назад в темата, че ако имали пари за 6м нямало да теглят кредити

3,31% надбавка не е толкова много, неразумни са надбавките на Булбанк 5-6%. 6% лихва за първата година за ипотечен кредит в Б-я звучи разумно, ако се стигне скоро до инфлация (не хипер инфлация) най-много лихвата да стигне 10-11%, гледайки нивата на софибора от 2007-2008 г

# 223
  • София
  • Мнения: 1 936
Здравейте! И аз се наредждам в групата на теглещите ипотечен кредит. За сега клоним към Райфайзен, а ето и тяхната оферта- ако изтеглим сега ползваме промоционална лихва 6% за 12м., след това лихвата се актуализира на 6м. спрямо Sofibor и може да се повиши или понижи (да бе...). ГПР е 7.4%, а сумата за която ще теглим е 28 000Eu. Няма такса за предсрочно погасяване, което ми харесва, но за съжаление не съм записала комисионните, които се плащат. Ще съм ви благодарна, ако споделите мнение. Не знам дали описах правилно всички показатели, но се надявам да може да коментирате.

Първо няма такса след 3-тата година със собствени средства
Второ - ако няма акт 16 имота райфайзен няма да ви дадат
Трето - надбавката на райфайзен не е никак малка 3,31 което при ръст на софиборд дори и с малко ще се отрази на вноската така че си го смятайте умната
Иначе нещата на мен ми изглеждат добре стига наистина гпр-то да е 7,4 и дали са ти включили застраховките в него че ги пропускат понякога  Grinning

Аз имам ипотечен кредит от Райфазен банк. Отпуснаха ми го на акт 14! Така че не е невъзможно да го отпуснат и по-рано. Официално отпускат на акт 15 ако строителя е в техния "бял" списък.
Лихвата ми беше 6,6% при сключване на договора. Тя се актуализира два пъти годишно. От април месец ми е 5,8%.

# 224
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Сега ни предстои деклариране на нотариалния акт, в срок от 2 месеца за което ни казаха, че ще излезе доста пари, аз съм вече като попарена. Казаха ми че зависело от квадратурата и мястото на което са намира апартамента. Искам да попитам някой има ли си идея колко ще ни излезе, апартамента е 110кв.м на центъра на Добрич. Просто някаква ориентировъчна сума да се подготвя психически, защото вече честно казано нямаме никакви излишни пари и няма от къде да ги вземем. Моля някой да съдейства.
Не се дават никакви пари за деклариране на имот в данъчното.  Просто отивате с нотариалния акт за собственост и това е. Попълвате една декларация и я подавате, в нея се описва жилището и на нейна база от догодина почвате да плащате данък сгради, смет и др. общински данъци. При декларирането не се плаща нищо.

Общи условия

Активация на акаунт