Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 321
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 33
Аха принципно си права, макар да не го виждам близките години да падне борда. Но дори да падне, ако сме в европейския съюз, не виждам къде по надолу могат да стигнат заплатите ни като еврова стойност Simple Smile Т.е. ако заплатите ни в лева станат със стойност 100 евро... последното за което ще мисля е кредита  Laughing просто защото няма да мога да си купя храна, която в еврова стойност няма как да се понижи спрямо европейските цени..

# 586
  • Мнения: 5 178
Има анализи, които показват фаир цена на евро лев - 3.20 , почти е невъзможно от борда да приемем EUR, ще има 6м период на наместване на окончателния курс, въпреки че нашите искат да си влезем в еврозоната направо с борда

Радвам се на розовите ти очила, и последното няма да ти е кредита , да за него ще мислиш първо защото на 3м ще дойдат ЧСИ и ще ти вземат жилището , ще има много хора със скътани валутни единици, които ще търсят нещо да купят с парите си

# 587
  • София
  • Мнения: 553
сега прочетох как се формира моята лихва
Цитат
5.11.   Референтният лихвен процент за определяне на лихвата е базовият лихвен процент на Банката, който се определя и променя с решение на управителния орган на Банката, и същият представлява функция на цената на привлечения паричен ресурс, за съответната валута
Tired

# 588
  • Мнения: 33
Е Коте аз гледам малко от собствената си камбанария в случая. Моят кредит е сравнително малък и вноската не е кой знае какво - 250 евро. Идеята на поста ми бе, че ние така или иначе сме на дъното, доходите ни в еврово изражение също и просто не виждам къде по надолу... ясно е че цените на храни услуги и т.н. след като сме в европейския съюз няма да падат, та ако паднат заплатите в евро, всички ще измрат от глад. Как да не гледам розово Wink Нали не мислиш, че при реален курс 3,20лв - към 1евро и падане на борда, доходите ти ще си останат същите в левова стойност.

# 589
  • Мнения: 5 178
NeDDen, или си много млад/а или си забравила 97 г как заплатите от 200-300 долара паднаха на 10 , и всеки месец имаше актуализация, ама пак оставаха равностойността на 10 (ДЕСЕТ) долара

250 евро/500 лв е средна вноска по кредит, за мен са неразумно вноски при семеен доход под 5000 лв по-големи от 800 лв.

Правило вноска по кредит до 30% от нетния доход на семейството, дори за БГ 20%, защото банката лесно може да ти вдигне вноската

# 590
  • Мнения: 5 178
сега прочетох как се формира моята лихва
Цитат
5.11.   Референтният лихвен процент за определяне на лихвата е базовият лихвен процент на Банката, който се определя и променя с решение на управителния орган на Банката, и същият представлява функция на цената на привлечения паричен ресурс, за съответната валута
Tired

Е за това говоря що за жУвотно е туй БЛП
Вижте и това, полезно ще е

http://lchristoff.wordpress.com/2013/03/23/%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D0 … 1%8A%D0%BF%D0%BA/

# 591
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Записвам се да следя темата - ще ми е полезна, защото ми предстои теглене на ипотечен кредит, и то не малък. Знам, че моментът не е подходящ, но при мен важните финансови събития се случват все в неподходящи моменти  Peace

# 592
  • Мнения: 84
Здравейте, предстои ми в скоро време да тегля заем по ипотечен кредит, с цел да си купя жилище. нямам спестена сума, която да покрие 10-15-12% от остатъка по цялата сума на жилището, затова ще се наложи да тегля втори потребителски кредит. Имам въпроси, ако можете да ми отговорите.
Интересува ме месечната такса да бъде най-ниска, с най-ниска лихва за периода на изплащане, да е с фиксирана лихва за периода ГРП да е най-изгодно. Не ми трябва да ми издават кредитна карта, защото още 1 заем не ми се изплаща, а и няма да останат пари за него. Това да си плащам комуналните сметки през съответната банка не го разбирам. Има ли някаква облага за мен? Как е по-изгодно в лева или евро или друга валута да тегля заема? Заплатата ми се изплаща в лева. Фирмата в която работя работи с няколко банки, към които се получават някакви преференции, които на мен лично или не ме "топлят" или не мога да ги ползвам на практика, защото не са ми необходими. Като цяло се въртя в един омагьосан кръг и не мога да взема решение какво да правя. Идеята ми е да си купя жилище, да мога да си изплащам заема без проблеми и да мога да живея с остатъка от парите. Ще отбележа, че преди това теглих потребителски кредит. Когато дойде прословутата криза, беше увеличен лихвения процент с 1,5, не бях известен, но го усетих по взетата по-голяма сума за вноската. След това разбрах какво са направили. Не ги осъдих, защото нямах пари, независимо, че в договора ми пишеше, че лихвата е фиксирана за целия период на изплащане. Изплатих заема предсрочно, когато направих равносметката, съм спестил около 200 лв от предсрочното погасяване.
Сега ако тегля ипотечен кредит за жилище, имам усещането, че ще се вкарам в някакъв филм, който не искам да гледам. Може да греша и да не е чак толкова "болезнено" изплащането. Всичко зависи от наличните пари и заплатата, която ми дават като трудово възнаграждение. Предполагам повечето жители на тази държава така се чувстват, защото в повечето случаи заплатите са не основано ниски...
Ако може да ми дадете съвет как да постъпя, към кои банки да се насоча, за да може да ми бъди най-ниска вноската по кредита за жилище?

# 593
  • Мнения: 5 178
nakatasan,
1.
търси жилище при което вноската по кредита да е до 25-30% от месечния ти доход, ако не можеш да намериш такова, значи каузата ти е обречена
В момента поради цените и кризата, в много случаи е по-изгодно да се живее под наем
Пример двустаен апартамент може да се наеме във Варна за 300-400 лв,  говоря за по-централните райони, а да изплащаш кредит 100 хил лв  за 35 год е 600лв при 7%, но 35 год е огромен период - приличните срокове за ипотека са 15-20 г и тогава вноската набъбва до 700 -800лв

2. Съвет също така към кандидат новодомците - 6м експеримент дали можете да живеете нормално с парите, които ви остават след плащане на вноската, т.е заделяте вноската с отделна сметка и тренирате на сухо, ако не ви харесва начина на живот, сте на път да намразите живота си за срока на целия кредит, а дали си заслужава?

Ей такива простички неща, защото след като се ожените за банката при евентуален развод ви взима всичко #Crazy

3. С фиксирана лихва ипотечен кредит за целия период няма да намериш
4. Кредитната карта не е задължително да я ползваш, обикновено след 1год може да я върнеш
5. Плащането на комунални услуги е екстра, при която свалят още лихвата
6. Ако заплатата е в лева,. то и кредита да е в лева
7. Много е трудно да се препоръча конктретна банка , не е най-важното в началото лихвата ти да е ниска и вноската поносима, важното е как според договора могат да се развият нещата

# 594
  • Мнения: 33
Коте иска ми се да съм толкова млад, че да не помня 97-ма, ама не е така Simple Smile Сега положението е доста по-различно. За валутата съм съгласен само до толкова, до колкото дали кредита да е в евро/лева или друга валута. Аз лично не бих рискувал с друга валута като долар или швейцарски франкове, но за момента според мен в евро е по изгодно. Ти говориш за евентуално обезценяване на лева.. но дори да се случи, според мен ако кредита е в лева, загубите ще са още по големи, защото банките ще играят много с лихвите... Пък и те тези неща не се случват от днес за утре... Винаги може да се реагира при очаквания за такива сериозни промени. Аз на този етап залагам на евро.

# 595
  • Мнения: 5 178
NaDDen, ако преди имаше гювеч от 1-1,5% разлика в лихвите, то сега няма такъв при евровите кредити
Всеки сам си решава какво да прави, аз мога да кажа само моите виждания и практика ..
Успех ..
В този форум има всякакви специалисти и хора, които хем търсят съвет, хем не го искат..
А най-много се сърдят тези, на които кажеш, че не могат да си посволят финансово да теглят кредит.. ставаш най-черния, е после реват пак в темите, че ги преследвали ЧСИ, че не се живеело и тн, и тн  Mr. Green

# 596
  • Мнения: 33
nakatasan, повечето неща които ти е написала КОТЕ, са така.
Моето мнение е, че ако ако нямаш поне 20% от сумата за която ще купуваш жилището ще ти е много тегаво.. Другото - не знам какъв е стандарта при който живееш, дали си семеен или не и т.н. но вноска по-висока от 1/3 от нетните ти доходи ще ти идва нанагорно. При мен вноската ми е точно 1/3 от чистите ми доходи и не мога да кажа че ме затруднява, но не мога да кажа и че не я усещам. Но хванал съм се на хорото... вече малко над 3 год си плащам и нямам просрочия и т.н. успях и да си погася част от главницата предсрочно, а сега гледам да си оптимизирам кредита, така че да загубя по-малко. В момента жилищата са на приемливи цени, така че ако имаш възможност да си го позволиш е по-добре от това да плащаш квартири.
За банките - твърдо НЕ ти препоръчвам Пощенска.

# 597
  • Мнения: 6 992
Е, то при мен вноската е малко повече от 1/4 и я усещам  Crazy 
Но специално в нашия случай, мисля, че наемът щеше да е горе-долу същата сума, така че пак щях да усещам.

# 598
  • Мнения: 5 616
Мога да препоръчам да проверите в Сосиете женерал експресбанк. Писала съм и по-напред в темата - доволна съм.
По въпроса за вноската - варианта с пробния период е много удачен. Първо, за да свикнеш и внторо - за да имаш някакви пари. Ние трябваше бързо да купим жилище, вноската ни беше по-малко от една трета от доходите и първите няколко месеца ни беше адски трудно. Още повече, че ние изтеглихме и потребителски кредит, защото освен покупката има и разходи по прехвърлянето, на нас ни трябваха за ремонт и т.н. Освен това, почти няма банка, която да финансира покупката 100 %. Ако дръпнеш и потребителски за собственото финансиране, става още по-сложно. 

# 599
  • Мнения: 84
Благодаря за съветите на всички. NeDDen зная как действа Пощенска банка, определено нямам намерение да вляза в офис на тази банка, още повече, че фирмата в която работя не оперира с тази банка.

Общи условия

Активация на акаунт