Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 315
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 750
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
.......

А със самата банка подписва ли се някакъв документ за разваляне на договора за ипотечен заем?
Не. Реално договора не се разваля, той се приключва с изплащането на пълната сума по главницата.  Peace

# 751
  • Мнения: 5 178
Аз бих посъветвала и да си искате удостоверение, че не дължите вече нищо на банката  Peace
Така дори и съвсем случайно да забравят да свалят кредита от кредитния регистър ще имате документ, с който да докажете, че не дължите нищо

# 752
  • Мнения: 644
L'Agent , преди да погасите си поискайте писмо-ангажинмент от самата банка, че ще вдигнат ипотеката до еди си колко дни при плащане на еди си каква сума. Ако рефинансирате новата банка сама ще ви поиска такъв документ. После може да си вземете и една референция/удостоверение, че вече нямате кредит. За всеки случай.

# 753
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 15
Току-що прочетох в един вестник, че България е с едни от най-скъпите ипотечни кредити в Европа при средна ефективна годишна лихва 9,38%.
Значи аз правилно съм го сметнала - 10% на година.
А в Дания са 2,2%! ooooh!
Да, но нямате идея в Дания какви данъци плащат за имота...не сме и сънували такива- огромни са!

# 754
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 15
Аз имам друг въпрос. Я някой , ако може, да ми разясни... Кандидатстваме за одобрение за ипотечен кредит примерно 35 000 евро, В ПИБ може предварително. Намираме си апартамент, идва оценител и да кажем, че го оценява за същата сума... ПИБ отпускат 90-100% от кредита уж... Обяснете ми какви са тези 20-30% които се внасят при теглене на кредита??? В банката нищо такова не ни споменаха, а всичките ми познати, които теглиха кредит обясняват, че внасяш 20-30% от сумата, на оцениятеля предполагам, за да ти дадат кредита??? Това някаква част от погасяването му ли е?? А ако го оценята на по-малко пари, значи ние 1-во трябва да дадем 20-30% от оценката на банката, за да ни даде кредита и отделно трябва да имаме пари за разликата между оценката и реалната сума, която ни трябва??!! Или те ти отпускат някакви пари, според оценката, но 20-30% от тях не ти ги дават, а ги задържат, т.е дават ти 70-80%? Не разбирам какви са тези 20-30%, които внасят теглещите ипотечен кредит, за да им дадат кредита.

# 755
  • Мнения: 84
Аз имам друг въпрос. Я някой , ако може, да ми разясни... Кандидатстваме за одобрение за ипотечен кредит примерно 35 000 евро, В ПИБ може предварително. Намираме си апартамент, идва оценител и да кажем, че го оценява за същата сума... ПИБ отпускат 90-100% от кредита уж... Обяснете ми какви са тези 20-30% които се внасят при теглене на кредита??? В банката нищо такова не ни споменаха, а всичките ми познати, които теглиха кредит обясняват, че внасяш 20-30% от сумата, на оцениятеля предполагам, за да ти дадат кредита??? Това някаква част от погасяването му ли е?? А ако го оценята на по-малко пари, значи ние 1-во трябва да дадем 20-30% от оценката на банката, за да ни даде кредита и отделно трябва да имаме пари за разликата между оценката и реалната сума, която ни трябва??!! Или те ти отпускат някакви пари, според оценката, но 20-30% от тях не ти ги дават, а ги задържат, т.е дават ти 70-80%? Не разбирам какви са тези 20-30%, които внасят теглещите ипотечен кредит, за да им дадат кредита.


Здравей, аз минах по този път много скоро. Ще се опитам да го обясня. Всяка банка отпуска за жилище определена сума. Тази сума се определя от оценителя, след като направи оглед и оценка на имота. Цената на имота може така да се раздели основно на 2 части. Първата част я дава банката, която отпуска като ипотечен заем, превежда се по служебна сметка на собственика на имота, т.е. продавача. Останалата част от цената на имота се превежда по банков път от купувача на продавача. Пари на ръка не се дават. Всичко е по банков път.
Ако купуваш жилището от брокерска фирма, на практика тези суми се разделят на 3. При подписване на предварителния договор, се капарира в рамките на 10% от стойността на имота. При изповядване на сделката се дават остатъка от капарото и сумата отпусната от банката. Разликата от капарото и отпуснатата сума от банката я преведох по банкова сметка в деня на предаване на ключовете и получаване на нотариалния акт. Някой ще каже, че ако се ползва брокерска фирма за намиране на жилище и обработване на документите излиза скъпо, но въпреки това, аз ползвах фирма. Има много документи за предвижване докато се получи документа за собственост, както и с документите по отпускане на кредита. В тази връзка съм доволен, че използвах фирма за целта. на практика от 2 източника беше проверен имота "чист" е и всичко се реализира в рамките на около 1 месец.

# 756
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 329

и на кое се радваш ? май на 8.1%, обаче разбра ли метода за формиране на лихвата
    Банков лихвен процент на СИБАНК по кредити в национална валута + надбавка

Много добре знам, че ГПР ми е 10%.
И въпреки това ми е изгоден кредита.
Не ми се пишат всички цифри на стария и новия сега, за доказателство.
Само ще кажа, че при стария за 9 години сме върнали 900 лв. Направо умирам, като се сетя.
При новия за този срок ще върнем почти цялата сума.

Ние имахме кредитна линия (без срок), която погасихме със собствени средства, изключително неизгодна - не заради процента на лихвата, а поради това, че почти през цялото време изплащахме лихва и почти никаква главница. Така години наред дължимата сума оставаше приблизително една и съща, а всеки месец плащахме ли плащахме лихви. Сега ни предстои нов кредит, който обаче искаме да бъде с намаляващи вноски, за да можем да изплащаме по-бързо главницата.

# 757
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 15
Аз имам друг въпрос. Я някой , ако може, да ми разясни... Кандидатстваме за одобрение за ипотечен кредит примерно 35 000 евро, В ПИБ може предварително. Намираме си апартамент, идва оценител и да кажем, че го оценява за същата сума... ПИБ отпускат 90-100% от кредита уж... Обяснете ми какви са тези 20-30% които се внасят при теглене на кредита??? В банката нищо такова не ни споменаха, а всичките ми познати, които теглиха кредит обясняват, че внасяш 20-30% от сумата, на оцениятеля предполагам, за да ти дадат кредита??? Това някаква част от погасяването му ли е?? А ако го оценята на по-малко пари, значи ние 1-во трябва да дадем 20-30% от оценката на банката, за да ни даде кредита и отделно трябва да имаме пари за разликата между оценката и реалната сума, която ни трябва??!! Или те ти отпускат някакви пари, според оценката, но 20-30% от тях не ти ги дават, а ги задържат, т.е дават ти 70-80%? Не разбирам какви са тези 20-30%, които внасят теглещите ипотечен кредит, за да им дадат кредита.


Здравей, аз минах по този път много скоро. Ще се опитам да го обясня. Всяка банка отпуска за жилище определена сума. Тази сума се определя от оценителя, след като направи оглед и оценка на имота. Цената на имота може така да се раздели основно на 2 части. Първата част я дава банката, която отпуска като ипотечен заем, превежда се по служебна сметка на собственика на имота, т.е. продавача. Останалата част от цената на имота се превежда по банков път от купувача на продавача. Пари на ръка не се дават. Всичко е по банков път.
Ако купуваш жилището от брокерска фирма, на практика тези суми се разделят на 3. При подписване на предварителния договор, се капарира в рамките на 10% от стойността на имота. При изповядване на сделката се дават остатъка от капарото и сумата отпусната от банката. Разликата от капарото и отпуснатата сума от банката я преведох по банкова сметка в деня на предаване на ключовете и получаване на нотариалния акт. Някой ще каже, че ако се ползва брокерска фирма за намиране на жилище и обработване на документите излиза скъпо, но въпреки това, аз ползвах фирма. Има много документи за предвижване докато се получи документа за собственост, както и с документите по отпускане на кредита. В тази връзка съм доволен, че използвах фирма за целта. на практика от 2 източника беше проверен имота "чист" е и всичко се реализира в рамките на около 1 месец.


Благодаря! Simple Smile

# 758
  • Мнения: 5 178
Ние имахме кредитна линия (без срок), която погасихме със собствени средства, изключително неизгодна - не заради процента на лихвата, а поради това, че почти през цялото време изплащахме лихва и почти никаква главница. Така години наред дължимата сума оставаше приблизително една и съща, а всеки месец плащахме ли плащахме лихви. Сега ни предстои нов кредит, който обаче искаме да бъде с намаляващи вноски, за да можем да изплащаме по-бързо главницата.

Кредитната линия е за съвсем други цели, кредитната линия се ползва за оборотни средства - пример имате фимра и имате период в месеца, когато трябва да направите плащания, но все още не сте получили парите от вашите контрагенти, тази кредитна линия ви дава възможност да се разплащате в срок,а като дойдат парите от контрагентите покривате линията и така не плащате големи лихви. Съвсем не е подходяща за изплащане на кредит на вноски, там реално има минимална погасителна вноска и толкова.
Това е като при кредитните карти - за запълване на ликвидностни дупки за кратък период от време

# 759
  • Мнения: 5 178
арвен33, практически не можете да осъществите покупка на жилище с кредит без да имате 15-20% от сумата, защото банката започва процедура по отпускане на кредит след предварителния договор, а за да стигнете до него трябва да сте платили 10% капаро + 2-3% комисионна на агенцията и да платите на банката таксите за разглеждане на документите по искания кредит, след което трябва да имате пари и за нотариалните такси при оформянето на ипотеката, едва след като ипотеката се впише банката ще ви отпусне заема и прехвърли парите на продавача

# 760
  • Мнения: 397
арвен33, практически не можете да осъществите покупка на жилище с кредит без да имате 15-20% от сумата, защото банката започва процедура по отпускане на кредит след предварителния договор, а за да стигнете до него трябва да сте платили 10% капаро + 2-3% комисионна на агенцията и да платите на банката таксите за разглеждане на документите по искания кредит, след което трябва да имате пари и за нотариалните такси при оформянето на ипотеката, едва след като ипотеката се впише банката ще ви отпусне заема и прехвърли парите на продавача

Или:
 Ако жилището, което ще служи за обезпечение е имот, който може да се оцени на повече, отколкото е реалната цена /исканата от банката се прави един предварителен договор за по-висока сума. Така че, ако банката отпуска 80% от 10000, а на вас ви трябват точно 10000 , защото нямате процентите, договора се прави за 13000 и така 80% стигат за цялата сума. В договора се посочва, че с подписването му купувачите изплащат на продавачите сумата от тези 20%, които не подлежат на връщане при разваляне на сделката.След това се прави анекс, в който се посочват действителните условия и действителната цена и който отменя първия договор. В банката се представя първоначалния.
Разбира се това е възможно със съгласието на продавачите, но ако е фирма, която е работила по времето на големите кредити едва ли не са запознати със схемите.

# 761
  • Мнения: 5 178
арвен33, практически не можете да осъществите покупка на жилище с кредит без да имате 15-20% от сумата, защото банката започва процедура по отпускане на кредит след предварителния договор, а за да стигнете до него трябва да сте платили 10% капаро + 2-3% комисионна на агенцията и да платите на банката таксите за разглеждане на документите по искания кредит, след което трябва да имате пари и за нотариалните такси при оформянето на ипотеката, едва след като ипотеката се впише банката ще ви отпусне заема и прехвърли парите на продавача

Или:
 Ако жилището, което ще служи за обезпечение е имот, който може да се оцени на повече, отколкото е реалната цена /исканата от банката се прави един предварителен договор за по-висока сума. Така че, ако банката отпуска 80% от 10000, а на вас ви трябват точно 10000 , защото нямате процентите, договора се прави за 13000 и така 80% стигат за цялата сума. В договора се посочва, че с подписването му купувачите изплащат на продавачите сумата от тези 20%, които не подлежат на връщане при разваляне на сделката.След това се прави анекс, в който се посочват действителните условия и действителната цена и който отменя първия договор. В банката се представя първоначалния.
Разбира се това е възможно със съгласието на продавачите, но ако е фирма, която е работила по времето на големите кредити едва ли не са запознати със схемите.

И с какви пари точно ще плати капарото за да задвижи тази процедура.. newsm78.Не се захващайте с покупката на имот, за който нямате поне 20% от стойността в брой

# 762
  • Мнения: 397
Не го плаща наистина. Това е и идеята на анекса...
Вижте, това което съм писала е, защото няколко години работих в инвестиционна фирма, която строеше имоти и си ги продаваше. Аз подготвях договорите и схемите и контактувах с клиенти. С 1000евро капаро клиенти са купували жилище за 52000евро. по гореописания начин. Начини има, стига да има желание. Имала съм случаи, когато оценителят е питал колко му трябва на клиента. Има много хора, които ги осигуряват на минимална заплата, а реално взимат много повече Има хора, които не желаят да развалят голям депозит, защото ще загубят лихвата, а харесват точно определено жилище и ги е страх да не го загубят. Има хора, които разчитат на продажба на нещо друго, но в момента нямат възможност. Варианти много.
Друг е въпроса дали после това нещо ще може да се плаща, дали могат да се докажат доходи /с доходите пак има врътки-наеми, граждански договори/.

Аз също съм от една година с ипотечен-не теглих 100%, защото продадох друг имот, който ми осигури част от парите. Ако знаех врътките още 2004 щях да съм с жилище-имах възможност да го плащам, но разсъждавах по друг начин "Кой ще ми го отпусне, не стават така нещата".Така и не събрах смелост  заради незнание, докато родителите ми не ме помолиха да тегля за тях-еми, станаха врътките и ме одобриха още тогава за тяхното жилище със същите договорки, които описах.

# 763
  • Мнения: 5 178
Тези врътки, които си описала стават само ако купуваш от строител/инвеститор, който има много имоти за продаване, Частно лице на готов апартамент без 10 % капаро не си мръдва пръста  Mr. Greenда не говорим, че 90% от тях чакат пари от капарото за да хукнат да вадят скици и приготвят документи Whistling

# 764
  • Мнения: 397
Тези врътки, които си описала стават само ако купуваш от строител/инвеститор, който има много имоти за продаване, Частно лице на готов апартамент без 10 % капаро не си мръдва пръста  Mr. Greenда не говорим, че 90% от тях чакат пари от капарото за да хукнат да вадят скици и приготвят документи Whistling

В масовия случай е така, да-затова и споменавам на две места фирма, като имам предвид инвеститор/строител. Понякога и те не се навиват-зависи /аз и колежката имахме правомощия и шефовете не се вълнуваха как идват парите, стига да са колкото трябва и в срока, а обектите да са продадени/.
Тук-таме се случва продавачите да са познати на твои приятели /както в случая с родителите ми и техния апартамент/. Или агентката да е позната с тях и с теб и да ги "навие".

Целта ми беше да посоча, че има варианти все пак-на някого може и да са му полезни-особено на хора, които като мен не умеят да спестяват. И хиляди да имам свободни, пак ще ги похарча, но когато ги дължа на банка е друго.

Общи условия

Активация на акаунт