Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 281
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 5 178
Това, което си написала не е вярно и е твоя субективна преценка.
1. Какво значи "Лихвата и при тях се формира прозрачно на база пазарни индекси". Ако това е така, то това означава, че трябва да ти дават лихва не повече от 3% в момента. Толкова, колкото плащат тези, които осъдиха Уникредит Булбанк, точно на база индекси.

Red_Hot, ти разлика между стар и нов кредит правиш ли? 3% плащат за СТАРИ кредити след съдебни дела, защото в договорите им пише 1м Юрибор + 2,5% фиксирана надбавка... Айде сега погледни НОВИТЕ условия на Булбанк и пак ми обяснявай, че ще ти отпуснат кредит на 3% след като лихвата се формира по Годишен лихвен процент = Базов лихвен процент (1) + твърда надбавка (2)
    Базовият лихвен процент се формира като сбор от пазарен лихвен индекс и премия.
.
Премията се определя от Управителния съвет на УниКредит Булбанк и може да бъде променяна от Банката при промяна на нормативната база и/или условията на финансовите пазари и.... повече виж на http://www.unicreditbulbank.bg/bg/Individual_Clients/Consumer_Lo … y/Promo/index.htm...
Премията към момента е 0%, но това с едно решение на УС може да се смени. В старите договори ПРЕМИЯ не участваше в БЛП и затова СЛЕД СЪДЕБНИ ДЕЛА се стигна до 3% лихва по кредити.

Да се върнем на фиксираната надбавка - в момента и в Булбанк  се движи между 4 и 6%, срещу 2-3% в старите кредити.
Булбанк изобщо не са показатели и сравняването между СТАРИ и НОВИ кредити е недопустима. А тези 4.5% плаваща лихва за първата година или 6.5% фиксирана за 5 год (това го имаше и преди и се указа, че е фиксирана само докато банката реши, че няма да я вдига  ooooh!, защото думичката фиксирана лихва я има само в рекламата, но не и в договора  Sick)

За Райфайзен банк, от личен опит лихвата по НОВИ кредити (сега и след 2011г) се формират по лихвен индекс + фиксирана надбавка, и да в момента плащам 6.7% лихва по потребителски кредит, префиксира се лихвата 2 пъти в годината и се взима 3м Софибор, който е актуалния към датата на префиксиране, така изчисленият лихвен % е валиден за следващите 6 месеца.  Ето това е прозрачна методика, а не някакви си БЛП, че премиии, дето сега са 0%, ама утре може да са 4.5% Naughty

# 811
  • Мнения: 2
Ами какво ви е мнението за Си Банк? Там лихвата е по формулата БЛП + надбавка (не се сещам точно колко, но е 6 и нещо %) . То и в ОББ е така, но хора ми казват, че лихвата им не е вдигана от 6-7 год.
Има ли някой с опит със Си Банк?

# 812
  • Мнения: 5 178
Не препоръчвам нито СиБанк, нито ОББ. ОББ са гръцка банка и не се знае кога ще им скимне да увеличават лихвата БЛП, защото са закъсали за пари #Cussing out

А кой ви насочи точно към тези банки, ако е брокерката на НИ, то считайте че тя ще ви насочи там, където ще и дадат най-голяма комисионна  Mr. Green

# 813
  • Мнения: 194
Аз пък съм доволна от отношенията си с ПИБ (за ипотечен кредит) и ОББ (за потребителски кредит). При ПИБ финансирането е до 100%, като лихвата е изгодна и досега не съм имала никакви проблеми с тях. Да не говорим, че тяхното обслужване е много добро. При ОББ - всичко е коректно и като отношение съм доволена. Това е моето мнение.

# 814
  • София
  • Мнения: 38 475
Ами какво ви е мнението за Си Банк? Там лихвата е по формулата БЛП + надбавка (не се сещам точно колко, но е 6 и нещо %) . То и в ОББ е така, но хора ми казват, че лихвата им не е вдигана от 6-7 год.
Има ли някой с опит със Си Банк?

Ами ние сме много доволни от СиБанк. От години сме при тях с една заплата и малки заеми, а тази година именно там си прехвърлихме бившия ипотечен заем - сега е в СиБанк като потребителски, с 8% лихва, за 10 години.

# 815
  • Мнения: 2
Не препоръчвам нито СиБанк, нито ОББ. ОББ са гръцка банка и не се знае кога ще им скимне да увеличават лихвата БЛП, защото са закъсали за пари #Cussing out

А кой ви насочи точно към тези банки, ако е брокерката на НИ, то считайте че тя ще ви насочи там, където ще и дадат най-голяма комисионна  Mr. Green
Да брокерката, която ни намери апартамента ни предлага ОББ и Си Банк, но мен не ме интересува колко комисионна взема тя, а какви условия по кредита ми предлагат на мен.

# 816
  • София
  • Мнения: 38 475

Да брокерката, която ни намери апартамента ни предлага ОББ и Си Банк, но мен не ме интересува колко комисионна взема тя, а какви условия по кредита ми предлагат на мен.

Ами отиди на страницата на СиБанк, има калкулатор и си изчисли.
На нас по договор ни излезе точно както беше и на калкулатора.

# 817
  • Мнения: 5 178
Брокерката ви на НИ е неадекватна да ви препоръчва банки и ви ги препоръчва на базата на "кой ще ми кихне повече"
100 пъти се заричам да не я следя тая тема и да не давам мнение, защото явно пишещите тук искат готово решение.. 100 пъти пиша и линкове пусках "как да си изберете подходящия кредит", 100 пъти казвам, че отивате взимате оферта, проектодоговор и го носите на адвокат, който да ви го огледа.
Има независими консултанти, които ще вземат пари от ВАС и ще работят за ВАС, а няма да са на % от отпуснатата сума към банка  ooooh!. Тези консултанти на базата на вашите приходи и разходи ще ви кажат дори и дали можете да си позволите размера на кредита, който искате да теглите

Ако банка ви откаже проектодоговор то изобщо не се занимавайте с нея, не знам колко от вас реално осъзнават, че ипотечния кредит може така да ви стъжни живота, при сегашната нормативна база да ви направи бездомни и длъжници с 10-ки хил. левове доживот.

# 818
  • Мнения: 79
ОББ са гръцка банка и не се знае кога ще им скимне да увеличават лихвата БЛП, защото са закъсали за пари #Cussing out



Ама как си ги пишете тези неща  ooooh! Най-малко звучи несериозно като ви чете човек.
То на всяка банка може да й "скимне", причини за това бол. Дори сами си противоречите на това, което си пишете, а да не говорим, че е несериозно да обяснявате на човек, който се е преборил с ИК.
Ако направите една справка ще видите, че бяха две банките, които вдигаха лихвите като обезумели- Булбанк и Пощенска банка.

А "закъсалите" гърци се оказа най- коректни, защото нито имаха скрити такси, нито вдигнаха лихвите. И когато тръгна тенденцията с вдигането на лихвите, имах познати банкери в ОББ, които ми казаха, че при тях категорично няма да има вдигане.

То и в ОББ е така, но хора ми казват, че лихвата им не е вдигана от 6-7 год.
Абсолютно вярно  Peace
При все, че ние го изплатихме предсрочно.

И най-правилно е да имате лични впечатления от дадена банка. След като сте й клиенти и сте видели как работи, останали сте доволни, значи можете сами да прецените дали да й се доверите.

Последна редакция: вт, 01 окт 2013, 14:17 от Red_Hot

# 819
  • Мнения: 5 178
Имам наблюдения над пазарите и съвсем не само Булбанк и Пощенска се държаха некоректно. ПИБ привикваха за "предоговаряне" и вдигане на лихвата, Райфайзен вдигнаха БЛП, ЦКБ направиха същото (справка адв. В. Волева)

Теглете от където искате, но всяка банка,която ви предлага БЛП залага потенциал да ви "изкунди", когато е в затруднение. Успех !  Money

# 820
  • Мнения: 718
Коте, предоговарянето на заем е нормална процерура, когато банката вижда, че нещата отиват към просрочие. Трезорите не си измислят правила по собствена инициатива, защото подлежат на контрол все пак. Но замисли се, че кредитите не се отпускат с пари дошли от небето... Има депозити за тая работа... Нали, ако един клиент не е коректен и банката не предприеме нищо, това ще се отрази на друг клиент, който няма никаква вина. Нещата са обвързани

# 821
  • Мнения: 5 178
Манастасиа, банката има рисков мениджмътн, ако той не може да предвиди ситуациите и да си формира лихвите по кредитите така, че да компенсират лихвите по депозитите, то този мениджмънт не си заслужава заплатите.. Такива банки по цял свят фалират.
 Работя като ИТ - банков софтуер, ами бедна ви е фантазията какви анализи се изискват от банките в норманите страни, а тук я караме на политика и  "с решение на УС се променя лихвите по кредитите, и баам премия от 4.5%".  Булбанк е идеалния пример за калпав рисков мениджмънт, който обаче се закрепи с политическо решение, защото Булбанк е най-голямата банка в БГ и ако БНБ ясно по медиите беше разтръбила за проблема и беше натиснала банката да си въведе изпълнението по договор, то щяхме да видим най-голямата банка в БГ на загуба.
А реално какво видяхме - хора, които изнемогват да плащат вноски с до 30% по-високи от първоначално договорените, хора, чиито жалби бяха отхвърляни лежерно от БНБ , отказ на БНБ да си изпълни задълженията като надзорен орган..

Колко от вас знаят, че след като проблемът Булбанк стигна до КЗП и КЗП го покри с фиктивна среша, то шефът на КЗП - Дамян Лазаров получи преференциален заем от Булбанк за строежа на ВЕИ край Калиакра? Мда същото ВЕИ дето сега го разследват от Европата

Разберете, че докато няма нормален пазар на кредити, а физ лица ги кундят с премии, а юридическите ги натискат за рушвети, нормална пазарна среда няма да има и бизнесът ще умира, ще емигрират и младите хора.

При просрочие - предоговарянето е друга бира, нямаща нищо общо с БЛП и гадните практики около него, въпреки че всеки, който предоговаря трябва да знае, че банката му предлага още по-тежки условия и още по скъп кредит. При предоговаряне най-често се увеличава периода на кредита и от там вноската пада, но финално платената лихва е мнооого повече за целия период, имате повече год. такси, повече такси за обслужване и тн, и тн.

# 822
  • Мнения: 79
КОТЕ, няколко пъти вече ни информира какво работиш, разбирам че ти е ясно чисто технически как се изчисляват лихвите, но тази тема не се изчерпва само с това. Много общи приказки и добре известни факти, които ги пише навсякъде. Всички сме наясно за шмекерлъците на банките.

# 823
  • Мнения: 5 178
Е щом всички сте наясно със шмекерлъците - ОК Crazy и са общоизвестни факти..
И как смятате да дадете съвет конкретно за избор на банка - като кажете "С мен се държат коректно"  Mr. Green. Като цяло съвети за конкретна банка може да се дават тук само и единствено по конкретни показатели - взимам толкова заплата, искам еди си колко кредит, защото ще купувам апартамент за еди колко си.., разходите ми на месец са еди колко си + чакам дете, потенциален безработен съм и тн, и тн.
Без конкретен случаи приход-разход - минаваме на етап ЕЖК  #Crazy

# 824
  • Мнения: 79
Преди да теглим нашия ИК се допитахме до позната, която е директор на банков клон. Най- ценният съвет, който ни даде е да теглим кредита във валутата, в която си получаваме заплащането.

Общи условия

Активация на акаунт