АБВ на икономическата криза :-)

  • 19 504
  • 375
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 17 954

Добре, а какво става с кредиторите? Пият по една студена вода?

Не вярвам. ЕС ще даде средства на Гърция да финансира дълга си. Ако не даде, най-вероятно Гърция ще излезе от Еврозоната и ще започне да печата драхми за да плати задълженията си.
Е,да де,ама как ето това ще се отрази на другите?
Та така яростно се опитват да я спасят...




Опитват се да я спасят, защото май нямат право да я изхвърлят от еврозоната. Може да напусне сама, ако желае. Ако не я спасят, явно е че затрудненията на Гърция ще се отразят на състоянието на еврото.

П.П. Да споделя че съм лаик и това са мои разсъждения, така че някой ако е на друго мнение, да не се притеснява. Laughing

# 46
  • София
  • Мнения: 17 280
А с нашия проектобюджет за догодина какво стана, аз вече не успявам да им проследя завоите на мисълта и идеите. Още ли е заложен такъва голям ръст, 2,5 май беше?
Щото във фирмите и техните бюджети масово се залагат минусови ръстове за 2012, та ми се струва, че те са мааалко по-прави.

# 47
  • Мнения: 1 224
права си донякъде- лихвите наистина зависят от предварително заявения интерес, записвания и т.н., но не е и като държавата да е длъжна да плаща на всеки, изфантазирал си лихва от 10 % да кажем.

И ти си права донякъде, ама не е и като италианците сами да се натискат да плащат по 7-8% лихви, а германците да са циции та затуй само по 0,5% да отпускат, нали?

Знам, че в никакъв, ама в абсолютно НИКАКЪВ случай не трябва икономическите процеси да се представят като нещо просто. Те се творят на Олимп и са достъпни само за богоизбрани!
Темата е обречена.

Никой не спасява Гърция. Спасяват се френските и германски банки, които са накупили много от тези "ценни" гръцки книжа и сега се налива не в Гърция, а в тия въпросни банки. Тройката й е стъпила на врата и много внимава къде се харчат налетите пари - кесарювото кесарю, за друго - ако остане.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 17 954


Знам, че в никакъв, ама в абсолютно НИКАКЪВ случай не трябва икономическите процеси да се представят като нещо просто. Те се творят на Олимп и са достъпни само за богоизбрани!
Темата е обречена.


Тук съм абсолютно съгласна, без частта че темата е обречена.  Laughing

# 49
  • Мнения: 753

Никой не спасява Гърция. Спасяват се френските и германски банки, които са накупили много от тези "ценни" гръцки книжа и сега се налива не в Гърция, а в тия въпросни банки. Тройката й е стъпила на врата и много внимава къде се харчат налетите пари - кесарювото кесарю, за друго - ако остане.

И аз си мисля, че не са толкова загрижени за Гърция, а за техния собствен интерес. Peace

# 50
  • Мнения: 6 618
А с нашия проектобюджет за догодина какво стана, аз вече не успявам да им проследя завоите на мисълта и идеите. Още ли е заложен такъва голям ръст, 2,5 май беше?
Щото във фирмите и техните бюджети масово се залагат минусови ръстове за 2012, та ми се струва, че те са мааалко по-прави.
Прогнозата на ЕК е 2,2 % ръст на българската икономика

http://www.minfin.bg/bg/pubs/1/4921

# 51
  • Мнения: 1 167
Защо Люксембург има в пъти по-голям външен дълг от Гърция, пък никой не плаче, че щяла да фалира държавата им?

# 52
  • София
  • Мнения: 17 280
А с нашия проектобюджет за догодина какво стана, аз вече не успявам да им проследя завоите на мисълта и идеите. Още ли е заложен такъва голям ръст, 2,5 май беше?
Щото във фирмите и техните бюджети масово се залагат минусови ръстове за 2012, та ми се струва, че те са мааалко по-прави.
Прогнозата на ЕК е 2,2 % ръст на българската икономика

http://www.minfin.bg/bg/pubs/1/4921

Дай боже всекиму  babydust7

# 53
  • Мнения: 60
... защото са платежоспособни ....

# 54
  • Мнения: 5 710
Защо Люксембург има в пъти по-голям външен дълг от Гърция, пък никой не плаче, че щяла да фалира държавата им?

Снощи зададох същия въпрос за Япония.
Обяснението на Рокси тя ще си го даде, ако иска, но аз какво разбрах:

По всяка вероятност има значение като вземеш назаем пари за какво ги харчиш.
Ако си ги харчил за пенсии и поддържане на привилигирована каста, или социални услуги, доверието в твоята платежоспособност ще намалява. Обаче, ако си построил 3 завода за роботизирани хуманоиди, 2 института ЦЕРН, които бълват технологии на всяко тримесечие , независимо, че имаш мега-голям дълг си по-надежден

# 55
  • Варна
  • Мнения: 17 954
Защо Люксембург има в пъти по-голям външен дълг от Гърция, пък никой не плаче, че щяла да фалира държавата им?

Снощи зададох същия въпрос за Япония.
Обяснението на Рокси тя ще си го даде, ако иска, но аз какво разбрах:

По всяка вероятност има значение като вземеш назаем пари за какво ги харчиш.
Ако си ги харчил за пенсии и поддържане на привилигирована каста, или социални услуги, доверието в твоята платежоспособност ще намалява. Обаче, ако си построил 3 завода за роботизирани хуманоиди, 2 института ЦЕРН, които бълват технологии на всяко тримесечие , независимо, че имаш мега-голям дълг си по-надежден

Моята теория е, че дълговете си имат падежи. Ако по време на падежа, икономиката е в състояние да плати дълга, причини за фалит няма. Възможно е дългът да се рефинансира с нови заеми, но все пак идва време , когато и те ще трябва се платят. И когато си живял дълго време на заем и никой не желае да ти отпусне нов, идва времето на фалита.

# 56
  • Мнения: 2 719
 wavey
Идвам да се уча, пък дано да сполуча:)

# 57
  • Мнения: 1 167
Не знам какво толкова са си построили, но като знам колко е малка държавицата им, броя на населението им и цифрата 1,892,000,000,000 $ дълг ме плаши...

# 58
  • Мнения: 5 710
Това сигурно ли е? Защото това е горе долу италианския дълг ( 1900 млрд)

# 59
  • Мнения: 4 300
Люксембург да не ги мислим, имат най високото БВП в света ( май, но в Европа със сигурност е най високо), така че каквото и да произвеждат им се получава.

Общи условия

Активация на акаунт