Да преправим старите мебели - 11

  • 120 317
  • 738
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 291
Пу първа воайорка Simple Smile

Благодаря Felicidad !

Обещавам ако детето започне отново да спи по обяд или намерим градина да покажа нещо  Mr. Green

# 2
  • Варна
  • Мнения: 141
Благодаря за новата тема! Зимата темата върви по-бавно, защото как да ремонтираш мебели точно преди Коледа? Нооо, като дойде пролет и аз се хващам сериозно и с една тоалетка, и с едно шкафче, пък съм решила, че е крайно време да променя цвета на всички мебели в хола. Какви, какви - бели. (Пък после може да търся съвети, как да върна обратно цвета на фурнира  Peace)

# 3
  • Мнения: 1 020
Ама воайорките първи кацаме на клона, за да не изпуснем нещо  Embarassed

Благодаря за новата тема   bouquet

Ееее Кали ме изпревари...

# 4
  • Мнения: 6 209
Пренасям се тук с въпроса си от края на миналата тема.
Нещо като "съдържателен запис". Wink Laughing


Baibibi, разкажи малко за техниката на телената четка, понеже ме интересува за нещо, което ми предстои да правя. Търкаш с телена четка по държината на вените на дървото, за да изпъкне релефа? Това е идеята, нали? А после заглажда ли се допълнително и с какво? Телената четка - каквато и да е или трябва някаква специална?

# 5
  • София
  • Мнения: 6 084
Много хубави неща сте показали в края на предишната тема.   bouquet
Аз нищо не правя.

# 6
  • Перник
  • Мнения: 4 859
Ама воайорките първи кацаме на клона, за да не изпуснем нещо  Embarassed

Благодаря за новата тема   bouquet

И аз така  Embarassed
Значи, Баибиби, с това масло...невероятен е ефекта...Но, в най-големия строителен магазин в нашия град не са и чувАли за масло за дърво - предложиха ми някакъв Бохемит за защита на дърво от дървояди и тем подобни. Следователно, ще си търся в София  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 8 999
Barbabeau, не знам какво искаш да обработиш с телена четка, но ще се опитам в общи линии да охарактеризирам нейните качества. Телена четка ползвам както в комбинация с препарат за сваляне на лак/боя като например /Терминатор, Ремовал/, така и "на сухо", без предварителна обработка. Ако ползвам препарат, намазвам съвсем тънко, оставям да престои поне час, та и леко да засъхне, а после четкам. Прапаратите, освен че разяждат лак/боя, то и влияят върху дървото - меките части стават още по-меки и по-лесно се ронят, нараняват, премахват. След като изсъхне препаратът или бъде отстранен чрез четка, шпакла, домакинска тел или кавото и да е друго, то дървото отново добива първоначалната си здравина.
Първо, трябва да имаш предвид, че четката е много по-груба обработка, отколкото най-грубата шкурка, но ако можеш да си го представиш, някак нейната грубост е в дълбочина, а едрата шкурка действа на повърхността.
Второ - с телена четка може да се обработят разни засукани елементи /дърворезбовани, струговани/. Аз основно за такива я ползвам, но обработвам и равни повърхности, особено ако лаковото покритие е по-тънко.
Трето - ако четкаш без много натиск, то с нея премехваш фино слой след слой, без да оставяш дълбоки наранявания.
Четвърто - ако четкаш със силен натиск, можеш да получиш ефект на "изпъкване на жилките" /меката сърцевина естествено се наранява по-бързо и лесно от ликото/. Но ще стане релефно "на чертички", а няма да очертае рисунъка на фладера и да го направи релефен. За такава обработка са ми препоръчвали химическа обработка /ама не си спомням с какво беше/, но ми се стори прекалено страховито и опасно за домашно приложение, затова го забравих на секундата.
Оптималното движение е успоредно на жилките, както е и за шкуренето с шкурка.
Аз съм ползвала два вида телени четки. Едната е с къс, равен стоманен косъм. Подходяща е за равни повърхности. Но напоследък се пристрастих към четка с медни косми. Тя е извита, а и космите са "рошави", което дава възможност да се пипа много нежно и да се постигне леко издраскан ефект, или да се натиска яко и да се постигне по-силна релефност. Определено вторият вид четка ми допада повече. Ето как изглежда:
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1532/100694179145705406813230 … DvLZ77gLa28Pu.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2699/175053308249148290513230 … lqAfhgbS1vT0i.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2768/198492512650966891013230 … ljXJLCqVvGrfe.JPG

# 8
  • Мнения: 2 400
Благодаря за прекрасната тема  bouquet.
baibibi - невероятен шкаф. Поздравления за добрата работа. Аз вчера въздишах по нощно шкафче, скрин и стара ракла на село. За съжаление няма къде да ги сложа, но някой ден ще им върна красотата /надявам се/.

# 9
  • Мнения: 22 867

Май аз съм най-воайорка, само гледам, въздишам и се каня да захвана нещо....... Embarassed, но не мога без тая темичка, върл читател съм и! Peace
baibibi, cerrone , ума и дума губя!  bouquet  bouquet

# 10
  • Мнения: 29
  car003 и аз в темата.Страхотна е.Имам един стар скрин и тъкмо се маех какво да го правя.

# 11
  • Мнения: 6 209
Байбиби, имам 2 такива столчета, за тях става дума. Много си ги харесвам, понеже са някаква щастлива комбинация от минимализъм и рустик, Simple Smile седят ми съвсем модерно, а всъщност са автентични селски столчета-самоделки от едно време и са доста стари. Бих ги запазила така, ако не бяха разни посивели петна от дъжда, понеже една част от живота си са седели навън. Те са толкова изтъркани вече, че дори и някога да са имали някакво покритие, вече е паднало цялото, та частта със смъкване на лака отпада.
Мислех да ги почистя добре и да ги потъмня с масло (дано да успея да намеря "Осмо"), но за да не вземат да станат прекалено "нови", мислех да им извадя малко повече релефа на жилката. Снимала съм този свещник, който е близо до идеята ми за цвят и за релеф на дървото. Няма чак да нащърбвам ръбовете, както са на свещника. Само релефа ме интересува да стане по подобен начин, макар и по-леко.
Такава телена четка имам, но никога не съм пробвала да обработвам с нея. В крайна сметка подходяща ли е за това, което искам? Аз не мога да преценя добре. За химия не се бях сещала. Ще разпитам по магазините за някакви готови и лесни за употреба препарати...
Ако някой има идеи как точно да действам, да казва. Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 386
Да се запиша и аз, стига съм воайорствала вече 2 теми! Това са ми последните творения:
http://media.snimka.bg/9758/025771242.jpg?r=0
http://media.snimka.bg/9758/025771241.jpg?r=0
Сандъка е от поне 50 години, дъските му бяха зеленясали вече. На снимката е изчистен с виброшлайф. После го минах с белия лак на Джениус Про, доста поразреден. Със същия лак са боядисани и столчетата. Изумрудената боя не я знам каква е, изкопах я от зимника на село, сигурно е на 10г. Embarassed

# 13
  • Мнения: 8 999
Ах, Barbabeau , на твое място не бих пипала тези столчета. Единствено, което бих те посъветвала е да ги минеш с цветно масло - мажеш /не много обилно, даже направо пестеливо/, изчакваш малко време, след което започваш да търкаш с парцал. По този начин маслото навлиза в дълбочина, като подчертава шарката. Според мен фладерът на столовете е достатъчно релефен, а след като приложиш и техниката с натриване, няма да имат нов и лъскав вид.
Ако пък ти се стори, че са станали прекалено нови, винаги можеш да вкараш телената четка и да повториш маслото.
Но не натискай много, даже лекинко мини /първоначално на скрито място, за да видиш доколко се поддава дървото/ като постепенно усилваш натиска до степен, в която ще ти хареса как се получава релефът.
Мисля, че в момента фладерът ти е идеален /гледам нещото, върху което си сложила свещника на снимката, предполагам, че е седалката на стола, нали?/. С маслото просто ще уеднаквиш малко цвета, в смисъл, че ще се заличат сивкавите и обезцветени от времето петна.
Аз пък да ти кажа страшно харесвам посивяло от времето и атмосферните условия дърво. Откакто бях в Швеция, се влюбих в посивели тикови мебели в градини и в кафенета. Сега "произвеждам" такъв цвят върху моите тикови дворни мебели - държа ги на слънце и ги мокря, но за жалост не мога да ги третирам така и през зимата, а явно зимните условия са най-благоприятни за "обезцветяване" на дървото /съдя по прости чамови дъски, необработени, които си стоят на двора и напролет ги намирам точно в цвета, който харесвам. Ама тиковите ме е страх да оставя да се мотат безпризорни навън.
Ох, не знам. Много са красиви столчетата. Аз май не бих ги пипнала изобщо /може само леко с четката, където има петна, просто да ги слееш и заличиш ако има контрастна граница, за да не стои като леке.

# 14
  • Мнения: 6 209
Baibibi, точно лекетата са проблемът. Седалките са не просто посивели и изтъркани, ами седят като на мърляви лекета. Аз от 3 години си ги държа в хола така Simple Smile))))) но имат нужда да се пипнат лекинко. Ок, ще помисля над това, което казваш. Май ще обработя леко само седалките, да се позаличат петната и после ще мина целите столове пестеливо и с натъркване, както казваш. Няма да мъча дървото с други процедури, че да не оплескам работата. На снимката свещта е върху седалката, да, но слънцето така е осветило, че не личат петната. Laughing Дървото не знам какво е, но е доста твърдо и равно, без изразен фладер (като релеф на пипане) и това ме кара да мисля, че може би е бук, май той седи така равно. Thinking
Много ти благодаря за смислените съвети! Ще си помисля още малко и рано или късно ще действам.
А за твоите столове - нали знаеш как правят по уличните кафенета в Италия, за да не прибират столовете през нощта: http://moments-daily.com/images/test.jpg Laughing

Мissmarina, браво! Много ми харесва белия сандък сам по себе си и в къщата ти седи страхотно! Обаче не трябваше да виждам "преди" Embarassed харесва ми повече заради щампата Netto 142 kg. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт