По тепета И пазари,дружината гледа де Новогодишен салеп с канела се вари - TR44!

  • 46 745
  • 739
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 0
Делтичка, мойте съболезнования ! Hug Бог да го прости татко ти, нека почива в мир! baby_neutral baby_neutral baby_neutral

# 31
  • Истанбул
  • Мнения: 123
Делти, прегръщам те силно и съм до теб! Знам какво е  Моите съболезнования, добра душо  Praynig Praynig Praynig Toй сега е на по_доброто място

# 32
  • Varna
  • Мнения: 2 594
Душки, Hug
Пак да си кажа, че много си ви обичам Hug и не напразно съм ви го писала и преди  bouquet Hug Heart Eyes Hug  bouquet

Много вЪ обичам беееей   

# 33
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 453
 HugДелтичке,приеми и моите искрени съболезнования.Да почива в мир татко ти! Flowers Rose Flowers Rose

# 34
  • на морето
  • Мнения: 103
Днес е денят на Св. Анна - закрилницата на семейството и брака



На този ден православната християнска църква почита Света и праведна Анна. Като майка на Богородица Св. Анна закриля брака, семейството, девствеността, бременните жени и вдовиците. Този празник е известен още като Зимна Св. Ана или Анино зачатие.

Св. Ана е покровителка на женското начало, на брака, семейството и майчинството. Закрилница е на момичетата, бременните и вдовиците. Почита се от жените, които в нейния ден не работят, за да не се разболяват децата им и не боядисват, защото според поверието от този ден започват родилните мъки на божията майка.

# 35
  • Мнения: 0
Делта, приеми и моите съболезнования.
Да даде Господ мир и покой на татко ти,
а на теб кураж и сили да понесеш загубата.
  Kissing Heart  Flowers Rose

Анна е латинска форма на староеврейското Hannah - “благоразположение, милост”
Днес е Св.Анна . Нека й се помолим за благоразположение и милост.
Нека е честито и името на всички, които го носят!
Ето и историята на зачатието й:
Скрит текст:
На три дни път от Йерусалим се намирал малкият градец Назарет. Там живели праведните Йоаким и Ана, които светата Църква нарича “богоотци”.
Йоаким произхождал от Давидовия род, а света Ана – от рода на Аарон. Били много щедри, милосърдни. За себе си изразходвали само една трета от доходите си. Другата трета жертвали за храма, а последната трета раздавали на бедните.
Всекидневна скръб помрачавала живота на тези добри хора:нямали деца. У израилтяните това се считало за голямо нещастие, понеже бездетните родители се лишавали от надеждата да имат за свой потомък очаквания Месия.
На един от големите празници Йоаким дошъл със свои роднини в Йерусалимския храм. Искал да принесе жертва на Бога. Храмът бил препълнен с народ. Застанал Йоаким пред първосвещеника и му открил желанието си. Първосвещеникът започнал да го укоряла, че заради греховете му Бог не го благословил с деца. При това положение той не бил достоен да принася жертва.
Йоаким се натъжил дълбоко. Излязъл от храма, като се утешавал с мисълта за безбройните милости на Бога към израилския народ.
По някое време скръбта му обаче станала толкова голяма, че не пожелал да се върне в къщи. Отишъл в пустинята, където пасяло стадото му. Там прекарал той в молитва и строг пост 40 дни. Молел се усърдно Бог да се смили над него, да извърши чудо – да стане и той баща, както някога Авраам станал баща в дълбоки старини.
Вестта за тревогата на Йоаким в Йерусалим стигнала в Назарет до Ана. Тя затъгувала дори повече от мъжа си. Считала себе си за причина за бездетството им. И като мъжа си почнала също тъй горещо да се моли на Бога да я облагодетелсва с рожба.
Веднъж, като работела в домашната си градина, видяла сред клоните на едно лаврово дърво гнездо с малки птиченца. Гледката на това щастливо гнездо я хвърлила в още по-голяма скръб.

- Само аз, Господи – казала тя със сълзи на очи, - съм мъртва и безжизнена. Цялата природа те прославя със своите плодове. Всички се радват на свои деца. Само аз съм бездетна като безводна пустиня... Господи, Господи! Ти си дарил на Сарра в старините й син. Чуй и мене. И аз ще Ти принеса роденото от мене в дар, за да бъде благословено в него Твоето милосърдие!

Ана вложила цялата си душа в тая молитва.
И ето – ангел Господен застанал пред нея и й казал:

- Ано, Ано, твоята молитва е чута. Твоите вопли преминаха облаците. Твоите сълзи капнаха пред Господа. Ти ще родиш благословена дъщеря, заради която ще бъдат благословени всички земни родове. Чрез нея ще бъде дадено спасение на целия свят. Ще я наречеш Мария.

Ана веднага дала обещание, че ако роди дете, ще го даде в служба на Бога.
Преди да сподели своята радост с мъжа си, тя отишла в Йерусалимския храм, за да благодари на Бога и там да повтори своето обещание.
В това време ангелът Господен се явил и на Йоаким в пустинята и му казал:

- Бог чу твоята молитва. Жена ти Ана ще роди дъщеря, която ще бъде ваша обща радост. За да се увериш в моите думи, иди в Йерусалим. Там при златните врата ще намериш жена си, на която вече е възвестена тази радост.

Щастливите съпрузи се срещнали в Йерусалим. Разплакали се взаимно за явяването на ангела и принесли заедно жертва в храма.
На 9 декември светата Православна църква чества празника Зачатие на света Ана. Това е денят, в която света Дева Мария се заченала в утробата й. Девет месеца след това – на 8 септември – пречистата Дева се родила на света.
Източноправославната църква приема Света Анна още от 6 век, а Римокатолическата църква едва през 13 век, като Анна е официално канонизирана през 1854.
Тя е смятана за покровителка на на брака, на майчинството, на семейството, на бременните, девиците и вдовиците. Има много поверия за магии, гадания и предсказания за този ден.
Анна била дъщеря на свещеника Матфан и неговата жена Мария. Тя е потомка на известния древен Ааронов род.  Според преданието св. Анна се споминала мирно в Йерусалим  на 79-годишна възраст.  
По времето на император Юстинян (527-565) в Константинополското предградие Девтерон в нейна чест бил въздигнат храм, а император Юстинян  II (685-695; 705-711) обновил този храм, защото според преданието праведната Анна се явила на неговата  беременна съпруга. По това време нетленното тяло на св. Анна и покрова й били пренесени в Константинопол.

Последна редакция: пт, 09 дек 2011, 21:14 от xhippie

# 36
  • до вятърните мелници
  • Мнения: 195
И преди да е изтекъл днешният ден,
ако още ни чете,
да пожелая "да ти е живо и здраво името" на Анип!   bouquet
позагуби се тя, но не сме я забравили!  Hug

# 37
  • Мнения: 0
Добро утро! Да сервирам по кафе

и новини от Коня, не знаех че има излъчване на живо в интернет,
колко още не знам, наистина човек цял живот учи различни уроци
и научава различни истини, погледът върху живота постоянно се мени
след всяко научено или преживяно
http://www.konyahaber.com/haberler/mevlana-3.htm

нещичко от Омар Хайям

Живей в ръцете си с цветя  и чаша вдъхновена,
пий в любовта и забрави за цялата вселена,
додето вихъра свиреп не те за миг прекърши
като листенцата на гюл, за ден наметка тленна.

Последна редакция: сб, 10 дек 2011, 13:56 от xhippie

# 38
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Преди известно време, докато все още поглъщах като гладно бебе всичко, свързано с историята на Османската империя, до което можех да се добера на български и английски, приятел , историк, ми каза:"Няма смисъл от толкова ровене, всичко , което трябва да се знае за Османската империя , е описано в "Моста над Дрина". Андрич я е разказал по най-добрия начин". Прочетох книгата бавно, с много връщане и мислене и съм готова да се подпиша под думите на доцент Пенчев. Simple Smile Сигурно сте я чели , и независимо дали ви е харесала или не, силно препоръчвам извадките от интервюта с господин Андрич, Нобелов лауреат и истински умел разказвач.
http://www.capital.bg/light/lica/2011/12/09/1356583_mostovete_na_andrich/

# 39
  • sofia
  • Мнения: 1 606
"Мостът над Дрина" е страхотна книга, наистина! Въпреки че недолюбвам особено Иво Андрич (малко ми е като Вазов), препоръчвам и аз с две ръце!
Понеже някой спомена Омар Хаям малко по-нагоре, аз пък да кажа, че днес от 16.30 часа по канал 1 ще дават филма "Пазителят - легендата за Омар Хаям" - на мен филмът ми хареса, затова и ще го гледам пак  Wink
Открих си в библиотеката една тетралогия - http://shop.pingvinite.bg/?cid=3&pid=14408
 :
 и с огромен интерес се захванах да я чета  Laughing

# 40
  • Истанбул
  • Мнения: 306
Тъй като държа на мнението на наша Ангелина си поръчах въпросната книга ,заедно с €Д=р Живаго § от интернета.Простих се с мисълта,че Селин ще ги прочете на български затова вече стягам библиотека на турски. Hug Mr. Green

# 41
  • Мнения: 0
http://fc02.deviantart.net/fs71/f/2011/345/7/b/7b67ebe80aa35fad4 … a4f0b-d4irxpt.jpg
http://fc02.deviantart.net/fs71/f/2011/208/2/4/2441abb31ce1a6bd3 … 3f1f7-d41t6t2.jpg

Някой чакаше да излезе от печат "Истанбул" на Амичис, вече е факт
http://www.mobilis.bg/articles/view/59583

Последна редакция: пн, 12 дек 2011, 11:26 от xhippie

# 42
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
По обедно време, докато всички са заети с бахура, аз да пльосна една културка , която много ме зарадва :
Турция е спечелила над 60 млн. долара от сериали
Аферим, ашколсун, машалла, комшулар!  Mr. Green

# 43
  • Мнения: 6 243
http://www.youtube.com/watch?v=GsYq97p-jyo&feature=related
Момичета, ще ми кажете ли нещо повече за това - за филма, за тоя тип ... В нета всичко е на турски, а аз съм още на етапа "Ай-ай-арслан парчъ" (това ми е от Великолепния век, както се сещате) и не мога да си превеждам сама нищо.

# 44
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
О, Хапке! О , как ти завиждам! Този филм е разкошен!
Тази вечер още мога да ти го пратя със субове на английски!

Прекрасен е филма, а типецът , който играе главната роля се е учил на занаят в Щатите. Той е известен, в някой от сериалите играеше, ама аз като не съм гледала и не помня в кой. The Lonely Man  можеш да го намериш в Zamunda.

Общи условия

Активация на акаунт