Майки в Холандия

  • 4 659
  • 10
  •   1
Отговори
Здравейте майчета,
Честита Нова Година, дано тя ви донесе много щастие, на вас и вашите дечица.  Simple Smile
Кажете как сте? Как прекарвате зимата в Холандия? Много е различна от тази в България. Харесват ли ви Холанците? Трудно ли ви е да се адаптирате?  newsm78
Ние сега се приготвяме за утрешния празник, за нас ще е първа Нова година в чужбина.

# 1
4estita nova godina

Jieveiq v amsterdam ot edna godina, i moga da kaja che ne sum dobre v tazi durjava. Holandtsite ne sa mnogo priatni s 4ujdentsite (i ne samo s tiah), te sa netolerantni..

4ao

# 2
Честита Нова Година и от мен! Hug

За първи път останахме да празнуваме Нова година в Холандия и да си призная, никога не съм брала толкова страх по празниците, нито съм била толкова разочарована.
Излязохме малко преди полунощ с колелетата и изненадващо, улиците ни се сториха пусти... Отидохме на градския площад, пред старинния часовник (както се прави по принцип), да чакаме дванадесетте удара на камбаната. От кафетата наоколо бяха излезли три групички холандци, общо около 15 души. Стана 00:00 часа, нито камбанен звън, ни вопъл, ни стон!...Холандците си запалиха аматьорската заря, загърмя, запуши, засвистя...В един момент се почувствахме като затворници сред огъня и шумотевицата, понеже от всички посоки последва същата сцена. Постояхме малко, осъзнахме че весело няма да стане и потеглихме към къщи. Улиците бяха буквално минирани с аматьорски фойерверки! Хвърлиха ни няколко в лицата - по невнимание, но никак не беше забавно; една мома реши, че е много забавно да ни подгони с някаква горяща факла..., ушите ни запищяха, сърцата ни заподскачаха, особено като видяхме, че хвърлят горящи фойерверки под паркирани коли. Задминаха ни 3 пожарни коли и гърмежите продължават и днес. Двама души ни казаха "Щастлива Нова година", понеже ние поздравихме първи - огромна разлика в сравнение с хилядите целувки и прегъдки, които сме разменяли с непознати французи, българи и англичани! Що за празненство беше това не ни е ясно, но след преживяното съм убедена, че направихме правилния избор като решихме да напуснем страната до средата на следващата година.
Трудно е да се живее в държава, където думата "приятелство" има повърхностен смисъл и където местните са вдигнали ръце от чужденци.
Възхищавам се на тукашната толерантност, на лекотата, с която гледат на живота и на невероятната им административна система.
При все това тук не е за мен.  Naughty На тези, които са решили да се установят в Холандия желая много щастие, късмет в намирането на работа-мечта и голям кръг от добронамерени, истински приятели!   bouquet...ако това е възможно в Низоземско.  Simple Smile

Последна редакция: нд, 01 яну 2006, 23:40 от Belynda

# 3
  • Мнения: 1 854
Честита Нова година и от мен !!!
Аз не се оплаквам, нито сьм разочарована от начина по който изкарах Нова година тук. Беше пьлно с хора по улиците, фойерверки и пукотевица на всеки 100 метра, много музика - дори и по балконите танцуваха, по заведенията имаше платен вход от 7 евро и нагоре, но така е и в БГ по време на Новогодишната нощ, на площада в Амстердам миналата година е имало 25 000 човека, тази година бройката не падаше по ниско.
Belynda, в големите градове винаги е по-пищно празнуването и по-силно и заразно настроението. Ако искате повече емоции елате в Амстердам Mr. Green
А относно мнението на Maria33 - в Амстердам или Ротердам едва ли ще срещнеш много толерантни холандци. Там кьдето има повече "холандци" с турски или марокански корен, няма в повечето случай нито маниери на общуване, нито елементарна култура на поведение. Всеизвестан факт е, че в Холандия нивото на имигрантите е ниско, нерядко и аз срещам бг цигани по улиците, които си говорят на някакьв ужасен селски диалект, но не слагам всички бьлгари под общ знаменател, както и всички холандци!

# 4
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Винаги съм казвала, че най-важното е очакванията ти да не са много големи, способността да приемаш нещата, такива каквито са трябва да ти е 100% и най-вече да останеш реалист. Тогава разочарованията и негативното са по-малко. Холандия няма да бъде България, както и България няма да бъде Холандия. Ако всичко е еднакво - голяма скука. Днес сутринта сестра ми направи иронична забележка как холандците ако са на екскурзия и като спре автобуса веднага тичат за кафе. На тях им е също необяснимо как българина не може без ракия с шопска салата. Най-важното е да приемаш нещата такива каквито са.

По отношение на Нова година- ами и в малки градове на България съм празнувала. След 12 часа всеки бърза за дискотека или бар и много рядко ще сипожелаят Честита Нова Година.

За чужденците- за съжаление, Холандия се бори сега с грешките си от миналото. Запознах се с един турчин, който от 36 години е тук, има 12 апартамента в Истанбул, земи, фабрика и т.н. С кои пари? С холандските. Хиляди мароканци са издържали семействата си с пари, получавани след деклариране, че хората живеят тук, а те са си били там. Дори и като се замисля,сега  са доста тези, които получават стипендия за образование,а  няма гаранция, че ще работим тук. Милиарди са отивали и отиват за бежанците, като голяма част от тях, за съжаление, са със скалъпени истории / познавам толкова много.../ Естествено е да се стигне до момент, в който се бранят собствените интереси. Не може да се очаква, че нещата тук ще са като в Америка или канада, които са изградени от емигранти.
На мен понякога ми се иска България да е като Холандия- да знае как да си брани интерестите, а не да бъде движена само от интриги и далавери. И ако държавата ни заработи, като хората и за хората, тогава ще имам право да плюя по някоя друга държава.

# 5
Оранжево небето, мислехме да дойдем в Амстердам, но връщането щеше да е проблем заради разписанието на влаковете. Nijmegen не е от най-малките градове, мислехме, но преживяното може би доказва противното.  Wink

Калинка, права си за чужденците; много са тези, които са злоупотребили с Холандската система. Ние все пак не сме от тях и е обидно, когато ни слагат в един кюп с болшинството. 
Думата "плюя" не мисля, че отговаря на написаното от мен. Споделих разочарованието си след едно преживяване, което за съжаление има място в Холандия - случайност. Не считам, че в другите държави е по-добре, нито по-зле (ставаше дума САМО за новогодишните поздрави) и съм абсолютно против трърдението, че в БГ е прелест. Ако беше, аз нямаше да обикалям по света и да си търся мястото от години наред. За съжаление, тук не е за мен, но това не означава че е държавата е лоша.  Peace

Последна редакция: пн, 02 яну 2006, 15:03 от Belynda

# 6
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Белинда, тъжно е, че винаги го има това в " кюпа", но ако се замислиш винаги е така с малцинствата /в нашия случай ние сме малцинството/...Нямах лично теб впредвид за "плюенето"- генерализирах. Може би все пак най-важното е как самите ние си правим празненствата...Убедила съм се, че ако чакам някой да ми направи веселото...винаги оставам разочарована.

# 7
  • Мнения: 1 559
Аз никога сам нямала лоши впечатления за Холандия.Напротив харесва ми организираноста на системата им.Където и да отидеш винаги ще те поканят,ще се ръкуват с теб,а не като в БГ ,някоя дебела лелка ще ме погледне високомерно,като че ли заплатите им не идват от обикновените хора...
Иначе навечерието на новата година си изкарахме добре,въпреки че си бяхме вкъщи,а не по заведенията.Излязохме на улицата и отвсякъде пускаха фоерверки и бомбички ,беше ужасна пушилка,но като си спомня и новогидишаната нощ в Варна е са6тата,един час не можеш да мръднеш по улиците,защото някои луд може да ти хвърли бомбичка на главата(нарочно)..
Поздрави на всички бъдещи и настоящи мамчета.

# 8
Може би все пак най-важното е как самите ние си правим празненствата...Убедила съм се, че ако чакам някой да ми направи веселото...винаги оставам разочарована.

...Съгласна съм, но това не означава, че е грешка да се търси забавление извън домашната обстановка по празниците!  Crossing Arms  newsm78 Не разбирам забележката, sorry!

# 9
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Няма забележка....Има просто различия / не знам дали имаш по-голям досег с местните и дали си присъствала на техни празнувания по всякакъв повод/, като например по време на карнавала- за едни е пиене до зори, за други просто веселие от сърце. Но ако сам не си го направиш да ти е интересно, ще си останеш разочарована. Ще си кажеш: леле, ти пияндета са като отвързани след 10 бира и колко са нецивилизовани...
Разбира се, няма лошо да търсиш забавления навън, но просто явно си имала по-големи очаквания, което е довело до разочарование. Има една думичка, която е много нужна тук, а именно самоиниацитивността. По-просто казано: ти правиш първата крачка за запознанства, за разговор, за приятелство, за общуване , дори и за забавление. Холандците очакват това от хората край себе си. И на мен ми костваше много, докато я науча тази думичка, тъй като и аз съм си типично българче. Ако искам дадено празнуване да ми е весело, просто си я припомням и влизам в релси....
Поздрави

# 10
Да, имам досег до местните, дори снощи (за 30-тия ми Р. ден  Grinning) бях с добра холандска приятелка (познаваме се от университета), която ме запозна с една типична представителка на нацията - от тези, на които много не им пука как ще интерпретираш казаното и говорят открито против холандската система на компромис спрямо чужденците... Laughing Точно нейната критика породи много интересни теми за разговор и в крайна сметка аз останах много доволна от вечерта. Накратко, обичам си ги  холандците!  Hug В университетските среди е лесно да се правят запознанства и да се общува с тях; работата в различни екипи много помага!

За протокола, аз си плащам университета и не се ползвам от правителствените облаги като студентка.


Разочарованието ми от Новогодишната нощ беше от съвсем различно естество. Нито теорията за малкия град, нито тази за общуването имат добро приложение.  Peace Останах изненадана от начина на празнуване. Бях дочула за практиката с фойерверки, но не очаквах тя да е в толкова огромни мащаби! Най-малко пък предполагах, че ще се наложи да се предпазвам от огъня и да се притеснявам да не би мъжа ми да пламне... Вярно е, че очакванията ми бяха базирани на опита в другите  близки до сърцето ми държави. Въобразявах си, че Новата година е добър повод за размяна на целувки и прегръдки, на добри пожелания и т.н. Е, да, ама не!  Embarassed
Въпреки всичко това бе нов опит за мен и понеже съм от тези, които живеят, за да се учат, си позволявам да махна пренебрежително с ръка след случилото се. Който се страхува от мечки не ходи в гората!  Wink 
  bouquet   Peace

Последна редакция: ср, 04 яну 2006, 18:02 от Belynda

Общи условия

Активация на акаунт