Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 13 дек. 2011, 21:33 ч.

обявяване на наследствен апартамент в НАП

  • 810
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 286
    Татко почина, апартамента е на негово име и на името на майка. Сега майка, брат ми и аз сме наследници. Трябва ли да уведомяваме НАП и в какъв срок?

# 1
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ще уведомявате, но не НАП, а общинската данъчна служба по местонахождение на имота. Срокът е 6-месечен или поне беше такъв до миналата година, когато аз обявявах имот по същия повод.
Моите съболезнования!

# 2
  • Мнения: 14 354
   Татко почина, апартамента е на негово име и на името на майка. Сега майка, брат ми и аз сме наследници. Трябва ли да уведомяваме НАП и в какъв срок?

Подавате декларация по чл. 14 ЗМДТ до Местни данъци и такси към съответното кметство.
http://bansko.bg/documents/dek14.pdf
Подава се за всеки наследник по отделно, като всеки прикрепя копие от нотариален акт (друг документ за собственост) и копие от удостоверение за наследници. Може да се прати и по пощата с обратна разписка.

Срокът е 6 месеца, както вече написаха по-горе.
Чл. 32 - http://lex.bg/laws/ldoc/2134174720

# 3
  • Мнения: 286
   Татко почина, апартамента е на негово име и на името на майка. Сега майка, брат ми и аз сме наследници. Трябва ли да уведомяваме НАП и в какъв срок?

Подавате декларация по чл. 14 ЗМДТ до Местни данъци и такси към съответното кметство.
http://bansko.bg/documents/dek14.pdf
Подава се за всеки наследник по отделно, като всеки прикрепя копие от нотариален акт (друг документ за собственост) и копие от удостоверение за наследници. Може да се прати и по пощата с обратна разписка.

  Нотариалният акт, който имаме ли трябва да прикрепим?



# 4
  • Мнения: 286
Ще уведомявате, но не НАП, а общинската данъчна служба по местонахождение на имота. Срокът е 6-месечен или поне беше такъв до миналата година, когато аз обявявах имот по същия повод.
Моите съболезнования!

   Благодаря, ДеВ.

# 5
  • Мнения: 286
 
   Трима наследници сме на апартамент, гараж и къща на село. Девет нотариално заверени копия на нотариалните актове ли трябва да подаваме?

# 6
  • Мнения: 14 354
 
   Трима наследници сме на апартамент, гараж и къща на село. Девет нотариално заверени копия на нотариалните актове ли трябва да подаваме?

Ами за всеки имот и за всеки наследник по отделно. Няма как да стане комбинирано. Има имоти с много повече на брой наследници. Пресен случай - 64 броя.  Simple Smile

п.п. Копията на нот. акт и удостоверението за наследници не трябва да са нотариално заверени. Просто копия. И да, прикрепяте нотариалния акт, в който баща ви е собственик (заедно с майка ви). Освен ако не сте си извадили констативен, но едва ли.

Последна редакция: вт, 13 дек 2011, 22:57 от Check Please

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт