Помощ за една задачка

  • 3 800
  • 65
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7
И що? Никъде в условието не пише, че трябва да са теглилки, които можем да намерим на пазара. Според мен и следващите отговори са съвсем верни.
Пише теглилки, и за тези, които не знаят какво е теглилки, са пояснили в скоби "тежести-мерки за тегло".  Теглилките са в грамове и кг, но в задачата се търси отговор в кг, тъй като във всеки възможен отговор за броя на теглилките, са написали кг.
Допълвам с един пример. Замести теглилките с банкноти. На пазара, не се срещат банкноти от 3 лв., а само от 1, 2, 5 и т.н.

Последна редакция: сб, 17 дек 2011, 11:36 от Синьо сияние

# 31
  • София
  • Мнения: 5 883
И аз от тази позиция изхождам. Все съм виждала мерки и теглилки.
Ако е някоя хитроумна задачка, трябваше да сложат пояснение "Стомана Перник могат да ви произведат теглилки от 27 или 12 кг"

# 32
  • Мнения: 335
Добро утро, математици! Е, вчера имах предвид подход като описания от Camomilla1.

Важно е какво има в условието. А там няма определение за теглилки.
Ако можем да си допълваме условието сами или задачата е в контекста на материал, в който има формулирано понятие за теглилки (напр. е част от обучението на търговец, който учи и видове теглилки), е друго.
Щото то, ако е до влагане на "собствено виждане" за частни случаи, можем да разгледаме и такива, в които стоката е насипна или деленето й на части е безпроблемно. Тогава има решение и само за три теглилки - 2,2 и 5.

# 33
  • Мнения: 7
И аз от тази позиция изхождам. Все съм виждала мерки и теглилки.
Ако е някоя хитроумна задачка, трябваше да сложат пояснение "Стомана Перник могат да ви произведат теглилки от 27 или 12 кг"
Да, но тъй като е мярка, приета за държавата /и за ЕС също/, то е невъзможно да се прозвеждат с произвола ном. ст/ст, по желание на клиента. Grinning

# 34
  • Мнения: 7
Добро утро, математици! Е, вчера имах предвид подход като описания от Camomilla1.

Важно е какво има в условието. А там няма определение за теглилки.
Ако можем да си допълваме условието сами или задачата е в контекста на материал, в който има формулирано понятие за теглилки (напр. е част от обучението на търговец, който учи и видове теглилки), е друго.
Щото то, ако е до влагане на "собствено виждане" за частни случаи, можем да разгледаме и такива, в които стоката е насипна или деленето й на части е безпроблемно. Тогава има решение и само за три теглилки - 2,2 и 5.
Е, как да няма определение, прочети условието отново. Теглилката е мярка. Като такава, не можем ние да й даваме стойностите. Ако е така, задачата е безсмислена.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами за мен не е така. Всички логически задачи с измерване на тегло и обем, които съм виждала имат решения с произволни стойности, а не с мерките и теглилките по БДС.

# 36
  • Мнения: 335
...Е, как да няма определение, прочети условието отново. Теглилката е мярка. Като такава, не можем ние да й даваме стойностите. Ако е така, задачата е безмислена.

В условието пише "теглилки (тежести - мерки за тегло)". Т.е. разбирам го по-скоро като обратното - без ограничение в "стандарта".
Иначе трябваше да се каже по какъв стандарт или да се подчертае някакво ограничение за вида "теглилка".

Ако в задачата се няма предвид ограничение във вида на теглилките, изобщо не е безсмислена. Напротив. Ако е част от обучението в системата на някакъв стандарт, казахме, че е различно.

Едно време и с камъчета са мерили.


# 37
  • Мнения: 7
Някой тогава да обясни логиката, защо изобщо е ползвана думата "теглилка", след като тя има само едно значение в задачата - "тежести- мярка за тегло". Аз не съм срещала до сега, една мярна единица за мен да една, а за други - различна. За мен метърът е 100 см, не е 105 см.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Е ок де, никой не е казал, че 1 кг е нещо различно от 1000 грама Crazy Според теб коя е мярката за тегло - килограмът или теглилката от 1 кг?

# 39
  • Мнения: 335
Синьо сияние, при твоите изисквания имаме и вариант с три теглилки - 2,2 и 5.
Обаче условието не предполага два отговора (ако е тест). Е? Как тогава да отговорим изчерпателно.

# 40
  • Мнения: 7
Не дадох уместен пример с метъра, но след като и този с банкнотите не послужи за вникнаване в задачата, спирам до тук. Да, вярно е, че не всеки е нужно да знае за теглилките, но това не би трябвало да е предпоставка за интерпретации по задачата.

# 41
  • Мнения: 7
Синьо сияние, при твоите изисквания имаме и вариант с три теглилки - 2,2 и 5.
Обаче условието не предполага два отговора (ако е тест). Е? Как тогава да отговорим изчерпателно.

Това е грешен отговор. Как например ще премериш 1 кг. По условие масата е от 1 до 40 кг. Т.е. с теглилките трябва да можеш да претеглиш всеки един от тези от 1 до 40 кг.

# 42
  • Мнения: 335
Как например ще премериш 1 кг. По условие масата е от 1 до 40 кг.

Ако е по-леко от 2 кг.

ПП
Сега видях, че се допълни. Питаш, ако е само 1 кг, нали?

# 43
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами и а банкнотите не е уместен примерът. Доколкото ми е известно никой освен БНБ не може да печата банкноти, а не знам да е забранено да си отливаш тежести с какъвто грамаж искаш.

# 44
  • Мнения: 7
Ами и а банкнотите не е уместен примерът. Доколкото ми е известно никой освен БНБ не може да печата банкноти, а не знам да е забранено да си отливаш тежести с какъвто грамаж искаш.
Обикновено не съм груба, но в прав текст: написаното от теб е пълна глупост. Ще ти поясня защо. можеш да си отливаш каквито искаш тежести, но те няма да бъдат теглилки.

Общи условия

Активация на акаунт