Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте. Моята приятелка е бременна в 4-я месец. Гинеколожката при която ходи на консултации й е взела пари за изследжане на кръв и урина- 160лв.!!! Не са ли безплатни всички изследвания и процедури при нормално протичане на бременността? Прочетох за правата на пациента и се оказва че тази ,,такса,, е неправомерно взета. Искам да питам  някой друг изпадал ли е в подобна ситуация и ако съм прав за тази  ,, такса,, по какъв начин мога да си потърся правата, така че да възтържествува правда, а не да остане поредната жалба с номерче. Благодаря Ви

# 1
Поводи поради които може да се наложи плащане-неосигурена пациентка, или доктор не работещ на договор със Здравна Каса.
Ако не е нито едно от двете-таксата е неправомерна.
Има изследвания обаче, които са по желание и се заплащат (пак са кръвни) от пациента, тъйкато ЗК не ги поема-БХС-биохимечен скрининг; ФМ (това е ехографски преглед на плода) и др.

Ако обаче доктора си позволява волности (вкл. и взимане на потребителска такса от бременна) при подаване на сигнал в ЗК, ще предприемат мерки Peace Но ест. е добре да имаш платежния документ.

# 2
  • Където е сърцето
Какви са тези 160 лв. за кръв и урина??? Сигурна ли си, че това е изследвано?

# 3
Сигурна ли си, че това е изследвано?

Пише приятеля на бременната Wink

# 4

Да не е "издухала" парите за друго и така да му е казала?  Simple Smile

Това на шега казано. Иначе си е чист абсурд, ако е здравноосигурена. А и да не е, няма кръв и урина, които да струват толкова.

# 5
  • Където е сърцето
Вярно, че stanimir81 пише, не бях обърнала внимание.  Blush Но това не променя факта, че сумата е просто абсурдна.

# 6
Благодаря за изчерпателния отговор МТВ. Simple Smile Относно документ да издали са й касов бон,  а за потребителската такса нямам никакъв документ,с който да го докажа. Името на  лекаря го има в този сайт и  работи със здравната каса, а приятелката ми е здравно осигурена. Ще я видим тази работа с т.н. акушер-гинеколог. Благодаря ви, за изхода от ситуацият ще го отбележа в темата.

# 7
  • Където е сърцето
Има касов бон за 160 лв. така ли?

# 8

Да не е "издухала" парите за друго и така да му е казала?  Simple Smile

Интересно ми е какво ще сподели накрая таткото, нали обеща да ни каже  Peace

# 9
Това наистина е абсурдно! А тя защо не го е разпитала и ей така му ги е дала?

# 10
  • Някъде по Дунава
Ако жената е осигурена, пари не се вземат, нито за кръв и урина, нито за видеозон, който се полага 3 пъти по ЗК.

# 11
Може да излезе някое изследване за Микоплазма,Уреаплазма и прочие,които не се поемат от ЗК...те са към 70 ама...Може и БХС да са й правили,което пак не е 160...може и за някакви генетични...абе всичко е възможно,но мен по-ми изглежда вероятно мамата да не е разбрала за какви изследвания става дума,нещо липса на комуникация Thinking

# 12
  • София
Най-голямото ми плащане по време на бременността ми бяха изследванията за хепатит, Спин и там още какво беше в комплекта - 55 лв.

Как може една жена да плати 160 лв, без да знае за какво точно.  Thinking

# 13
  • Където е сърцето
На мен тези изследвания- СПИН, хепатит и Васерман ми бяха безплатни. Даже и 2 лв. за епруветка и игла не съм дала. До колкото знам са едни от първите и задължителни, които се правят и са напълно безплатни.

# 14
  • София
Gigito, безплатни са, ако лекарят ти разполага с някакви талони, които му се отпускат по брой всеки месец. Моята гинеколожка каза, че й е свършил лимита на талоните и аз по живо, по здраво си платих изследванията.  Wink Също така преди няколко дни платих изследвания на детето ми, които са уж безплатни, но нямаше талони.  ooooh!

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт