Дългокърмещи майки, да пообщуваме! - част 31

  • 27 697
  • 743
  •   1
Отговори
# 120
  • Sofia
  • Мнения: 21 620
...Мотивите им са..., че кърмата ми вече не е полезна за него и че му пречи да си изгради собствен имунитет...
влиянието на кърмата на тази възраст - полезна или вредна...
Съвсем такаа.. лаически се чудя ако кърмата пречи да си изгради имунитет,  като спре да цока ще си го изгражда от нищото/въздуха ли? Или тогава ще започне да приема разни имуностимулатори. И те са по полезни от майчиното мляко!!!???
Моята педиатърка, колкото пъти есенно и зимно време ни види, все ми предлага нещо за имунитета и то без реална нужда, защото моето не боледува, а просто така дежурно. Всеки път и' отказвам: За какво ми е .. виждате ли необходимост... не, благодаря, разчитам на кърмата....
Аз наистина смятам, че по- добро от нея няма. Чела съм най вече тук - във форума.
И да се чудим дали е полезна - да  речем...., но дали е вредна- абсурд просто.

Днес ли... или вчера четох тук някъде ... за поредн път, че точно те- докторите, нарочно така говорят срешу кърменето, понеже никой не печели от него.
Ето ме мен за прост пример, не съм купувала: шишета, биберони, АМ- не мога да си представя какви количества ( и евентуално лечение, което би се наложило- АБКМ, запек,...), имуностимулатори....

А... малко по нагоре Утро, беше писала за доктор, който казал за кърменето: "Колкото по дълго- подобре!"  
Та има и Доктори. Simple Smile
 

# 121
  • Мнения: 8
Всички говорят за имунитета все едно децата живеят в инкубатор. Реално, всеки човек, в т. ч. и и децата, ежедневно имат досег с хиляди микроорганизми, добри или лоши, и непрекъснато си изграждат имунитета. Дали са на кърма или не, процеса си тече. За бебета предпазващия ефект на кърмата е по-силен в това отношение. В нашия случай, ние само им предоставяме повече хранителни вещества чрез кърмата, отколкото биха получили от адаптирано или друго мляко, които всъщност ще им и вредят (но това е друга тема).
Така че не се връзвайте на роднини и приятели, които коментират. Не може да навредите на децата си с кърма, която е създадена точно за тях и с тази цел.

# 122
  • Мнения: 8
Понеже съм нова, има хиляди неща, които искам да кажа, и давам на веднъж....  Wink
Знаете ли, че средната продължителност по света е 4 години? На много места това, което ние правим, се счита за нормално. Само в "цивилизования" свят трябва да се червиш пред родители, приятели и доктори все едно си сектант. И моята педиатърка ми каза, че като бебето навърши една година, трябва да пие краве мляко задължитело. Не можех да повярвам и я питах дали ме е чула, че още кърмя. Тя каза, че въпреки кърмата, трябвало и краве мляко. Че защо да и давам кърмата на друг род същество, а не моята? Или това, дето Морена пише за имуностимулатори? Верно, че не никoй не печели от тази работа и за това. Аз се научих вече да не споделям с никoй нищо и даже и доктори като ми казват какво трябва да правя, само кимам и после си правя каквото си знам. Но е толкова гот, че намерих този форум, за да изпусна малко пара, че глупостите, които и аз чувам на тази тема ме подлудяват...

# 123
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
В нашия случай, ние само им предоставяме повече хранителни вещества чрез кърмата...

Всъщност предоставяме на бебетата си и антитела, като процеса е двустранен. Simple Smile Когато майката е болна от нещо, антителата, които се образуват в нейното тяло се предават на детето, при раждането и след това, бебето получава антителата на майката, които тя е изградила срещу разни болести. Също така, ако детето се разболее от нещо, от което майката не е боледувала и няма антитела, чрез сукането тя получава "бацила", създава антитела към него и ги връща на детето.

# 124
  • Мнения: 125
Също така, ако детето се разболее от нещо, от което майката не е боледувала и няма антитела, чрез сукането тя получава "бацила", създава антитела към него и ги връща на детето.
Това звучи доста интересно, не го знаех, благодаря  Peace

# 125
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Когато го научихи аз бяха супер впечатлена! Гледах с голямо благововение гърдите си!  Laughing
Също като разбрах за какво служат тия "бобчета", които се появяват през бременността по ареолата. Оказва се, че отделят течност подобна на амниотичната течност, която насочва бебето къде е десятката на мишената.  Wink Много яко! Просто каквото го е измислила природата, колкото и да се пънем, още не можем да я стигнем...  Twisted Evil

# 126
  • Мнения: 228
Аз се чудя на нещо в последно време ... Ако може по-запознатите да ме "светнат"  Laughing Аз съм боледувала от варицела на 14-15 години. Дъщеря ми е на 12 и не е боледувала все още. Ако тя сега се разболее от варицела, дали малкия е предпазен, защото го кърмя!?

# 127
  • York
  • Мнения: 826
За съжаление не е, Lady N  Wink
Но пък от друга страна, колкото по - рано я изкара, толкова по - добре, че варицелата е една доста коварна и неприятна шарка.  Peace
Атаките, че е време да отбивам зачестиха. Всеки ден вече се споменава  Whistling
На мен пък ми е радостно да ги тровя с тази си "странност"  Mr. Green

# 128
  • Мнения: 8 949
За имунитета - не ми се търсят сега статии, може би по-късно. Мога да споделя обаче личния си опит като имам за сравнение двете ми деца - голямата е хранена с кърма до 2-3 месец / седя в кувьоз дълго време и така и не се научи да суче от гърда, а с изцеждане не успяхме да се храним повече/, а малката сега тъкмо се отбива. Ами просто са очеизвадни нещата - голямата боледуваше нон-стоп - първият й АБ беше на 8 месеца. Малката до сега е страдала единствено от хрема, а Т е вдигала няколко пъти покрай никнене на зъби. АБ не е приемала. Освен това ми направи впечатление на два пъти, че примерно всички в семейството бяхме лепнали някакъв вирус, но тя единствена не го изкара. За мен ползите на кърменето за имунитета са огромни. И последната година продължавах да кърмя именно поради тази причина.
Иначе дългото кърмене все още си е тема-табу в обществото. След като забелязах колко са изумени всички, че продължавам да кърмя след годинката примерно, през останалите две години се научих да си мълча и много рядко по необходимост си "признавам", че още кърмя. Повечето хора са в шок, включително педиатърката ни. Майка ми, която е лекар, също. Искрено се учудвам, когато някой изрази положително мнение.

# 129
  • София
  • Мнения: 6 067
Мен много ме вълнува въпросът какво става с имунитета след като се отбие детето. По време на кърменето и аз имам подобни наблюдения като Утро; естественото отбиване със сгъстяването на кърмата до коластра и няколко месеца напред защита - също ясно. А после? Или пък ако не стане съвсем плавно и естествено? Дали детето минава в общата графа на заболеваемост, или остават някакви дълготрайни плюсове?
Не знам доколко ясно се изразих, дано ме разбрахте...  Crazy

# 130
  • Мнения: 8 949
За да не сме голословни, ето няколко линка с полезна информация :

http://lalechebg.com/2009/09/faq-bf-prevent-illness/

http://www.bebe.bg/Zdrave/zatlastiavane.htm

# 131
  • Мнения: 3 092
Здравейте и от мен !
Не съм писала дълго тук , но си ви прочитам .
Минавам , за да кажа че малко неочаквано за мен , но вече съм с бивше кърмаче .
Не съм го планирала де , но ...
Разболях се , наложи се да пия един Аб (ципрофлоксацил) и след като се сблъсках с доста противоречиви мнения за употребата му по време на кърмене реших да преустановя поне временно кърменето -някак не ми се рискуваше  Tired
Наложи се вместо 5 дни да го пия 7 , но през това време Влади някак си -чак нереално и без особени драми спря да иска да суче.Идва , говори на гърдите , кара им се дори че съм се разболяла и толкова .
Сега вече -от  две седмици не суче дори и не се сеща .
Няма и да му предлагам .
Пих два пъти чай от салвия , не чувствам препълване , не изцеждам.
Само че  съм длъжна да споделя че така или иначе отивахме към края на кърменето .
Не сучеше за заспиване а се събуждаше само  през нощта .
Нощните кърмения ми бяха дотегнали и без друго .
тНе ми е мъчно  за края на кърменето , дадох си сметка че през последните месеци повече ме е уморявало отколкото удовлетворявало и за това съм лишена от емоции .
Може би ( съмнявах се още тогава ,още от лятото ) това е инволюцията .Не чувствах преглъщане , ставаше ми неприятно , езичето му понякога беше като шкурка , ставах много по-уморена отколкото съм си легнала ..
Качеството на съня след края на кърменето се подобри , но успехът е променлив ( сега е с ларингит и му е рудно да диша ) Но имаше 2-3 нощи, в който спа без да се събуди .
Когато се буди обаче не споменава млякото , а търси играчка , гуш или вода или просто сънува нещо .
Сега искам да кажа нещо и в защита на докторите  Grinning когато започнах да приемам Аб се обадих на моята педиатърка , за да попитам и нея за мнение и казах че кърмя естествено.Посъветва ме да преустановя кърменето заедно с приема на лекарството , но не се потресе , не ме навика , а се държа много приятно .
Не губете кураж момичета , все още има и свестни доктори .
Даже като ходихме вчера да го прегледа ме пита как е , отбил ли се е , плаче ли за цицата и остана усмихната като разбра че детето не страда . Laughing
Е , ще наминавам да ви прочитам , защото знам че няма бивши кърмачки .
Пожелавам на всички един спокоен като моя край на кърменето както за мама , така и за  детето и много щастливи мигове заедно  Hug   

# 132
  • Мнения: 735
Момичета, позагубих се , не съ мви изчела.АКо не спя и тая нощ ще наваксам с четенето.Но имам въпрос сега:
Може ли да си направя преглед за рак на гърдата и остеопороза, въпреки че кърмя?

# 133
  • Sofia
  • Мнения: 21 620
За остеопорозата си мисля, че може. За рак на гърдата пак може, но доколко ще е достоверен резултата е въпроса, защото съм чела, че въпросния преглед трябва да се направи 6м. след преустановяването не кърменето.

# 134
  • София
  • Мнения: 6 067
Ами аз бях на мамолог миналия месец, няма проблем да се прегледаш!

Общи условия

Активация на акаунт