Отговори
  • Мнения: 6 164
Ами това ми е въпроса и дали някой от вас го е правил?

Първо мислех да не бързам, но догодина на есен ще е на 6 и 1/2, което си е съвсем прилична възраст за 1-ви клас, още повече, че той е любознателен, търпелив е, попива информация, може да се съсредоточава и учи бързо. Мисля, че е готов за това. 2 години още и се вижда ненужно много време, не че бързам за някъде, но и да не си използва капацитета ми се струва губене на време и възможности, а 7 и 1/2 е късничко...

Промених си мнението по средата на годината почти... и? Ще говоря с Ръководството, разбира се, но преди това ще ми е интересно да чуя мненията ви.

Благодаря предварително!

и

Честита Коледа!  santa2 Здраве, щастие, любов и топлина в семействата ви! Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 2 079
Готовността за училище не е свързана само с възрастта на детето,
с любознателността, с търпението, с развитието на вниманието и т.н.,
а включва цялостното развитие на детето:
психическо, умствено, физическо, психологическо и т.н.
На теб може и да ти се струва, че детето става за училище,
но то има още малко, за да се доразвие.
При децата една година е твърде голям период от време.
Месеците разлика в раждането на децата също си личат.
Дете на 6 години и половина и дете на 7 години и половина,
в един и същи клас ще имат разлика и в мисленето, и в обучението.
Трудността не идва в обучението и във възприемането на материала
в първи, втори и трети клас.
Тя се разбира чак в четвърти, пети клас,
когато вече е фатално връщането една година назад, с набора на детето.

Не познавам нито теб, нито детето ти,
но мога да ти предложа изпитани във времето тестове,
чрез които можеш да провериш дали детето ти става
за училище на този етап или не.

Тест за училищна готовност.

Принтирай и изпълни максимално безпристрастно теста
и тогава действай за прехвърлянето на детето в предучилищна група.

Прочети и това - Готовност на детето за училище. Ще ти е от полза, макар че е дългичко.

П.П. Аз не съм привърженик на това, децата да тръгват по-рано на училище.
Ще му върнеш ли някога тази година на игра? newsm78

Извинявам се за дългия пост!

Misty, Честита Коледа и на теб, и на цялото ти семейство!
Надявам се да вземете най-правилното за детето решение!   bouquet

# 2
  • Мнения: 6 164
Въпросът ми е мога ли да го прехвърля по средата на годината, а не дали е готов....

Някой знае ли?

# 3
  • София
  • Мнения: 2 079
Можеш, стига директорката на градината да разреши.
Поискай й разрешение и можеш да го преместиш. Hug

# 4
  • Мнения: 169
Лично мое мнение е, че Директора няма да позволи. Децата учат по определена система. Това дете е пропуснало доста от материала. Има си и Държавни образователни изисквания, които децата трябва да покрият за предучилищна степен. Учат се числата до 10, звуковете, буквите, децата добиват представи за признаците и съставят изречения. Според мен не е за подценяване пропуска за първия срок. Аз си го представям така - да искаш от първи клас детето ти да мине във втори клас. Мисля си, че никой уважавщ себе си Директор няма да го позволи.
На авторката й желая много успех и хубаво да си обмисля нещата занапред преди да решава.

# 5
  • София
  • Мнения: 20 045
Да, възможно е. Ние постъпихме така с моята дъщеря. Както е казала Инка, трябва да се пусне молба до директорката и ако тя одобри, няма никакъв проблем. Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 20 045
Аз си го представям така - да искаш от първи клас детето ти да мине във втори клас. Мисля си, че никой уважавщ себе си Директор няма да го позволи.


А защо да не може? Ако детето е покрило материала, необходим за първи и втори клас.
Друг е въпросът, че трябва да се вземат под внимание и съпътстващите фактори като социални умения, физическо развитие и т.н. Но това си е изцяло преценка на родителите.

# 7
  • Мнения: 6 164
Благодаря ви, Инка62, Reiny! Hug Heart Eyes

kettle, "лично мое мнение" не ми върши работа Confused, не се обиждай, но исках да получа мнения на хора, които действително са запознати със системата от личен опит. Затова и във водещия пост съм написала "и дали някой от вас го е правил?", за да редуцирам отговори а-ла "Звездите ми го говорят".  Peace

# 8
  • Мнения: 9 342
Misty,
извинявай аз не разбрах само, ти искаш да местиш детето от 3 в 4 група или от детската градина в училище.
В първия случай зависиш от директора на детската градина. Ако смята, че пропуснатия срок не е проблем и има свободни места (по принцип в 4 подготвителна група в детските градини има свободни места), то ще получиш разрешение. Но може да реши, че детето е пропуснало доста от подготвителния материал и да ти откаже.
Във втория случай от детска градина в училище според мен е почти невъзможно, защото най-често местата в подготвителните групи в училище се заемат още през септември.
Изказвам всички тези предположениия, защото имам приятелка с момче, родено през февруари. В тяхната детска градина се се оказа, че има свободни места в 3 група, а синът и беше във 2. Тя и още една майка подадоха молби до директора. Резултатът беше следния: Другото дете го преместиха в по-горната 3 група, а нейният син - не. Отговорът беше: директорката провела разговор с учителките от 2 група и разбрала, че синът на моята приятелка е много палав (което е вярно) и затова решила, че детето не е готово да бъде прехвърлено в по-горна група.
Желая ти успех!

Последна редакция: вт, 27 дек 2011, 11:36 от Deni-meni

# 9
  • Мнения: 8 242
Misty, и Тони в момента е предучилищна (в училище). Ще ти кажа как се получи при нас:
Още преди началото на учебната година говорих с директорката в градината да го премести в Подготвителна група.. отказа ми категорично. Питах в още 2 други градини - там също ми казаха, че са им препълнени групите и няма как да стане..
По принцип бях решила, ако е възможно, да е предучилищна в училище - и това само ми помогна да се реша Simple Smile Подадох си документи и веднага го приеха. Но с разрешение от директора, защото е по-малък (не е с набора си) и с декларация от моя страна, че след това ще продължи в същото училище 1 клас.
Но това се случи още преди началото на учебната година..
99% съм сигурна, че няма да разрешат в училище такова прехвърляне, точно заради учебния материал.

Говори с директорката на детската градина  Peace Ако има места и директорката е на кеф.. може и да имате шанс  Hug Успех!

# 10
  • Мнения: 4 668
Ако искаш да го местиш в ПГ в училище съм почти сигурна , че няма да стане .
Ако става въпрос да го преместиш в същата градина , шансовете са големи .

# 11
  • Мнения: 4 465
При условие че вече има две задължителни години преди първи клас (а не само предучилищната както беше доскоро), как детската градина (ако директора премести детето) ще удостовери че детето е завършило и трета и четвърта група. Защото формално погледната ще има половин трета и половин четвърта, а не две пълни години преди първи клас.

Не знам, но мисля че не би следвало директора да се съгласи на този етап. Евентуално от 2-ра в 3-та група - да, но в този случай се прескоча на практика цяла задължителна година. Но казусът е сравнително нов и тепърва ще се развива.

# 12
  • Мнения: 74
Можеш да го преместиш със съгласието на директорката. Но хубаво прецени дали детето е готово..

# 13
  • Мнения: 169
Ще помоля авторката да пише, когато говори с Директора и да сподели какъв ще бъде резултата.

Общи условия

Активация на акаунт