Прехвърляне на 6 мес.неплатен отпуск от бащата на майката

  • 4 325
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Здравейте
с пожелание за весело посрещане на новата година
Имам следния въпрос , като предварително се извинявам ако вече  го има зададен

Можели да се прехвъли  на 6 мес.неплатен отпуск за дете до 8г. от бащата на майката

Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 11 812
Здравей, да  може само,че незнам какъв е реда.  По закон и майката и бащата имат право на по 6 месеца неплатен отпуск,но винаги се говори, че майката има 2г платени и 1г неплатена,точно защото почти винаги бащата прехвърля своите на майката. Но най-добре попитай в темата "Майнчиството счетоводно" Simple Smile.

Последна редакция: чт, 29 дек 2011, 13:55 от mibobo

# 2
  • Варна
  • Мнения: 17 906
Aз доколкото знам, може да се прехвърля само когато родителите нямат брак. Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 30 107
Aз доколкото знам, може да се прехвърля само когато родителите нямат брак. Peace

точно така. Когато нямат сключен брак може да си прехвърлят 6м неплатен отпуск един на друг. Ако обаче имат брак няма как да стане. Законът го забранява.

********

Според чл. 167а, ал. 1 от КТ /неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години/ от 2007 г. право на неплатен отпуск за гледане на дете до 8 години имат по отделно майката и бащата в размер на 6 месеца за всеки от родителите, като това право не може да бъде прехвърляно на другия родител.

Условията при които единия родител може изцяло да ползва този вид отпуск в размер на 12 месеца, са посочени в ал. 4 от същия член, а именно:
Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуска по по чл. 167а, ал. 1 от КТ в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.

********

# 4
  • Мнения: 52
Здравейте!Моят неплатен отпуск  за отглеждане на дете изтича след 1 месец,но искам да пусна детето на ясла,съответно то ще започне да  боледува.Бих искала да ползвам и неплатения на бащата-нямаме брак.Дали ще е възможно,при положение че детето ходи на ясла.Имам ли право да го ползвам?

# 5
  • Варна
  • Мнения: 17 906
Здравейте!Моят неплатен отпуск  за отглеждане на дете изтича след 1 месец,но искам да пусна детето на ясла,съответно то ще започне да  боледува.Бих искала да ползвам и неплатения на бащата-нямаме брак.Дали ще е възможно,при положение че детето ходи на ясла.Имам ли право да го ползвам?

Да, имаш право, ползването на неплатен отпуск няма общо с това, дали детето посещава ясла или градина.

# 6
  • Мнения: 52
Много благодаря за бързия отговор!А след като с бащата нямаме брак трябва ли да взима служебна бележка от неговата фирма за да ми прехвърли неговия неплатен отпуск?

# 7
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Навремето когато разпитвах за това прехвърляне в темата "майчинството счетоводно" момичетата ми обясниха че брака няма нищо общо. Признато ли е детето от бащата се взима предвид ако не е майката има право и на неговите 6 месеца иначе не. Аз ползвах моя когато пуснах малките на ясла  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 30 107
Навремето когато разпитвах за това прехвърляне в темата "майчинството счетоводно" момичетата ми обясниха че брака няма нищо общо. Признато ли е детето от бащата се взима предвид ако не е майката има право и на неговите 6 месеца иначе не. Аз ползвах моя когато пуснах малките на ясла  Peace

напротив, точно бракът има значение и в закона си го пише  Peace

********

Според чл. 167а, ал. 1 от КТ /неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години/ от 2007 г. право на неплатен отпуск за гледане на дете до 8 години имат по отделно майката и бащата в размер на 6 месеца за всеки от родителите, като това право не може да бъде прехвърляно на другия родител.

Условията при които единия родител МОЖЕ изцяло да ползва този вид отпуск в размер на 12 месеца, са посочени в ал. 4 от същия член, а именно:
Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуска по по чл. 167а, ал. 1 от КТ в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в БРАК с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.

********

т.е. ако нямат брак и не живеят в едно домакинство, майката може да ползва 12м неплатен отпуск (както и бащата). Припознаването на детето няма отношение в случая  Peace

# 9
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Грешката може да е в мен, не претендирам за което. Но масовия случай е съжителство без брак, това че живеят разделени не знам как се доказва обаче.

# 10
  • София
  • Мнения: 30 107
Грешката може да е в мен, не претендирам за което. Но масовия случай е съжителство без брак, това че живеят разделени не знам как се доказва обаче.

Те промениха закона и май доказването имаше връзка с адресната регистрация  newsm78

# 11
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Това пък не беше ми хрумвало изобщо. Но пак нищо не доказва в нашия случай живеем заедно а неговата адресна регистрация по ЛК си му е на бащиния адрес.

# 12
  • София
  • Мнения: 30 107
Това пък не беше ми хрумвало изобщо. Но пак нищо не доказва в нашия случай живеем заедно а неговата адресна регистрация по ЛК си му е на бащиния адрес.

хммм, виж на какво попаднах

Родителите вече могат да си прехвърлят отпуска за гледане на дет … 8-годишна възраст

може и ти да се окажеш права  newsm78 т.е. излиза, че аз сега мога да ползвам 6-те месеца на мъжа ми, така ли? Моите 6м. съм ги използвала, имаме брак, 6м на мъжа ми не сме ги ползвали?

п.с. До 5 месеца от неплатения отпуск за дете може да се прехвърлят

Значи ти си права  Peace

Още при създаването на този отпуск през 2004 г. много родители поискаха да го прехвърлят един на друг. До края на м. януари т.г. отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст беше лично право и не можеше да се прехвърля. С изключение на преходен период до края на 2006 г., когато прехвърлянето му беше разрешено, но само от бащата на майката. Сега всеки от родителите може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител с негово съгласие. Ползването на 1 месец отпуск по този ред се запазва като лично и непрехвърлимо право.

# 13
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Нещата явно се променят. Когато заявих на вече бившия си работодател желанието си след майчинството да ползвам моите 6 месеца, дори не беше чувал за това ми право, счетоводителката също се ограмотява два дни от нета и 5 варианта ми диктува на молбата. А не мислех че е нещо ново това а то се променяло с времето. Когато преценим че ще се ползват и другите 6 месеца на момента ще търся информация как стоят нещата тогава. Тази тема поне ме накара да се замисля и да си имам едно наум за тогава. Благодаря  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт