Не може или не иска да говори!

  • 16 703
  • 83
  •   1
Отговори
# 30
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
И аз много благодаря! Hug Във всички графи отговаря на изброеното,само на  Езиково развитие всичко е не както трябва при нас.  Sad Ще се поинтересувам и за този Ресурсен център.

# 31
  • София
  • Мнения: 12 101
И аз много благодаря! Hug Във всички графи отговаря на изброеното,само на  Езиково развитие всичко е не както трябва при нас.  Sad Ще се поинтересувам и за този Ресурсен център.
Щом в другите графи сте ок няма изоставане със сигурност, та по тази графа си отдъхваш. Вижте слуха най- вече с една аудиограма и след това евентуално логопед. Факт е, че има деца проговарящи по- късно и с цели изречения, дори това не е рядкост при момчетата, но понякога е по- добре за собствено спокойствие да се изключат другите варианти. Да не говорим, че родител, който вътрешно стресиран дебне какво ще каже детето може да предизвиква съпротива у детето и то да се запъва и да мълчи несъзнатолно нарочно. Предполагам, че всичко ще е наред и стискам палци. Hug Пиши като имате резултат, че ще ви мислим тук.  bouquet

# 32
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
А всъщност тази аудиограма къде може да се направи.Със сигурност знам,че ме чува,но възможно ли е да е с намален слух?

# 33
  • Мнения: 8 228
И моите са от трудно проговарящите. И на двамата първите им изречения от по 2 думи бяха на около 1г8 - 1г10м. Изречения от типа на "Мина мон (камион)", "Иж (виж) кола". След това много бързо натрупаха огромен запас от думи, но като произношение никакви ги нямаше. Само ние си ги разбирахме. С големия започна да работи логопед през миналата пролет. Имаше проблеми с доста звуци. Допълнително му пречеше, че говореше бързо, защото винаги имаше страшно много неща да каже. За няколко месеца постигна огромен напредък. Сега единствено му е останало едно "р" за изчистване. В същото време има феноменална памет и след всеки урок научава по едно дълго стихотворение от 2-3 прочитания и това при условие, че хич не си пада по стиховете.
Малкият е абсолютно същата работа. В момента е на 3г и 4м. Говори страшно много, с много богат речник, задава постоянно въпроси, но хубавото до тук. Произношението му е като на 2 годишен. Малко са хората, които разбират какво говори. С него работи същата логопедка 3 пъти седмично и вече има някакъв напредък. Много пъти съм се чудила, защо и при двамата толкова много звуци (кажи речи половината азбука) се оказаха толкова трудно преодолими. В същото време не съм се притеснявала особено. Според мен и двамата си се развиваха съвсем нормално, като изключим трудно разбираемия говор. Все пак помощ от логопед е необходима при всички случаи за да могат децата да изчистят говора си преди училище.

# 34
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Не се притеснявай HugМоят син до 2 годишна възраст казваше 6,7 думи.Тръгна на ясла септември(на 2 години и 1 месец)Краят на декември започна да прави изречения.Буквално за 1 седмица проговори.Докато и аз се притеснявах като теб,и какви ли не мисли ми минаха през главата,сега не мога да му затворя устата LaughingОт годинката до втората също почти нямаше развитие.Много ползотворно му повлия за мен яслата.Та,изчакай ,ще видиш че след още два месеца най- много детенцето ти ще има коренна промяна

# 35
  • Мнения: 354
Някой деца просто проговарят по-късно.Имам познато детенце,което скоро направи 3г и едва сега започна да казва повече думички.Също съм чувала и за деца,който до след 3г не са казвали и думичка и след това направо като възрастни проговарят от раз.

Още малко търпение Wink

# 36
  • Мнения: 229
И моя син не говори - 2 г. и 1м. е. Признавам си и на мен ми е притеснено. Може би защото големите ми синове проговориха много рано. На тази възраст вече знаеха доста стихчета. Иначе си е абсолютно нормално дете, контактно, игриво, будно, но не говори. Само "мама", "баба Диди", "тати", "ам-ам", "па-па", "мяу", "кака", "нани", "тао" (чао), "тай" (чай). Мисля да го заведа на логопед за мое успокоение след 1-2 месеца.

# 37
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
Ами и моя е на 2г.4мес.,но докторката каза,че е рано за логопед.Говорих и с  жените,които се грижат за децата в групата от яслата и ме успокоиха,че всичко е наред.Дори имало дете в групата,малко по-голямо от моето,което знаело по-малко думички.Всичко с времето си,бил контактен,участвал в игрите и т.н.За сега се поуспокоих,но ако няма развитие до към пролетта ще видим какво ще правя.

# 38
  • София
  • Мнения: 540
Бояна, много интересна таблица за развитието, различава се от всички, на които съм попадала, има нещо допълнително   bouquet

Моето дете е на 2 г. и половина почти, откакто тръгнахме на логопед по 1 път седмично много се промени, допреди това не само, че не искаше и не говореше, но и не разбираше много.

Според много специалисти, ако на 2 години детето не може да свърже 2 думи в изречение, дори неправилно, тогава има място за притеснение. Има страшно много деца, на които яслата им действа отлично (включително на моя племенник - до 2 годинки казваше 3 думи на кръст, тръгна на ясла и за 2 месеца правеше изречения). На моето дете не му беше дошло времето за ясла, не е дорасла още, няма нужда и желание да общува с толкова много деца накуп. Ако няма проблем с адаптацията, яслата е много добро решение.

# 39
  • София
  • Мнения: 5 079
Никога не е рано за логопед!
Логопедите не са страшни, нито за детето е стресиращо и има смисъл да отлагате консултацията.
Нека СПЕЦИАЛИСТ си каже мнението - не слушай успокоенията във форумите, че "е рано", "момче е", "еди кое си дете проговорило ОТВЕДНЪЖ с цели изречения" и пр... Това може само да ти навреди и да загубиш ценно време, през което с детето трябва да се РАБОТИ.
Като напатила се ти казвам.
Заведох сина ми на 3г на логопед, сега е на 5, по едното стечение на обстоятелствата, или на логопеда, който посещаваме, не провеждаме много редовни занятия (напоследък), поне толкова редовни, както ми се иска. Факт е, обаче, че закъсняхме с консултацията. Трябваше при първите страхове и съмнения да реагираме. А не да слушам успокоения.

Запиши час, и да е излишно, няма да навреди. Нека се изключат сериозните неща, останалото ще си дойде с времето. Най - малкото (и без това воденето на логопед не е по - различно от воденето на детски клуб, с всичките играчки и внимание там...), дори да не се налага да посещавате системно логопед, поне ще ти даде насоки как да играеш с него, и как да го занимаваш. Това също е нещо, и то хич не е малко, на първо време. Hug

Последна редакция: пн, 23 яну 2012, 15:06 от ღолчеღ

# 40
  • Мнения: 11 836
ღолчеღ защо смяташ, че сте закъснели с консултацията. В смисъл вече не говори ли детето както трябва и защо още посещавате логопед - изчиствате звуци или newsm78. Питам защото не съм наясно колко време се посещава логопед (ясно е, че е индивидуално но все пак), колко пъти в седмицата се ходи (въобще не съм наясно  Blush). Другото което ми е интересно - майката присъства ли на консултацията, и как занимават едно малко дете с дадени неща. Мен ми е ясно, че това им е работата, но като виждам как в къщи едвам успявам да му задържа вниманието 5 минути.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 249
Големият ми син ходи на логопед от март 2010. И продължава да ходи. Аз виждам, че има нужда. Ходенето на логопед не го свързвам само с проговаряне или корекция на звукове. Той звуковете си ги казва, но ги размества. И късното проговаряне си оказа ефект при него Sad
Иначе за присъствието на родител зависи както от логопеда, така и от детето. Аз присъствах в началото, но в мое отсъствие се държи в пъти по-добре и слуша и изпълнява повече. Малкия по-същия начин Wink

# 42
  • Варна
  • Мнения: 634
Подписвам се под казаното от ღолчеღ, и го казвам като изпатила си.
Аз съм от тези които много време се успокояваха от думите - изчакай и ще видиш как ще започне да говори с цели изречения  ooooh!
Със синът ми направихме консултация на 3г.4м., тръгнахме обаче чак след няколко месеца редовно на занимания, беше вече на 3г.8м. Сега ще стане на 6, и има още мнооооого за да навакса и да стигне връстниците си, не зная дали няма да се наложи и отлагане на 1 клас  Cry
Водете децата си при първо съмнение на консултация, това само може да помогне, не и да навреди !

# 43
  • София
  • Мнения: 5 079
Подписвам се под казаното от ღолчеღ, и го казвам като изпатила си.
Аз съм от тези които много време се успокояваха от думите - изчакай и ще видиш как ще започне да говори с цели изречения  ooooh!
Със синът ми направихме консултация на 3г.4м., тръгнахме обаче чак след няколко месеца редовно на занимания, беше вече на 3г.8м. Сега ще стане на 6, и има още мнооооого за да навакса и да стигне връстниците си, не зная дали няма да се наложи и отлагане на 1 клас  Cry
Водете децата си при първо съмнение на консултация, това само може да помогне, не и да навреди !

Същият случай. Заведох го точно на 3г, беше. Тази година, май м. ще стане на 6. Може би и ние ще отложим първи клас.
mibobo, още не говори, нито правилно, нито напълно. Отскоро започна да свързва по 2 думи, може би от няколко месеца едва. Говори все още с много малко думи, повечето на бебешки.
Освен, че трябва да се реагира рано, трябва да се води много системно и редовно детето на логопед (при индикация, че проблем съществува), да не се пропускат занятия и още по - редовно да се работи с детето ВКЪЩИ. Само така резултатите са бързи и сигурни.
Общо взето, колкото по - в начална фаза се открие проблем (за жалост майчиният инстинкт е много силен, и опасенията в повечето случаи се оказват верни... Rolling Eyes), толкова по - бързо може да се отстрани въпросният. По - добре излишна консултация, отколкото закъсняла.  Peace

П.С. В началото ще присъстваш в часовете, докато свикне детето, това самият специалист ще определи, някои дечица се съсредоточават повече, като мама или тати са наблизо, други - сами (като моят син), трети работят и напредват повече в компанията и съвместната игра с друго детенце (провеждали сме и такива часове). Не се притеснявай за това, ще се прецени и установи на място, и с времето. Ако имаш въпроси и колебания, можеш да ми пишеш на лс, ще се радвам да мога да помогна. Hug Само не чакай и не се само-успокоявай!!! Stop

# 44
  • София
  • Мнения: 3 249
ღолчеღ , Hug
Заведох големия на 3.6 на консултация. Тръгна на логопед буквално веднага. 2 пъти седмично, след половин година и по 4, защото имаше вече логопед и в градината. Навакса почти. За хора, които го виждат рядко казват, че говори перфектно, в сравнение с преди. При мен вече е станало дефект и слушам всяка дума, поправям. Не винаги има ефект, но...Като чуя - тия стички (птички) защо не са отлетели на юг и направо Close Играе Хутбол, а дядо му кара трактот (винаги р в края на думата замества с Т) Идва му много. Имаше период, в който отказваше да ходи на логопед, защото му идваше много, но бях твърда. С подкупи и изнудвания - ходеше. В момента ходи 3 пъти седмично, като работят по словореда, предлози, съюзи...

Общи условия

Активация на акаунт