"Родна реч, омайна, сладка..." - трудният български език

  • 79 292
  • 743
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 3 481
Да се щракна с благодаря и биберон, масово се бърка с беберон, вероятно по логика от думата бебе.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 019
Малинарка, на мен пък ми прави впечатление
изговарянето на тази дума в София в женски род -
биберонА, което също е неправилно. Сетих се и за
бонбонА, изговорена така думата не защото е членувана,
а защото се смята, че е в женски род.

# 3
  • Мнения: 3 481
Не е само там. И в Пазарджик е така. Даже и аз съм се улавяла едно време.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 17 933
Малинарка, на мен пък ми прави впечатление
изговарянето на тази дума в София в женски род -
биберонА, което също е неправилно.

Не е само в София, аз също го използвам, само че във вариант биберонКА. Sick Blush
Записах се!

# 5
  • Мнения: 124
А, как ви звучи варта вместо врата; вънкашна вместо външна ?

# 6
  • Мнения: 945
Не съм следила предишната тема, но в тази ще се запиша Grinning
Много се дразня, когато някой казва "отзадЕ и отпредЕ" Close Защо се добавя това "е"?

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
Не съм следила предишната тема, но в тази ще се запиша Grinning
Много се дразня, когато някой казва "отзадЕ и отпредЕ" Close Защо се добавя това "е"?

Да не говоримЕ за масовото екане при глаголите!

# 8
  • Мнения: 25 568
А, как ви звучи варта вместо врата; вънкашна вместо външна ?

Звучи ми като диалект. Не ме дразни толкова, колкото новите бисери от рода на "някой хора", които са признак на крещяща неграмотност.
Ама много крещяща!

# 9
  • Мнения: 2 241
Напоследък ми прави впечатление, че масово, когато става въпрос за дати се пишат тъпотии, от рода на 1 май (вместо 1-ви), 3 октомври и пр.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Кое е правилно? - загащвам или опасвам  newsm78

# 11
  • Мнения: 3 481
Кое е правилно? - загащвам или опасвам  newsm78
Двете думи са с различна семантика.
Загащвам е в смисъл на "пъхвам дрехи в гащите си" Grinning
Опасвам идва от "пояс", онзи добър стар аксесоар.
По този повод старите българи са се обличали точно както трябва - широки потури, които топлят, задържат въздуха и не притискат тестисите и прочее атрибути Laughing, което е изключително полезно. Пояс около кръста, който пази топли и защитени от евентуални удари жизненоважните коремни органи. И леко разгърдени, което позволява добро дишане.

# 12
  • UK
  • Мнения: 1 918
Много се дразня, когато някой казва "отзадЕ и отпредЕ" Close Защо се добавя това "е"?

Скоро ми направиха забележка, че съм го казвала понякога, в отговор на направена моя, че не се казва "влезна"/"излезна". Взех си поука  Laughing.

# 13
  • Мнения: 945
Много се дразня, когато някой казва "отзадЕ и отпредЕ" Close Защо се добавя това "е"?

Скоро ми направиха забележка, че съм го казвала понякога, в отговор на направена моя, че не се казва "влезна"/"излезна". Взех си поука  Laughing.

Да не си от Бургас Wink , там за първи път чух да казват отпреде и отзаде. И другото, което ми правеше впечатление - много често казват "щеше" вместо "щях", например - "Аз щеше на ходя на лекар, ама се успах" Rolling Eyes
Бургас ми е любим град, да не си помислите нещо Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 254
В края на предната тема решихме да не обсъждаме тук диалекти, тъй като момичетата казаха, че има много други теми за това. Hug

Загащвам и опасвам не са синоними и според мен, но в моя край се използва запасвам всмисъл на софийското загащвам (което така и не мога да приема още  Laughing).

Sophia, много полезно обобщение в началото, благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт