имам процедурен въпрос относно приспиването

  • 5 979
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 556
Синът ми е на 4г. и ако не го приспя на обед се изнервя и превъзбужда страшно много. Вечер си ляга по-собствено желание като се измори. Приспиването се изразява в няколко песнички или приказка. Ако не му предложа да си легне на обед, може и да не спи, но тежко ми следобед- почва се едно мрънкане, тръшкане. А като се наспи е супер лъчезарен. За мен е добре детето да има режим поне да 5-6 год.

# 31
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 865
Зависи от детето, не може да се обобщава. Моята дъщеря спря да спи през деня вкъщи преди да стане на три. В градината си спи нормално, но у нас изобщо не мога да я накарам. Чувства се добре и не се изнервя.

# 32
  • Мнения: 372
здравейте,

нямам деца и има един въпрос свързан с малките деца, за който не намирам по-подходящо място от това да задам. ще ми се да знам, какви са причините, поради които се налага малките деца да бъдат приспивани? и в последствие доста често се получава ефекта те да не искат да спят, а родителят се мъчи всячески да ги приспи. какви са причините на едно малко дете да не му се спи, а родителят все пак настоятелно да се опитва да го приспи?  


Това е въпросът, който си често си задавах преди да стана родител. Все си мислех, че просто си оставяш детето, то си заспива ако му се спи.

Моята дъщеря разби напълно тази ми теория. Заспива изключително трудно - на 5 месеца изкара една седмица без да заспи през деня. Това беше най-черната седмица в живота ми. Дете, на което му се спи, но не може да заспи е напълно способно да пищи истерично 10-12 часа и няма нищо, което да може да го успокои. То не разбира какъв му е проблема, не знае че му се спи. Знае, че е изморено и не се чувства добре. И ако не успееш по някакъв начин да го успокоиш никога няма да заспи.

Моето заспиваше само докато суче и то докато суче, махна ли гърдата, край. Ококорваше очи и се почваше.

И сега си е още така, доспи ли й се се бори докрай упорито със съня. Като имам предвид докрай това не значи докато заспи, а докато толкова се измори че почва да бие всичко наред и да пищи истерично  Crazy

В тези моменти би дала всичко само и само да заспи, да я возиш в кола, да я возиш с количката в апартамента, навън при -15, само и само да спи. А ако не дай си боже някой звънне или шумне точно в този момент...   #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 33
  • Мнения: 46 508
Защото тези деца от раждането си са слагани и вдигани, когато мама реши и са загубили способността да разчитат на сигналите на тялото си. Т.е. спи им се, но не могат да го разберат.

Дъщеря ми от бебе спи и става, когато иска. Сама си направи железен режим, който разбира се, се адаптираше сам към възрастта, на 1 месец беше един, на 1 година - друг. Заспива за секунди.

Но много родители се страхуват, че ще разглезят детето или ще му причинят някакви др. зло, ако го оставят да се води по нуждите си, в крайна сметка, всеки си гледа детето, както прецени.

# 34
  • Мнения: 372
Защото тези деца от раждането си са слагани и вдигани, когато мама реши и са загубили способността да разчитат на сигналите на тялото си. Т.е. спи им се, но не могат да го разберат.


Не е вярно, просто имаш кротко способно да заспи само дете, радвай се на това  Peace

Аз моето не давах никой да го вдига или носи за приспиване, нито съм определяла кога ще спи.
Надявах се, че когато й се доспи ще си заспи. Вместо това се скъсваше да си търка очите и изпадаше в истерия, чак се захлашваше от рев.

Пробвах какво ли не - оставях я да пореве(не и ако се захласне естествено), гушках я, слагах я до мен да спи, возих я в количка.

Ето сега например е свикнала по едно и също време да заспива на обяд. Обаче ако не я завържа в количката няма да заспи, а ще върви наоколо и ще реве целия ден  ooooh!
Изобщо ако има възможност да не спи няма да си легне колкото и да й се спи, по скоро би ревала цял ден.

# 35
  • София
  • Мнения: 44 084
така е, много бебета просто не могат и не знаят как да заспят, много деца, ако им се изпусне момента за сън(когато още и не го усещат като умора) после почват  да се превъзбуждат и съвсем да не могат да заспят и да се изнервят, защото вече и умората е на лице и т.н.....

# 36
  • Мнения: 46 508
Инцидентно преумора - да, но всеки ден?
А и при преумора, поне от моят опит, по-лесно е да намериш начин да успокоиш детето, например люлка, имахме ние на тавана в хола, отколкото да го натискаш да спи. Като се успокои, само си заспива. Дали ще е приказка или някоя хипнотизираща игра, даже и филмче - зависи от детето. Ако гледате Сизър Милан - като доведеш "животинката" в спокойно състояние, тя сама влиза в час  Mr. Green


....Не е вярно, просто имаш кротко способно да заспи само дете, радвай се на това  Peace
...


Точно обратното, имам инатливо дете, което не се поддава на насилствени действия, те водят само до истерия Laughing  не че не съм пробвала да приспивам в описаните от вас ситуации, но това водеше само до разсънване.

# 37
  • София
  • Мнения: 44 084
каква е разликата дали ще е люлка, гърда, кола, количка?

брат ми така се е инатял да не спи, накрая просто заспивал.... от преумора, каккто играе на пода, прав и т.н.
Виж насилването да заспи детето в 19,30 просто защото така трябва, на мама й е по-удобно или нещо друго, вече е съвсем друго....

# 38
  • Мнения: 46 508
...
Виж насилването да заспи детето в 19,30 просто защото така трябва, на мама й е по-удобно или нещо друго, вече е съвсем друго....


Аз така разбрах въпроса на авторката, може и да греша Peace

За другото - използването им само за успокоение говоря, след като вече е в спокойно състояние, ако не й се спи - не насилвам, ако й се спи - заспива си. Т.е. не са начин за приспиване, само за минаване в нормално състояние, след това вече детето решава какво да прави.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Споделям напълно мнението на Не се сърди.
От личен опит мога да кажа, че децата много добре знаят кога им се спи и кога не. Никога не съм приспивала с дундуркане, люшкане и т.н. Нито пък съм ги слагала да спят, защото трябва или защото не са спали вече еди колко си часа...
Ако са изнервени, намирам начин да ги успокоя (песен, кратка история, малка закачка в легло заедно), след което си заспиват без проблем.
Малката сама си изгради добър режим. Каката откакто беше на около 1.7 години, не желае да спи на обяд. И аз прецених, че това не й пречи по никакъв начин. Затова оттогава не настоявам да спи. Когато е изморена, сама избира да си легне.
Имам една позната, която в продължение на 4 години прекарваше следобедите си в опит да накара сина си да спи следобеден сън. То не бяха приказки, не беше държане на ръка, не бяха чудесии. Всеки ден цирк от 2 часа, в резултат на което той с огромни усилия от нейна страна успяваше да заспи едва към 16:30 (излишно е да казвам как това изнервяше и 2-мата). А после тя се чудеше защо на детето не му се спяло вечер и се оплакваше какъв кошмар било заспиването. Това не го разбирам изобщо.

# 40
  • Мнения: 11 072
Scarly, знам какво е Simple Smile и те разбирам.

Но отстрани е трудно да погледнеш на ситуацията... едно детенце на познати в Щатите - точно ми разправяше мъжът ми вчера - го водят по доктори и е му разиграват някакви успокоителни терапии. Щото не могат да преглътнат факта, че е толкова различно от нормата + като е некърмено (то не е) става почти мисия невъзможна да му осигуриш достатъчно комфорт, че да не влезеш ти самият в лудницата...
Някои от вас, предполагам, са чели Сиърс или поне знаят кой е. Той и съпругата му Марта имат осем деца. И ЕДВА четвъртото е било такова, че им е стопило лагерите - смятайте при такъв опит и подготовка, какви разлики трябва да е имало с първите три!

За щастие, това не е общия случай. При повечето деца от родителите се иска само малко гъвкавост.

# 41
  • Мнения: 3 066
Защото родителите са също и хора и имат понякога нужда от отдих,а детето ако го питаш и чакаш да заспи само/а може да е в 24 часа  Rolling Eyes
   
Елитоо
"Абсолютно подкрепям mibobo не винаги, когато детето не иска да заспива не му се спи. Изграждането на режим е важно и за детето, и за родителите, на мен най-спокойната част от деня ми е именно след като я приспя вечер. Много се радвам, че успяхме да изградим режим, в който се ляга в 20 и 30 часа и в 21 вече се спи  Mr. Green "
    Hug

# 42
  • Мнения: 914
Споделям напълно мнението на Не се сърди.
От личен опит мога да кажа, че децата много добре знаят кога им се спи и кога не. Никога не съм приспивала с дундуркане, люшкане и т.н. Нито пък съм ги слагала да спят, защото трябва или защото не са спали вече еди колко си часа...

Това, че знаят, че им се спи изобщо не значи, че са склонни да си легнат. И че не можа да се стигне до ситуация, в която детето не спи достатъчно. Това, че знаят, че искат за обяд сладолед с шоколадова глазура,например, означава ли, че това трябва да й дам? А това, че знае, че иска да си играе, а не да си пише домашните? И тъй нататък...

# 43
  • Мнения: 3 241

Това, че знаят, че им се спи изобщо не значи, че са склонни да си легнат. И че не можа да се стигне до ситуация, в която детето не спи достатъчно. ...

Съгласна съм. Peace
Освен това не вярвам на създаването на собствен режим. Не за друго, ама защото децата са различни - дневни и нощни птици, но яслата/градината/училището почва по определено време.
И аз обичам да стоя до късно вечер и да ставам късно, но не мога да си го позволя през седмицата  Tired

# 44
  • Мнения: 1 761
Децата не обичат,когато мама и татко спят.
Когато са будни е много по-интересно,обръщат ти внимание,пеят ти,люлеят те,гушкат те,можеш да ги въртиш на малкия си пръст,правят и невъзможното да ти запушат устата,въртят се само и единствено около теб и нито телефон,нито компютър могат да ти ги отнемат.

Имала съм около 3 вечери, в които си мислех,че ще се побъркам.Върнахме се от ваканция в България и сина ми не искаше да остава сам в стаята си,както обикновено.Няколко пъти лягах на пода до леглото,чаках да заспи и в момента, в който се изправех да изляза все едно пожарна аларма се беше включила.След третата такава нощ се събудих на пода чак на следващата сутрин....

На следващия ден една приятелка,която има по-големи деца ми даде съвет да си избера един петък,събота и неделя ,да слагам детето да спи заедно с плюшените играчки и да му оставям лека светлина.Първата вечер плака малко,но бързо заспа.На следващата вечер проплака само,когато затварях вратата.На третата вечер всички спахме.

Мисля си,че децата са като антени.Усещат ,че този,дето ги слага да спят не е сигурен в успеха си и е готив на всичко,само и само да заспят.
За мен е много важно детето да има навици.Иначе и двамата ще се побъркаме.
Не е лесно,но е възможно.

Общи условия

Активация на акаунт