Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 18 ян. 2012, 07:48 ч.

2880лв накуп за майки-студентки-7

  • 66 043
  • 758
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 147
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=372924 -тема 1
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=424776 -тема 2
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=487186.0 -тема 3
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=535529.0 -тема 4
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=582054.0 -тема 5
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=612843.0 -тема 6



Еднократна помощ за отглеждане на дете до една година от майка студентка, учеща в редовна форма на обучение:
Молба-декларация за получаване на еднократни парични помощи за отглеждане на деца по чл. 6а, 8в от Закона за семейни помощи за деца се подава в Дирекция Социално подпомагане по постоянен адрес.

 Към молба-декларацията се прилагат следните документи:

1. копие от удостоверение за раждане на децата, за които се иска помощта;

2. копие от заповедта на директора на дирекция "Социално подпомагане" и/или решението на съда за настаняване на децата в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето - в случаите по чл. 6а, ал. 5 ЗСПД;

3. уверение от висшето училище за лицата по чл. 8в, ал. 1 и 4 ЗСПД, че са записани като редовни студенти към датата на подаване на молба-декларацията;

4. лична карта (за справка).

Еднократните помощи могат да бъдат поискани в срок до навършване на една година на децата.

Няма значение дали сте работили, дали сте осигурени, дали детето е родено преди да сте се записали да учите- единствено в момента на подаването на молбата трябва да сте редовна студентка и детето ви да е под 1 година или ако вече сте завършили, че сте била студентка, когато сте родили. Също така тази помощ е различна от майчинството от НОИ и от майчинството и детските от соц. осигуряване, както и от еднократната сума за раждане-250лв.  и не е свързана с тях-  не се гледа взимате ли нещо от изреденото или не.

http://www2.mon.bg/adminureg/

# 1
  • Мнения: 8 241
Нали няма нещо ново от сорта, че трябва да си държавна поръчка редовно  newsm78
Вчера тъй ме жегнаха.. ама четох, четох.. и доколкото тук сте обсъждали няма такова нещо  Thinking

# 2
  • Мнения: 53
desssika, благодаря че пусна новата тема   bouquet

Нали няма нещо ново от сорта, че трябва да си държавна поръчка редовно  newsm78
Вчера тъй ме жегнаха.. ама четох, четох.. и доколкото тук сте обсъждали няма такова нещо  Thinking

До сега не се е чуло такова нещо Peace

# 3
  • Sunshine state
  • Мнения: 3 792
Такова нещо като държавна поръчка редовно няма.Има само да си записан редовна форма на обучение. Peace

# 4
  • Мнения: 7
И аз да се запиша и имам следния казус:
Студентка съм редовно и родих близнаци. От социалното обаче ми платиха 2880лв и за двете общо. Има ли във форума друга майка като мен? Мисля че трябва да ми изплатят още 2880лв. В социалното ми казаха че съм прецедент и не са имали такъв случай преди. Две от служителките се чудеха дали наистина не трябва да ми преведат 2х 2880лв

# 5
  • София
  • Мнения: 1 867
Да се похваля, вчера си взех заповедта, одобрена съм.
Бързо и безболезнено мина всичко благодарение на вас Hug
Да видим сега кога ще преведат парите, заповедта е разписана на 06.01 newsm78

# 6
  • Мнения: 8 241
И аз да се запиша и имам следния казус:
Студентка съм редовно и родих близнаци. От социалното обаче ми платиха 2880лв и за двете общо. Има ли във форума друга майка като мен? Мисля че трябва да ми изплатят още 2880лв. В социалното ми казаха че съм прецедент и не са имали такъв случай преди. Две от служителките се чудеха дали наистина не трябва да ми преведат 2х 2880лв
Едва ли ще е двойна помощта.
Помощта в случая се дава на майката (като студентка), а не на детето. Затова не би трябвало да има отношение към броя родени деца.
Все едно да искаш да получаваш и двойно майчинство..

# 7
  • Мнения: 7
Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

duhi_puhi, помощта е за отглеждане на дете - 1 бр, а аз имам близнаци. И я превеждат на майката, защото няма как да я преведат на бебе. Има и друго - ако родя първо бебе докато съм студентка - 2880ле. Обаче, ако родя и второ преди да съм завършила, пак ще ми платят 2880лв и за второто. Като ги родя на куп само 2880лв. За кое от двете ми ги изплащат? Закона е написан малко двусмислено. В случая това е дискриминация.
Та за това търся някой  дали се е сблъсквал с подобен проблем. Когато подавах документи дори служителките в социалното не бяха сигурни как точно трябва да е.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 147
Е,не си съвсем права,като си с близнаци не ти дават майчинство по 2,нито периода на платено майчинство е по две...Знам,че не е съвсем коректно,но...не го определяме ние.И аз мисля като духи_пухи,но дано все пак някоя мама от опит да каже.
А тези патици отсоциалното как може да не знаят и още повече-няма ли да им е по-лесно да разберат,отколкото на теб  ooooh! ужас и безумие!

# 9
  • София
  • Мнения: 69
Deska, няма да ти дадат 2*2880лв. ако са близнаци. Ако родиш две деца (неблизнаци) докато си редовна студентка ще получиш два пъти помощта. Тъпо е, ама е така. Логиката е, че като си с близнаци по същия начин не получаваш две майчинства.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 77
Ще следя темата с интерес.

Четох доста от старите теми, но не всичко (не успях). Затова ето и моя случай, ако някой знае как стои въпросът ще се радвам на отговор.

Сега съм в началото на четвъртия месец. Имам прекъснати студентски права в ИУ Варна (от 2005г) по една специалност. Имам да взема един изпит и да предам дипломна работа. Тъй като тогава това ми беше втора специалност наблегнах на основната, но след това се случиха много неща и не успях да приключа и тази. Ще попитам първо в университета как стои въпроса - дали мога да възстановя права и какво ще ми струва, и дали ще ми се полага такова удостоверение, че съм редовно.

Но все пак ако някой знае дали има смисъл въобще да питам там?
Поздрави на всички!

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 202
Чл. 8в. (Нов - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

duhi_puhi, помощта е за отглеждане на дете - 1 бр, а аз имам близнаци. И я превеждат на майката, защото няма как да я преведат на бебе. Има и друго - ако родя първо бебе докато съм студентка - 2880ле. Обаче, ако родя и второ преди да съм завършила, пак ще ми платят 2880лв и за второто. Като ги родя на куп само 2880лв. За кое от двете ми ги изплащат? Закона е написан малко двусмислено. В случая това е дискриминация.
Та за това търся някой  дали се е сблъсквал с подобен проблем. Когато подавах документи дори служителките в социалното не бяха сигурни как точно трябва да е.

Деска, според мен, без да имам юридическо образование, членът наистина е неясен и има пропуски и ако си наемеш добър адвокат, може и да имаш шанс да спечелиш делото....най-малко се консултирай.....след като системата се възползва от нас, защо не и ние, когато открием пропуски....ако спечелиш делото, и разходите по делото ще ти покрият /надявам се да не са големи/....
Според мен пробвай, само може да спечелиш! Успех и стискам палци!

# 12
  • Мнения: 7
Майчета, само да уточня,
майчинството не е социална помощ. То се урежда с един друг закон. Майчинството се изчислява на базата на приходите ви за предходните 18 месеца, т.е. работните заплати, които сте вземали. Идеята на майчинството е, че докато си гледаш детенцето няма как да работиш, а трябва да ядете нещо все пак. Пак повтарям, майчинството не е социална помощ.
В никакъв случай не очаквам две майчинства.
Но става въпрос за социална помощ, която се изплаща в еднакъв размер и за едно дете и за близнаци. Нали идеята е да подпомогнат бюджета ти защото освен обичайните разходи и семестриалните такси вече имаш още един разход. Но разходите за близнаци са двойни - всичко купуваш х2.
Не ме разбирайте погрешно, но  няма логика да ми изплатят само 2880лв.

# 13
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 180
ами засега само да ви следя.
 Чудих се дали да не си взема уверение от януари, но хубаво че не го направих, че и днес да се случи едва ли в следващите 10 дни всичко ще е готово да хукна към АСП. Нали трябва да са от един месец, а не от една и съща дата?

# 14
  • Мнения: 8 241
Майчета, само да уточня,
майчинството не е социална помощ. То се урежда с един друг закон. Майчинството се изчислява на базата на приходите ви за предходните 18 месеца, т.е. работните заплати, които сте вземали. Идеята на майчинството е, че докато си гледаш детенцето няма как да работиш, а трябва да ядете нещо все пак. Пак повтарям, майчинството не е социална помощ.
В никакъв случай не очаквам две майчинства.
Но става въпрос за социална помощ, която се изплаща в еднакъв размер и за едно дете и за близнаци. Нали идеята е да подпомогнат бюджета ти защото освен обичайните разходи и семестриалните такси вече имаш още един разход. Но разходите за близнаци са двойни - всичко купуваш х2.
Не ме разбирайте погрешно, но  няма логика да ми изплатят само 2880лв.
Деска, има и социално майчинство, което се изплаща на неосигурени майки - и пак е 100 лв/месец, независимо от броя на децата..
По принцип помощта за студенти е 12*240 лв (прост осе изплаща на куп). Т.е. тя е колкото майчинството 2рата година (което не зависи от заплати и от нищо) и пак се дава на майката, а не *2 ако има близнаци.
По тази логика не виждам смисъла да се изплаща и дойно за студентството. Пак казвам - това е помощ за майката, че е студентка и е родила.. а не помощ за детето, че е родено от майка студентка.

А тука и да обсъждаме, и да гадаем, няма как да помогнем 100%, кой каквото и да казва, каквато и логика да вкарва..
Можеш да обжалваш решението в 7 дневен срок. След това не мисля, че някой би се заинтересувал (законово) колкото и да протестираш..

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт