циклене на дюшаме

  • 6 612
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 12
Мога да споделя моя опит със старо дюшеме от трийсетте години на миналия век. Една част боядисвано многократно с блажна боя, а другата част нелакирано и не боядисвано. Извиках специалисти от фирма за продажба, редене, циклене и лакиране на паркет. Дойдоха момчета  на място, разгледаха и предложиха варианти - с български и друг вносен лак, матиран или гланц, безцветен или цветен. Все пак  от значение е от  какъв материал/ бук, дъб, чам / е дюшемето за крайния резултат, като цветова гама. По отношение на фугирането зависи върху каква основа е наредено дюшемето. Посъветваха ни да не го фугираме, защото при нас е гредоред и при движение / скачане и тичане на децата / се усащат вибрации, в резултат на което фугата се напуква и след това с прахосмукачката се изсмуква. Майсторите искаха стаята да е освободена за да могат да изциклят хубаво. Многото слоеве боя не трябва да ви притеснява.  Има най - различни видове и големи  шкурки. Добрите специалисти разполагат с техника, която събира праха, при това много успешно. Единствено бих ви посъветвала да обиколите няколко фирми, да проучите няколко оферти и да се пазарите за цената. Политиката при ценообразуването е различна и трябва внимателно да се проучи. Едни фирми предлагат цена на квадратен метър за циклене и лакиране, но не включват цената на лака, други  пък крайна цена. Ние договорихме твърда цена за циклене на кв.м. без значение колко труд и шкурка ще отиде и цена на кв.м. за лакиране две ръце. Лакът платихме допълнително според количеството, което беше изразходвано, но с предварително ясна цена за литър.

# 16
  • sofia
  • Мнения: 8 919
Като се ядосам, му казвам на моя мъж, че лятото хващам едно стъкло и както навремето в училище стържехме паркета, така ще си изстържа дюшемето дъска по дъска, ще питам по форумите и ще си го направя така, че да ми хареса. Естествено, гледа ме с невярващ поглед! Grinning
Едра шкурка закрепена на дървено трупче. Може и да не е фиксирана, а ти да я държиш и търкаш. Това е на ръка. Колкото е по-едра шкурката (60,80) толкова повече сваля. Така, както го описваш и по-ситна (120,150) ще свърши работа да свали слоя лак.
За фугирането въпросът е до колко вибрира дюшемето и какъв е кита. За една каса на врата ползвах кит за дърво за проба - отвратителен, бавно съхне, лесно се люпи, автокит е истината или лепилото с трици.
Лакове и другите екстри можете сами да си ги купите.
Аз правих паркет (нов, бук), аз си го редих (без лепене), викнах да го фиксират и изциклят. Байцвах (защото исках тъмен цвят) и с лак на водна основа. Лакът го бях купувала преди години и реших да го ползвам. Три ръце за един ден минах, през 2-3 часа. След няколко дни отцепи една фуга по цялата дължина, мъжа ми го пристегна отново. Днес ще слага первази...да видим до къде ще го докара.
Сетих, че има едни рендета, които мисля, че за сваляне на дебели слоеве боя биха се справили по-бързо и лесно, но после пак трябва да се изцикли.

# 17
  • Мнения: 22 867
Едра шкурка закрепена на дървено трупче................

vesi1, благодаря ти, друго си е човек да усети подкрепа и да му обяснят как стават някои нещо.  Peace Заплеснах се по пачуърковите ти красоти Crazy, това е нещо, за което съм събрала материал, засега само ми заема място в гардероба, четох доста, много ми харесват направените по тоя начин неща, като за първо съм решила, че ще направя постелка за четириногия ми любимец, но........кога ще бъде, не се знае. Чудесни неща си нашила   bouquet  chef, не мисля, че съм чак толкова сръчна, но ще опитам някога. Peace

# 18
  • sofia
  • Мнения: 8 919
labrex, много от нещата правим по метода проба-грешка. Имам време за четене (когато нямам много работа) и форумите помагат. За байцването сума ти неща разбрах.
Финно шлайфане преди последния лак направих с две съединени паркетини (площ 25х12) и финна шкурка (240).
Благодаря за комплиментите.

# 19
  • Мнения: 1 416
Искам да попитам съвсем кратко, дали някой знае цената за циклене на дюшеме на 1кв.м.
т.к ще правя разни размествания в една стая искам да използвам, че ще се изпразни да се изцикли и лакира дюшемето. И колко време отнема, например дали за ден могат да се справят с повърхност около 15кв.м ? Има поне 3 слоя напластена боя с годините в/у него
И евентуално някой да ми препоръча читава фирма/човек за тази работа:)

А, и още един въпрос  - т.к е много старо, и ще се отворят на места фуги , пълнят ли ги с нещо?
Изциклихте ли дюшемето и доволни ли сте от фирмата/майстора, който сте викнали Simple Smile
Ако да, би ли написала координатите, защото ме вълнува този въпрос в момента и не знам към кого да се обърна за циклене... фирми много в интернет като гледам.

# 20
  • Мнения: 423
Мен също ме вълнува този въпрос. Ние сме със стар паркет, който беше боядисан с някаква гадна боя, която приятелят ми изцикли. Извади го, направихме замаска и сега трябва пак да го редим/лепим. Доста изчетох, намерих разни координати в темата за белия списък с майсторите, но повечето са отдавна написани и не знам дали са актуални. Та ще се радвам, ако някой помогне с координати на добър майстор (че все на едни попадам, хем не правят добре нещата и трябва постоянно да ходиш след тях, хем не са коректни от гледна точка на парите). Ако може и някой да да ме посъветва относно следните неща: трябва ли да се прави саморазливна замаска, паркетът трябва да се реди само или и да се лепи; след това се цикли - колко пъти е необходимо, в моя случай трябва ли да се фугира, с лак или боя всъщност е най-добре да се обработи, нещо друго пропускам ли като операция?
Ако някой може да ме ориентира, ще съм му много благодарна! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт