мога ли да пия обикновени мултивитамини?

  • 1 132
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 51
Здравейте,

По темата видях разни неща във форума, но все във архивирани вече теми, а там няма отговор на конкретното ми питане, а именно- мога ли да пия обикновени мултивитамини докато кърмя /мултитабс/? Разбрах, че  тези за бременни стават и за кърмачки, но от "стандартните"? newsm78 Едва ли с нещо би попречило, но все пак... Благодаря ви!

# 1
  • Мнения: 115
Здравей  bouquet,
както сама казваш, едва ли, но щом се съмняваш по- добре попитай GP-то си. Защо е толкова важно да вземаш тези витамини в момента? Кърменето е важен процес както за детето, така и за майката. Щом специалистите са посочили, че в този период на живота ти, ти трябва по-специални съставки, сигурно е така. Аз не бих вземала, но една сестра в началото на моята бременност като отговор на подобен от мен въпрос ми каза, че  си е просто бизнес като всички останали. Някой е видял пазарна ниша и я е използвал. А иначе най-важното набавяне на витамини  е от пресните плодове и зеленчуци, ядки, сушени плодове...

# 2
  • Мнения: 51
Всъщност кърмя повече от 6 месеца вече Simple Smile Витамини и докато бях бременна не съм пила, а се стараех да ям добре и разнообразно (но все пак беше лято и имаше повече разнообразие от пресни плодове и злеленчуци) и- както стана ясно- с успех Simple Smile)))) Сега на своя глава се чудех за витамините, защото си пийвам всяка зима от време на време, когато започна да се чувствам по-неенергична и отпусната Tired

# 3
  • Мнения: 10 965
Да - можеш.
Мултивитамините за бременни обикновено са с много по-висока концентрация на определени съставки.

Последна редакция: пт, 20 яну 2012, 13:40 от Параход

# 4
  • Мнения: 283
Да, можеш. Важното в случая е дали имаш нужда, най-добрият вариант е да си набавяш всичко необходимо чрез храната, а природата за всичко е помислила - има от всичко, което ти е необходимо в сезонните плодове и зеленчуци. Както вече са ти писали, продажбата на витамините и добавките си е чиста търговия. А и натоварват черния ти дроб, все пак това си е химия, а и не всички витамини и минерали в по-високи дози са безобидни Peace

# 5
  • Мнения: 74
Да, можеш, не се притеснявай  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 51
Да, можеш. Важното в случая е дали имаш нужда, .... А и натоварват черния ти дроб, все пак това си е химия, а и не всички витамини и минерали в по-високи дози са безобидни Peace

Точно заради това повдигам въпросът- доколко са високи и безобидни ли са дозите предвид кърменето. Т.е мога или не са безобидни дозите? Thinking

# 7
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 852
Аз лично не съм взимала нищо, докато кърмех, а нямах проблеми. Кърмих 2г. 9м., гледах да се храня балансирано, с повее плодове и зеленчуци.

# 8
  • Мнения: 10 965
Точно заради това повдигам въпросът- доколко са високи и безобидни ли са дозите предвид кърменето. Т.е мога или не са безобидни дозите? Thinking
Точно това съм написала по-горе - че витамините за бременни са с много по-високи дози, т.е. обикновеният мултитабс следва да е по-безобиден от тях.

Светлица, много малка част от нужните витамини и микроелементи се съдържат в плодовете и зеленчуците Simple Smile Далеч не е само Ц, да не говорим, че извънсезонните зарзавати нямат кой знае колко полезности (както и сезонните, откъснати в Южна Америка преди месец и половина...) Балансираното хранене не е само плод и зеленчук, често допускана грешка Simple Smile

# 9
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 852
Светлица, много малка част от нужните витамини и микроелементи се съдържат в плодовете и зеленчуците Simple Smile Далеч не е само Ц, да не говорим, че извънсезонните зарзавати нямат кой знае колко полезности (както и сезонните, откъснати в Южна Америка преди месец и половина...) Балансираното хранене не е само плод и зеленчук, често допускана грешка Simple Smile


Разбира се. Не съм твърдяла такова нещо.  Wink

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 6 617
на опаковката на Мултитабс-а си пише, че става за периода на кърмене Peace
И аз пробвах с него, но не останах кой знае колко доволна - косата ми продължаваше да капе и ноктите ми се цепеха.
Сега от два месеца някъде пия други и съм по-доволна, но пък много бъркат в джоба, та май след тази кутия ще ги спирам Sad(

# 11
  • Cyprus, Пловдив
  • Мнения: 758
А как точно влияе витамин Е на кърмено бебе.На мен също ми казаха,че за периода в който кърмя е добре да набавям витамини,предишните пъти ми даваха мултивитамини,но последния път - витамин Е  newsm78

# 12
  • Мнения: 51
Благодаря за отговорите, дами Simple Smile

В крайна сметка, като синтезирах инфото, стигнах до извода, че страшно няма по принцип, но в частност- няма да пия сега, щом като не е тежко наложително, а ще наблягам на каквото има в хранителния магазин Simple Smile))))

За вит. Е не знаех, че има някакво по-особено отношение към кърмените бебета  newsm78

# 13
  • Мнения: 10 965
Вит. Е, както и вит. А, са от групата мастноразтворими - и съответно преминават добре в кърмата. Затова е добре при малки бебета да се внимава за предозиране.
С водноразтворимите (какъвто е вит. Ц например) такива проблеми няма.

# 14
  • Мнения: 283
Ами на доста места съм срещала, че витамин Е помага за забременяване, при сърдечни заболявания, рак и какво ли още не. Но, има и друго мнение по въпроса - че не е съвсем безвреден при продължително приемане. Ето една статия по въпроса:
http://www.zdrave.bg/?c=n&id=1551

Общи условия

Активация на акаунт