кръщене

  • 8 793
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 890
За мен избора на кръстница за детето ми беше по-важен от избора на храм и свещенник за кръщене.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Здравейте, вчера кръщавах момиченцето на приятели и мога да споделя как мина.
Организационната част:
Аз като кръстница представих оригинала на моето кръщелно, в деня на кръщенето, заедно с копие, което не взеха;
Родителите - акта за раждане на детето и своите лични карти;
За църквата бяха приготвени от майката - олио, бяла хавлия, сапун, китка здравец и бяло хасе (хасето остана в църквата);
Аз - дрешките и малка иконка, която Отчето освети. Злата и кръстове на този етап не си подарявахме, зашото хлапето е малко и с майката преценихме, че няма смисъл. По-важно беше да има осветена иконка от мен, която да е наречена от мен за кръщелницата.
За мен и гостите подаръци не е имало; при другите ми кръщелници имаше - икона единия път и нещо за вкъщи при друго кръщене.
В църквата - платихме такса за фотоапарата и свещите, от които моята остана в църквата, а тази на майката си занесоха у дома за да я палят на празници.
Майката беше направила питка, която не беше част от ритуала и разчупихме после в църквата за да почерпим всички присъстващи.
В някои църкви не пускат майката вътре с идеята кръстницата да въведе детето в църквата некръстено и после да го върне на  майката - християнче.
Честно да Ви кажа, за мен като кръстница е важно отношенията по-нататък с децата и семействата им да са ок, отколкото подаръците и кой на кого какво подарил. Вниманието по-нататък към децата, според мен е изразът на моята отговорност към кръщелниците.

# 47
  • Мнения: 24
Здрайте, не е писано скоро в тази тема, но дано някой да ми отговори.

Ще правим кръщене на малката и ме инересува таксата колко е в момента.
Питах в една църква в село Алдомировци и ми казаха 100лв струва ми се много и исках да знам толкова ли е навсякъде или там са завишили цента.
Мерси предварително

# 48
  • UK
  • Мнения: 4 307
Здравей, навсякъде е различна таксата, за сравнение миналата година платихме в Роженския манастир 30 лв., а моя близка в малка софийска църква в центъра плати 50 лв.  

# 49
  • Мнения: 24
dejie мерси Simple Smile значи наистина 100 лв с право са ми се видяли много Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 1 115
Ние я кръщавахме в Троянския манастир и беше 60 лв.100 лв ми се виждат много

# 51
  • Мнения: 1 064
А кой може да стане кръстник? Роднина примерно може ли, баба?

# 52
  • Мнения: 24
май да, но не съм 100% сигурна.

# 53
  • София
  • Мнения: 7 242
А кой може да стане кръстник? Роднина примерно може ли, баба?
Всеки може да стане, но идеята е да направиш някой роднина избирайки го за кръстник, така че ако той така и така е роднина, нещата се обезсмислят малко.

# 54
  • Мнения: 8 890
Моето разбиране е да направиш близък човек кръстник, може и роднина. А не правейки го кръстник да очакваш сближаване.

# 55
  • Мнения: 2 286
Кръстник на бебето не може да са майка му и баща му.

Ние го кръстихме в Ал. Невски, беше 100лв церемонията, но нямам забележка, много хубаво беше. И отчето беше страхотен!

# 56
  • Мнения: 1 064
Аз не питах за бебе, а за голям човек, който не е сигурен кръстен ли е или не. Иска да го направи заради самото кръстене, но без шум, без да бие тъпана. Просто отива и се кръсти. Какво е минимално необходимото за това?

# 57
  • Мнения: 2 286
Аз не питах за бебе, а за голям човек, който не е сигурен кръстен ли е или не. Иска да го направи заради самото кръстене, но без шум, без да бие тъпана. Просто отива и се кръсти. Какво е минимално необходимото за това?

Не може ако веднъж е кръстен, да се кръсти отново Peace

# 58
  • Мнения: 1 064
Аз не питах за бебе, а за голям човек, който не е сигурен кръстен ли е или не. Иска да го направи заради самото кръстене, но без шум, без да бие тъпана. Просто отива и се кръсти. Какво е минимално необходимото за това?

Не може ако веднъж е кръстен, да се кръсти отново Peace

Ами няма информация. Не е открито и кръщелно свидетелство. Един казва едно, друг - друго.

# 59
  • Мнения: 24
За Ал. Невски 100лв съм по - съгласна се пак е голяма църква и явно церемонията е била голя и хубава, ама за никому неизвестна църква на село са много.
 Аз отидох до църквата в люлин на кооперативния и таксата е 40лв
Ние искаме кумовете ни да кръстят малката, но кумът не знае дали е кръстен. Баща му му е казал ако е кръстен в коя църква трябва да е било и са ходи до там да търсят в регистрите и го няма. Та сега първо него ще го кръстим.
От църквата ми дадоха списък с нещата които трява да носим в деня.

Общи условия

Активация на акаунт