кръщене

  • 8 800
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Момичета!Изкам да ви попитам,някой от вас кръщавал ли е детето си в храм св.Николай Софийски в София ?Как стоят нещата с кръщенетата там ? Благодаря предварително!

# 1
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 866
Обади се и ги питай.
Телефоните са: 02/9315140; 02/8329055
Имат и Фейсбук страница, потърси в Гугъл.

# 2
  • Мнения: 15 379
Отиди на място.
Ще ти дадаат списък с необходимите неща. Ще запишат дата и час за ритуала.

# 3
  • Мнения: 1 050
Предполагам както и в другите храмове. Отиваш, записваш си час и ти дават списък с необходимите неща. Плащаш мисля в деня на кръщенето.

# 4
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Едва ли ще се различава с нещо от другите храмове. Иди на място.

# 5
  • Мнения: 419
Аз имам доста неясноти около кръщенето. Кръстницата ме попита какво да вземе и идея си нямам какво да отговоря. Рокля, вече съм поръчала, за някакво бижу, което да й остане, не знам какво ще й харесва като порасне, моите златни неща от кръстниците не ги нося, защото не харесвам злато, не знам нейните предпочитания като голяма какви ще са. Вие какви подаръци получихте?
Другият въпрос ми е за облеклото. Ежедневно ли е или официално и ако официално до колко ще е официално? Кръщенето ще е в един манастир, малко изолиран от цивилизацията и за това още повече се чудя какви дрехи са подходящи.
Четох, че трябва да купя кърпа за църквата, сапун, червено вино и бонбони, а за кръстницата подарък. Нещо друго трябва ли?

# 6
  • UK
  • Мнения: 4 308
Ние ще кръщаваме бебока около Гергьовден в Роженския. Предполагам, че навсякъде е различно, защото и аз четох разни неща за кърпи, сапуни, пити, вина. В крайна сметка по телефона ни казаха само да носим кръстче за освещаване за бебето, хавлия и дрешки за преобличане, нищо друго не било нужно. Питайте на място какво ще ви трябва, аз се бях вкарала във филм кой ще меси пити и как ще се товарим като камили. Не мисля да сме официално облечени (само мама ще се изтупа с хубава рокля  Mr. Green ), малко хора ще сме, само ние, кръстника и едната баба, кратка церемония и после на разходка. Дано само времето е хубаво Praynig
Само ме е страх, че малкият ще опищи целия манастир, когато почнат да го разнасят и подмятат хора, които не познава.
Кръстника съм го освободила от всякакви задължения и отговорности предварително, предпочитам аз да набавя необходимите неща, неудобно ми е. Колебая се дали да му купувам аз подарък, че ще се получи неловко той да не подари нищо. Доколкото пак четох подаръкът за кръстниците е символичен - икона или нещо подобно.

# 7
  • Мнения: 419
Какви са тези подаръци за гостите? Сега разглеждам разни сайтове и на това попаднах. Ако не успея да избера нищо, ще се откажа от подаръци. Какво обикновено се подарява? Това, на което попаднах аз са само някакви дребни хиперкичозни и претруфени сувенири, които освен да дразнят със себе си и липсата на елементарен вкус на твореца си, само ще събират прах Thinking.

# 8
  • Мнения: 1 350
..
Кръстника съм го освободила от всякакви задължения и отговорности предварително, предпочитам аз да набавя необходимите неща, неудобно ми е. Колебая се дали да му купувам аз подарък, че ще се получи неловко той да не подари нищо. Доколкото пак четох подаръкът за кръстниците е символичен - икона или нещо подобно.
наскоро мои познати кръстиха сина си и се бяха уговорили с кръстника предварително, те му подариха икона със светеца, чиетоиме носи църквата (във Варна), а той подари на малкия златна верижка за ръчичката, която сложиха за няколко дни и я поноси малкия, докато не тръгна на яслата Simple Smile
за гостите бяха казали, нищо официално и не сме се изтупвали, нито пък те.
а за църквата се бяха уговорили предварително с попа какво да носят.
почерпиха само гостите, не са подарявали нищо.
Зелен дух, това, което четете за подаръците идва от сватбената мода всеки да си тръгва от сватбата с нещо за спомен, я сувенирче малко, я друго.
според мен за кръщене не е необходимо, една обща снимка с детето на фона на църквата мисля е достатъчен спомен за всеки освен преживяното.
Важното е родителите да се чустват уверени като крщават детето си.

# 9
  • Мнения: 419
Да, аз съм в колебание за тези подаръци. От една страна, мисля, че вече тези агенции, ателиета и магазини предлагат какво ли не и нужно и не толкова нужно, само да купува човек и не знам до колко нужни са тези подаръци. От друга страна ми се искаше по нещо малко като жест да им подаря, мъжът ми казва по една малка иконка, аз се чудя между малки кутийки с бонбони, единични чашки за кафе с чинийка, напълнени с нещо или нищо да не подарявам.

# 10
  • Мнения: 1 350
Да, аз съм в колебание за тези подаръци. От една страна, мисля, че вече тези агенции, ателиета и магазини предлагат какво ли не и нужно и не толкова нужно, само да купува човек и не знам до колко нужни са тези подаръци. От друга страна ми се искаше по нещо малко като жест да им подаря, мъжът ми казва по една малка иконка, аз се чудя между малки кутийки с бонбони, единични чашки за кафе с чинийка, напълнени с нещо или нищо да не подарявам.
аз лично за такъв повод не бих подарила нищо. това си е свято действие и няма нужда от излишна пишност и подаръци.
дошли от уважение, благодаря, после ще им дам по една снимка-две и готово Simple Smile
бих почерпила след това. или ако сме в тесен кръг, направо ще седнем някъде на кафе после.

но ако все пак решите да подарите нещо, единични чашки не е уместно според мен, защото ако са двама вкъщи трябва да търсят такава друга чашка, ако не са присъствали двамата, ако искат да ги използват. Можете да увиете по един голям бонбон с цветна хартия, да напишете датата отгоре и на излизане да го поднесете на всеки гост да се почерпят.
и иконите не са лош вариант, но няма да са еднакви, а така се губи идеята според мен  Rolling Eyes

# 11
  • UK
  • Мнения: 4 308
И аз не мисля нищо да подарявам, то не, че ще са много гости, де, но пак не бих. Почерпка след това и това е. Чашката лошо, че е една, тя така или е предназначена да остане за спомен, не толкова за ползване. На мен лично обаче лошо ми става от подобни подаръчета, вкъщи е пълно с керамични, гипсови и всякакви щуротии от сватби и подобни мероприятия, само им бърша праха, големи разправии са с мъжа ми, не дава да хвърлям нищо, защото било спомен. 

# 12
  • Мнения: 419
Като се замисля, мисля, че имате право. Свято действие е и няма нужда от излишна пищност. А защо няма да са еднакви иконите, не продават в по-голямо количество еднакви ли?

# 13
  • Мнения: 1 350
Като се замисля, мисля, че имате право. Свято действие е и няма нужда от излишна пищност. А защо няма да са еднакви иконите, не продават в по-голямо количество еднакви ли?
аз малки икони съм купувала само от църкви и манастири. зависи колко бройки Ви трябват.
не съм виждала големи количества икони на един и същи светец. Може и предварително да се говори и да предложат, не знам.

# 14
  • Мнения: 15 379
Нищо не съм подарявала на кръстника. Нашето кръщене беше от най-близките - двете баби, дядото, аз и съпругът ми. Подготвих кърпа и дрехи за детето, плюс другите неща, кръстникът му беше купил златно кръстче, което освети отчето по време на ритуала.
След това се почерпихме - толкоз.
Мразя да подарявам и да получавам безмислени сувенирчета. Иконата не е подарък за всеки.

# 15
  • Мнения: 419
Значи за сега решавам следното: ако се продават на място малки икони, ще взема за колкото човека са и тъкмо попът ще ги освети. За разлика от другите прахосъбирачки, поне иконката може да се сложи в кола, в дамска чанта, навсякъде.

# 16
  • Мнения: 1 350
Значи за сега решавам следното: ако се продават на място малки икони, ще взема за колкото човека са и тъкмо попът ще ги освети. За разлика от другите прахосъбирачки, поне иконката може да се сложи в кола, в дамска чанта, навсякъде.
да, ако подарявате, задължително осветена и казватекато подарявате, че е осветена вече.

# 17
  • Мнения: 419
Така, сега я мисля почерпката как ще стане. Dejie, видях, че и вие ще кръщавате в манастир, ще се събирате ли някъде  после?

# 18
  • Мнения: 73
Аз съм в шах какъв подарък да купя за кръстницата на сина ми. Някой да има идеи?

# 19
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
за това какво да носите попитайте най-добре в църквата/ манастира.

Ние правихме кръщене миналата година на Къпиновския манастир. Кръсницата на дететото му подари всичко както е според ритуала - облече го в бели дрехи, имаше и златен кръст и сребърна лъжичка. Кръщенето беше прекрасно ( по това време там имаше и рокерски събор), свещеника го кръсти само него ( това беше изричното ни желание, не да претрупва с група), церемонията беше много мистична - църквата е много стара... след това свещеника имаше и специално послание към детето и кумовете. Бяхме запазили едно заведение и хотела към него в Трявна ( най-близките ни са 21 човека). Бяхме поръчали и печено агне ( хубаво че го направихме, че свещеника  заръча на кума от къде да искал месо). Беше наистина страхотно изживяване

# 20
  • Мнения: 419
За какво е тази сребърна лъжичка? И аз попадах вече няколко пъти на нея. Мислих да взема и книга за пожелания, но размислям, какво да ги ангажирам хората да мислят какво да пишат.

# 21
  • UK
  • Мнения: 4 308
Така, сега я мисля почерпката как ще стане. Dejie, видях, че и вие ще кръщавате в манастир, ще се събирате ли някъде  после?

Ние ще бъдем малко хора, няма да резервирам нищо предварително, ще сме в Роженския, има заведения в района, може би ще се отправим към Мелник да се разходим и ще седнем на някое кокетно местенце да обядваме и това ще бъде почерпката. Надявам се времето да позволи, да не вали и да не е някоя жега по обяд точно. Още не ни е сигурна датата, дали събота или петък ще бъде кръщенето, надявам се да стане за петък, защото през уикенда ще е пълно с народ навсякъде. После вечерта сигурно ще се съберем на маса със семейството на таткото, там в този край на България си умират за ядене и пиене с повод, и без повод.  Crazy

# 22
  • Мнения: 419
Включвам се, ако някой на който му предстои кръщене, чете, да кажа какво пропуснах аз. Гледах, че в сайтовете за аксесоари за кръщене имаше кутийки, на които не разбрах какво е предназначението и не съм взимала кутийка. По време на кръщенето се реже част от косата на детето и явно за това били тези кутийки. Добре, че кръстчето беше в една кутийка и на негово място сложихме косата, така че според мен е добре да се помисли и за това - в какво ще се сложи отрязаната коса.
Също да предложа идея. Нали едно време по време на кръщене бабите са наричали разни пожелания. Аз взех един малък сватбен тефтер за пожелания, декорирахме го в един магазин да стане детски и тематичен и после всеки гост написа пожелание. Получи се много добре и сега тази книжка отива в кутията на детето, в която събирам мили неща от раждането досега.

# 23
  • Мнения: 15 379
Отрязаната коса е по-добре да се разпилее в купола със светената вода. Така ни посъветва отчето.

# 24
  • Мнения: 419
На нас отчето ни каза да я приберем да я пазим за спомен. Даже поиска салфетка и аз се зачудих за какво му е, а той слагаше косата в нея.

# 25
  • UK
  • Мнения: 4 308
Даже не разбрах какво се случи с тази коса след като я отряза отчето, не ни я даде да си я вземем, най-вероятно я е пуснал в "казана" с водата.
Церемонията трая 40 мин. отчето каза, че понеже не са минали 40 дни от Великден, дотогава всички църковни обреди били по-празнични.
Беше адска жега, бях с рокля без ръкави, купена специално по повода, и отчето ме върна да си облека нещо отгоре, защото не се влизало в църква толкова разголена. На всички снимки от църквата съм с мъжки анцуг със светлоотразителни елементи на него, блеснали от светкавицата, тъй като нямаше нищо друго под ръка  Laughing В църквата в София, в която четоха чистата молитва миналото лято, нищо такова не ми казаха и не ми направиха забележка за облеклото.

# 26
  • Мнения: 419
В онзи манастир е така, аз изобщо не се сетих да те предупредя. Аз ходих на Роженския преди няколко години и за да ме допуснат да влезна, трябваше да се покривам с някакви кърпи.
А сега на Гигинския манастир нямаше такова нещо.

# 27
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Отрязаната коса е по-добре да се разпилее в купола със светената вода. Така ни посъветва отчето.

При нас отчето каза съвсем друго ( проверих го после из литературата и се оказа прав). Отрязаната коса трябва да съпътства човек през земния му път. Като почине, се слага с него  - така той се представял пред бога.

Ние я сложихме в кръщелното ( т.е. ламинирахме я отзад на кръщелното.
Дадоха ни и свещите от кръщенето - палим ги на празници.
А казаха, че до седмата година на детето негови настойници са кръсниците, те отговарят за греховете му пред бога.
Нали знаете, че кръсника може да смени името на детето при кръщението ( да му даде второ име)

# 28
  • Мнения: 419
Сега се сетих, че и при нас отчето като даваше косата нещо каза, че трябва да съпровожда човека през земния му път.
Свещите и ние си взехме. Не разбрах, на всяка годишнина от кръщенето ли се палят или когато се сети човек на празници? И ако се изхабят след няколко години, тогава какво?
Това за смяната на името не го знаех. Официално ли важи това? Бях чула, че в Гърция имената ги давали на кръщенето за да има време да се прецени на конкретното дете какво име да му се даде. Да не стане едно буйно и ревливо дете да се кръсти Тихомир Grinning. Аз с тази логика отлагах в родилното до последния ден с името, голямо неразбиране бях срещнала от страна на персонала.

# 29
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Това е много стара традиция. Свързано е с тайнството на кръщението.
Има логика според мен обаче, защото когато сме давали имена на децата си те не са били кръстени. Новото име е името с което те се представят пред бога. Например княз Борис е наречен Михаил.

Кръсницата ме пита преди кръщенето, но и свещеника спомена за това при самото кръщение.

Практиката да се дават имена на новокръстените е свързана с кръщението на деца. Името обикновено е давано на детето на осмия ден след неговото раждане. На осмия ден било дадено името и на Спасителя съгласно с юдейската традиция (Лук.2:21) "21. Като се изпълниха осем дена, за да бъде обрязан Младенецът, дадоха Му името Иисус, наречено от Ангела, преда да се зачене Той в утробата.", както и на св. Иоан Кръстител (Лук. 1:59-63) "59. На осмия ден дойдоха да обрежат младенеца, и искаха да го нарекат Захария, по името на баща му. 60. Но майка му продума и каза: не, а да се нарече Иоан. 61. И рекоха й: няма никой в рода ти, който се нарича с това име. 62. И кимваха на баща му, как би искал да го нарекат. 63. Той поиска дъсчица и написа: Иоан му е името. И всички се почудиха." Това последование е извършвано в храма, а не в дома. От 14-ти - 15-ти век то е свързано с очистителната молитва четена над родилката, която се чете на 40-тия ден след раждането.
Днес даването на име почти е излязло от употреба. Запазени са само някои молитви, като част от предогласителните молитви на кръщението.

# 30
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
И да се допълня, с името дадено при кръщението детето ( човекът) е известен на своя ангел-хранител ( лично мнение- яе това е една много красива,но за съжаление забравена традиция)

# 31
  • Мнения: 50
здравейте Simple Smile Август месец с приятеля ми ще ставаме кръстници на едно прекрасно момченце Simple Smile
Аз не съм много запозната с  подготовката на кръщенето... За това се обръщам сега към вас... Освен да му купя дрехи за храма, какво друго трябва да направя  newsm78
Благодаря Ви много предварително   bouquet

# 32
  • Мнения: 419
Оказа се, че на някои места искат кръщелно свидетелство на кръстниците. Ако нямате, е хубаво да си извадите. Кръстниците купуват и кръстчето.

# 33
  • Мнения: 50
Мерси, така вече стана кръстче, кърпите и дрешки Simple Smile Ако някой се сеща още нещо да пише   bouquet

# 34
  • UK
  • Мнения: 4 308
Искат, да, искаха ни и копие, което остава за тях. Нормално ако ще ставаш кръстник да искат удостоверение, че и ти си кръстен. За кръстчето както се разберете с родителите. Може да искат те да си го купят, при нас беше подарък от баба и дядо.

# 35
  • Мнения: 8 891
здравейте Simple Smile Август месец с приятеля ми ще ставаме кръстници на едно прекрасно момченце Simple Smile
Аз не съм много запозната с  подготовката на кръщенето... За това се обръщам сега към вас... Освен да му купя дрехи за храма, какво друго трябва да направя  newsm78
Благодаря Ви много предварително   bouquet
mimsy__ , какво ще купиш на кръщелника си е въпрос на уговорка с родителите му. Задължително е ти самата да си кръстена и да присъстваш там. Grinning И тъй като само ти ставаш кръстница, а не с приятеля ти като двойка, не е задължително той да е кръстен. Иначе казано, той няма отношение към самия църковен ритуал. Обикновено кръстницата купува дрешки за детето, бяло чаршафче, в което да се поеме детето след измиването, златно кръстче за спомен, което евентуално са се освети при кръщаването. Но всичко това няма задължителен характер, просто се разбираш с родителите.

# 36
  • Мнения: 2 216
А аз искам да попитам родителите на детето, което ще се кръщава трябва ли да носят своите кръщелни т.е задължително е ли и двамата родители да са кръстени?

# 37
  • UK
  • Мнения: 4 308
Не, това няма общо вече, детето може да си бъде кръстено без значение дали родителите му са.

# 38
  • Мнения: 419
Да, по времето на комунизма нали много баби са водили децата да ги кръщават, без родителите изобщо да знаят.

# 39
  • UK
  • Мнения: 4 308
Брат ми е кръстен така  Mr. Green
Не, че майка ми е имала против, но прабаба ми дори не я е питала, директно и представили кръщелното  Laughing

# 40
  • Мнения: 2 216
Благодаря ви момичета!
Всъщност и двамата сме кръстени, но не можем да открием кръщелното на таткото hahaha
На мен ми е проблем намирането на църква с дух, ако ме разбирате BlushИскам малка и красива автентична църква, а не с теракотени плочки и климатик

Последна редакция: нд, 27 май 2012, 12:09 от Gianna

# 41
  • Мнения: 419
Благодаря ви момичета!
Всъщност и двамата сме кръстени, но не можем да открием кръщелното на таткото hahaha
На мен ми е проблем намирането на църква с дух, ако ме разбирате BlushИскам малка и красива автентична църква, а не с теракотени плочки и климатик
Ние направихме кръщенето в Гигинския манастир, заради отец Никанор. Исках отчето наистина да  е духовен човек и да вярва в това, което прави, не от опорочените. Като разказвах на кръстниците за него и споменах как от борсата се е отдал на религията и какви дела върши, те казаха какво странно има, наели са го от трудовата борса Laughing. Голям смях падна, защото аз просто пред борса съм изпуснала "фондовата" и Уолстрийт. Беше приключение да изминем доста километри и пътят до там не е много хубав, ама ние сме луди глави.
Скрит текст:

# 42
  • Мнения: 2 216
Зелен дух за пореден път откривам, че имаме сходно разбиране за нещата с теб. Аз съм си мислила Отец Иван от Нови хан да кръсти детето ми, но до там 400км са само в едната посока. Ще трябва да намеря кръстница, която да се съгласи на такова пътешествие...Но имам време, аз не бързам Wink

# 43
  • София
  • Мнения: 795
Да се включа и аз, че на стари години ще се кръщавам  Joy
В колкото църкви попитах, все различни изисквания имаха - кърпи, дрехи, чаши, пити, вино, али бали...та е хубаво да се има в предвид и това Simple Smile

# 44
  • Мнения: 2 216
Затова трябва да решите в коя църква ще е кръщенето и да попитате на място какви са им изискванията

# 45
  • Мнения: 8 891
За мен избора на кръстница за детето ми беше по-важен от избора на храм и свещенник за кръщене.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Здравейте, вчера кръщавах момиченцето на приятели и мога да споделя как мина.
Организационната част:
Аз като кръстница представих оригинала на моето кръщелно, в деня на кръщенето, заедно с копие, което не взеха;
Родителите - акта за раждане на детето и своите лични карти;
За църквата бяха приготвени от майката - олио, бяла хавлия, сапун, китка здравец и бяло хасе (хасето остана в църквата);
Аз - дрешките и малка иконка, която Отчето освети. Злата и кръстове на този етап не си подарявахме, зашото хлапето е малко и с майката преценихме, че няма смисъл. По-важно беше да има осветена иконка от мен, която да е наречена от мен за кръщелницата.
За мен и гостите подаръци не е имало; при другите ми кръщелници имаше - икона единия път и нещо за вкъщи при друго кръщене.
В църквата - платихме такса за фотоапарата и свещите, от които моята остана в църквата, а тази на майката си занесоха у дома за да я палят на празници.
Майката беше направила питка, която не беше част от ритуала и разчупихме после в църквата за да почерпим всички присъстващи.
В някои църкви не пускат майката вътре с идеята кръстницата да въведе детето в църквата некръстено и после да го върне на  майката - християнче.
Честно да Ви кажа, за мен като кръстница е важно отношенията по-нататък с децата и семействата им да са ок, отколкото подаръците и кой на кого какво подарил. Вниманието по-нататък към децата, според мен е изразът на моята отговорност към кръщелниците.

# 47
  • Мнения: 24
Здрайте, не е писано скоро в тази тема, но дано някой да ми отговори.

Ще правим кръщене на малката и ме инересува таксата колко е в момента.
Питах в една църква в село Алдомировци и ми казаха 100лв струва ми се много и исках да знам толкова ли е навсякъде или там са завишили цента.
Мерси предварително

# 48
  • UK
  • Мнения: 4 308
Здравей, навсякъде е различна таксата, за сравнение миналата година платихме в Роженския манастир 30 лв., а моя близка в малка софийска църква в центъра плати 50 лв.  

# 49
  • Мнения: 24
dejie мерси Simple Smile значи наистина 100 лв с право са ми се видяли много Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 1 115
Ние я кръщавахме в Троянския манастир и беше 60 лв.100 лв ми се виждат много

# 51
  • Мнения: 1 064
А кой може да стане кръстник? Роднина примерно може ли, баба?

# 52
  • Мнения: 24
май да, но не съм 100% сигурна.

# 53
  • София
  • Мнения: 7 242
А кой може да стане кръстник? Роднина примерно може ли, баба?
Всеки може да стане, но идеята е да направиш някой роднина избирайки го за кръстник, така че ако той така и така е роднина, нещата се обезсмислят малко.

# 54
  • Мнения: 8 891
Моето разбиране е да направиш близък човек кръстник, може и роднина. А не правейки го кръстник да очакваш сближаване.

# 55
  • Мнения: 2 286
Кръстник на бебето не може да са майка му и баща му.

Ние го кръстихме в Ал. Невски, беше 100лв церемонията, но нямам забележка, много хубаво беше. И отчето беше страхотен!

# 56
  • Мнения: 1 064
Аз не питах за бебе, а за голям човек, който не е сигурен кръстен ли е или не. Иска да го направи заради самото кръстене, но без шум, без да бие тъпана. Просто отива и се кръсти. Какво е минимално необходимото за това?

# 57
  • Мнения: 2 286
Аз не питах за бебе, а за голям човек, който не е сигурен кръстен ли е или не. Иска да го направи заради самото кръстене, но без шум, без да бие тъпана. Просто отива и се кръсти. Какво е минимално необходимото за това?

Не може ако веднъж е кръстен, да се кръсти отново Peace

# 58
  • Мнения: 1 064
Аз не питах за бебе, а за голям човек, който не е сигурен кръстен ли е или не. Иска да го направи заради самото кръстене, но без шум, без да бие тъпана. Просто отива и се кръсти. Какво е минимално необходимото за това?

Не може ако веднъж е кръстен, да се кръсти отново Peace

Ами няма информация. Не е открито и кръщелно свидетелство. Един казва едно, друг - друго.

# 59
  • Мнения: 24
За Ал. Невски 100лв съм по - съгласна се пак е голяма църква и явно церемонията е била голя и хубава, ама за никому неизвестна църква на село са много.
 Аз отидох до църквата в люлин на кооперативния и таксата е 40лв
Ние искаме кумовете ни да кръстят малката, но кумът не знае дали е кръстен. Баща му му е казал ако е кръстен в коя църква трябва да е било и са ходи до там да търсят в регистрите и го няма. Та сега първо него ще го кръстим.
От църквата ми дадоха списък с нещата които трява да носим в деня.

# 60
  • Мнения: 1 110
В този случай, кумата ще го кръсти и готово Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт