Ранно чуждо езиково обучение

  • 1 931
  • 16
  •   1
Отговори
# 15
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Най- общо казано при билингвизъм има опасност от забавяне на езиковото развитие на децата, трудно усвояват езика на средата Simple Smile За тези, които искат да прочетат повече бих препоръчала ето това ( много добре са обяснени всички аспекти на въпроса): http://www.referati.org/bilingvizym/62470/ref


На мен ми е интересно с колко е оценен този реферат, защото препоръките ми се струват пълна глупост!
Синът ми съвсем скоро навърши 6 години и чете отлично на гръцки и български език. В Гърция никой не е разбрал, че у дома говори само на български и че майка му е българка, в България никой не разбира, че живее в Гърция и баща му е грък (с една мъничка забележка за "ми харесва", вместо "харесва ми"  Laughing).  Справя се чудесно и с четене на английски език, отскоро ме "следи" какво пиша в Скайп на маймуница и пак успява да разбере всичко!
В момента момчето ми посещава предучилищна и е най-развитият умствено - единственото дете, което от 4-годишна възраст успешно решава детски кръстословици на 2 езика.
В реферата свалят нивото на билингвичните деца до тези със забавено детско развитие! Направо съм изумена!!!
Повечето от използваната литература за този реферат е от 70-те години! Най-"прясната" книга е от 1999г - т.е. преди 13 години! Животът от тогава е много по-динамичен, хората са по-различни, мобилни и с повече възможности за обучение, да не забравяме и влиянието на интернет  Peace

# 16
  • Мнения: 43
всичко е индивидуално!!! и все пак аз работя с много такива деца и те не изостават умствено, а по- трудно разбират предложните връзки, употребата на пълен и кратък член, както и имат затруднения в правилното построяване на фрази, изречения. Т.е. те нямат проблем с разбирането (декодирането) на информацията, а с усвояването на специфичните за езика норми (кодирането)... никой не твърди, че това се отнася за абсолютно всички деца, много е трудно да се балансира правилно и да се изгради подходящо отношение и среда за детето така че то да се развива максимално. Аз не налагам мнението си, а само го споделям. Що се отнася до реферата - като източници това искат от университетите, защото това реално са основите на науката. Също така го посочих като информация, защото той обяснява всички аспекти, а нямам предвид да се приема като "чиста монета". И системата, по която се работи днес не е измислена "вчера", така че някой неща остават общо валидни във времето  Peace

Общи условия

Активация на акаунт