има ли твърде късно захранване?

  • 2 016
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 414
здравейте майчета:)
днес бяхме на консултация и сме наддали 500 гр...нашата педиатърка беше възхитена, че наддаваме толкова много само на карма и каза, че ако нямаме нисък хемоглобин /другата седмица ставаме на 6 месеца и ще ни правят изследвания/, ще си продължим пак само на кърма...
аз обаче искам да попитам има ли такова чудо като "твърде късно захранване"...да не стане после трудно адаптацията към друга храна...ей такива мисли ми се въртяха в главата...дайте инфо, моля:)

# 1
  • София
  • Мнения: 3 847
Не мисля, че ако захраниш на 7, 8 или 9 месеца ще е "твърде късно". Стига резултатите от изследванията да са добри - няма проблем. Важното е детето да е готово - да може да седи, да може да си завърти главата, ако не иска да яде, да има зъбче/та, да може да преглъща и да си иска от твоето ядене. Границата - 6 месеца, е условна. Така или иначе до годинка кърмата (ад. мляко) е основната и най-добре усвояващата се храна.

# 2
  • Мнения: 4 414
благодаря Рая:)
Ния още не седи сама, но много и се иска - все дава ръце да и помагаш да сяда:)... един зъб ни мъчи здраво, но още не се  е показал...гледа с интерес, когато се храним...посягала е само към чашата ми с кола за сега...абе с 2 думи, спокойно можем да си караме на кърма още известно време:)Simple SmileSimple Smile

# 3
  • Мнения: 195
Правилно - бебето ще си покаже.
А сега да си призная - аз не съм правила изследванията на 6 мес. Педиатъката ми каза, че анемията си личи (за окото на специалист) и е излишно, още повече, че масовата практика е да се вкарва стрес с тия стойности на хемоглобина. Над 80 било нормално за бебе на тази възраст. Така че спокойно можеш да си изчакаш, и аз захраних в 7 месец, защото бебето все посягаше да граби от масата и си сядаше и т.н.
Нормално е между 6 и 9 месеца да покаже желание за твърда храна.

http://www.breastfeedingbasics.com/html/starting_solids.shtml

На този адрес има стархотна статия по темата, за съжаление нямам време за превод.

# 4
  • Мнения: 473
Искрено ви завидях за педиатрите дето сте ги намерили!Аз все попадам на едни....Нали знаете - според нея малчо вече на обяд да яде зеленчуково пюре, да пие сокчета от всичко. Дайте координати моля ви на вашите педиатри

# 5
  • София
  • Мнения: 3 847
А-а-а. Тя и моята така ми викаше - сок от 2-рия месец, пюре от третия, ама аз като се заинатих - няма да давам и това си е. И започнах на всяка консултация да я информирам - "Според СЗО...", "Според УНИЦЕФ...", "Четох едно изследване, че..."... И да ти кажа има ефект - заочна и та да ми разказва, какво е чела. Та вече сме "на един акъл" за захранването.

Ако ти върши работа доктор от Младост, ще ти пусна координати.

# 6
  • Мнения: 4 414
ами и нашата каза сокчета от 2-ия месец, пюренца от 3-ия, ама аз я попитах "а не може ли от 6-ия?" и тя каза "може" и така...д-р Виденова се казва в 19 поликлиника/софия/...като изключим една разправия за едно направление, съм доволна от нея...

# 7
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Природата си знае работата... Ние съвсем късно се захранихме, пък си яде детето... На 9 месеца едва започна да яде каши, към годинка попара... до 15 месец всичко му беше пасирано (без попарата) - последното не е хубаво, ама след операцията само пасирано можеше да яде. Сега си се храни хубаво, научи се да дъвче и вече яде нормална за възрастта си (18 мес) храна.
Хемоглобинът му беше на 6 мес. 117, на 12 мес 119, при положение, че до годинка беше много слабичък и под всякакви норми за теглото.

# 8
  • Мнения: 1 517
По този въпрос всичките ми познати майки смятат, че ако захраня чак към 6-ти месец, детето по-трудно щяло да се научи да яде с лъжичка и въобще по-трудно щяло да свикне с твърдата храна. Дали е така??!
А за хемоглобина днес говорих и аз с една педиатърка - каза ми, че и много ранно захранени деца получават анемия и не зависи много-много от храната - ако ще стане, става.

# 9
  • Мнения: 473
Цитат на: Raya
А-а-а. Тя и моята така ми викаше - сок от 2-рия месец, пюре от третия, ама аз като се заинатих - няма да давам и това си е. И започнах на всяка консултация да я информирам - "Според СЗО...", "Според УНИЦЕФ...", "Четох едно изследване, че..."... И да ти кажа има ефект - заочна и та да ми разказва, какво е чела. Та вече сме "на един акъл" за захранването.

Ако ти върши работа доктор от Младост, ще ти пусна координати.

Благодаря ти много,но за съжаление ми е много далече - аз съм в Света Троица.

# 10
  • Мнения: 473
Цитат на: petty
По този въпрос всичките ми познати майки смятат, че ако захраня чак към 6-ти месец, детето по-трудно щяло да се научи да яде с лъжичка и въобще по-трудно щяло да свикне с твърдата храна. Дали е така??!
А за хемоглобина днес говорих и аз с една педиатърка - каза ми, че и много ранно захранени деца получават анемия и не зависи много-много от храната - ако ще стане, става.

Хе-хе да не ти казвам на мен какво са ми казвали!!!!
Аз опонирах,казвах,доказвах - резултатът беше че ме гредаха като извънземна. Като че ли вече е срамно ако кърмиш детето си повече от месец Shocked

# 11
  • Мнения: 1 793
Цитат на: petty
По този въпрос всичките ми познати майки смятат, че ако захраня чак към 6-ти месец, детето по-трудно щяло да се научи да яде с лъжичка и въобще по-трудно щяло да свикне с твърдата храна. Дали е така??!.


определено не е така. тук е масова практика децата да се захранват след 6-тия месец. така се препоръчва на всяка една майка и гледам, че болшинството го спазват. не съм видяла до сега и не ми е направило впечатление децата да имат трудности с яденето с лъжичка и т.н.
по този повод да ви кажа нещо Simple Smile като си бяхме това лято в БГ и водих малкия на една педиатърка, просто исках да се консултирам за някои неща,че не ми се чакаше докато се върнем. попита ме какво яде детето. отговорих й 'само кърма'. в първия момент ме погледна странно, след това започна да ми изрежда как се правело в БГ, за сокчетата, пюренцата и т.н. и каза ако искам да почна да давам. казах й, че категорично няма да почна да давам, докато детето не стане на 6 месеца. пак продължи странно да ме гледа и накрая каза 'ами както прецениш. това никак не е лошо, че е само на кърма, ама....' та такива ми ти работи. а пък на който кажех, че и вода не давам на детето направо цъкаше и се чудеше аджеба ква е тая майка дето и вода не дава на детето си, и сокчета Grinning  Laughing ама не считам, че е необходима водата при положение, че от кърмата детето си набавя всичко.

# 12
  • Мнения: 473
Предварително се извинявам, че не е по темата, но

Raya,
като захрани твоето детенце то продължи ли да се буди през нощта да яде или спи вече по цяла нощ?

# 13
  • Мнения: 385
Аз мисля, че няма късно захранване. Ние сме на годинка и нямаме заместено хранене, макар че от 8м. насам правя опити за захранване. Ядем разни неща и нямаме проблеми с дъвченето. По-точно имаме проблем с храната, която не може да се хване, т.е. каши и пюрета. И най-вече гледаме в чинията на мама и татко. Оттам всичко опитваме. А имаме претенции и сами да си държим лъжицата, но аз я направлявам, разбира се. Какви ти умения за ядене с лъжица до една годинка?!

Дано да нямате проблем с хемоглобина, но дори и да имате, аз се съмнявам това да е от изключителното кърмене. Много майки споделят, че когато започнат захранването, детето спира да наддава така, както по-рано. При нас също беше така.

Независимо че си похапваме и друга храна си се будим нощем на 3-4 часа. Също така винаги заспиваме на гърда. Тъй че до годинка че и по-нататък малчучаните са си бебоци.

# 14
  • Мнения: 1 517
Инка, чак от 8-мия месец ли започнахте захранването?

Общи условия

Активация на акаунт