Втора година от майчинството

  • 123 478
  • 358
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 676
Ти ще си в майчинство, докато не влезеш в 45 дни преди термин, когато ще си отново в болничен, изчислен на предишната ти база (защото това вероятно ще е по-благоприятно за теб) и до навършване на 2 годинки на първото ти дете ще получаваш половин майчинство за него и болничен, после ще си продължиш само майчинството. Когато си представиш въпросния болничен ще трябва да попълниш документи при работодтеля за ромяна на обстоятелствата и той ще ги подаде в НОИ.

Благодаря за отговора! А те болничния ще ми го определят на база 240 лв,   нали така? Има ли право работодателя да ме съкрати по някой параграф , когато разбере/щото те още не знаят/ или да изиска да се върна на работа?

# 46
  • Мнения: 820
Ако си на постоянен договор ще му е трудно да те съкрати.
За размера не знам, нека друг да каже, защото това са породени деца, би трябвало да е като при първото ти дете. Ако си на минималната, то пак ще е минимален размер - или към момента 270 за първата година, сега предстои увеличение на 290 лв. на месец.

# 47
  • Мнения: 2 200
Ти ще си в майчинство, докато не влезеш в 45 дни преди термин, когато ще си отново в болничен, изчислен на предишната ти база (защото това вероятно ще е по-благоприятно за теб) и до навършване на 2 годинки на първото ти дете ще получаваш половин майчинство за него и болничен, после ще си продължиш само майчинството. Когато си представиш въпросния болничен ще трябва да попълниш документи при работодтеля за ромяна на обстоятелствата и той ще ги подаде в НОИ.

Благодаря за отговора! А те болничния ще ми го определят на база 240 лв,   нали така? Има ли право работодателя да ме съкрати по някой параграф , когато разбере/щото те още не знаят/ или да изиска да се върна на работа?
Като майка на дете под 3 год. може да те съкрати само с разрешение на Инспекция по труда.
Обезщетението за второто дете ще се изчисли на база 24 мес. назад, непосредствено преди месеца, в който започва болничния за 45 дни. Ще се сравни с размера на обезщетението за първото дете и ще ти се изплаща по-високия размер.

# 48
  • Мнения: 676
Ти ще си в майчинство, докато не влезеш в 45 дни преди термин, когато ще си отново в болничен, изчислен на предишната ти база (защото това вероятно ще е по-благоприятно за теб) и до навършване на 2 годинки на първото ти дете ще получаваш половин майчинство за него и болничен, после ще си продължиш само майчинството. Когато си представиш въпросния болничен ще трябва да попълниш документи при работодтеля за ромяна на обстоятелствата и той ще ги подаде в НОИ.

Благодаря за отговора! А те болничния ще ми го определят на база 240 лв,   нали така? Има ли право работодателя да ме съкрати по някой параграф , когато разбере/щото те още не знаят/ или да изиска да се върна на работа?
Като майка на дете под 3 год. може да те съкрати само с разрешение на Инспекция по труда.
Обезщетението за второто дете ще се изчисли на база 24 мес. назад, непосредствено преди месеца, в който започва болничния за 45 дни. Ще се сравни с размера на обезщетението за първото дете и ще ти се изплаща по-високия размер.

Аха, ясно. освен да се моля да не ме съкрати друго май не ми остава.

# 49
  • Мнения: 676
А трябва ли да му давам някакви документи и кога да кажа на счетоводителката?

# 50
  • Мнения: 820
Когато ти издадат първия болничен - 45 дни преди термин.

# 51
  • Мнения: 41
Благодаря за отговорите! В крайна сметка няма как да прехвърля майчинството на никого Sad Сега въпросът ми е - остават ли 50% от него да ми се изплащат и през втората година, докато аз си ходя на работа и получавам заплата? Това зависи ли по някакъв начин от вида на трудовия ми договор - ще подписвам такъв за половин работен ден, защото няма кой да гледа детето ми за по-дълго... Също - размерът на заплатата има ли значение? Пак предварително благодаря!

# 52
  • Мнения: 2 200
Благодаря за отговорите! В крайна сметка няма как да прехвърля майчинството на никого Sad Сега въпросът ми е - остават ли 50% от него да ми се изплащат и през втората година, докато аз си ходя на работа и получавам заплата? Това зависи ли по някакъв начин от вида на трудовия ми договор - ще подписвам такъв за половин работен ден, защото няма кой да гледа детето ми за по-дълго... Също - размерът на заплатата има ли значение? Пак предварително благодаря!

Ако след изтичане на 410 дни започнете работа при друг работодател ще си получавате от НОИ 240 лв. Ако започнете работа на същото място ще получавате 120лв.

# 53
  • Мнения: 41
Wow! Това пък не го бях чувала.... Направо звучи странно Wink Благодаря за бързата реакция Peace

# 54
  • София близо до Витоша
  • Мнения: 469
Броиш 410 дни от началото на болничния за 45 дни.
Ако имаш ПИК може в страницата на НОИ да провериш кога ти изтичат 410 дни.
Само да допълня, че за втората година се изплащат 240 лв., а не МРЗ.

плюс детски надбавки , ако и се полагат

# 55
  • Мнения: 1
Здравейте,и аз имам питане.На 16.03.2012 детето ми навърши 1 годинка.410 дни ми изтичат на 26.03.2012,това значи ли,че втората година майчинство ми е започнало април 2012?Ако работодателят ми е внесъл осигуровките за април,би трябвало вече да съм получила майчинството,но имам превод само от 55 лв.,откъде са те и до края на месеца трябва ли да очаквам още пари?Не мога да разбера каква е тази сума?

# 56
  • Мнения: 2 200
Здравейте,и аз имам питане.На 16.03.2012 детето ми навърши 1 годинка.410 дни ми изтичат на 26.03.2012,това значи ли,че втората година майчинство ми е започнало април 2012? започнала е от 27.03.2012 г. Ако работодателят ми е внесъл осигуровките за април,би трябвало вече да съм получила майчинството,но имам превод само от 55 лв.,откъде са те и до края на месеца трябва ли да очаквам още пари?Не мога да разбера каква е тази сума? за да разбереш от къде са си извади ПИК и следи по интернет. Пиши писмо до НОИ по ел. поща.

# 57
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Здравейте!
Видях по-назад в темата, че втората година майчинство започва да тече от датата на термина на раждане. Детето ми се роди след тази дата и от работата ми казаха да си пусна отпуска за разликата от датата на термина до датата на раждане. Нужно ли е това, защото на мен ми изглежда странно?  Thinking

# 58
  • Мнения: 2 200
Здравейте!
Видях по-назад в темата, че втората година майчинство започва да тече от датата на термина на раждане. Детето ми се роди след тази дата и от работата ми казаха да си пусна отпуска за разликата от датата на термина до датата на раждане. Нужно ли е това, защото на мен ми изглежда странно?  Thinking
От 411-я ден тече отпуск за отглеждане на дете до 2 год. Няма какъв друг отпуск да си пускате ако сама не желаете да ползвате платен отпуск и да получавате 120 лв. майчинство.

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Благодаря за бързия отговор, както и очаквах, нещо са се объркали явно.

Общи условия

Активация на акаунт