Тема за храненето - с какво се храним ние и децата ни в чужбина

  • 29 770
  • 434
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 399
Против т. нар. натурални сокове съм защото от плода в тях е останала само захарта. Като изклюЧим пресните сокоев, дори и най-натуралния сок е направен от концентрати, пюрета и други подобни. И дори и да нямат подсладители, консерванти и други гадости, представете си целия технологиЧен процес по правенето на концентрат и пюре, по разреждането му и след това по стерилизирането. Наистина ли мислите Че е останала поне една молекула от някой витамин?  Rolling Eyes Наскоро водих една доста несполуЧлива битка с детската градина по въпроса със соковете. По принцип при нас децата не носят нито храни, нито сокове, дават им вода и Чай, сок може на празник. Оказа се обаЧе Че родители дават на децата си сокове в малки кутийки и Че след дълга съпротива детската градина е вдигнала ръце, предала се е и позволява внасянето на напитки. Не разбирам как е възможно родител да даде доброволно сок на детето си да носи в детската градина при положение Че там има и храна и напитки, а и някакви правила. Ако в къщи не могат да ги опазят от сокове, защо поне не се възползват от авторитета на детската градина?! Rolling Eyes Ходих, жалвах се, уЧителката каза Че нищо не може да направи и Че и е неприятно, но това е положението. И Според мен това е прекрасен пример за това до каква степен хранително-вкусовата индустрия е промила мозъците на хората. Едва ли някой дава сок на детето си с идеята да му навреди, напротив, правят го хората с идеята Че дават витамини. Е, синтетиЧни били, голяма работа, индустрията не им е обяснила разликата между естествения и синтетиЧния витамин.  Sad

Последна редакция: пт, 27 яну 2012, 15:29 от Vjara

# 46
  • Мнения: 2 563
Aloe vera, ne agave.

# 47
  • Мнения: 4 399
Да, бе, алое, вярно. В предната тема някой беше питал за агаве и от там нататък си мисля за агаве, а хората писали за алое.  ooooh! Такава седмица имам зад гърба си, Че най-малкото е да омешам агаве с алое... но отивам да се поправям.

# 48
  • Мнения: 3 367
Запис и от мен. Вълнувам се от училищните обеди, че догодина ще ми трябват идеи. Сега имат само снак и е лесна работа, но обяд + снак ще ми се стори май нанагорно.
i  за това имам списък Laughing но е ексел спредшийт,ако ми дадеш мейл на лични ще ти го метна; има няколко теми назад тук за училищни обяди и закуски,имаше много идейни неща..
*
я кажете вие какво ядете на работа=носите от къщи или навън?аз съм станала за резил със зеленилките си и киселото мляко дето го влача всеки ден,сложили са ме в 3та глуха графа и дори не се обаждат вече ако поръчват отвън (защото аз все съм кисела с изборите им на места)Как смогвате и за обяд  и за вечеря да готвите всеки ден,аз това не го докарвам откровено казано..

# 49
  • Мнения: 2 093
някой попита от кьде купуван годжи насипно. Открих ги в Whole Food, вьзможно е да ги има в по-големите здравословни магазини.
Проблема при мен с училищния обяд е, че детето не яде храни, които нормално в кьщи си яде. Оплаква се че не му харесвали, защото били студени, но един пьт си призна, че не искал да яде храна, която изглежда странна за другите деца. Аз не му правя храна, която да е по-различна от това което доста хора ядат, но може би той сравнява с това което другите деца имат за обяд. Например той обича сизьр салата, но когато му направих за училище не я изяде. Така че при мен нещата са по сложни.
Исках да попитам тези, които дават на децата си сушени плодове. Аз сьм забелязала много често сухите плодове са обработени с някакъв химикал и в садьржанието на пакета, освен плода е даден въпросния химикал (или каквото е там). Например кайсиите са така, не знам защо го използват, може би за да запазят цвета. Купих органична суха кайсия, поне $2-3 по-скьпа, но сьдьржаше само плода, без други странни имена. Сьщо самият плод е по-тьмен на цвят. В сухото манго прибавят захар например. За това се вьздьржам да ги купувам и не сьм сигурна дали наистина са здравословна алтернатива.

# 50
  • Португалия
  • Мнения: 3 896
права си-много трудно намирам фурми без захарен сироп
стафидите от ЛИДЛ съм ги проверила-само олио имат
бадеми и орехи от производител взимам,надявам се на честната му дума
общо взето всяко нещо го купувам от определено място и има неща,за които примерно специално отивам на 10тина км.

# 51
  • Мнения: 4 300
Нашето семейство е малко, но за сметка на това с много дертове по отношение на храненето.
Мъжът ми яде разделно, детето трябва да качва килограми, а аз ям горе долу диетична храна ( без бял хляб, тестени изделия и сладкиши). Тези три множества в общи линии не се пресичат, и това понякога ме уморява зверски.
Държа повече на качеството и разнообразието, а не на количеството. Стремя се да купувам предимно необработени продукти- не точно в прекия смисъл, но например сушени плодове почти не купувам за директна консумация, предпочитам сурови. Готови сладкиши, пастети и колбаси- тоже. Успях да се преборя с храненето между храненията, с което много се гордея, и гледам на масата да присъстват всички хранителни групи и основни храни-  мляко и млечни, яйца и месо, плодове и зеленчуци, бобови. Пием вода и чай ( и вино, естествено  Mr. Green ).
Нещо, което ми харесва по отношение на храните в Австрия, е че не малко продукти от био земеделие/животновъдство са на цената на конвенционалните- брашно, мляко, масло, зърнени култури, някои плодове и зеленчуци. Когато имам био алтернатива предпочитам нея, а по отношение на плодове и зеленчуци гледам да се придържам към местното производство.


# 52
  • Мнения: 2 093
и аз се стремя да купувам канадски плодове и зеленчуци и дори понякога ги предпочитам пред органични внесени от вьн. За сьжеление през зимата избора е доста ограничен; дори на фермерския пазар, доста от продукцията е от САщ и изобщо не го посещавам. Напоследък започнах да го карам както, когато живеех в Бьлгария-ябьлки, портокали, мандарини, грйфрути; и тези плодове са внасят, но поне са сезонни.

Да споделя една рецепта, която е много лесна и подходяща за училищен обяд. Понякога я правя за вечеря и е голям хит.
Продукти: тортила, доматено пюре, сирене (настъргано). Може да се добавят царевица, пиле, маслини..., но и без тези продукти става много вкусно и е чудесна гарнитура кьм супа.
Тортилата се намазва с доматеното пюре и от горе се порьсва сиренето. Прегъва се на две и се изпича за няколко минути от всяка страна, докато тортилата се запече. Другият вариант е да се приготви на тиган. Слагате малко зехтин пак я готвите за няколко минути от двете страни. След като е готова разрязвате готовата тортила на триьгьлни парчета.
Тук подобни рецепти се казват касадия. Тази е много лесна и поняко я правя сутрин преди да заведа детето на училище.

# 53
  • usa
  • Мнения: 2 113
я кажете вие какво ядете на работа=носите от къщи или навън?аз съм станала за резил със зеленилките си и киселото мляко дето го влача всеки ден,сложили са ме в 3та глуха графа и дори не се обаждат вече ако поръчват отвън (защото аз все съм кисела с изборите им на места)Как смогвате и за обяд  и за вечеря да готвите всеки ден,аз това не го докарвам откровено казано..

аз нося и закуска, и обяд от къщи всеки ден. странно ми е, че си за резил по повода, на мен ми завиждат/радват на храната. не готвя и за обяд и за вечеря всеки ден, обикновено за обяд нося каквото е останало от вечеря, ако нищо не е останало варя/пържа яйца, режа зелена салата+маслини, сирене и прочие, не мисля, че имаш нужда от идеи какво да добавиш към салатата, нося домат и сирене, случва се веднъж в месеца да направя сандвич, винаги имам по някоя консерва с риба за съвсем краен случай. честно казано радвам се, че спряха да ме канят за външни обяди, като ме канеха ми беше станало вече неудобно като отказвам гадости, които едва преглъщам... абе за моите закуски и обеди ми е лесно, с децата ми е по-трудно - не искат да си ги топлят, малко са опциите за ядливи варианти в студен вид, те не са от съвсем ядливите, абе накратко - голям товар ще ми падне от плещите като започнат да завършват училище един по един...

# 54
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
anette1104 , пратих ти лично  Hug

И аз съм съгласна, че с децата е по- трудно. За нас каквото и да си сложим, колкото и да е странно, хич не ни пука. Обаче децата се влияят от другите деца и трябва много внимание и обяснения за да се чувстват "уверени" в избора си на храна и да отстояват това пред приятелчетата си. Аз още работя по този въпрос, срещам разбиране, но после се забравя, та май ще трябва да повтарям по начесто.

За обедите на вън с колеги, то има алтернативи да се отиде, но да се поръча салата или да се изключат някои неща от самото ядене. Но много си зависи от ресторанта (менюто му), а тук дори не мият нещата за салатата по някои ресторанти (чувала съм го от работещи по ресторантите, а и съм го виждала в чинията си). Та си е трудно решение, но е добре и да си част от колектива, поне за приказката да си там (ако не правиш компромис с храната, де).  Laughing

Владко правил нещо в училище и го наградили с топъл шоколад, той естествено много горд, аз  #Crazy

# 55
  • Мнения: 3 743
В сушените плодове има сулфити. По принцип, ако няма повишената чувствителност към сулфити, не били опасни, но са си консерванти и предпазват от окисление Rolling Eyes

Аз честно казано засега нямам проблеми с дъщеря ми, каквото й предложа в повечето случаи под една или друга форма го яде. Не ми се тръшка за разни "храни" в магазина. От кутия ядем само замразена пица и то много рядко Blush

Мен по-скоро ме притеснява осигурявам ли й здравословно, балансирано и разнообразно меню, т.е. с това което яде в градината /което аз не мога да контролирам/ и това, което яде вкъщи дали си набавя всичко необходимо. Например, отскоро не й давам прясно мляко. Но кисело мляко и други млечни си яде, но по колко трябва да яде на ден и всеки ден ли? През седмицата в повечето случаи готвя постно, защото на градината ядат месо? Дали е много, дали е малко, пак не знам?
За плодовете и зеленчуците и ядките не я ограничавам, яде си колкото си иска Peace

Но ето наскоро забелязах, че са започнали и нейните и моите нокти да се чупят повече? Хайде аз съм кърмачка, но тя? Дали пък не е от това, че ограничавам прясното мляко. Знам, че може би звучи глупаво, но човек като направи някаква промяна и после търси причината в нея Blush

# 56
  • Мнения: 4 300
Доколкото знам ( не претендирам за 100% достоверност) ноктите се чупят от липса на витамини ( А и Е), а не на белтъчини. Т.е. млякото не би трябвало да има връзка.
Ако те притеснява нещо защо не потърсиш примерно меню или разкладка, която да е подходяща за вашето семейство?

# 57
  • Мнения: 4 290
 Бенс, няма да се развали млякото за няколко часа, изпробвано е. Давай вода и мляко или домашно смуди/шейк ако обича. Снак давам напитка, пресни плодове, чийз стикс, кракарс, кисело мляко с плодове, малки компотчета, палачинка или гофрета с нещо, пита бред с нутела и плодове.
 За обед готвено като манджа или паста не давам,  събирах няколко пъти спагети и ориз от раницата. Давам  различни сандвичи, с  различно филе, с риба,  моят яде в големи количества зеленчуци, плодове, салати. В къщи се компенсира със супи и др.

 Анет, много често нося храна за обед, обикновено останалото от вечеря + салата, ако нищо не е останало каквото си убия по пътя това е.

Алоето на листа ми помогна много при изгаряне, белег не ми отана, а беше на корема. Знам че латинците го ядат, трябва да питам.

# 58
  • Мнения: 3 743

Ако те притеснява нещо защо не потърсиш примерно меню или разкладка, която да е подходяща за вашето семейство?


Там е работата, че не знам и аз вече на кой източник да се доверя Rolling Eyes и дали трябва да се яде по един млечен и месен продукт, както е по канадския наръчник за храните например или е по-добре месото да е 1-2 пъти седмично. Вярно ли е, че ензимът разграждащ прясното мляко (ренин, ако не се лъжа) не е наличен при хората след 3 годишна възраст и дали помагам или вредя като не й предлагам прясно мляко. В такъв случай колко често да предлагам кисело и т.н.
Едно ми е ясно и го спазвам стриктно избягвам захари и мазнини да предлагам, доколкото мога. Не купувам купени сладкиши, нито сокчета, нито други фаст-фууд храни Peace

# 59
  • Мнения: 2 093
Галче, някьде бях чела, че липса на йод може да води до чупливи нокти. Може би спомени този проблем, ако имаш педиатьр, поне ще ти даде насока. Другият вариант е да отидеш на диетолог за да се консултираш за хранителен режим. При всички положения една добре балансирана диета трябва да е достатьчна при децата, но знае ли човек.

Общи условия

Активация на акаунт