Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 35 814
Здравейте,момичета!
Искам да попитам за стойностите на 2 хормона на щит.жлеза
ТСХ- 1.16    реф.ст-ти  0.5 - 4.2 
ФТ4 - 19.87  реф.ст-ти- 12 - 22 
Според вас,проблем ли е че ФТ4 в близо до горната граница?!Много благодаря предварително!!!   bouquet

Не, не е проблем
На L-Тироксин ли си?
Кафе пила ли си преди изследването?

# 211
  • Мнения: 131
Денис,изследването е правено абсолютно на гладно и жадно /включително и без кафе/,а Л-тироксин не е приеман никога / питам за моя приятелка за това така пиша /  Благодаря ти!  Simple Smile

# 212
  • Мнения: X
Здравейте искам да попитам Prolactin-a, задължило ли се пуска на 3-ти ден от МЦ или може и в чист ден?  Или ден без значение?

За Пролактин-а няма значение деня от МЦ, но  е добре да се спазят някои правила:
- да не са пипани гърдите 2-3 дни преди теста  / това стимулира секрецията на хормона/
- без секс 1-2 дни преди теста
- 30 мин релакс преди да ти вземат кръв / да си отпусната и спокойна - стреса и напрежението повишават нивата му

Денис, обърках се с дните, иначе правилата ги знам, защото съм пускала вече и ми е завишен, отделно ми е завишен TSH и съм на хапчета да го регулирам. На 21.04 ще пускам TSH , но понеже тогава ми се пада 5-ти де от МЦ исках да знам със сигурност дали мога да пусна и Пролактина, което ме устройва идеално.

Мерси много Simple Smile   bouquet

# 213
  • Мнения: 6 395
Някакви съвети как се диагностицира ЛУФ синдром с хормонални  изследвания? Аз в Понеделник съм на преглед при Табакова и ще  я попитам, но тя идва рядко в Бургас и общо взето тук няма кой да постави тази диагноза и да ме насочи какво да изследвам. Притеснявам се, защото имам вече една операция от дермоидна  киста, а и темп,  графики, които съм правила или аз не се справям перфектно с този метод, но не са от най-красивите. Знам сущо, че има вариант на ЛУФ, при който фоликула се пука, но яйцеклетката остава залепена и се пълни с течност, а на УЗИ не се хваща този вариант  newsm78
 Благодар ви предварително момичета  Hug

Последна редакция: пт, 20 апр 2012, 08:11 от Звезден^Прах

# 214
  • София
  • Мнения: 35 814
Някакви съвети как се диагностицира ЛУФ синдром с хормонални  изследвания? Аз в Понеделник съм на преглед при Табакова и ще  я попитам, но тя идва рядко в Бургас и общо взето тук няма кой да постави тази диагноза и да ме насочи какво да изследвам. Притеснявам се, защото имам вече една операция от дермоидна  киста, а и темп,  графики, които съм правила или аз не се справям перфектно с този метод, но не са от най-красивите. Знам сущо, че има вариант на ЛУФ, при който фоликула се пука, но яйцеклетката остава залепена и се пълни с течност, а на УЗИ не се хваща този вариант  newsm78
 Благодар ви предварително момичета  Hug

Трудно се диагностицира - с УЗ + изследвания /Прогестерон и Е2 на 7 ден след О./ и т.н.
Трябва лекаря да е много добър Simple Smile и да умее добре да разчита УЗ образ

ПП. Ако се съмняваш за ЛУФ не приемай в дните около О. НСПВС / парацетамол, аспирин,ибупрофен, нимезил (аулин ), аналгин  и т.н./
Най-вече Парацетамол / най-много изследвания съм чела за него и ЛУФ/


ППП. Има доста момичета, които на УЗ им е установен  ЛУФ

# 215
  • Мнения: 6 395
Благодаря Денис, аз за това съм тревожна, именно защото нямаме налични тук в Бургас лекари, които да имат опит и умения, а само гостуващи такива или се налага аз да пътувам
. Относно хапчетата, аз по принцип не приемам, защото това е начина ми на живот, да се лекувам с хомеопатия или естествени лекарства и да ям био храна/нямам аптечка вкъщи и не пия лекарства, особено обезболяващи/

Ще видя какво ще ме посъветват в Понделник и ще направя изследвания. Досега само въднъж съм тествала прогестерон. Беше в норма за втората фаза, но на долната граница. Записвам се в темата за да ви следя, защото смятам да си направя хормонални изследвания, към момента не съм правила.

# 216
  • Мнения: 37
Здравейте, днес излязоха кръвните mi изследвания, бихте ли ги коментирали, тъй като имам час при ендокринолог след повече от седмица, а до тогава ще се притеснявам. Също така искам да кажа, че при ехография на яйчници не се видяха кисти този път.
Прилагам резултатите и благодаря предварително!


Изследване:   Резултат:   Реф.граници:
      
FSH   5.87 IU/L   3.85 - 8.8 IU/L
LH   6.68 IU/L   2.28 - 9.41 IU/L
17-OH Progesterone   2.7 ng/ml   0.1 - 0.8 ng/ml
Testosterone   1.5 ng/ml   0.1 - 0.75 ng/ml

DHEA-S   26.0 umol/l   0.6 - 8.0 umol/l
Androstendione   3.3 ng/ml   0.4 - 3.4 ng/ml

*изследванията са правени на 4ти ден от МЦ

# 217
  • София
  • Мнения: 35 814
Звезден^Прах

ЛУФ, може да се диагностицира / и то не на 100%/, ако се проследи МЦ от начало до край
и се направят необходимите изследвания + ФМ

Инцидентно пуснати хормони - нищо няма да покажат

Това, че си имала ЛУФ 1-2 пъти не означава, че всеки МЦ е така - може да има и МЦ с нормална О., с качествена яйцеклетка

# 218
  • София
  • Мнения: 35 814
Здравейте, днес излязоха кръвните mi изследвания, бихте ли ги коментирали, тъй като имам час при ендокринолог след повече от седмица, а до тогава ще се притеснявам. Също така искам да кажа, че при ехография на яйчници не се видяха кисти този път.
Прилагам резултатите и благодаря предварително!


Изследване:   Резултат:   Реф.граници:
     
FSH   5.87 IU/L   3.85 - 8.8 IU/L
LH   6.68 IU/L   2.28 - 9.41 IU/L
17-OH Progesterone   2.7 ng/ml   0.1 - 0.8 ng/ml
Testosterone   1.5 ng/ml   0.1 - 0.75 ng/ml

DHEA-S   26.0 umol/l   0.6 - 8.0 umol/l
Androstendione   3.3 ng/ml   0.4 - 3.4 ng/ml

*изследванията са правени на 4ти ден от МЦ


ЛХ е повече от ФСХ - може да показва ПКЯ или ранна О.

Доста са ти завишени Андрогените и според мен проблема идва от НбЖ
Не се притеснявай с медикаменти се коригира.
Може да е нещо инцидентно


ПП.
Иначе, тези по-високи стойности говорят за Вродена надбъбречна хиперплазия /ВНХ/- но това може да прецени само специалист Simple Smile

ППП.
При ВНХ – простичко казано -  има  ензимен дефицит  /най-често на ензима 21-Хидроксилаза/
НбЖ  не произвежда достатъчно  Кортизон и Алдостерон, а това води до синтеза  на повече Андрогени /респ. мъжки полови хормони/.
Кортизона е стероид /хормон/ -  синтезиран от НбЖ -   необходим  за да се справяме със стреса /физич-ски  и емоцион-ен/  и  да имаме достатъчно енергия, освен това поддържа в нормални граници кръвн. захар, бори се с възпаленията и т.н.                                                             
НбЖ  се контролират от хипофизата. Когато хипофизата получи сигнал,  че няма достатъчно  Кортизон в кръвта -  се  освобождава хормона Адренокортикотропин /ACTH/ - той стимулира НбЖ и те синтезират повече Кортизон.                                                                 
Когато обаче има дефицит на  ензима 21-Хидроксилаза  -  при  ВНХ - който спомага за преобразуването на   17ОН Прогестерон в Кортизон -  не се произвежда достатъчно Кортизон  и затова  Хипофизата регистрира  ниски нива на Кортизона и  продължава да отделя  още ACTH -  това води до свръхпроизводство  на 17ОН прогестерон. Надбъбречните жлези от своя страна превръщат този увеличен 17ОН прогестерон в андрогени

# 219
  • Другата България
  • Мнения: 36 882
 HugВключвам се със следния  въпрос  Praynig- гинеколога ми ми каза на 20 ден от цикъла да изследвам прогестерон с цел да се види дали съм в пременопауза. Ето резултата -6.07 при референтни стойности на лабораторията за лутеинова фаза 3.28-38.63 ng/l.Мисля че лутеинова фаза трябва да гледам на 20-ия ден  ? ooooh! newsm78  Но понеже е извън страната/доктора/ до края на месеца та все пак да ви питам какво мислите, нормален ли е?  Embarassed Или е нисък? Виждам , че е в нормата, но да не би нещо друго да се има предвид  ?

# 220
  • София
  • Мнения: 35 814
HugВключвам се със следния  въпрос  Praynig- гинеколога ми ми каза на 20 ден от цикъла да изследвам прогестерон с цел да се види дали съм в пременопауза. Ето резултата -6.07 при референтни стойности на лабораторията за лутеинова фаза 3.28-38.63 ng/l.Мисля че лутеинова фаза трябва да гледам на 20-ия ден  ? ooooh! newsm78  Но понеже е извън страната/доктора/ до края на месеца та все пак да ви питам какво мислите, нормален ли е?  Embarassed Или е нисък? Виждам , че е в нормата, но да не би нещо друго да се има предвид  ?


Само по Прогестерона - не може да се разбере дали си в пременопауза.

Много те моля, искам да ми пишеш какъв е коментара на лекаря.

Сега да обесня:
Прогестерона е хормон, който се синтезира от една жлеза с вътрешна секреция, наречена Корпус Лутеум или Жълто тяло.
Тази жлеза се образува само, ако има О.
Ако няма - няма Корпус Лутеум - няма Прогестерон

О. може да има всеки МЦ  дори да си в пременопауза
О. може да няма дори да си и на 25 год. ако имаш някакъв проблем, който подтиска О. /напр. СПКЯ/ - но това не означава, че си в пременопауза.


Дали си в пременопауза може да покажат по-скоро ЛХ, ФСХ, Е2 / и то ако няма някакъв друг проблем/, Инхибин Б, АМХ, DHEA / е нисък/ и т.н.

Прогестерон се пуска на 7 ден след доказана О. - иначе не е показателен - нищо не може да се разбере по него
Ти засече ли по някакъв начин О.?

# 221
  • Другата България
  • Мнения: 36 882
Прогестерона е изследван вчера, а овулацията беше към 10-11, аз си познавам уж Embarassed. Аз съм на 42, от 4-5 месеца започна да ми се гъбарка цикъла и уж беше киста, оказа се че няма такава, Thinking със щитовидната всичко е ок и коментара е пременопауза.А имам изследвани естрадиол, ЛХ, ФСХ но не са при мен в момента, но те са на 40-ия ден от цикъла.
LH-7,1 mIU/ml.; FSH-6,9 mIU/ml.; Estradiol-420 pmol/I-намерих ги Peace, на 40 ден са защото аз си ги назначих Embarassed

# 222
  • София
  • Мнения: 35 814
6.07   реф.граници /3.28-38.63 ng/l. /

Прогестерон /Пр./ на 19.04
Ако О. е била на 10.04  - Пр. изследван  на 9 ден след О.
Ако О. е била на 11.04  - Пр.изследван на 8 ден след О. 

Прогестерона ти е нисък, но колко е бил пика му не се знае. Дори не е сигурно дали е имало О / според стойностите му/ - ако е имало О. трябва да е по-висок

Ако прогестерона на 7 ден след О. е над 14 ng/l. -- имало е О. , ако е по-малко, може и да не е имало


Дай рефер. на естрадиола

# 223
  • София
  • Мнения: 35 814
.......LH-7,1 mIU/ml.; FSH-6,9 mIU/ml.; Estradiol-420 pmol/I-намерих ги Peace, на 40 ден са защото аз си ги назначих Embarassed

На кой ден от МЦ са правени?

# 224
  • Другата България
  • Мнения: 36 882
На 40-ия, нали написах Embarassed  Wink

Общи условия

Активация на акаунт