Хранене при стеатоза

  • 28 586
  • 19
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Мой много близък човек е със стеатоза на черния дроб. Не пие (а и никога не е пиел по повече от чаша-две в месеца и то само по повод). След поставяне на диагнозата не яде пържено, мазни и тежки храни, бял хляб, яйца, изобщо не пие алкохол. Има ли конкретен хранителен режим, който трябва да се спазва? Лекарите не дават насоки в това отношение. Ще се радвам, ако някой от вас се включи със съвети.

Извинете ме, ако темата не е в правилния раздел.

# 1
  • в колонките
  • Мнения: 510
  Аз мога да помогна с това:               http://www.puls.bg/health/food/news_2731.html
     Не трябва да яде свинско,тлъстини,обезателно да отслабне,ако е със свръх тегло.Много салати от листни зеленч.и плодове.А най-добре е самият му лекуващ да му даде напътствия относно храненето.Запръжки и храни с висок ГИ също - НЕ.
     Дай малко инфо какъв му е хранит.режим.
        Успех от мен в борбата. Hug

# 2
  • Мнения: 465
Привет, ще се опитам да помогна  Peace

Няма специфичен хранителен режим, който да се спазва при стеатоза. Има обаче някои основни хранителни правила, които могат да повлияят положително състоянието. Ще резюмирам набързо основните насоки:
- ако вашият близък е с наднормено тегло, това трябва да се коригира. Здравословното намаляване на тегло, особено при хора със заболяване е 0,5-1кг седмично. Ако има изключително много излишни килограми, темпото може да е и по-бързо;
- трябва да премахне всички "бели" рафинирани храни от менюто си - бяло брашно, бял хляб, бял ориз, да намали солта;
- да се хапват повече сурови плодове и зеленчуци;
- да не се ядат мазни меса, особено колбаси, луканки и подобни;
- мазнини да се набавят от студено пресован зехтин, ядки и мазни риби;
- да включи в менюто си пълнозърнести продукти, кафяв ориз;
- да се следи кръвната захар и холестерол;
- да изключи съвсем алкохола и винаги да се консултира с лекаря си за другите лекарства, които приема - дали товарят черния дроб;
- да се движи - зависи на колко години е и в каква физическа форма но поне да върви пеш по 30 мин на ден;
Иначе казано, да спазва най-основните правила на здравословен живот.  Peace

Успех с лечението   bouquet

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Благодаря ви! От август 2011 насам отслабна с повече от 10 килограма. Хапва плодове, зеленчуци. Като цяло се храни здравословно. Хляб хапва само пълнозърнест или без брашно. Основно в менюто му присъства храна, приготвена в домашни условия - зеленчукови супи, пиле без кожа, доста салати.
Но имах нужда и от други идеи Simple Smile

# 4
  • Мнения: 465
Значи се справяте добре   bouquet Все пак да не прекалява с хляба, макар и пълнозърнест, особено вечер.
Макар и домашна храна, в нея също избягвате захарта и брашното, нали?
За човек с какъв ръст и какво тегло говорим?

В случай, че лекуващият лекар не е изписал, след консултация с него може да започне прием на антиоксиданти (витамин Е, С, селен) както и на омега 3- и 6-мастни киселини.

# 5
  • в колонките
  • Мнения: 510
    Не пишеш колко кг.е човека.Ако е над 100кг.трябва да отслабва.Тлъстините не довеждат добро на никой. Ω-3 ,Ω-6 пие ли? Няма нещо по-специфично.Много правилно ти е писала Имате поща. Трябва отслабване,движение,здравословно хранене с отрицателен калориен баланс.Това заболяване не се лекува за няколко месеца. Салати,плодове с нисък ГИ,зехтин,но по малко.
   И пак успех.  bouquet

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Далеч е от 100кг. Около 77-78 при ръст 170. Трябва да свали още няколко килограма, знаем го.
Да, избягваме и двете, Имате поща. Simple Smile
Допустимо ли е да се пие чай с мед? В какви количества?

Редакция: Май си отговорих на въпроса - http://zdravbadi.com/%D0%93%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B5%D0%BC%D0%B8% … %D1%82%D0%B5.html

# 7
  • в колонките
  • Мнения: 510
        Добро утро, Hug
          adoration_ ,миличка, Hug,по чаена лъжичка мед не е толкова трагично,защо да не си го позволи човека. Има ли изследвания на триглицериди и пикочна киселина,добри ли са резултатите,ако ги има ? Да се движи и отбягва трансмазнините.
        Хубав ден.  bouquet

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Не, на триглицериди няма. Има само холестерол и чернодробни показатели. Само АЛАТ е малко над нормата - 41, при референтна стойност до 40.
Благодаря, дами!   bouquet

Пак се редактирам - и пикочната киселина е в норма.

# 9
  • в колонките
  • Мнения: 510
Не, на триглицериди няма. Има само холестерол
      Аз също имам висок холестерин и ендокринологът ми казва,че е възможно да е от стрес,понеже почти не ям живот.мазнини,хапвам в достатъчно количество пресни салати и плодове.Така,че е възможно от отриц.емоции и стрес да има тези проблеми.Успех на болният.И аз ще се радвам,ако се включи някой с подобно заболяване със съвети.
    Хубава вечер.  bouquet

# 10
  • Мнения: 465
А кръвната захар как е?

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
4,8 при референтна стойност 6,3.
sivila, не съм се изразила правилно. От всички показатели само АЛАТ е с повишена стойност.

# 12
  • Мнения: 1 274
Аз също имам такъв проблем с черния дроб. Може да ти е от полза да знаеш, че има билки за стеатоза. Купих си една такава смес от билкова аптека в София, която се прави там на място.
Ето какво пише на етикета:
ЧАЙ ПРИ ЗАТЛЪСТЯЛ ЧЕРЕН ДРОБ /СТЕАТОЗА/

Състав: кисел трън, мента, червен кантарион, невен, цикория, хвощ, глухарче, шипка

Действие: изчиства и регулира функцията на черния дроб, разтваря мастите, противовъзпалително

Прилага се при: чернодробни заболявания, затлъстяване и уголемяване на черния дроб

Употреба: 2 супени лъжици в 500 мл. вряща вода се варят 5 минути. Кисне 30 минути. Прецежда се. Пие се 4 пъти дневно по 120 мл. половин час преди храна.

Да се съхранява на сухо място при стайна температура, без пряка слънчева светлина. Да се пази от достъп на малки деца.

Също, когато не пия тези билки, пия екстракт от бях трън, това ми препоръча лекарката. Той ми нормализира ензимите. Пие се месец и половина. По аптеките продават различни марки: Карсил, Силимарин, Легасилин. В момента съм на Легасилин, защото е по-евтин, но аптекаря каза че бил качествен.

Също пих едни билки от билкарите в с. Гигинци, но това не мога да го препоръчам с чиста съвест, защото не казват какво точно е в прахчетата и не са евтини - за стеатоза трябва да се пият 12-18 дни, като за 6 дни струват по 8 лв. в момента. Освен това има противоречиви мнения за ефекта им. Мой роднина ги пи и беше доволен, след като ги пил 6 дни профилактично, се почувствал леко и спонтанно свалил 4 кг., което може да се очаква при подобрена функция на дроба. Друг роднина с хепатит ги пие редовно и е доволен. Но в интернет има и отрицателни отзиви...

# 13
  • Мнения: 1 274
Не, на триглицериди няма. Има само холестерол
      Аз също имам висок холестерин и ендокринологът ми казва,че е възможно да е от стрес,понеже почти не ям живот.мазнини,хапвам в достатъчно количество пресни салати и плодове.Така,че е възможно от отриц.емоции и стрес да има тези проблеми.Успех на болният.И аз ще се радвам,ако се включи някой с подобно заболяване със съвети.
    Хубава вечер.  bouquet
Холестерола се повлиява много положително от овесени ядки/трици, сурови лук и чесън и суров зехтин! Аз ям много животински мазнини и животът ми е пълен със стрес, но консумирам много суров зехтин, не рядко лук и чесън и само пълнозърнести зърнени храни и добрият ми холестерол е над нормата, а лошия под нормалната долна граница.

# 14
  • в колонките
  • Мнения: 510
Аз ям много животински мазнини
     Високият холестерин НЕ иска животински мазнини,а много плодове,зеленчуци,постни меса,зехтин и не на последно място движение и спорт. Naughty

Общи условия

Активация на акаунт