Как да започнем

  • 3 725
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 123
В друг подобен форум пуснах това, но може би ще е полезно да го пусна  и тук – може на още някой да свърши работа

Документите за осиновяване се подават в районната Дирекция социално подпомагане:

За София – тел. 02 865 11 79
За Варна (доколкото успях да намеря в интернет) адреса е Общинска служба за социално подпомагане - Варна ул. Цар Асен 43, но можете да звъннете и в общината за проверите със сигурност).
За другите градове не знам, но проверете в интернет или звъннете в общината.

Като подготвите документите, които са описани по-долу, спретвате си ги в една папка и отивате в районната дирекция за социално подпомагане. Там попълвате на място заявлението и може би могат да ви поискат още документи - това по мои впечатления си зависи от служителите. При всички положения обаче изброените по-долу документи са основните и задължителните.

Какво трябва да подготвите преди да отидете в дирекцията:

1. Копие от Удостоверение за граждански брак

2.Копие от Удостоверенията ви за раждане

3.Медицински свидетелства,изследвания за:
- СПИН, Васерман - можеш да ги направиш във всяка лаборатория, може и чрез личния ви лекар
- туберколоза - прави се в специални диспансери, питайте личния си лекар за адресите. Първо обаче,  проверете по телефона, защото в София тези изследвания не се правят всеки ден, пък и се чака 72 часа, така че първо питате за да не се разкарвате излишно
- удостоверения от психодиспансер –те са по райони, така че конкретно за вашия пак трябва да питате  личния си лекар

4.Документ (ако има такъв) за собственост на жилището в което живеете - не е задължително да бъде нотариален акт, може - договор за продажба, договор за делба и т.н

5.Документи за материалния статус на семейството
копия от трудови договори, служебни бележки за доход

6.Свидетелства за съдимост
Вади се от районния съд. Документите могат да се подават само лично. Трябва да си носите лична карта и удостоверение за раждане. Готово е между 3 и 5 работни дни

7.Свидетелства от Национална Следствена служба/за наличие или липса на висящи дела/ .
Едното удостоверение струва 2 лева, а сумата трябва да бъде внесена по следната сметка:
ТБ Биохим
Бкод 66084219
БИН 7307010004
б.сметка 3010284002
В София знам къде е отдела (София, бул. "д-р Г. М. Димитров" 42. ), но за страната естествено ми е трудно да кажа. Може да проверите на следния линк http://lex.bg/sprav.php?op=invo&lang=bg
Ето и телефона на службата в София - оттам ще ви дадат информация 982 66 49

8.Удостоверения ,че не сте лишавани от родителски права.
Получават се от Общината по местоживеене - взимат се от отдела по гражданско състояние, необходимо е да си носиш само личната карта, там си имат образци формуляри, които попълваш на място. Готово е веднага.

9.Два броя препоръки от близки хора
Няма конкретна задължителна форма. Предлагам ви една от моите, спокойно можете да си я префасонирате леко:

До Дирекция Социално подпомагане
район ................, гр...............

ПРЕПОРЪКА

от ......................................
адрес:................, кв. .........................“ бл......, вх....., ет..., ап......
телефон:................................


   Относно желанието за осиновяване на дете от Мария Петрова Иванова и Иван                  Иванов Иванов.

   

   С Мария Иванова се познаваме от съвсем малки деца, а заедно завършихме и гимназия. През цялото време сме били близки приятелки, по късно се запознах и с Иван Иванов.

   Впечатленията ми от взаимоотношенията помежду им са, че това са двама спокойни, уравновесени и цивилизовани хора, които се разбират чудесно . И двамата имат добри професии, работят и са финансово независими и стабилни.

   Свидетел съм на огромното желание и усилията им да имат свое дете. От друга ссъм добре информирана  какво представляват асистираните репродуктивни методи - това са дълги и болезнени процедури, изключително стресиращи за психиката. В разстояние на 5 години преминаха през повечето познати процедури на асистирана репродукция, включително ин витро. За съжаление те не дадоха резултат.
   Разговаряли сме, че осиновяването е възможност за тях двамата. Обсъждали сме важността на тази стъпка и отговорността, която тя означава. Мария и Иван смятат, че за тях по- важното е да имат дете и да го обичат, независимо от факта, че няма да е техен генетичен наследник.
   Мисля, че решението им е обмислено добре и трябва да бъде уважено.
   Мария и Иван приемат акта на осиновяването като хубаво и радостно събитие в живота им, без чувство на тъга или ощетеност. Всичките им приятели знаем, че ще осиновят детенце, имат пълна подкрепа и от родителите им.
   Те са семейство, в което е весело, ведро и спокойно и мисля, че осиновеното от тях дете, ще получи много любов и подкрепа.
   Знам, че ще възпитат добре детето си, то ще знае кое е и от къде идва, но в същото време ще има увереността, че е обичано и няма да бъде изоставено. Ще обичат детето си, ще възпитават у детето честност, откритост, доверие,  уважение към другите. Ще осигурят на детето дом, изпълнен със смях, радост условия да се учи, да расте щастливо и обичано.

гр. ..................
Дата
                     Подпис

# 1
ima li znashenie za sobstvenno jili6te i meseshnia dohod-za osinoviavaneto,advokat triabva li da si naemem.molia vi daite mi savet

# 2
  • Мнения: 2 123
не ти трябва адвокат. Поне не до финала. Евентуално само за пред съда, но и тогава не е задължително.
Документите които съм описала спокойно можеш да си извадиш и сама, после следва т.нар. проучване - интервюта с вас, интервюта с поръчителите ви. После следват предложения от страна на домовете за дечица и след като си изберете детенце, самото осиновяване става пред съд. Евентуално чак тогава ви трябва адвокат, но това не е задължително, поне според мен

# 3
  • Мнения: 31
Да О.В. е права,че адвокат не ви трябва.Вече по новият закон адвокатът е служебен и нищо не се плаща...мисля че само някаква минимална служебна такса в съда.Ако не е от София детенцето вече може би ако искате можете да си наемете от тук за по-сигурно WinkНо дотогава имате доста време.Успех  bouquet

# 4
Благодаря ви много эа съветите.колко време се чака эа да си вэемем бебче?И наистина ли можем да откажем-ако не ни хареса;и след това пак ли ще се чака далго време?

# 5
Как е по добре;-да осиновя от града в които живея или от друг град?

# 6
  • Мнения: 901
valia_ Да можете да откажете .. После ви идва ред наново и така до 3 пъти ...
Колко време според зависи ..мисля че около 1 година(при нас беше така ) , но може  и по малко и повече ..Откъде ? Ми където ви хареса детето... имали значение дали е от Ваш град или от Северна България или Южна? Това пак си зависи от Вас .. ако живеете в малко градче и Вие срам или се притеснявате някой да не си го познае .. тогава недейте от Вашия град ...Кое е по-добре ? Вие правите най-доброто при положение че сте го осиновили и сте му дали онази ЛЮБОВ и ТОПЛИНА от които ВСЯКО  дете се нуждае !
Успех !

# 7
# 8
Эдравейте!Eто и моят проблем;омажена съм от 1г.,но имам эдравословен проблем-Анемия-която не ми поэволява да родя  свое дете,и съм 1гр.инвалид-с диагноэа Таласемия.Искаме да си осиновим детенце.Ще имам ли пречки эа групата инвалид?Моля ви эа съвет

# 9
  • Мнения: 31
Ani по принцип не би трябвало да има пречка за осиновяването,но може да се вземе под внимание при делото,защото в медицинското свидетелство което трябва да представи всеки осиновител има графа където пише дали имате група инвалидност и от кога и също заболяването.Може да не го споменава личния лекар,но ако нещо стане и все пак се разбере в процеса на осиновяване....На делото евентуално съдията може да иска още някви документи свързани със заболяването ти.Желая ти успех  bouquet

# 10
Благодаря ти-но аэ неискам да крия нищо,ако трябва ще им дам епикриэи и препоръка от личния лекар.Единствено се притеснявам от групата инвалидност.

# 11
  • Мнения: 31
Моят съвет е най-добре да се обърнеш към някой от социалните работници към вашият отдел Закрила на детето в общината.Там се подават документите за осиновяване и ще ти кажат.Ако си с придружител може и да има проблем...незнам,но дано всичко да се нареди в твоя полза.Много от осиновителите имат здравословни проблеми и именно затова искат да си осиновят дете,а не да раждат Grinning

# 12
Не,не съм с придрожител-видимо като ме погледне човек -иэглеждам савсем эдрава,по нищо не си личи че имам эаболяване,.Работа си-имам си фирма,вартя си домакинската работа и единственото нещо което ми липсва и искам от цялото си сърце е да имам детенце.

# 13
  • На небето
  • Мнения: 5 530
не ти трябва адвокат. Поне не до финала. Евентуално само за пред съда, но и тогава не е задължително.
Документите които съм описала спокойно можеш да си извадиш и сама, после следва т.нар. проучване - интервюта с вас, интервюта с поръчителите ви. После следват предложения от страна на домовете за дечица и след като си изберете детенце, самото осиновяване става пред съд. Евентуално чак тогава ви трябва адвокат, но това не е задължително, поне според мен
О.B. до колко поръчителя трябва да имаме и какви са изискванията за тях? И още нещо да те  питам, а какво се прави когато не могат да се установят доходите, защото ние имаме частен бизнес и фактически само аз се водя на работа, но пък съм в майчински?  Rolling Eyes А това, че мъжа ми е диабетик и че имаме вече наше дете ще се окаже ли проблем? Според мен не би трябвало!? Много ще съм ти благодарна ако ми отговориш?  Praynig

# 14
  • Мнения: 31
Най -добре е да имате три препоръки,защото по закон се искат най-малко 2,та нас затова ни върнаха делото и правихме още една.

Общи условия

Активация на акаунт