Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 3 фев. 2012, 15:40 ч.

Личен лекар

  • 1 518
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 84
Добър ден,
искам да попитам, значи на 18 години съм, още уча. Днес бях при личната ми на преглед и след прегледа ми поиска 2.70 потребителска такса, защото имам 18. Но един приятел ми каза, че не е трябвало да не ми взима, защото все още уча. Кажете как трябва да е, защото нямам и представа?  Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 1 518
Потребителска такса за оказана извънболнична и болнична медицинска и дентална помощ не заплащат:
 •Деца до 18-годишна възраст и навършилите 18-годишна възраст до завършване на образованието си(редовна форма на обучение);
 • Неработещи членове на семейството, регистрирани в Бюрото по труда, независимо дали получават обезщетение;
 • Пострадали при/или по повод на отбраната на страната;
• Ветерани от войните, военноинвалиди;
• Задържани под стража или лишени от свобода;
• Социално слаби, получаващи помощи според Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане;
 • Граждани без доходи, настанени в домове за социални грижи;
• Медицински специалисти (завършили медицински училища).
• Пациенти със злокачествени новообразувания;
• Бременни и родилки до 45 дни след раждането;
• Здравноосигурени лица, страдащи от заболявания с тежка степен на намалена работоспособност, съгласно “Наредба за медицинска експертиза на работоспособността” / обн. ДВ, бр. 47 от 7.06.05 г./;
 

# 2
  • Мнения: 684
И на сина ми му вземат такса 2.70. Ученик е в 12 клас - веднага като навърши 18 години, почнаха да му вземат такса, за зъболекар също. Здравните осигуровки на ученици и студенти поема държавата, но таксата - не.

# 3
  • Мнения: 2 001
Здравните осигуровки на ученици и студенти поема държавата, но таксата - не.
Напротив!
Димана_78 е дала цитат от Закона за здравно осигуряване, според който посочените групи лица са освободени от потребителска такса. И да, учениците, навършили 18години, но продължаващи обучението си, са освободени от тази такса. При стоматолозите има такса преглед, която е различна от потребителската и никой не е освободен от нея.

# 4
  • Мнения: 4 068
При стоматолозите има потребителска такса и такса преглед. При тези, които ги взимат де. Останалото е като цитираното от Димана.

# 5
  • Мнения: 684
Потърсих в ЗЗО, чл.37 и там е написано, че само непълнолетни лица не заплащат такса. Другото е същото, както е писала Димана.

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт