Проблем с кърменето-плаче на гърдата

  • 1 384
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 322
Здравейте мили мами, обръщам се към вас с молба за съвет. Първо да спомена, че първото си дете съм кърмила точно 2 години и такова нещо не ми се е случвало. Сега имам бебенце на месец и от ден на ден става все по-трудно да го кърмя, страхувам се, че ще се отбие, днес стигнах и до дохранване  Shocked с АМ.
Значи проблема е, че след първоначалното сукане и оригване малчо започва да си търси още, слагам го отново на гърдата и се почва едно пищене, виене, кърмата буквално се стича в устата му, но той плюе и плаче. Борбата обикновено продължава с часове, като го вдигам, чакам да се успокои, пак пробвам и т.н. В началото мислех, че не е гладен просто и пищи от колики, но това се случва и сутрин и вечер. Общо взето само през нощта нямаме проблеми. Днес не издържах и му направих АМ, от което изпи 50 мл, успокои се и заспа.
Та, ако някой знае някаква тактика какво да правя нека сподели, опасявам се, че няма да ми издържат нервите и другия път пак ще дохраня и така със сигурност вървим към отбиване, а това е последното, което искам.

# 1
  • Мнения: 11 063
Здравей, Надина,
помня те от кърмаческия период на първото ти дете, мисля, че е някъде колкото моето Simple Smile
Така като те чета, със сигурност детето ти няма нужда от дохранване с АМ. Теглихте ли го в края на първия месец? Предполагам, от успешното кърмене на голямото си запозната и с критериите "памперси" - 6-7 напишкани и поне 2-3 обилно наакани на ден, и си свиркаш.
По-скоро проблемите ти идват от изобилно мляко и силна струя (или рефлекс на потичане). Ако детето в началото се натъпква здраво - особено след по-голяма пауза, е нормално да започне да нервничи от стомашен дискомфорт. Тогава ти му предлагаш пак гърда, струята на следващото потичане отново шурти яко - ти пишеш "направо му се излива в устата" - и вече му идва в повече.

Какво можеш да направиш? Да опиташ пози, при които поне гравитацията не подпомага силната струя - легнали, или детето върху теб, за да може главата да е по-високо от гърдата. Да оставиш първоначалната силна струя да изтече (или евентуално да я поизцедиш, но само ако нямаш склонност към хиперлактация), преди да подадеш отново гърдата на детето. Ако бебето нервничи веднага след кърмене, опитай да му предложиш същата цица, от която е сукало току-що - струята няма да е толкова силна и да го дразни.
Можеш да пробваш и кърмене в полузаспало състояние и през деня, освен през нощта (когато сама си забелязала, че върви най-добре) - когато се унася преди сън, или непосредствено след събуждане.
По принцип по-честото хранене на по-малки порции върши по-добра работа за комфорта на бебетата - така че гледай да не ти прави дълги паузи. Ако имаш хиперлактация, има вариант за 2-3 поредни хранения от една и съща гърда (примерно в рамките на 3 часа даваш само нея - колкото пъти поиска да суче), после същото с другата - но с това не бързай, преди да си оценила вярно ситуацията. Само го давам като пример.

И по принцип, ако не вървят нещата и с тези трикове, винаги можеш да звъннеш на консултантката ни в Благоевград Биляна, тя е супер Simple Smile

# 2
  • Мнения: 322
Параход, благодаря за съветите, много ценни, както винаги, междувременно намерих и доста полезен линк тук във форума точно за това така нар. дърпане от гърдарта.
Да, наистина проблема явно е точно в силната струя мляко. Иначе за количеството и качването на кг не се притесявам (за един месец наддаде 1.500 кг  Shocked) . Проблема не е и в смяната на гърдите, защото кърмя само от едната (и при първото ми дете другата просто спря, и сега не успях да го предотвратя). Въпреки това струята при засукване винаги е доста силна и го дави. Направо го "къпя" с кърма  Crazy , мисля, че изцеждането преди първото кърмене ще свърши някаква работа. Да не говорим, че и това май е причината за ужасните колики, които ни мъчат.

# 3
  • Мнения: 11 063
Да, за коликите съвсем правилно подозираш - при ужасен излишък на кърма може се получи вторична лактазна недостатъчност (налюсква се с богатото на лактоза мляко, на всичкото отгоре бързо) - ето ти една статия на Хедра по темата, винаги има какво да се научи от нея.
Ще се справиш, с твоя голям опит съвсем скоро предполагам ще влезете в ритъм. Все пак, кърмейки от една гърда, ти винаги си имаш едно наум, че не трябва да се стремиш към прекалена регулация на количествата, защото намаляването може да е два пъти по-фатално отколкото за майките, кърмещи от 2 гърди.. Simple Smile

Обаче, при наддаване 1500 не давай АМ, честно Grinning

П.П. Това за гърдата, в която и двата пъти ти е спряла кърмата, е много интересно - бебетата ли не искаха да сучат от нея, анатомично по-особена ли е нещо?

# 4
  • Мнения: 322
Определено се вписваме в темата на Хедра, всички симптоми са налице. Опасявам се обаче, че с цеденето ще предизвикам още повече производството на мляко, преди изцедих преди кърменето около 50 грама, докато се облекчи гърдата, определено храненето протече по-гладко, но пак пръскаше. Изцедената кърма мисля да давам ако евентуално не се преборим и не иска да засуче, за дохранване вместо АМ, но незнам дали може кърмата леко да се затопля, например на водна баня, за да не е студена.
А иначе на въпроса със спирането на другата гърда, по-скоро и в двата случая го отчитам като своя грешка. Каката не искаше да суче от нея и към 3-ти месец спря, защото другата пък  се препълваше ужасно, аз съответно предлагах по-често нея и така. Сега с малкия нещата се повториха, въпреки, че настоявах да суче от нея. Знам, че и едната му стига, все пак каката до 1 година беше основно на кърма, та да не кажа и по-късно  Mr. Green, но дискомфорта от различните по размер гърди пак ще се повтори  #Crazy.
 

# 5
  • Мнения: 228
Здравейте!
Тъй като и ние имаме подобен проблем с позволявам да се включа, за да не пускам нова тема. Или ако е по-редно - да пусна новА?
Моето момче  е на 2 седмици. Роди се 2300 в 39г.с., но наддава добре, вече е 2950г. Кърмя го на поискване - поне 10 пъти на ден, има си всеки ден хубаво напишкани и наакани памперси.
Проблемът ми е следният:
 мисля, че захапва много плитко, по-голяма част от захапаната ареола е над зърното. устичката му е мъничка и колкото  да се опитвам да го накарам да отвори широко, не се получава винаги и долната устна да е извита навън. Освен това постоянно маха с ръчички и колкото и да се опитвам даги прибера, понякога сам бута гърдата. Особено ако е гладен тези опити го изнервят и той започва да суче, но след малко пуска, реве  така...
-обикновено се събужда с рев и пак така се получава, трудно мога да го накарам да твори широко уста
- вечер обикновено доста реве, дори и след неколккратно слагане на гърда единственото, което го успокоява е изправянето като за оригване - спира да реве на секундата и обикновено така го приспиваме;
Снощи обаче докато сучеше от едната гърда видях, че все едно ми смуче само зърното, самата гърда беше много мека. Реших да му предложа другата и след като хапна малко започна да реве и не можахме дълго да го успокоим, дори и в неговата любима поза. Успокои се с позата "тигър а дърво" така съм чувала, че се казва - с коремче надолу. Мисля, че преяде с предно мляко, какво мислите?
Иначе се чудя другите ревове дали се дължат на колики - много бързо се успокоява обаче, както казах на секундата като го изправим на рамо. Много я обича тази поза.
Иначе вече се уригва почти всеки път, пръцка, хълца, често връща кърма.

Проблем ли е за количеството кърма, че напоследък храня само от едната гърда. Интервалите не са големи - между 30 мин., по-често 1-1,5-2 часа и най-много 3-4 часа през нощта.
Как да процедирам при дохранване. Често суче през 30-40 мин-час  тогава да го слагам да доизяде на първата гърда или да го сложа на втората?
Рядко суче много активно, случва се разбира се, но повечето пъти е за 2-3 мин., после се поуспива и не мога да го актвирам много. Преглъща, а понякога и не го чувам, но доста бавно. обикновено сам си пуска гърдата.

Последна редакция: пт, 10 фев 2012, 15:26 от maita5

Общи условия

Активация на акаунт