Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 8 фев. 2012, 18:45 ч.

Карти и за бебетата в градския транспорт

• 5 079
  • 41
  •   1
Отговори
http://www.manager.bg/news/karti-i-za-bebetata-v-gradskiya-transport
Цитат
Картите за най-малките са безплатни, тъй като по закон и пътуването на децата до тази възраст в градския транспорт е безплатно. Въвеждането им обаче е с цел да се гарантира застраховката на малките деца при пътуване, предаде „Дарик”.

Това означава ли, че билетите и картите в градския транспорт по принцип са и застраховка срещу инцидент предполагам, и ако пострадам на стълбичката на трамвая, например счупя крак, мога да се обадя на някой ( коя компания, как се процедира за завеждане на щета) , за  да ми изплати обезщетение  с/у билета/картата? Осветлете този въпрос, моля.

# 1
Да, единствено с перфориран билет/валидирана карта можеш да докажеш, че си присъствал в превозното средство, когато се е случила злополуката. Но не разчитай много на това.

# 2
Е само с билета на родителя няма ли да става? Предполага се, че бебето или поне детето до 7г. възраст, няма как да е само в ГТ.

# 3
  • София
http://www.manager.bg/news/karti-i-za-bebetata-v-gradskiya-transport
Цитат
Картите за най-малките са безплатни, тъй като по закон и пътуването на децата до тази възраст в градския транспорт е безплатно. Въвеждането им обаче е с цел да се гарантира застраховката на малките деца при пътуване, предаде „Дарик”.

Това означава ли, че билетите и картите в градския транспорт по принципса и застраховка, и ако пострадам на стълбичката на трамвая, например счупя крак, мога да се обадя на някой ( коя компания, как се процедира за завеждане на щета) , за  да ми изплати обезщетение  с/у билета/картата? Осветлете този въпрос, моля.

10 c's,
сериозно ли питаш? Доколкото си спомням в метрото преди 2 години имаше табла, в които пишеше, че пътниците са застраховани в еди коя си компания, не и помня името май за 2010 г. Оттогава съм в майчинство и сега не знам дали още ги има. Предполагам, че и пътниците в др. превозни средства на гр. транспорт са застраховани към някоя фирма и да, ако си счупиш крак, ръка или др. (да не ти се случва) в трамвай, автобус и т.н. имаш право на обезщетение, което да получиш. Може би трябва да провериш на страницата на градския транспорт в интернет. За софия е http://www.sofiatraffic.bg/

не знам какво са мислили в Министерския съвет, ама как точно си представят майките с количките да висят в бюрата за абонаметни карти и билети и ако картите са поименни как точно ще снимат бебета за картите? Хайде по-големите деца как да е. Аз лично се движа до педиатъра с тролей, защото ми е далече. Това е поредната недомислица.

# 4
Е само с билета на родителя няма ли да става? Предполага се, че бебето или поне детето до 7г. възраст, няма как да е само в ГТ.

Е, трябва да има доказателство, че бебето е присъствало в превозното средство по време на злополуката. Иначе може да има злоупотреби.
А и не винаги бебетата са придружени от родител, понякога са с гледачка, баба...

# 5
Аз от доста години не съм се возила в градски транспорт и затова беше изненада че изглежда картата/ билета са и застраховка с/у злополука. Само че ми е интересно да разбера какви са условията за тази застраховка, какви щети покрива, как се установява щета, защото доколкото си спомням на билета нищичко не пише по тази тема ( предполагам и на абонаментната карта)Освен това, ако счупя крак подхлъзвайки се на стълбичката на непочистения им автобус ( например) или се нараня на счупена седалка как точно технически стават нещата.

С кола ми е ясно, в гр. транспорт какво се прави - спира трена, вика се ( кой?) да регистрира щета....

Не разчитам, а смятам за важно хората да знаят че имат такова право и да го упражняват.  Стига да знаят как

# 6
Да, единствено с перфориран билет/валидирана карта можеш да докажеш, че си присъствал в превозното средство, когато се е случила злополуката. Но не разчитай много на това.

За тролеите и трамваите може, а в автобусите ако си с карта?
Аз затова никога не си валидирам картата, безсмислено ми се струва..

# 7
  • Пловдив
Това - „ Граждани пазете вашият билет, той е вашата застраховка" не ви ли звучи познато някак си? Не твърдя, че ми е 100% верен цитата, но го помня от Татово време. Та на теория - да, билетът/картата е застраховката ви. Ама това на теория.

# 8
Не е точно перфориран, ако паднеш на спирка и си счупиш главата, чакайки превозното средство, няма как да е перфориран, но също важи като застраховка.

# 9
Доста общо е описана застраховката в Наредбата за превоз на пътници на СО.
Казва се само, че пътникът с редовен документ за превоз- билет, карта, е застрахован по застраховка "Злополука". И именно до този момент ми е било чудно как, ако настъпи застрахователно събитие с дете да се докаже, че то е било в превозното средство?

# 10
Не е точно перфориран, ако паднеш на спирка и си счупиш главата, чакайки превозното средство, няма как да е перфориран, но също важи като застраховка.

Е, ако е на спирката, транспортната фирма няма вина. Спирките са на общината. С билет, без билет можеш да съдиш общината за злополука на спирката. Ти може да пострадаш на спирката и просто като си минаваш оттам, без да си пътник в обществения транспорт.
Билетът важи само ако си бил вътре в превозното средство. За падане по стълбите по време на качване/слизане не знам как стоят нещата.

# 11

Е, ако е на спирката, транспортната фирма няма вина. Спирките са на общината. С билет, без билет можеш да съдиш общината за злополука на спирката. Ти може да пострадаш на спирката и просто като си минаваш оттам, без да си пътник в обществения транспорт.
Билетът важи само ако си бил вътре в превозното средство. За падане по стълбите по време на качване/слизане не знам как стоят нещата.
Така е колкото и абсурдно да звучи, ако паднеш по непочистените стълби на автобуса докато се качваш, няма как да си с перфориран билет, същото важи и за чакането на въпрносния превоз.

# 12
И какво конкретно следва от това.
Да кажем, че съм си перфорирала билета ( като най-лесна хипотеза) и ми падне парче от тавана на трамвая на главата. Какво правя след това?

Предполагам, че превозното средство спира и викаме кого?

# 13
И какво конкретно следва от това.
Да кажем, че съм си перфорирала билета ( като най-лесна хипотеза) и ми падне парче от тавана на трамвая на главата. Какво правя след това?

Предполагам, че превозното средство спира и викаме кого?
Ми въпросната фирма собственик на трамвая, трябва да ти плати обезщетение. Кого, полицията се вика, и се подава жалба. Аз ако те блъсна с колата кого ще викаш?

# 14
Докато чакаш на спирка може да ти се случат куп бели, за които обаче градският транспорт няма никаква вина. Може да те оберат, може някой маниак да те намушка с нож, може пиян шофьор с лично МПС да те прегази, може и просто да се спънеш и да паднеш.
А все ми се върти в главата, че билетът е застрахователна полица при злополука със и във превозното средство. В смисъл, че действа, ако нещото катастрофира. Тогава превозвачът покрива исковете от своята застраховка за злополука. В останалите случаи просто си ги съдиш и ако спечелиш делото, тогава ти изплащат обезщетение.
Не съм юрист, просто излагам емпирични знания, получени от коментари на подобни случаи.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт