Вино- какво да изберем?

  • 24 414
  • 113
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Понеже зимата е сезонът на червените вина, а аз не съм запознава особено с вината, моля за помощта ви. Моля да ми препоръчате червено вино, по възможност хубаво и не много скъпо. Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 116
Преди години купувах за подарък и понеже не разбирам и аз,ми препоръчаха рубинено,Черга.Взех го за 12-13 лева.Нямах време да обикалям,а това беше най-доброто,ако съдя по цената в този магазин.Но не знам дали е хубаво.Всъщност то още не е отворено Simple Smile

# 2
  • видин
  • Мнения: 358
Реколта като тазгодишната отдавна не е имало.
Въпрос на вкус.
Аз лично харесам много мерлото, но предпочитам гъмзата - някак по леко ми стои.
Тук по нашия край в момента тазгодишното мерло върви по 3 лв за литър от винарните.
Но каква четиригодишна гъмза са ми дали сега - нямам дума да опиша.
Иначе както казах по-горе - мерлото ни е страхотно тази година- колегите на сина също го оцениха.
Но за другите краища на България не мога да кажа. Там има други сортове.

# 3
  • видин
  • Мнения: 358
Сега прочетих горния пост - леле докато се изтъче чергата,каква става цената на виното Simple Smile

# 4
  • Мнения: 3
Аз лично харесвам Асеновградски маврут.

# 5
  • Мнения: 2 407
Вината на Тодорв са много добри,има и по 13 до незнам точно колко!
Санта Сара също са много добри!

# 6
  • Мнения: 860
Преди две години и аз взех Черга за подарък... Доста голям кислоч беше, имах чувството, че пия долнокачествено вино тип Мераклийско! Австралийските вина са доста хубави.

# 7
  • Мнения: 4 569
Старосел Мерло от това вино ми падат гащите
Слънце мавруд - за 7лв два литра от Кауфланд. В амфора е.

# 8
  • Мнения: 3 447
Оня ден пих на Братя Минкови Cycle - каберне совиньон, каберне фран и мерло, много приятно. Иначе харесвам и на Мезек мерлото.

# 9
  • Мнения: 1 110
Старосел Мерло от това вино ми падат гащите

Купажните вина на Старосел също са много добри. Препоръчвам като по-лека селекцията в Тероар (пак на Старосел).
Могат да се намерят във всяко Пикадили.

# 10
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 729
Аз лично харесвам Асеновградски маврут.

Още един глас - за. Харесва ми по наситения вкус на Мавруда.

# 11
  • Мнения: 481
Rioja Crianza  Peace

# 12
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Старосел Мерло от това вино ми падат гащите


Страхотно вино.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 634
Залагам на вината "Магура"  Peace

# 14
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
Аз лично харесвам Асеновградски маврут.

Още един глас - за. Харесва ми по наситения вкус на Мавруда.
  newsm10

# 15
# 16
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Наздраве, на розе от Старосел съм.  Wine Glass
Сякаш не е така добро, като наливното там на място.
Иначе съм по белите вина. Нещо леко... шардоне, мускат рядко.

# 17
  • Мнения: X
И аз напоследък не мога да попадна на червено вино, което да не ми идва твърде тежко. Предпочитам розе. Или ако е червено, да е младо вино.

# 18
  • Мнения: 86
Мелнишко вино от Хърсово, по-отлежалото е по-хубаво.
Асеновградски мавруд.
Колекцията на Todoroff.
И почти всички италиански вина, ако харесваш по-финия вкус.

Наздраве
 Wine Glass

# 19
  • Valencia-estadio de Mestalla, Barcelona-estadio de Camp Nou
  • Мнения: 901
Аз също залагам на това вино, но когато имам възможност отскачам до бодегата на едно село откъдето си купувам виното което харесвам най-много.

Снимката е от бодегата на Турис (Валенсия)

# 20
  • Valencia-estadio de Mestalla, Barcelona-estadio de Camp Nou
  • Мнения: 901
А това е винцето с което ще почета Трифон Зарезан и отпразнувам свети Валентин  1dating

# 21
  • Мнения: 448
Винаги съм се чудил, какво означава хубаво бутилирано вино. Каква трябва да е цената на едно такова, при положение, че на филмите едно сносно вино е към 100на долара бутилката, а за хубавите да не говорим. Е дори и да е филм, поне цените няма да си ги измислят. А тука за 10-15 лева какво има вътре? Мен лично не ме касае, защото дядо ми навремето е успял да насее такива сортове, че от лозето ни винаги става много добро червено вино, което не знам как да го сравня с някое купешко каквото и да е то. Просто си разбираше човека и става много добър букет. Знам, че има няколко вида липа и други сортове, но виното е много пивко, тъмно и познавачите го харесват дори, аз не съм от тях де. Ако е в бутилка, би било скъпо вино. Ако нямах лозе, бих потърсил да купя от някой човек, домашно. Та колко би струвало вино от грозде, и то не от сорт който не бих ял, защото, като видях какво купуват хората, дори не бих го ял. Това дето ние го пием за по 10 лв едва ли е вино.

# 22
  • Мнения: 3 447
И аз напоследък не мога да попадна на червено вино, което да не ми идва твърде тежко. Предпочитам розе. Или ако е червено, да е младо вино.
На мен ми се промениха вкусовете с годините - преди предпочитах по-силни, танинови, сега ми идват тежки и кисели.

# 23
  • Мнения: X
И аз напоследък не мога да попадна на червено вино, което да не ми идва твърде тежко. Предпочитам розе. Или ако е червено, да е младо вино.
На мен ми се промениха вкусовете с годините - преди предпочитах по-силни, танинови, сега ми идват тежки и кисели.
И при мен се получава същото. Освен това мразя да ми се боядисат зъбите в цвят бордо да речем Laughing

# 24
  • Мнения: 1 981
В момента ви казвам "Наздраве" с Terra Tangra, Cabernet&Syrah ENOS - 10ина лв. било в "Кауфланд" Доста ми допада, със сравнително тежък вкус е, но не е кисел, в никакъв случай.
Харесвам и MEZZEK, и Cabernet и Merlot.

# 25
  • Припят, Украйна
  • Мнения: 29
За мен най-добрите червени вина, на които съм попадал в по-ниския и средния ценови клас, са:



Червени вина до 12 лв.:

В този ценови клас важат само българските, чуждите са слаби.

Contemplations на Катаржина - http://wine.bg/magazin/contemplations-542-2?back_url=%2Fmagazin% … FA%25F0%25F1%25E8

Via Diagonalis на Castra Rubra - http://wine.bg/magazin/via-diagonalis-1072-2?back_url=%2Fmagazin … ctype%3D1%26p%3D6

Rennaissance на Синтика - http://wine.bg/magazin/reneissance-248-2?back_url=%2Fmagazin%2F% … type%3D1%26p%3D24

Sinti на Синтика - http://wine.bg/magazin/sinti-8-2?back_url=%2Fmagazin%2F%3Falctyp … p%3D24%26page%3D2

Това са великолепни вина, за мен дори превъзхождат много вина, които са в пъти по-скъпи. Contemplations и Sinti са по-тежки, мощни, плътни вина, Via Diagonalis и Rennaisance са по-леки и изящни.



Червени вина 12 - 20 лв.

Cuvee на братя Минкови - http://wine.bg/magazin/minkov-brothers-cuvee-1062-2?back_url=%2F … type%3D1%26p%3D29

Cabernet Sauvignon на Винал - в нета не го намирам, но се познава по златния медал, който е прикрепен към гърлото на бутилката. Цената варира - в Кауфланд последно беше 19 лв., докато същото в ХИТ - Люлин е 13 лв.



Червени вина около и малко над 20 лв.

Crasto на Кинта до Крашто - http://wine.bg/magazin/crasto-570-2?back_url=%2Fmagazin%2F%3Falc … FA%25F0%25F1%25E8 - магическо вино, думите бледнеят

Elias Mora Tinto на Елиас Мора - http://wine.bg/magazin/elias-mora-tinto-1324-2?back_url=%2Fmagaz … FA%25F0%25F1%25E8

Stallion Classic на Анжелус - http://wine.bg/magazin/stallion-classic-947-2?back_url=%2Fmagazi … FA%25F0%25F1%25E8



Розе

В ниския ценови клас не ми харесват розетата. За няколко лева повече обаче има наистина много добри като:

Santa Digna на Мигел Торес - http://wine.bg/magazin/santa-digna-rose-1193-2?back_url=%2Fmagaz … FA%25F0%25F1%25E8

The Project на Драгомир - http://wine.bg/magazin/the-project-101-2?back_url=%2Fmagazin%2F% … FA%25F0%25F1%25E8


Давам линковете към wine.bg, защото предимно от там купувам и се работи лесно с търсачката на сайта. Естествено същите вина ги има и в останалите специализирани магазини, някои се предлагат дори и в супермаркетите.  Simple Smile

# 26
  • София
  • Мнения: 3 013

2pac, червеното домашно направено вино н понася на всеки Simple Smile независимо колко е добро.

колкото до вината. купешките, не бих казала, че скъпо вино е по-хубаво от по-евтино такова, но в никакъв случай няма да си купя от ония двулитровите дето и на цвят не го докарват даже Simple Smile харесвам мерлото на Телиш, но не мога да кажа какво е като цена понеже го пия само по заведения. Новоселска Гъмза също ми допада.
намерих тази интересна статия http://e-vestnik.bg/6744

# 27
  • Мнения: 448
Аз не съм по вината, но ако се наложи да купя вино, то ще е заради бутилката. Защото на една среща няма как да сложиш бутилка от "Кола", дори и да е със хубаво вино вътре. Тогава  как за 12лв да знам дали е от грозде, а не е фалш? Истинските вина в цял свят са  с други цени май. Иначе не се ли правят домашните по същата технология?

# 28
  • Мнения: 3
Винаги домашното си е най-добро. Поне знаеш какво наистина има вътре Simple Smile

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Цитат
Знам, че има няколко вида липа и други сортове, но виното е много пивко, тъмно и познавачите го харесват дори, аз не съм от тях де. Ако е в бутилка, би било скъпо вино.
Липа и скъпо вино  Joy
Винен оксиморон.

Цитат
2pac, червеното домашно направено вино н понася на всеки  независимо колко е добро.

Цитат
Винаги домашното си е най-добро.
Моля ви, недейте така. Имайте милост.

# 30
  • София
  • Мнения: 3 013
Аз не съм по вината, но ако се наложи да купя вино, то ще е заради бутилката. Защото на една среща няма как да сложиш бутилка от "Кола", дори и да е със хубаво вино вътре. Тогава  как за 12лв да знам дали е от грозде, а не е фалш? Истинските вина в цял свят са  с други цени май. Иначе не се ли правят домашните по същата технология?

да не искаш да кажеш, че нашите са фалшиви, защото за бутилка вино не даваш 1/4 от минималната работна заплата? има и такива вина ... Simple Smile

# 31
  • Мнения: 448
То Липите са предимно за цвят май, но има много и десертни сортове. Аз не разбирам от вина, но ми харесва, а не обичам много вина. Но пак го предпочитам от купешкото. Е ако е някой за 100лв бутилката.

# 32
  • Мнения: 448
Аз не съм по вината, но ако се наложи да купя вино, то ще е заради бутилката. Защото на една среща няма как да сложиш бутилка от "Кола", дори и да е със хубаво вино вътре. Тогава  как за 12лв да знам дали е от грозде, а не е фалш? Истинските вина в цял свят са  с други цени май. Иначе не се ли правят домашните по същата технология?

да не искаш да кажеш, че нашите са фалшиви, защото за бутилка вино не даваш 1/4 от минималната работна заплата? има и такива вина ... Simple Smile

Еми то ако хубавото вино могат да му вземат повече за износ, защо да го дават за 12 лв тука?

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Напротив, българското вино се продава по-скъпо на родния пазар, отколкото навън. Там сме в графата едноеврови вина.

# 34
  • Мнения: 448
Тогава едно вино което да конкурира домашното, трябва да е около 40-50лв поне, за 12-15 лв  все ми е че е само грозде.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Тупак, килограм грозде се търгува по 50-60 ст., максимум - 1 лев. 

# 36
  • Мнения: 448
Знам, но все пак, как тогава вината достигат такива цени на запад,  дори и да са 2-3 годишни? Вярно не съм поръчвал от френски ресторант, но на филмите когато изкарат менюто ми прави впечатление доста големи суми. Ако едно вино може да достигне 1000 долара, в ресторант то на пазара ще е 300 да кажем, а има и по скъпи. Затова се чудех, как нашите са по 10лв. То и Франция или САЩ кило грозде няма да е скъпо. Просто се чудех, казвам не разбирам от вина. Ако обясниш, да задоволиш любопитството ми, ще съм благодарен Mr. Green

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Тупак, във Франция също има евтини вина. Скъпото вино идва от скъпо грозде. От лозя на по 50-80-100г, ако не ги е погубила филоксерата. Във Франция поне 1/3 от реколтата се оставя по лозята. У нас се обира до шушка. Добрият winemaker също не е евтин.
Високата цена зависи от реколтата, апелацията и модата  Wink Цената в ресторанта /това, което си видял на кино/ понякога е 2 или 3 пъти по-висока, отколкото в магазина, да не говорим за избата.

# 38
  • Мнения: 448
http://www.bacchus.bg/show.php?storyid=793165


Цитат
На практика вие плащате повече за това, че теоретически преди доста време виното може би е имало потенциал да се превърне в по-вълнуваща напитка.

Последна редакция: нд, 12 фев 2012, 00:39 от 2pac

# 39
  • Мнения: 448
Тупак, във Франция също има евтини вина. Скъпото вино идва от скъпо грозде. От лозя на по 50-80-100г, ако не ги е погубила филоксерата. Във Франция поне 1/3 от реколтата се оставя по лозята. У нас се обира до шушка. Добрият winemaker също не е евтин.
Високата цена зависи от реколтата, апелацията и модата  Wink Цената в ресторанта /това, което си видял на кино/ понякога е 2 или 3 пъти по-висока, отколкото в магазина, да не говорим за избата.

Да, така е от лозята най-много зависи, благодаря. Е сега вече знам. Дори и да опитам такова вино едва ли ще мога да го оценя, затова си пия това на дядо ми, което дори и да не е за такива ценители, а за по обикновен вкус, поне е пак по-добре от много купешки. Аз лично предпочитам да пия едно уиски за 30 лв от колкото вино за 15.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 437
Оня ден пих на Братя Минкови Cycle - каберне совиньон, каберне фран и мерло, много приятно.

 Peace Вече няколко пъти купувам от него и много ми допада.
Въпрос на предпочитание, но по принцип съм фенка на мерло.
Домашното- влиза в листата ми, дори и да ги пия с лимонада  Mr. Green

Стана много модерно да се пие вино.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Тупак, ако говорим за българско вино, да. То не може да старее. Предполагам, защото се третира с култивирани дрожди. Или пък просто бг енолозите не умеят да правят вино, което да отлежава.

Голям грях например е да отвориш Шатоньоф дьо Пап преди седмата му година.

# 42
  • Мнения: 2 480
Наздраве, на розе от Старосел съм.  Wine Glass
Сякаш не е така добро, като наливното там на място.
Иначе съм по белите вина. Нещо леко... шардоне, мускат рядко.

"Мискет" и "Совиньон блан" от Търговище са по-леки. Харесваме ги. "Траминер"-също.

Имаше една специална серия на Търговище със зодии-"Шардоне", "Мускат" и "Шампанско". Харесвахме ги, но вече не се намират. Като че ли бяха правени за износ.
"Шардоне" от Поморие, обаче със засуканите букви също беше хубаво.
Напоследък опитахме вината на "Мезек". И белите, и червените са хубави.
"Каберне совиньон" и "Мерло" от Търговище също са ни харесвали. "Мавруд" от Асеновград-също.

Специалистите ценят "Мелнишко" и "Мерло" от Стамболово.
"Гъмза" и "Тамянка" също са ценени. Те са най-старите български сортове.

Домашните вина могат да бъдат хубави, но могат да бъдат и много лоши. Хората обаче си ги харесват, дори ако не са на ниво. Нали са правени от тях.

Вече 4лв. като че ли са малко за бутилко хубаво вино. Цената трябва да бъде поне 5лева според мен. А ако е френско или италианско, такава цена е смешна и се очаква то да бъде от най-ниско качество. Може би за тях цена от 15-20лв. ще бъде по-нормална. Има и такива над 100, дори над 200лв.!

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Цитат
Специалистите ценят "Мелнишко" и "Мерло" от Стамболово.
"Гъмза" и "Тамянка" също са ценени.
hahaha

Цитат
А ако е френско или италианско, такава цена е смешна и се очаква то да бъде от най-ниско качество. Може би за тях цена от 15-20лв
На тази цена трудно. Особено за френско. Те по начало си държат цена. Шовинисти винени Mr. Green
Не искам да те плаша, но има вина и по 500-1000 и повече евро.

Българско вино под 8лв магазинна цена е рисковано за пиене.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 013

Приятно ми е - Богиня! , в магазините Хан Крум, Търговище и Траминера са предимно под 8лв., но са хубави вина  Peace

# 45
  • Мнения: 419
http://bacchus.bg/browse.php?rubrid=1341
Не мога да намеря класациите за следващите години, обаче като съм купувала от класираните на по-високи позиции за 2008, винаги са ми харесвали.

# 46
  • Мнения: 2 592
Аз лично харесвам Асеновградски маврут.

Още един глас - за. Харесва ми по наситения вкус на Мавруда.

И на мен ми харесва Мавруд Асеновград
Имах едни клиенти германци - винаги, когато идваха в България, пиеха него, защото можело да се пие само в България. Покрай толкова пиене с тях и аз го залюбих  Laughing
Иначе най-прекрасното вино, което съм пила, беше от Южна Африка. Уникално. Но и цената му беше уникална

# 47
  • Мнения: 755
Понеже зимата е сезонът на червените вина, а аз не съм запознава особено с вината, моля за помощта ви. Моля да ми препоръчате червено вино, по възможност хубаво и не много скъпо. Благодаря ви предварително!

Мавруд, Черга,
Саперави - грузинско вино
Чилийските вина ги водят на-добри -  http://www.divino.bg/statii/%D1%82%D0%BE%D0%BF-%D1%87%D0%B8%D0%B … %B8-%D0%B2-divino

# 48
  • Варна
  • Мнения: 1 744

Приятно ми е - Богиня! , в магазините Хан Крум, Търговище и Траминера са предимно под 8лв., но са хубави вина  Peace
Всеки има право на лош вкус  Peace

По повод мавруда, ако толкова много ви харесва, по-добре опитайте този на Шато Коларово /дори Master of Wine  Бил Несто го одобри/ или на Малката звезда. Асеновград не е това, което е бил. Ако е бил някога.

# 49
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Във Франция поне 1/3 от реколтата се оставя по лозята. У нас се обира до шушка. Добрият winemaker също не е евтин.

И в България има производители, които правят вино от отбрано грозде.
Знам един такъв. Виното е много добро.

# 50
  • Мнения: 1 110
Е що си го къткаш като име? Сподели, моля!

Виждам, че има сериозни познавачи в темата. Имам една бутилка чилийско вино Castillo de Molina Shiraz 2009, резерва. Има ри пробвали? Положителни отзиви или да придвижвам за подарък нанякъде  Laughing

# 51
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Цитат
Castillo de Molina Shiraz 2009, резерва. Има ри пробвали?
Точно ширазът им не съм пила, но като цяло избата е достойна.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 481
Чета ви с интерес, алергична съм към вино и май-по-добре, защото това си е цяла наука явно...

# 53
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Не ти и трябва, изискания вкус води до големи разходи ...

# 54
  • Мнения: 85
М-М-м вино,смея да твърдя че пия само това Sunglasses

Силно бях впечатлена от вината на тази марка
http://meik98wines.com/product.php?r=261&p=11194&SESID=s … 3cr66j2gp4vu0s1s4

Иначе, аз също харесвам най-вече розе,  купувам си го главно от Карфур, има страхотни френски розета на съвсем прилични цени

Честит Трифон Зарезан!

Последна редакция: вт, 14 фев 2012, 11:19 от selikon

# 55
  • Мнения: 1 110
Цитат
Castillo de Molina Shiraz 2009, резерва. Има ри пробвали?
Точно ширазът им не съм пила, но като цяло избата е достойна.

Благодаря, ще се отбележи днешния празник Simple Smile.

Поздрави на всички любители!

# 56
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Препоръчвам Шансон! Това е единственото БГ вино взело награда на винения фестивал в Кан.
Цената му е около 12 лв, но е розе. Обаче е вълшебно....  Heart Eyes

# 57
  • SA
  • Мнения: 3 196
За любителите на червени вина с плодов аромат, горещо препоръчвам южноафрикански вина от типа -  Pinotage и Shiraz . Виждала съм в Била, Метро, Т-маркет, при това на цени от порядъка на 5-6 лв.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 1 383

Да, последно и ние на това се дивихме.
За розето - винаги си купуваме това на Тодорофф.

# 59
  • Мнения: 4 569
Честит свети Валентин!
Честит Трифон Зарезан!

# 60
  • Мнения: 1 446
Всички вина на Катаржина Истейт ми харесват. И Чергата е тяхна. Аз лично си пия най-вече техни червени, както и бели вина и винаги са ми харесвали.
Санта Сара са хубави, но по-скъпи. Ивайло Геновски Каберне особено.

# 61
  • Мнения: 4 569
Има ли хубаво червено вино от тези в картонените кутии? Мисля че не но все пак да питам.

# 62
  • София
  • Мнения: 7 990
Приятни червени вина има на Castra Rubra. За мен това са добри българгарски вина, макар и в по-високия ценови диапазон.

# 63
  • Припят, Украйна
  • Мнения: 29
Всички вина на Катаржина Истейт ми харесват. И Чергата е тяхна. Аз лично си пия най-вече техни червени, както и бели вина и винаги са ми харесвали.

Напълно подкрепям за Катаржина - на мен също ми е любимата изба. Друга отлична изба е и Синтика, която май е по-слабо известна. И двете изби предлагат доста стойностни предложения с отлично съотношение цена/качество.

Само да добавя, че Чергата на Катаржина е в най-ниския им клас, съответно качеството не е високо. Аз поне не я харесвам. Катаржина се отличават с много по-класни вина - Encore Syrah, Question Mark и др. (награждавани и на международни конкурси), но естествено цената е различна.

Понеже се повдигна цената за чуждестранните вина в темата, аз като цяло съм доста разочарован от тях (в ценови клас до 30-40 лв.) По мои впечатления за тези пари нашите вина превъзхождат вносните. За по-горните ценови нива имам само спорадични впечатления и не мога да се изказвам. Grinning



Има ли хубаво червено вино от тези в картонените кутии? Мисля че не но все пак да питам.

Естел, тези вина не стават. Ако ставаха - нямаше да са в картонени кутии и нямаше да са на такава цена. С тях евентуално можеш да опиташ да направиш домашна сангрия по рецепта от нета - пак няма да се получи нещо кой знае какво, но поне ще е по-интересно и приятно от началния продукт.  


# 64
  • Мнения: 0
Механджийско Wine Glass

# 65
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
ценителите избирали Мераклийско  Crossing Arms

# 66
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Сакън, сакън, това е тема за вино. А мераклийското не е това.
То е промивка на съдини с някои добавки.

# 67
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Шегувах се. Подрязвах едни бутилки от склада и пред погледа ми попаднаха едни бутилки с вино от рилския манастир. Някой има ли наблюдение на вкуса им?

# 68
  • София
  • Мнения: 5 289
Препоръчвам Fragolino, бялото също. Peace

# 69
  • Мнения: 1 446
Еха, сега се сетих за едно купажно на Катаржина от бранда Contemplations, което тази вечер ще изгори  Mr. Green

Черга-та става за следобедна почерпка в офиса. Днес мислим да се отпочнем с Каберне и Мавруд (на Мезеек, заразила съм всички с това вино). И мезе.  Mr. Green

Наздраве на всички!

Преди време пих едно заскрежено вино, някой да ми каже къде мога да го намеря.

# 70
  • всеки тежи на мястото си, та и аз ...
  • Мнения: 726
Как обичам да откривам хубаво червено вино  Laughing. Страхотна тема сте подхванали.
Фен съм на мерло, пино ноар и купажните вина, прочетох тук за някои мои любими. Напоследък харесвам много серията Cycle на Братя Минкови - сира; сира и вионие; мерло и пино ноар.
Май никой не е споменал Телиж - имат хубави купажни вина, особено комбинацията мерло и каберне.

Честит ви Трифон Зарезан. Да ви е весел празника и хубаво виното.  Wine Glass
За довечера съм приготвила Магура Мерло резерва, за първи път ще опитваме тяхното вино. 

# 71
  • Мнения: 1 232

От по-евтините вина това ми хареса.

Инак това препоръчвам, като марка, за година не мога да кажа.

# 72
  • Мнения: X
Наскоро ме черпиха с това, и наистина го намирам за много добро:
http://bacchus.bg/winesingle.php?wineid=281
Доколкото знам етикетът на всяка бутилка е уникален.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Любимите ми са:

Via diagonalis на Castra Rubra (правено от самия Мишел Ролан)

Хипноза на Логодаж.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 010
Темата е вечна, така че без угризения я подновявам одма!
Мислех нова да пусна, ама няма нужда...

Какви са ми терзанията:

След наскоро прочетена логично звучаща статия, спрях да купувам червени вина под 11 лв. на дребно. Защото няма шанс да са "първо вино". Гледах и класации и видях, че няма под 15 лв. класирани...
(Всичко това го използвам като критерий не за друго, а за вкарване на по-малко химия в мен Simple Smile )

Объркана съм, обаче:

1. В Ивайло Геновски Санта Сара намирам на дъното тъмночервени парченца - 1-2 мм, които не са се разтворили и при натискане с пръст се размазват, оставяйки диря като от много тъмна червена боя. Същото се случва и с купаж на Катаржина Севън Грейпс 2010 и с други...
Какви са тези парченца?

2. В категорията 10-20 лв. цена на дребно какви са шансовете виното да не е "първо", а по-напудрено "второ", например?

3. Ако имате данни от първа ръка за първокласни изби, от които човек може да си купи повече вино на наистина добра цена, моля, не се притеснявайте да споделите  Wink


П.П. Нека по горните въпроси се изказват само хора, които знаят за какво говорят.

# 75
  • София
  • Мнения: 3 013
Българско вино, изба Меди валей  Peace

# 76
# 77
  • Мнения: 3 242
Eдно от любимите ми вина е Chocolate block, Южноафриканско вино микс от Grenache, Syrah, Cinsault, Cabernet Sauvignon и  Viognier.

# 78
  • Мнения: 106
Хубави вина са Амароне и всички на Катаржина. Още по-евтини добри има на Старосел.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 010

Напомням, че говорим само за "първо вино".
И за български изби.

П.П. Както казва един мой приятел, няма причина да купуваме чуждо вино, когато ние сме тези, дето измислили виното... Simple Smile

# 80
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Задължително ли е да е българско? Rolling Eyes

# 81
  • София
  • Мнения: 1 010

Simple Smile Аз лично предпочитам да е българско.

# 82
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Тогава аз съм дотук.

# 83
  • София
  • Мнения: 1 010

Кофти патриотизъм ме е обзел...

А и ми харесват някои български вина.
За разлика от средно скъпи в Париж (на почерпки, не помня етикети).

# 84
  • Мнения: 3 242

Напомням, че говорим само за "първо вино".
И за български изби.

П.П. Както казва един мой приятел, няма причина да купуваме чуждо вино, когато ние сме тези, дето измислили виното... Simple Smile

Няколко пъти купувам български вина и не останах очарована Wink за домашното съм съгласна, но купешкото е киселоч...
Предпочитам австралийски или южноафрикански вина. Ненадминати са ! Wink

# 85
  • София
  • Мнения: 1 010

Домашно - само русенско съм опитвала хубаво.

# 86
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
ей това бг. Шато Коларово - Мерло 2009

# 87
  • София
  • Мнения: 4 878

В момента пия Каберне Магура и много ми харесва, а не го бях дегустирала досега.

# 88
  • София
  • Мнения: 11 701
Сега си ще си сипя чаша Cabernet Sauvignon TT 2009 изба  Харманли. Много от червени вина не разбирам, но това е хубаво. Но ми харесват белите и  по точно Vinho Verde Portugal, намира се и по нашите магазини. Много е приятно.

# 89
  • Мнения: X
Я да питам аз разбирачите, че аз съм консуматор с някакви претенции и ценител, но не повече от това.
Лятоска собственичката на Queens Winery house ми подари ето това:

без да ме познава, щото ми хареса червените обувки и каза, че това било вино за кокетки и трябвало да си го отворя на сладки приказки с приятелки.
Още чакам този момент, но докато се върнат тези приятелки, които чакам, има много време. Сега ме гложди някакво любопитсво дали наистина е добра тази комбинация на вино с мед. Някой пробвал ли е вината на тази изба и как ги намира?

# 90
  • Мнения: 106
От тази комбинация, ако не е сполучлива може да те заболи глава. Както е сладичко си пиеш ли пиеш и на другия ден хоп изненада.
Искам да попитам авторката какво разбира под хубаво вино, просто да е пивко или на другия ден да не боли глава. След дълги години митарстване из винените друми аз залагам на второто. Ама аз си пийвам на бутилки де.

# 91
  • Мнения: X

Напомням, че говорим само за "първо вино".
И за български изби.

П.П. Както казва един мой приятел, няма причина да купуваме чуждо вино, когато ние сме тези, дето измислили виното... Simple Smile

а може ли и да се уточни кои са бълг. вина, направени наистина от грозде и по спазена винарска технология
защото ние отдавна се отказахме да купуваме, след като така и не открихме такова
или не сме търсили достатъчно може би?  newsm78

от това, което се предлага на щандовете в големите супермаркети не уцелихме нито едно
шведският алкохолен монопол внася само ЛЕВА, защото според тях нито една друга марка не е изпълнила изискванията им

иначе сме пили домашно вино от района на Славянци (от близки роднини, затова им имаме доверие, че е наистина тяхно производство)
разликата е от небето до земята, сравнено с купеното пак уж от същия регион


# 92
  • Sofia
  • Мнения: 262
Можете ли да ми препоръчате хубаво Пино ноар, което може да се открие на българския пазар? Миналата година в Италия пих прекрасно Пино ноар, но за съжаление не си спомням марката на виното. Оттогава няколко пъти съм купувала българско такова (от чисто любопитство) и никак не останах очарована, изобщо не ставаше за пиене...  Confused

# 93
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Естествено, че ще има разлика между домашното и промишлено произведеното. Първото не преминава стабилизация, освен ако не дадат в някоя винарна за целта.

Сега се сетих за една прилична винарна с много добра хигиена. Вината им не са шедьовър, но са с потенциал. http://www.raynoff.com/bg/wine/horse-valley-limited.php

Вината на Шато Коларово също понякога ме изненадват.


Говоря за червено вино обаче, в България все още бялото не се получава.

# 94
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Можете ли да ми препоръчате хубаво Пино ноар, което може да се открие на българския пазар? Миналата година в Италия пих прекрасно Пино ноар, но за съжаление не си спомням марката на виното. Оттогава няколко пъти съм купувала българско такова (от чисто любопитство) и никак не останах очарована, изобщо не ставаше за пиене...  Confused
О, български пино ноар  Sick Ти си голям храбрец Mr. Green

Пино ноарът е кралят на виното, защото е най-капризният сорт за отглеждане и винифициране. Обикновено е и най-скъпият поради тази причина. За да го разбереш, трябва да имаш доста добра винена подготовка, защото на непредубеденият консуматор това вино няма да направи никакво впечатление, да не кажем, че ще  бъде изплюто с погнуса.
Най-добрите представители на сорта са в Бургундия.
http://e-vestnik.bg/7780/balgarsko-vino-pino-noar-koe-e-nay-dobro/

# 95
  • София
  • Мнения: 1 010
Богиня, зарадвах се като видях, че пишеш и за български изби Simple Smile

Ще ми се да чуя твоето мнение за червените бучици "боя" (а може и да са излишни кавичките) в споменатите от мен вина на предната страница.

# 96
  • Мнения: 1 796
Санта Сара са ми любими, особено Приват, ама е доста скъпичко Peace

# 97
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Хубав е пино ноар на Salla. Имат и хубав ризлинг и сов.блан, но не се продават по магазините. Избата е малка и не може да осигури зареждане за магазини. Някои заведения зареждат и от самата изба.

www.salla.bg

# 98
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Хубав е пино ноар на Salla. Имат и хубав ризлинг и сов.блан, но не се продават по магазините. Избата е малка и не може да осигури зареждане за магазини. Някои заведения зареждат и от самата изба.

www.salla.bg
Само който не е пил  пино ноар, може да каже такова нещо за въпросното вино.

# 99
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Богиня, зарадвах се като видях, че пишеш и за български изби Simple Smile

Ще ми се да чуя твоето мнение за червените бучици "боя" (а може и да са излишни кавичките) в споменатите от мен вина на предната страница.
Не мога да кажа какви химикали използват Mr. Green Но не е редно да ги има.

# 100
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Което наричат "благородна утайка"  Joy

# 101
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Което наричат "благородна утайка"  Joy
Не ми разсмивай пантофите Joy

# 102
  • София
  • Мнения: 1 010


Добре, де, зад смеха ви до припадък се крие категорично "химия", или не сте толкова категорични?
Моля, просветлете нацията!  Laughing

# 103
  • Мнения: 2 805
Как обичам да откривам хубаво червено вино  Laughing. Страхотна тема сте подхванали.. 

И аз така...да почета  Wine Glass

# 104
  • София
  • Мнения: 4 244
Да открия с вас сезона на червеното вино!
Simple Smile

# 105
  • Мнения: 10 599
Аз пък бих искала да получа препоръки от Богинята за чужди червени вина (до 40-50лв.), надявам се е не е напуснала темата безвъзвратно!

За българските - бях фен на Тера Тангра когато излязоха на пазара, но напоследък имам чувството, че много свалиха качеството.

# 106
  • Мнения: 2 386
За български не знам, но силно препоръчвам вина от Чили, Аржентина и Австралия, които не са много популярни (като френските и италианските), но често са (по-)добри.

# 107
  • София
  • Мнения: 1 010
Аз си продължавам на темата за българските.

Пих био-вино на Тера Тангра от около 11-12 лв.
Нямаше такива бучици "боя" на дъното, но и ароматът му беше далеч по "рехав" и остър, а не така ясно изразен, характерен и приятен като на другите от по 15-16 лв. Simple Smile

Въпрос: Възможно ли е вино, направено по природосъобразен начин, да е по-евтино от индустриални вина? И как се получава това?

Богиня, ти работила ли си в бранша, или си просто ценител?

Последна редакция: пн, 22 окт 2012, 20:17 от Пепеляши

# 108
  • София
  • Мнения: 1 074
Санта Сара каберне совиньон е най-доброто в средна ценова категория - предлагали сме на чужди групи и Енира и на Катрджина вината, които безспорно са великолепни, но Санта Сара е хем силно, с наситен вкус, хем не е горчиво и е много пивко.

http://www.santa-sarah.com/?go=about

Последна редакция: вт, 23 окт 2012, 11:14 от Zanda Ksurik

# 109
# 110
  • Мнения: 2 558
Записвам се като фен на Катаржина, Тера Тангра и Братанов  Peace

# 111
  • София
  • Мнения: 1 010

Засега се спирам на Ивайло Геновски. От Топдринкс на по-малко от 13 лв. Simple Smile

Но тъй като у нас се консумира много вино, ми се ще да намеря вариант по-на едро да го купувам. Вероятно ще трябва да се свържа с избата...  newsm78

# 112
  • София
  • Мнения: 865
Ех, любимата ми тема.

За съжаление не помня имена на вина, но едно го помня много добре, понеже го купуваме често у дома и консумираме с удоволствие. Моя фаворит е Санта Сара Мавруд и Каберне, от година насам цената му е паднала до 37 лв..
Вината подбирам първо по сорта, като ги степенувам Копажно, Мавруд, Мерло. Много харесвам и сорта Зинфандел, дори сега съм взела една бутилка, сравнително евтина (16 лв.)за този сорт, казва се Grand Circle, но не съм я отворила.

Рядко повтарям скъпа бутилка вино, ако изключим Санта сарата, защото на пазара вече има много вина и много реколти и дет се вика всеки ден да пием вино, все ще е различно.
Но от едно единствено нещо се водя при избора на хубаво вино и това е етикета. Хубавото вино неизменно върви с хубав етикет. И никога не съм се подвела до сега. Сещам се за още едно хубаво и евтино вино - Sensum, дано така да се казваше, цена около 12 лв.

Други често купувани вина у нас са Мавруд резерва на Домейн Бойар и Мавруд ТЕРЕЗ, но както казах, ние сме любители на силните и гъсти вина и Мавруда изцяло покрива очакванията ни.

# 113
  • Мнения: 5 288
Днес опитах Telish Merlot, хареса ми.

Общи условия

Активация на акаунт