"Страхувам се от дрогата"

  • 13 017
  • 208
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 12 034
Бояна, не става дума за това, аз какво знам или ти в каква среда си. Попитах не дали някой е чувал за счетоводител-наркоман, а за колко такива е чувал. Какво сега ще губим време в празни приказки, след като фактите ясно говорят в чия полза е статистиката на адвокатите, умрели от употреба на кокаин и Грами-носителите, умрели от същото. Но, разбира се, за мен е все едно, ако някой вярва в равномерното разпределение на порока Wink
Фактите за Грами носителите са известни на всички, а за счетоводителите и адвокатите не. Това се опитвам да ти кажа. А порока е равномерно разпределен, това е прост факт, просто субстанциите са различни. Погледни криминалната статистика и виж процентно колко от тежките престъпления са извършени от употребили алкохол и колко от носители на Грами. Така е най- просто да се види дали едни среди злоупотребяват повече от други. няма открита зависимост между наличието на артистични заложби от какъвто и да е вид и склонността към зависимости. Има повече предположения за генетична и фамилна обремененост. Това се опитвам да ти кажа.

През 1996- 2000 правих разработка по отношение на зависимостите у нас и тогава имаше около 100 000 хероиномани в България. Не в творческите среди, а по принцип. Същото е и в другите страни. Зависимостите не са приоритет на нито една среда, дори на нито една възрастова група. младежите употребяват повече наркотици, но сред възрастните има повече алкохолици. Сега, порасналите младежи вдигат възрастта на зависимите от наркотици и сред 40 годишните.

Единствения друг фактор, който се отнася до субстанциите са парите и това се отнася до дроги като кокаин. рядко ще видиш човек, който не е богат да пристрастен към какан, защото е скъпо и трудно достъпно.

Можем да помогнем като спрем да ги правим герои и да си въобразяваме, че изкуството ги кара да друсат. И употребяващите  да не стават престъпници, т.е. това да не се криминализира

Абсолютно същото изказване направи и Тони Бенет, веднага след смъртта на Уитни Хюстън. Може да се прочете на английски тук.
Това се опитвам да кажа и аз. по- големия процент хора на изкуството са просто нормални хора. Нито ако станеш наркоман ще ти се разкрият таланти, нито ако имаш таланти ще станеш наркоман.

# 31
  • Мнения: 148
Страхувам се от дрогата, страхувам се за децата си.
Да, кокаина е скъп и е за по-заможни хора, но масово младежи - деца на по- елитни родители го употребяват и черпят с него. Но цигарите марихуана и хапчетата са достъпни за повечето, като в последно време са изместили хероина. А за алкохола не искам да коментирам- виждала съм пияни до безсъзнание деца - гледката е потресаваща. За мен и алкохола и цигарите са вид наркотик, водят да пристрастяване.

# 32
  • Мнения: 2 480
На практика проблемите с дрогата (каквито са днес), съществуват откакто дрогата бива забранена. Преди това не е имало такива проблеми. Позволят ли я, ореолът й ще падне и нещата ще си дойдат на мястото.

Шегувате ли се???

Като разрешиха на учениците да пушат какво се случи? Преди ги преследваха даже в парковете.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Хората не само на изкуството, а изобщо на шоубизнеса, са се хванали с хиляда роли и дейности, нарастващи ангажименти, това ги увлича и прострастява и се поддават на изкушението да си поддържат изкуствено издръжливостта чрез дрога. А и нямат финансови пречки да го направят.

# 34
  • гр. София
  • Мнения: 2 518
Да, кокаина е скъп и е за по-заможни хора, но масово младежи - деца на по- елитни родители го употребяват и черпят с него.

За съжаление понастоящем кокаинът не е особено скъп. Двайсетката е към 9лв., а по-малките грамажи са и по-евтини. Причината е, че истински качествен кокаин за уличен пласмент у нас няма. Качественият, т.е. с по-висока чистота кокаин, се предлага само на платежоспособни клиенти, които не го купуват от улицата. Понеже толерансът към кокаина се покачва сравнително по-бавно, не е необходимо поне в началото да се вземат по много дози на ден, та не излиза особено по-скъпо. Пък по-нататък вече...

# 35
  • Мнения: 1 547
Добре. Нека разгледаме малко интересни факти и статистики:

1% от класическите музиканти са търсили помощ във връзка с лична злоупотреба, породена най-вече от лични причини;

1-3% от балетистите и танцьорите са проявали зависимост към субстанции, най-често подтикната от желание за по-добро представяне. Като цяло се счита, че наркотиците почти нямат място в това съсловие;

8-12% от медицинските работници развиват склонност към злоупотреби, в резултат на стрес, като тя се проявява 3,5 пъти по-често при работещите в спешна помощ и онкология, отколкото в педиатричните и общомедицинските сектори.

15-18% от адвокатите страдат от повишени нива на стрес и декларират временна или постоянна пристрастеност.

40% от пожарникарите признават зависимост към една или друга субстанция в определен или продължителен момент от живота си, дължаща се на стрес;

90% от полицаите са търсили помощ или са имали намерение да го направят, във връзка с проблем, възникнал в резултат на злоупотреба със субстанции, като по-голяма част от тях са заети в активния сектор на професията, а не в административния;

90-95% от творчески ангажираните (свободни професии или част от екип) хора са употребявали инцидентно или продължително, в резултат на желание за вдъхновение, по-добро представяне, стрес или лични причини.


Други факти:
9% от поп песните съдържат текст или картина, отнасяща се до употреба на наркотици и алкохол, като същото се среща в:
14% от рок песните
20% от R&B и hip-hop песните;
36% от кънтри песните и
77% от рап песните.

Само 4% от песните изобщо съдържат текст или картина против употребата на субстанции.

* Публикувам това в непълен и хаотичен вид, данните са на различни американски институции като Американската асоциация за борба със зависимостите, Американския център за национално здраве, Медицински университет Ню Йорк, Педиатричен и младежки медицински архив (не знам какъв е еквивалентът на тази служба на български) Музикален колеж Бъркли и така нататък. Не претендирам за изчерпателност, достоверност и меродавност, целта ми е само и единствено обогатяване на дискусията с все пак някакви представителни цифри, макар и да не съм способна да посоча колко точно са участниците в изследванията и колко точно са всички хора, ангажирани в съответните поприща. Част от информацията имам от нета, друга част имам по друг повод.

Последна редакция: ср, 15 фев 2012, 13:55 от crazy chick

# 36
  • В Космоса
  • Мнения: 9 877
crazy chick, много хубаво, че подплати и с някакви цифри твърденията си. Аз също съм на мнение, че творчески ориентираните личности са по-склонни към злоупотреби, но беше хубаво наистина да се внесат някакви факти.

Също споделям мнението, че за обикновените хора, децата, средата е от огромно значение. Също донякъде и стила музика, който слушат. Това не се харесва много като довод, дори и на мен, но признавам, че има истина. Ето сега и статистиката го доказва.

# 37
  • Мнения: 86
На практика проблемите с дрогата (каквито са днес), съществуват откакто дрогата бива забранена. Преди това не е имало такива проблеми. Позволят ли я, ореолът й ще падне и нещата ще си дойдат на мястото.

Шегувате ли се???

Като разрешиха на учениците да пушат какво се случи? Преди ги преследваха даже в парковете.
Според мен сега децата пушат по-малко цигари от преди. Преди ако не пушиш те слагаха в графа "задръстен", а "готините" пушеха. Сега мисля, че пушенето изобщо не е модерно, даже е "селско". Сега май децата, които са "куул" ходят в дискотека, пият енерджи напитка и слагат екстази под езика (освен ако няма нещо ново и още по-синтетично за което не знам). Аз съм бивш пушач и решението ми да спра си дойде от мен, а не от предупреждението на лекарите, от забраната за пушене (всъщност аз ги спрях преди тази забрана). Сега обаче като гледам в какви нацисти се превръщат властите (нямало да може да се пуши и по улиците вече) ми идва отново да пропуша. Аман вече от забрани!!!

# 38
  • София
  • Мнения: 12 034

crazy chick
Виждаш, че данните ти подкрепят моята теза. Освен ако не смяташ, че данните за зависимост към вещества имат по- малка тежест от данните за "опитали- употребили". Между употреба, злоупотреба и зависимост има съществена разлика.

Виж за текстовете на песните и видеата е така, но това е съвсем друга тема.

# 39
  • Мнения: 1 547
Виждаш, че данните ти подкрепят моята теза

Може, може. Обаче подкрепят и моята. А тя беше, че макар зависимостта да може да споходи всякакви хора и навсякъде, едни среди са по-предразположени от други и определени кръгове правят субстанциите по-търсени или по-достъпни в сравнение с други кръгове. Говоря за потенциална възможност и от самото начало се съсредоточавам върху "колко", а не върху "дали".

# 40
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Предпочитам да ги "травмирам" като видят на кино някой наркоман с изгнили ззъби и мозък заради екстази, отколкото блестящат стоматологична усмивка на някоя звезда, която също употребява екстази "за даразпусне".
Абсолютно съм съгласна. Ако повечето родители разсъждаваха като теб и crazy chick, може би обществото ни нямаше да е такова, каквото е сега.
Голямата ми дъщеря е "травмирана" с всякакви ужасяващи разкази от моя страна за изхода от наркотиците. Друг начин не виждам.

# 41
  • София
  • Мнения: 12 034
Виждаш, че данните ти подкрепят моята теза

Може, може. Обаче подкрепят и моята. А тя беше, че макар зависимостта да може да споходи всякакви хора и навсякъде, едни среди са по-предразположени от други и определени кръгове правят субстанциите по-търсени или по-достъпни в сравнение с други кръгове. Говоря за потенциална възможност и от самото начало се съсредоточавам върху "колко", а не върху "дали".
Аз не споря, че съществува мит, че творците употребяват постоянно някакви субстанции, това е факт. Видно е, че дали ще опиташ някаква субстанция, и дали ще си зависим от нея са съвсем различни неща./Затова не е нужно родителя научил, че детето му е опитало някакъв наркотик незабавно да решава, че детето ще стане наркоман. Статистиката сочи, че дори в царство на скуката като Люксембург 15 % от децата до 13 години вече са опитвали някакъв наркотик/
 Вижда се, че по твоята статистика творците са в ниските нива на хора със зависимости, а в челото са съвсем други професии. Просто, около творците се шуми повече. И да, творците, особено популярните сред младежите носят отговорност и за примера, който дават с поведението и творчеството си. Това е друга тема, предполагам.


Голямата ми дъщеря е "травмирана" с всякакви ужасяващи разкази от моя страна за изхода от наркотиците. Друг начин не виждам.
Точно този тип антиреклама в една възраст прави наркотиците привлекателни за объркания подрастващ. Умерено отношение е нужно, не лъжи, но не и истерии. Пуберите са много привлечени от опасното, предполагам знаеш. Съвсем друга е превенцията на зависимости. Ако щеш в това детето да не става постоянно свидетел на пиещи родители, да е расло с хора, които се грижат за здравето и тялото и ред други в този дух.

# 42
  • n/a
  • Мнения: 3 341
...Просто, около творците се шуми повече. И да, творците, особено популярните сред младежите носят отговорност и за примера, който дават с поведението и творчеството си. Това е друга тема, предполагам.
Не е друга, именно това е темата.
Един човек, оказал се в светлината на прожекторите има друго ниво на отговорност, или би трябвало да има. Той черпи ресурс от всички, които го аплодират - било пари, било обожание. В този смисъл, освен с песента си, с изпълнението си, той следва да върне и с частичка отговорност към себе си, към онзи образ, който проецира. Намирам голяма аналогия с темата за първата дама.

# 43
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Умерено отношение е нужно, не лъжи, но не и истерии. Пуберите са много привлечени от опасното, предполагам знаеш. Съвсем друга е превенцията на зависимости. Ако щеш в това детето да не става постоянно свидетел на пиещи родители, да е расло с хора, които се грижат за здравето и тялото и ред други в този дух.

Ами то няма нужда от лъжи или истерии, дори само мълчаливо да й дам да гледа няколко филма или да прочете книги е достатъчно ужасяващо. Но да се замазва и опростява или да се живее с мантрата "това се случва на другите" е огромна грешка.
За личния пример и израстването в подходяща семейна среда без зависимости си права, също е важна отправна точка. Но и добра доза психо-антиреклама си трябва, мисля аз.

# 44
  • София
  • Мнения: 12 034
...Просто, около творците се шуми повече. И да, творците, особено популярните сред младежите носят отговорност и за примера, който дават с поведението и творчеството си. Това е друга тема, предполагам.
Не е друга, именно това е темата.
Един човек, оказал се в светлината на прожекторите има друго ниво на отговорност, или би трябвало да има. Той черпи ресурс от всички, които го аплодират - било пари, било обожание. В този смисъл, освен с песента си, с изпълнението си, той следва да върне и с частичка отговорност към себе си, към онзи образ, който проецира. Намирам голяма аналогия с темата за първата дама.
Ако това е темата, то продуцентите и медиите носят отговорност, че популяризират наркомани и наркомански творби. Но то е като с подклаждащите агресия детски филмчета- всички знаят, че не трябва да се излъчват, а в крайна сметка това се излъчва най- често, защото това има най- голям успех сред децата.

Самите наркомани отговорност не могат да носят. Тази особеност е част от заболяването.

'Кафе с мед' Не казвам да не се говори за това, а да не се преекспонира. Случва се на всички, не само на някой друг, хубаво е да се знае, но не и да се плаши. Много страшни неща има в живота, не са само наркотиците.

Общи условия

Активация на акаунт