На контрольорите с любов...

  • 8 067
  • 73
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Тези хора, с конкурс ли ги избират? Да нападат ученици и болни, бедни хора, докато братята роми се возят, без да са обезпокоявани? Не смятате ли, че са прекалено нахални? Така, ще ви разкажа една случка:
Возя си се аз в един тролей и виждам, че се качват контрольори. Вадя си картата, в очакване да дойдат при мен и да ме проверят. Със слушалки съм, следователно, не чувам къде са, и си седя мирно и ги чакам. Изведнъж изскача един едър мъж иззад мен и ми грабва картата. Аз останах като попарена с врява вода и седя няколко секунди не се усещам какво става. Направо ми изкара акъла. Свалих слушалките и попитах: "какво правите?", а той дори не си направи труда да ми отговори, и ме подмина със злобен поглед.
Нямам думи, пък за това как правят проблеми на ученици и хора с привидно не добро материално състояние, докато ромите никой не ги закача?? Нали искат да сме равни, да не се делим?
 #2gunfire #Cussing out

# 1
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Грабнал ти е картата? Върна ли ти я?  Shocked

Аз имах страхотна разправия с групичка от 5 контрольора. Беше преди няколко години, когато още учех. Слизам си на спирката рано сутринта. Спира ме вече извън рейса тлъст чичко и му давам билета си. Бързо влиза в рейса, перфорира някакъв лист и слиза при мен. Твърди, че дупките на билета ми не съвпадали с перфорираното от него. Разправията беше страшна, бяха ме наобиколили и петимата, категорично им заявих, че пари от мен няма да видят и само си губим времето.
Щяха да ме набият ако не се бяха появили едни симпатични момчета.  Close

# 2
  • Мнения: 27 524
Темата всъщност за ромите ли е или за контрольорите?

Трудно е да се обобщи така. Факт е, че от ромите не могат да вземат и 5ст глоба. Не ги оправдавам. Като цяло, това е пордното нещо в БГ, което куца. Не става по този начин. Давам пример как е тук - един конторльор е в екип с по двама полицаи. Ако те сгащят или плащаш:

1-ва глоба около 70 евро.
2-ра - 250
3-тата гони 1000, а ако си чужденец- изхвръкваш от страната.

Ако ги нямаш парите - директно заминаваш в затвора. Докато не ги платиш. Досието ти е опетнено от първия път. Ще помислиш дали да кръшкаш.

# 3
  • Мнения: 13
Върна я, но това поведение е недопустимо, според мен! Бясна съм просто нямам думи, все едни злобни...всичките. Това ли беше начина да я вземе да я провери? Тази уста не му е само да яде....
Блонди, така трябва да е и тук. Ами за темата - за контрольорите е, но ме дразни самия факт, че проверяват определени хора, а не всички, както трябва да е. Подминават малцинствените групи, а ще се заядат, я с някоя лелка, я с някой ученик, я с някоя майка с дете. Когато съм в Несебър, и пътувам за Слънчев бряг, във всяко рейсче има по 2-3 човека, които ти дават билетче още с качването и всъщност няма гратисчии, всеки си плаща. Няма деление, така да се каже.

Последна редакция: чт, 16 фев 2012, 17:46 от Stop! Look at me right now*

# 4
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Върна я, но това поведение е недопустимо, според мен! Бясна съм просто нямам думи, все едни злобни...всичките. Това ли беше начина да я вземе да я провери? Тези уста не му е само да яде....

Дааам, винаги съм се чудела що за човек трябва да си, че да работиш такова нещо....по цял ден да се заяждаш с хората  ooooh!

# 5
  • Мнения: 13
Върна я, но това поведение е недопустимо, според мен! Бясна съм просто нямам думи, все едни злобни...всичките. Това ли беше начина да я вземе да я провери? Тези уста не му е само да яде....

Дааам, винаги съм се чудела що за човек трябва да си, че да работиш такова нещо....по цял ден да се заяждаш с хората  ooooh!

Явно са доста комплексирани хорица.  Laughing Вижте, какво намерих, което е шега явно, но според мен така ги избират:
От Столичната компания за градски транспорт обявиха кастинг за контрольори. Кандидатите трябва да отговарят на следните изиквания:

1. Образование: най-много завършен трети клас.
2. Тегло над 100 кг.
3. Да проявяват етническа търпимост.
4. Да умеят да работят в екип.
5. Да не говорят много.
6. Да гледат лошо.
7. Да не проявяват състрадателност.
8. Да умеят да се появяват ненадейно.
9. Да различават болните и слабите от пръв поглед.
10. Да са били безработни поне последните 5 години.
11. Да са алчни.
12. Да са безскрупулни.
13. Да носят на бой, ако се наложи

# 6
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Аз продължавам да не разбирам защо в софийския градски транспорт няма кондуктори, както е в повечето градове в страната вече. Знам, че обикновено е претъпкано, но то и в други големи градове рейсовете не се движат празни. Ние не сме бог знае колко голям град, но автобусите са малки и в натоварените часове също е пълно. Кондукторите си обикалят пътниците, проверяват карти, късат билетчета срещу 80 стотинки. Дори и на ромите (не го вярвах, но го видях с очите си).
Не се заяждам, просто ми е любопитно.

# 7
  • Мнения: 8 999
В Швеция никой не проверяваше - нито на качване, нито на слизане. Можеш да си се возиш гратис с дни и да не те пипнат. Но понякога правят, ама буквално "хайки"! От всички врати едновременно нахълтва една яка тълпа от контрольори, които за една спирка само се справят с цялото превозно средство /нямаш шанс да дочакаш следващата спирка и да се шмугнеш покрай контрольора, без да е успял да ти изиска билета/. И душа да ти е яка, ако те спипат като нередовен пътник. Цяла глутница яки, млади, униформени момци - иди им избягай, ако ти стиска!Тук не съм забелязала контрольорите да са особено жестоки, или пък преднамерено да се заяждат с редовни пътници само защото са ученици, майки с деца или пък бедни възрастни хора. Конфликти има между контрольори и НЕредовни пътници.

# 8
  • Мнения: 13
ДА, това е така, права си baibibi , но мисълта ми е, че има конфликт между нередовни българи и контрольори, а ромите никой не ги закача. Подминават ги.
Имам познат, който работеше в градския транспорт и ми е разказвал, как се качват контрольори и явно са се помислили за много смели и закачат малцинствата. При което потърпевшия, познайте кой е. В стремежа си да го глобят, те излизат "глобените"  Laughing Жертвали са се хората, защото явно са мислили като мен. И след такива случки просто подминават.
И си мисля, че не трябва да е така. Правилата да са за всички а не само за мен и за теб. За всеки на територията на Р.България. И да има някакъв страх от органите на реда. А не да подминат някой, защото ги е страх от него или да не изядат пак боя.
Аз съм казала, че ако случайно ме хванат гратис, няма да платя глобата и не защото ще ми се свидят 10 лева, в крайна сметка, аз съм си виновна, а докато не свалят някой от горепосочените пътници и да го глобят пред моите очи. Whistling

# 9
  • Мнения: 8 999
Ами то принципно проблемът не е с контрольорите, а с циганите. Ама те и ток не плащат, и вода... И други работи правят безнаказано. Ама контрольорите ли точно трябва да ги вкарат в правия път?

# 10
  • Мнения: 13
Не, но може примерно да е както каза ти в Швейцария или както е в другите бг градове. Хора които продават билет на ВСЕКИ пътник и няма да има гратисчии. (или поне толкова много)

# 11
  • Мнения: 1 377
На мен ми е интересно как в единия град, в който живея,
почти всеки път минава контрола да проверява за билетчета,
а в другия за четири години това не ми се е случвало нито веднъж.
И не - не е късмет. На това второто място обаче
колкото пъти съм попитала нещо кондуктор,
толкова пъти ми е било отговаряно троснато, с половин уста и с безкрайна досада.
За сметка на това така, че целия автобус да разбере.
Последния път ми стана много неприятно, едва се сдържах да не отговоря.  Close

И на двете места билетчета се продават от кондуктор на място.
Признавам обаче, че и аз съм си позволявала да пътувам гратис. Embarassed
Не винаги ми се дава левче за две-три спирки разстояние.  Laughing

# 12
  • Мнения: 2 480
Някога и в Русе, Варна и Пловдив нямаше кондуктори, а само проверяващи, както е сега в София. И забележете картите бяха валидни навсякъде! Вече 20г. не е така. Картите и билетите са само за съответния град. Преди 15г. на тр.20 бяха сложили експериментално кондуктори. Това продължи само 2-3месеца.
Вярно е, че разправиите стават предимно с нередовните пътници. Но...понякога и с редовните! Вече 17г. аз не им давам картата си, ако поискат да я разгледат. Веднъж се опитаха да ми я откраднат под предлог, че е фалшива! Тя даже беше в 3-я месец! Оттогава аз само показвам карта, но на никого не я давам. Имали сме няколко спречквания заради това. Даже последния път исках да видя номерата на проверяващите, а те не ги показаха и се заканиха да ме свалят от автобус 94. Записах часа, номера на автобуса и че са действали от ректората до орлов мост. На следващия ден се оплаках по телефона от поведението им. Бяха двама и поне 150килограмови! И сигурно смятат, че всичко им е позволено. Нарекох ги апаши в очите! Как иначе да си обясним, че им показах картата си отпред, отзад, отвсякъде, а те настояваха да им я дам да я разгледат! Тогава вече стана скандалът. Мина повече от година от тази разправия. Тия двамата хубавци не са се виждали оттогава. Не зная дали са ги изгонили или са ги преместили другаде. И моят съвет е такъв към всички четящи тази тема-показвайте картите си, но не ги давайте, защото може и да ви ги откраднат! С магнитните карти този съвет не е приложим. Но те пък са лични и вероятно ги блокират.

Последна редакция: пт, 17 фев 2012, 02:28 от vl

# 13
  • Мнения: 945
Stop! Look at me right now*, ти си недоволна от грубото отношение към теб, права си, ти си била редовна пътничка(с карта), нямат право да се държат така.
Но я ми кажи лелката, или майката с детето, или циганинът, с които се заяждат контрольорите, имат ли билетче, или се возят гратис? Ако е второто, с право ще им търсят отговорност - те са нарушители.
Че контрольорите са груби, да така е, но те всеки ден се разправят с какви ли не хора, повечето от тях войствено настроени. Ти самата казваш, че няма да си платиш глобата, ако те хванат да пътуваш гратис. Тогава защо се ядосваш на циганите?
Проблемът трябва да се реши на друго място, да се въведат други правила.
Тук, където живея, качването в автобуса става само от предната врата - до шофьора има специална кутия, нещо като касичка, където си пускаш билета, или точно приготвени пари. Няма как да се возиш гратис. Никой не го интересува циганин ли си, социално слаб, или нещо друго. Плащаш и ползваш услугата.
Не приемай поста ми като заяждане, просто разсъждавам

# 14
  • Мнения: 0
е що ги наричаш роми? Rolling Eyes
цензура ли има във форума?


иначе... да, малоумни са. имам чувството, че им плащат по-скоро за наглото поведение, отколкото за проверката на билетчета и карти...

# 15
  • Мнения: 1 788
Абе, те, че не са стока - не са, то е ясно не от днес или вчера.
Ама и сега е много модно да си забодеш слушалки в ушите и да отрежеш останалия свят, пък после някой ни виновен.
Той може човекът да е казвал "Билети и карти!", но кой да го чуе, нас нали не ни засяга, докато дойде наш ред за нещо.
Иначе за ромите - така е - не ги закачат, щото после не се знае дали ще се приберат или не. Защото хората стоят и гледат безучастно във всеки един случай на скандал, само сеир да има. Същото става и с по-едри индивиди от мъжки пол - питат за билетче, оня като се озъби, подвиват опашка.
Пък нали трябва да се яде. Децата, жените, възрастните са най-лесната "плячка".

# 16
  • Мнения: 0
тоя, дето реално се е отрязал от останалия (цивилизован) свят, струва ми се, е контрольорчето... дръпнал й картата от ръцете, погледнал злобно и си заминал, като всичко това се извършва в пълно мълчание - това нормално държание ли е за градска среда?

и много ясно, че ще носим слушалки, вместо да слушаме тъпата музика по радиото на шофера или гукането на пътниците... близко е до акъла

# 17
  • Мнения: X
В Швеция никой не проверяваше - нито на качване, нито на слизане. Можеш да си се возиш гратис с дни и да не те пипнат. ...

не знам в коя Швеция си била, но живея тук вече 6год и си проверяват
на влак и метро не можеш да се качиш без да минеш с картата, за да ти се отвори преградата
когато се отвори може още някой да се вмъкне след теб, но е рядкост, не съм го виждала до сега
в автобуса шофьорът проверява всички и съм виждала да слизат хора с нередовни карти

# 18
  • Мнения: 12 662
Абе, те, че не са стока - не са, то е ясно не от днес или вчера.
Ама и сега е много модно да си забодеш слушалки в ушите и да отрежеш останалия свят, пък после някой ни виновен.
Той може човекът да е казвал "Билети и карти!", но кой да го чуе, нас нали не ни засяга, докато дойде наш ред за нещо.


Може и 3 пъти да е казал Бихте ли ми показали картата си, моля.  И като гледам колко си ходят със слушалки, може да се е поизнервил.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 481
Аз продължавам да не разбирам защо в софийския градски транспорт няма кондуктори, както е в повечето градове в страната вече. Знам, че обикновено е претъпкано, но то и в други големи градове рейсовете не се движат празни. Ние не сме бог знае колко голям град, но автобусите са малки и в натоварените часове също е пълно. Кондукторите си обикалят пътниците, проверяват карти, късат билетчета срещу 80 стотинки. Дори и на ромите (не го вярвах, но го видях с очите си).
Не се заяждам, просто ми е любопитно.

В пикови часове няма как яйце да хвърлиш в автобуса, камо ли кондуктор да върти между хората, за да им подава билетче. Иначе да, циганите никога не са проверявани, от 10 години живея в София и такова нещо не съм виждала. Аз пък напоследък попадам на много възпитани контрольори.

# 20
  • Мнения: 243
Литъл Евил и аз тъкмо това тръгнах да пиша. Има една жена дето на всеки пътник казва " Добър ден", проверява билетчето/картата и след това "Благодаря, приятен ден"  Shocked
Евала на жената   bouquet
За онази част с мангалите съм на същото мнение- никой не ги закача  Crossing Arms

# 21
  • Мнения: 116
Аз няма оплакване от сегашните контрольоли.Все на възпитани попадам,но това в Пловдив.Имам обаче една случка,която няма да забравя.Имаше една много гадна и зла контрольорка.Няколко пъти съм ставала свидетел как ги прави луди пътниците.В 9-ти клас пътувахме с ученически лични карти.И качва се веднъж въпросната контрольорка,стига до мен,гледа ми картата,вика няма подпис и печат,сега трябвало да ме глоби,но понеже нямах пари ми взе картата и каза в 15.00 на Сточна гара с 10 лева глоба да я чакам,за да си получа картата.И аз с голямо притеснение бях там в оречения час с 10 лева...Взех си картата и вечерта видях,че не липсва никакъв подпис и печат-беше използвала притеснението ми,за да ме излъже.Около 10 години по-късно-при едно пътуване с автобус видях бившата контрольорка-смачкана,сдъвкана и изплюта,остаряла и без самочувствие...като кондукторка.Не мога да скрия,че изпитах някакво задоволство.

Последна редакция: пт, 17 фев 2012, 10:55 от Мидичка

# 22
  • София
  • Мнения: 2 481
Имам една забавна случка с контрольорка, когато още не бяха с униформи. В 305 към мен се приближава жена на средна възраст, изрусена, къдрава, с ярко червило и кожено палто от онези с косъма. Застава срещу мен, поглежда ме изпод вежди и с рязко движение разтваря палтото...Аз очаквах да е гола хихихиих, а тя искала да покаже елечето си и да ме провери.

# 23
  • Мнения: 6 417
Аз бях свидетел на следната случка - контрольорка се заяде с гратисчийка, симпатична жена на около 40 г. Нея я видя, но не видя циганин тинейджър в доста приличен вид да се придвижва бързо към вратата, за да слезе. Тогава някакъв мъж скочи и каза на контрольорката "Тя ще си плати глобата, но първо искам да проверите онзи младеж, защото него не го проверявате, нали?" Пътниците започнаха любопитно да зяпат в очакване какво ще направи - е, провери го, ама го остави да си слезе, естествено без билет...

# 24
  • Мнения: 263
Те и шофьорите не са стока #Cussing out
Има във всеки автобус голяма табела, че шофьора продава билети срещу точно приготвена сума.
Една вечер седя с малкия на спирката и няма от къде да купя билетче(то в нашия квартал има реално на 2 места репчета за вестници и съответно билети) вечерта в 18.00ч.Идва първия явтобус, питам шофьора за билет....изгледа ме злобно и каза че му свършили.Останах на спирката да чакам следващия , нали съм принципна...а то духааа, студено ,малкия хленчи, обаче аз НЕ, трябва да се дава пример на малките(поне според мен) .Идва втори автобус , тъпия шофьор с още по нагло отношение..."да сте си купили, аз нямам" .... и аз пак седя и чакам, на трятия автобус вече се качих, отново нямаше билети , и се бях наострила за скандал с някой контрольор....ама нямах удоволствието да ме срещне, че така бях набрала ....само да ми се беше появил #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 25
  • София
  • Мнения: 15 458
   Напоследък рядко пътувам в градски транспорт, но десетката нали последната и спирка е до Факултето.Та от там се качват братята и сестрите , заемат всичките места, колкото и много да са и колкото и контроли да минават, тях винаги ги подминават.Досега не съм видяла да проверяват ромите, минават все едно е празно място.Или се разговорят, щото са рода.

# 26
  • Мнения: 243
В твоя случай ти нямаш никаква вина- качваш се на автобуса, ако шофьора няма билети и влезе контрола, от контрольора си купуваш билет пак на стойност 1 лв. Преди време бях свидетел на това в автобуса.
Колкото и да имаш желание да даваш пример на детето, вината не е твоя, че не си вършат работата и не са осигурили билети в автобусите  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 10 321
От там където се качвам и слизам от ГТ няма будки за билети. Често ми се случва да разчитам на шофьорите. Ако нямат билети  Crossing Arms си оставам вътре в автобуса наострена за разправия. Нямам един час време да чакам три коли да минат и трите да не са заредени с кочанче билети.

# 28
  • Мнения: 4 569
И при нас няма будки за билети.
Запасявам се с билети като видя, защото знам ли дали шофьора има.

Утре е Задушница. На 99% съм сигурна че в допълнителните линии на Градски транспорт 83А и 108А ще има контроли.

# 29
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
В пикови часове няма как яйце да хвърлиш в автобуса, камо ли кондуктор да върти между хората, за да им подава билетче. ...
Това ме навежда на заключението, че в тези часове процентът гратис е висок, щом няма възможност за контрол.

Ние сме от "щастливците" да нямаме контрольори, а само продавачи на билети и от "нещастниците" да имаме 0 (нула) гратис-пътници.

А това е така, откакто ГТ ни е в частни ръце. Те имат сметка да таксуват 100%, докато при общинския ГТ кой е на сметка и кой не е, не се знае.

# 30
  • Мнения: 30
Това ме навежда на заключението, че в тези часове процентът гратис е висок, щом няма възможност за контрол.
Не е съвсем така, точно в пикове часове най-често съм засичала контрольори, едва минават между хората, но проверяват.

# 31
  • Мнения: 2 199
Конфликти има между контрольори и НЕредовни пътници.

Това не е точно така!
Да се изкажа вчера пътувайки в един автобус се качиха 2-ма много едри контрольора хубаво направиха проверка всичко точно. Седнаха най-отзад и започнаха изключително грубо на висок глас да псуват минаващите коли, коментираха политиката на страната ни и разни подобни неща. Един човечец от първите седалки им направи много културна забележка по-тихо да обсъждат нещата и контрольорите само дето не го пребиха и го наругаха по най-бруталния начин! В шок съм.  Sick #Cussing out
Абсолютни комплексари според мен съдейки по безумните им коментари!  smile3505

Имам и друг случай с най-коментираните наши сънародници - с тен които са.

Автобус. Контрола. Нередовни сънародници с тен (тумба, прилично изглеждащи, но познаваеми все пак) и нередовен господин. Господинът отказа да си плати глобата ако и другите ни сънародници не си я платят (получи подкрепа от други пътници). Свалиха го от автобуса. Нужно ли е да споменавам, че другите нередовни не бяха свалени?  Thinking

Те и шофьорите не са стока #Cussing out
Има във всеки автобус голяма табела, че шофьора продава билети срещу точно приготвена сума.
Една вечер седя с малкия на спирката и няма от къде да купя билетче(то в нашия квартал има реално на 2 места репчета за вестници и съответно билети) вечерта в 18.00ч.Идва първия явтобус, питам шофьора за билет....изгледа ме злобно и каза че му свършили.Останах на спирката да чакам следващия , нали съм принципна...а то духааа, студено ,малкия хленчи, обаче аз НЕ, трябва да се дава пример на малките(поне според мен) .Идва втори автобус , тъпия шофьор с още по нагло отношение..."да сте си купили, аз нямам" .... и аз пак седя и чакам, на трятия автобус вече се качих, отново нямаше билети , и се бях наострила за скандал с някой контрольор....ама нямах удоволствието да ме срещне, че така бях набрала ....само да ми се беше появил #2gunfire #2gunfire #2gunfire

По принцип ако се качваш от място където не продават билети и шофьора няма не те глобяват!
Случвало ми се е. Стоях с точно приготвен 1 лев и когато ме провери контрола му казах, че няма от къде да си купя и той ми продаде билет за 1 лев.

Последна редакция: пт, 17 фев 2012, 11:47 от Суха Мащерка

# 32
  • Мнения: 263
...
По принцип ако се качваш от място където не продават билети и шофьора няма не те глобяват!
Случвало ми се е. Стоях с точно приготвен 1 лев и когато ме провери контрола му казах, че няма от къде да си купя и той ми продаде билет за 1 лев.

Рядко използвам ГТ и не знаех това, мислех, че контрольорите само проверяват и подплътена с много истории за бесни лелки и чичковци в сини жилетки....се бях подготвиал за бой Laughing
Вече ще знам и няма да държа детето на студа заради принципа Mr. GreenБлагодаря!

# 33
  • София
  • Мнения: 10 321
Не разчитай на това, Чили. Искали са ми билет и въпреки обясненията, че чичко шофьор няма. Побеждава по-устатия - контрольор или пътник.

# 34
  • Мнения: 13
Ааа подсетихте ме за една история: Возя си се аз в автобус 309 с една приятелка и гледам на спирката една лелка с лилаво червило и сива коса със сини кичури мляска дюнер. Та, седнали сме с моята приятелка и си говорим и идва тази въпросната и с пълна уста, мляскайки казва: Вашите билети или карти  ooooh! Ейй, щях да падна. Гладна, гладна, не може ли да провери рейса и да слезе да се наяде. Страшно грозна гледка  #Crazy  Sick

# 35
  • Мнения: 4 841
Веднъж се намесих в подобна грозна сцена - попитах контрольорите за личните им номера и имена, за да направя справка дали са истински, или ментета. В първия момент ми се озъбиха коя съм аз, в следващия като им предложих да повикаме полиция и да обяснят агресивното си поведение, омекнаха. Докато се разправяхме, набрах номера на Центъра по градска мобилност и попитах по силата на кое служебно задължение се държат невъзпитано и агресивно с пътниците...
В последствие са ги уволнили.

Но в случая пътникът беше в правото си - чужденец (с билет), на когото искаха глоба за раницата, която в никакъв случай не надвишаваше допустимите размери. Искаха му 10 евро (!).

Не бих защитила нередовен и агресивен пътник. А повечето скандали и проблеми стават именно с такива, затова и не се бъркам, защото са си точно като гърнето и похлупака  Peace

# 36
  • Мнения: 675
Мен пък ме дразни валидирането на картите като се качиш в трамвая или тролея. Нали си купил карта, защо да я валидираш на автомата? Че и глоба ако не го направиш. А в автобусите защо няма, и каква изобщо е логиката на цялото действие? Моля някой да ми обясни.

# 37
  • Мнения: 243
Аз точно това се чудих- има ли глоба, ако си с електронна карта а не я "валидираш"  Rolling Eyes Една колежка имала познат в ГТ и го питала- това с валидирането на ел.картите било за да следят пътнико-потока (така ли се пише  Embarassed ) Много малко хора виждам да го правят. А като пътувам в автобуси, където пък изобщо няма такива устройства  newsm78

# 38
  • Мнения: 1 788
По принцип, ако шофьорът няма билети, ако мине контрола - и той плаща глоба - около 30-40 лв. Такъв им бил правилникът.
Казвал ми го е лично шофьор на автобус един път, когато питах, защо така няма билети. Беше по-млад и по-приказлив явно.

# 39
  • Мнения: 13
Аз точно това се чудих- има ли глоба, ако си с електронна карта а не я "валидираш"  Rolling Eyes Една колежка имала познат в ГТ и го питала- това с валидирането на ел.картите било за да следят пътнико-потока (така ли се пише  Embarassed ) Много малко хора виждам да го правят. А като пътувам в автобуси, където пък изобщо няма такива устройства  newsm78

Има, и глобата е 1лв. Не знам каква е логиката в тролеите и трамваите да има валидатори, а в рейсовете да няма. Иначе, когато допрат вашата карта до тяхното проверяващо устройство, където и да сте им излиза информация, за кои линии е валидна, до кога, име и тнт...

# 40
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
По принцип, ако шофьорът няма билети, ако мине контрола - и той плаща глоба - около 30-40 лв. Такъв им бил правилникът.
Казвал ми го е лично шофьор на автобус един път, когато питах, защо така няма билети. Беше по-млад и по-приказлив явно.

Не е така. Според чл. 5, ал. 2 от Наредбата за превоз на пътници и условията за пътуване с масовия градски транспорт на територията на Столична община "Водачите продават билети по изключение при спряло превозно средство и срещу точно приготвена сума."

Вчера глобиха една жена до мен, която нямаше стотинки за билетния автомат, а шофьорът пък не можеше да й развали десетте лева и тя остана без билет. Когато обясни на контрольорите, че е имала доброто желание да си закупи билет, но шофьорът не е имал да й развали парите, й беше обяснено, че изискването е за точно приготвена сума.


Обаче, от друга страна, в същия този чл. 5 пише:
СКГТ София ЕООД има изключителните права да издава и продава превозните документи за пътуване по МГТ в гр. София чрез:
- билетни каси;
- бюра за абонаментни карти и билети;
- разпространители в търговската мрежа по комисионен договор;
- водачи в превозните средства на МГТ, които задължително трябва да притежават билети за единични пътувания.


Ха сега де! Хем задължително трябва да имат билети, хем едно изречение по-надолу пише, че ги продавали по изключение...

# 41
  • София
  • Мнения: 10 321
Когато имам само два лева си купувам от шофьора два билета.
И аз четох наредбата - никъде не пише какво става ако шофьорът не се е подсигурил с билети.

# 42
  • Мнения: 261
В твоя случай ти нямаш никаква вина- качваш се на автобуса, ако шофьора няма билети и влезе контрола, от контрольора си купуваш билет пак на стойност 1 лв. Преди време бях свидетел на това в автобуса.
Колкото и да имаш желание да даваш пример на детето, вината не е твоя, че не си вършат работата и не са осигурили билети в автобусите  Peace

Мен тогава защо ме глобиха  , защото нямах билет - нямаше от къде да си купя на спирката , шофьора също нямаше. Прецених че не искам да слизам на следващата спирка , защото беше пуста , беше тъмно а аз бях сама.
Контролата  ме отряза "Не можете да разчитате на шофьора да има билети!!!" и ми взе 10-те лв , аз тогава наистина не знаех дали имат право на това , много несправедливо ми се стори.
Но аз съм от тези , които не могат да се заяждат , не нося на разправии , то може би ми и личи!

# 43
  • Мнения: 2 480
Свидетели сме на още една малоумна постъпка. Вместо да въведат ел.с-ма за билетите, те я въведоха за картите. Според някои тази с-ма била бракувана в Чехия и продадена на нас.

И кое е най-смущаващото? В т.нар. цивилизовани страни едно билетче не е за возене на едно превозно средство, а за возене 75-90минути, през които можем да сменяме колкото си искаме превозни средства! Това почти не се знае тук и въобще не се коментира!
Мога да дам за пример Солун, Милано, Генуа. В Солун билетчето беше 0,6евро, а в Милано и Генуа-1,2евро.

# 44
  • Мнения: 3 157
Има някакъв вариант(от страницата на метрото май го четох) да си купиш 2 билета-1 за надземен и 1 за метро,които може да ползваш в рамките на определено време.Цената беше 1,60,вместо 2лв.Не виждам логиката да няма такива билети и само за надземно пътуване?

# 45
  • Мнения: 1 383
Относно контрольорите както има по - човечни и влизащи в положението на другите така има и отвратителни , които се заяждат само с жени и деца. Аз се питам друго срещу закупуването на билет за 1 левче какво получаваме ? Омръзна ми от закъснението на доста от транспортните средства и то в пиковия сутришен час , когато едни отиват  на работа , други на училище. Точно в най - големите студове ми се налагаше да ходя на очни. След леденото 15 - 20 минутно чакане на спирката имах бегла надежда , че поне в трамвая ще се посгрея поне мъничко , но не ми се отвори парашута. Вътре нямаше почти никаква разлика в температурата . Отделно се качват всякакви индивиди , които тормозят хората. Веднъж в рейса се качва някакво момче в доста окаян вид. Със затварянето на вратите вдига крачола на анцуга си и започва да показва една ужасна рана , в която н езнам как червеи не се бяха завъдили. Айде , аз не съм гнуслива , но на някои от пътниците им прилоша , започнаха масово да слизат още на следващата спирка. Друг съвсем пресен случай е в тролей 7 . Там имаше някакъв с дупка в ръката , от която течеше доста кръв . Той просеше пари уж , за да отиде в Пирогов да го зашият. За този градски транспорт не бих платила билет и с цена от 0.1. ст.

# 46
  • Мнения: 243
Има някакъв вариант(от страницата на метрото май го четох) да си купиш 2 билета-1 за надземен и 1 за метро,които може да ползваш в рамките на определено време.Цената беше 1,60,вместо 2лв.Не виждам логиката да няма такива билети и само за надземно пътуване?
Има такива билети Peace

Кимми, съгласна съм с теб  Tired
Точно в тези студове и аз съм с надеждата да дойде единствения нов автобус, който пътува по линията на 305, но за съжаление все стари идваха, а в този, който се качих валеше и снях през тавана и прозорците не се затваряха и духаше отвсякъде  #Crazy

# 47
  • Мнения: 1 788
Зимна роза, не знам кое е толкова неясно в мнението ми.
Ама знам, че не четете.
Нали и аз това съм казала - че шофьорът е длъжен да има билети, а не да има каса с дребни.
И ако няма билети, ще има глоба и за него.

# 48
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Nekomusume, разбрах ти поста.  Peace
Това, което аз писах е, че от наредбата не става ясно в крайна сметка водачите задължително ли продават билети или по изключение. Защото в две поредни изречения пише различно.

# 49
  • Мнения: 1 383
На мен в рейс 9ТМ , като подадох 5  лв. ми се отвърна ,, Туй да не ти е маркет , ма ?,, . Просто тогава нямаше къде да разваля. Нито на спирката имаше откъде да купя. Друг въпрос е , че автоматите за билети в трамваите и тролеите масово гълтат стотинки , а същевременно не пускат нищо.

# 50
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Адски са невъзпитани и нагли тези същества. И аз съм забелязала, че се нахвърлят предимно върху жени, а ромите ги прескачат, макар и да пътуват гратис.
Въпреки, че съм редовен пътник, всячески търсят поводи да се заяждат  Sick
Веднъж имах малшанса да си изпусна билета на седалката, в момента, в който го извадих от джоба си, за да го подам за проверка. Наглецът веднага ме обвини, че съм го взела от пода на автобуса, демек, не е мой.  ooooh! А колегата му се домъкна от другия край, без да знае, какъв е случая, но и той гракна. В крайна сметка извадих останалите билети от талона, които са със същия номер, свериха дупките, изгледаха ме злобно и продължиха. Извинение нямаше, а ако имах единичен билет нямаше да се измъкна от лапите им.  Sick

# 51
  • Мнения: 13
Понеже ми се налага да пътува всекидневно с тролей 7, повярвай ми, kimmy, това не е единичен случай. Можеш да видиш всякакви индивиди.  hahaha

# 52
  • Мнения: X
В Швеция никой не проверяваше - нито на качване, нито на слизане. Можеш да си се возиш гратис с дни и да не те пипнат. Но понякога правят, ама буквално "хайки"! От всички врати едновременно нахълтва една яка тълпа от контрольори, които за една спирка само се справят с цялото превозно средство /нямаш шанс да дочакаш следващата спирка и да се шмугнеш покрай контрольора, без да е успял да ти изиска билета/. И душа да ти е яка, ако те спипат като нередовен пътник. Цяла глутница яки, млади, униформени момци - иди им избягай, ако ти стиска!Тук не съм забелязала контрольорите да са особено жестоки, или пък преднамерено да се заяждат с редовни пътници само защото са ученици, майки с деца или пък бедни възрастни хора. Конфликти има между контрольори и НЕредовни пътници.
Не знам, ти в коя Швеция си била, но аз от 5 години живея тук и въобще не е така, тук никой не се вози гратис. Качването в автобус става само през вратата, която е до шофьора, задните врати са само за слизане или ако има майка с количка, защото те пътуват безплатно. При качване показваш билет, карта или телефон /sms билет, платен чрез телефона/. Ако някой се качи през задните врати, шофьора го подканва да слезне от автобуса, ако се заинати, автобуса просто не тръгва и се изчакват компетентните органи. Тук хората сами се портят, ако някой се опита да влезне през задните врати, хората веднага уведомяват шофьора, няма гратисчии.

# 53
  • Мнения: 1 296
Аз всяка сутрин пътувам с тролей 9 - вечно препълнен, вечно натъпкани като в консерва пътници, вечно закъсняващ по разписанията си.
Пътувам с месечна карта за цялата градска мрежа, но бъдете далеч от мисълта, че съм в състояние да разбутвам тълпата, за да си валидирам картата. Непробиваема е Naughty
За период от може би 6 месеца чак онзи ден мина контрола. ,,Моят,, беше учтив и възпитан, но лелките с него бяха под всяка критика.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 609
Наистина са ужасно невъзпитани контрольорите. Аз от години не се возя на градски транспорт, но когато го ползвах, съм ставала свидетел на какви ли не случки. Веднъж се опитаха да глобят чужденец, който си беше редовен - с очите си го видях как си продупчи билета. Може би са решили, че щом е чужденец и не разбира, могат да му одерат кожата (пак се опитаха да му поискат по-голяма глоба от регламентираната). Аз и приятелят ми, с когото пътувахме заедно, се намесихме.

Друга случка, пак отпреди няколко години - качват се контрольори, проверяват наред и стигат до едно дете на видима възраст 7-8 години (само беше; друг е въпросът защо). Не разбрах дали детето наистина е било без карта и без билет, но контрольорите му се нахвърлиха и му се развикаха; когато спря автобуса, започнаха да го бутат и блъскат, за да слезе и детето падна от стъпалата в калта на тротоара и се разплака. Другите пътници се намесиха, слязоха няколко човека, а след това не знам какво е станало, но за мен не е нормално да се блъскат така хората, пък били те и нередовни пътници, особено пък дете.

# 55
  • София/Горна Оряховица
  • Мнения: 274
Електронните карти за период се валидират в тролеи и трамваи като застраховка - ако нещо се случи това да е доказателството, че пътника е бил в този транспорт. И в този ред на мисли на мен ми е по-чудно защо няма и в автобусите такива чудесии.

А миналата година успешно ги преборих едни идиоти. Още не живеех в София, идвах на уроци, на тръгване с 213 или 214 (нещо до гарата беше) се качват на Военна Академия - близо 10на. Аз с билетче, късат ми го - ОК. Слизат на следващата спирка, автобуса продължава. Една спирка по-нататък се качват ДРУГИ. Повечето хора са с карти, аз със скъсано билетче, застават около мен трима души с размерите на гардероб и почват да се заяждат къде ми е другата половина от билета. Не случиха, един друг човек също имаше половин билет и напуснаха автобуса с крайно недоволни физиономии. Аз все още си мисля, че ако нямаше друг в моята ситуация и една жена не беше потвърдила, че е имало контролна преди 2 спирки щях да си отнеса глобата.
Друг случай - 280, около обяд. Качват се на ЛТУ, до УНСС не намериха нито една жертва, а на слизане се чува "Мръсни студенти, с мръсни карти!" ... Глобиха едно момче с раница, която не мисля че надвишаваше размерите, ама ромка с около 15 бохчи - неееее ...

# 56
# 57
  • Мнения: 0
 Ами тогава какъв е въобще смисълът да се дупчат билети , щом като дори с редовните пътници се заяждат? По-добре човек да си пътува гратис , и ако случайно минат да си плати глобата без да се разправя. Така или иначе не минават по всички линии , има си линии , които неофициално са безплатни.

# 58
  • Мнения: 1 520
Майката на двете момичета-сестри, изказва възмущението си от контрольорките, без да оправдава поведението на дъщерите си, които са пътували без превозен документ.
Въпреки случилото се, жената успява да запази добрия тон Confused

http://forum.sofiatraffic.bg/forum/viewtopic.php?f=4&t=15407 … mp;p=42238#p42238

# 59
  • out of space
  • Мнения: 8 573
А авторът на статията е гледал сеир през цялото време.  Whistling

# 60
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Примери явно има всеки пътувал в градски транспорт Sad
Аз се придвижвам с тролей 9, обикновено е спокойно. Но редовно има цигани, които умишлено се подминават. Но стигнат ли до нередовен бял - веднага се скупчват всички и естествено го свалят. Наскоро гледах по телевизията репортаж за един студент, който завел дело за дискриминация в градски транспорт, точно по повод неглобяваните така наречени роми. Ами наистина сме дискриминирани и още как.
Аз например, съм с карта за 130 лева, но последния път съм пропуснала да я валидирам. Заядоха се, искаха да ме глобяват, защото видиш ли, на картата пишело, че трябва да се валидира всеки път при качване. Е не съм, което не променя факта, че съм редовен пътник и съм заплатила сума ти пари за свое спокойствие  Sad

# 61
  • Мнения: 243
Това с валидирането е адски глупаво  ooooh! Платил си, носиш картата с теб за проверка и това те прави редовен пътник. Освен да следят пътникопотока (една дума ли е това  Rolling Eyes ) не виждам какъв е смисъла от валидиране на картите, щом не са за определен брой пътувания  Rolling Eyes

# 62
  • Мнения: 1 296
Това с валидирането е адски глупаво  ooooh! Платил си, носиш картата с теб за проверка и това те прави редовен пътник. Освен да следят пътникопотока (една дума ли е това  Rolling Eyes ) не виждам какъв е смисъла от валидиране на картите, щом не са за определен брой пътувания  Rolling Eyes
Именно, а и освен това аз вече казах, че сутрин в тролея посмъртно няма да започна да си ровя по чантата за едната карта. Нали ми е редовна и заредена. Това би трябвало да им стига.

# 63
  • Мнения: 448
Аз си се оправям с тях. Ние имаме не контрольори, а продавачи на билети или като там се водят. Та веднъж се качвам на номер 17. Беше претъпкан и вратите не се затваряха. Обикновено пускат след него по това време комбиниран 17-46, но не знаеш кой е пръв. Понеже са на % и явно се гонят, задния беше празен. Питах я, защо не пуснат празния от пред и тя се озъби. Завъртях аварийния кран на вратата и автобуса спря. Отворих вратата и се качих на другия. Ако няма друг и е претъпкан, не и плащам, защото не съм животно. Да си оправят графиците. Така ги оправям аз.

# 64
  • Мнения: 2 480
Това с валидирането е адски глупаво  ooooh! Платил си, носиш картата с теб за проверка и това те прави редовен пътник. Освен да следят пътникопотока (една дума ли е това  Rolling Eyes ) не виждам какъв е смисъла от валидиране на картите, щом не са за определен брой пътувания  Rolling Eyes

Най-вече заради него аз пуснах темата за изнудването ни от столичния транспорт. Картата означава удобство, което е платено разбира се, а не ни е подарено. Аз призовавам всички да се противопоставим на това издевателство срещу нас като не маркираме никога картите си. Може да имаме редовно скандали по тази причина, но въпросното безобразие трябва да бъде прекратено.
Дадените 50 или повече лева да не са малко??? Какво повече? Да бъдем слуги  на някаква овластена измет чиновници? Не трябва ли те да се съобразяват с нашите желания и предпочитания? Нали от нашите пари идват техните заплати? Ами ако масово се откажем да плащаме за месечни карти и преминем на "повишено внимание"?

# 65
  • Мнения: 1 520
Някъде четох, че валидирането на картите е един вид застраховка и няма общо с редовността на пътника.
Затова и глобата за пропуснато валидиране е само 1 лв., а не 20 лв. като за нередовен пътник.
Ако не дай си боже, стане пътна злополука и има пострадали, с валидирана карта безспорно се доказва, че по същото време потърпевшото лице е пътувало в тролея/трамвая.

Съответно при хартиен билет се установява с комбинацията от дупките на перфоратора.

# 66
  • Мнения: 243
Има логика  Thinking не се бях замисляла за това...

# 67
  • Мнения: 261
Ясно , ами каква ми е застраховката , когато пътувам с карта в автобус , в който няма къде да си я валидирам  тогава Thinking  Как доказвам че съм била в този автобус при злополука?  Като го има уж, да го има навсякъде.

# 68
  • Мнения: 243
Казват, че нямат възможност в момента да се сложат на всички превозни средства, но и ти си правя- иди докажи, че си била във въпросното превозно средство  Tired

# 69
  • София
  • Мнения: 1 762
Точно това щях да попитам и аз? Значи по рейсовете нямам застраховка  newsm78
Защо искат картата ми да е с лични данни? Защо вече за всичко трябва да сме вкарани в някакви системи? Да знаят къде пътувам, колко гориво съм заредила, колко и от кой магазин съм пазарувала?
Както не искам карта от компания за горива, от търговски вериги и т. н., така и картата за транспорт ми е от 60 лева.
А, когато съм в надземен транспорт и до мен има роми, не си показвам картата, докато не проверят тях. Доста пъти са се получавали конфузни ситуации. Еми не мълча вече, писна ми да ме правят на маймуна.................. контрольрите / с изключения разбира се/ са крайно невъзпитани, арогантни, нахални.

# 70
  • Мнения: 243
Искат личните данни, за да може ако си изгубиш картата да ти издадат нова, без да плащаш пак за зареждане.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 762
Kiss My ***, наистина ли вярваш в това? Смяташ, че са се загрижили за пътниците си и не искат да ги товарят с излишни разходи? И защо разликата м/ у картите е цели 10 лева? Къде е смисъла, ако са толкова загрижени?

# 72
  • Мнения: 2 480
Някъде четох, че валидирането на картите е един вид застраховка и няма общо с редовността на пътника.
Затова и глобата за пропуснато валидиране е само 1 лв., а не 20 лв. като за нередовен пътник.
Ако не дай си боже, стане пътна злополука и има пострадали, с валидирана карта безспорно се доказва, че по същото време потърпевшото лице е пътувало в тролея/трамвая.

Съответно при хартиен билет се установява с комбинацията от дупките на перфоратора.

А без него няма да се докаже, така ли? Какви глупости....Идва КАТ, съставя акт за произшествието, описва пострадалите, щетите върху превозните средства. Излиза, че пак искат да се измъкнат от отговорност и да я прехвърлят на пътниците. Но дори и така да е, аз нямам нужда от тяхната застраховка.

# 73
  • Мнения: 243
Kiss My ***, наистина ли вярваш в това? Смяташ, че са се загрижили за пътниците си и не искат да ги товарят с излишни разходи? И защо разликата м/ у картите е цели 10 лева? Къде е смисъла, ако са толкова загрижени?

А! На никой за нищо не вярвам  Naughty Това беше обяснението, което ми дадоха на касите  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт