Не искам да отида на небето

  • 2 533
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Здравей. Когато обясняваш на детето , че ще отиде на небето, за него това е плашещо. И е напълно нормално да е така. Та дори и да знае, че ти ще си там. Небето е голямо, то е безкрай...
Как мислиш малката душичка приема всичко това? То не може да осъзнае какво точно ще се случи.
Мисля, че след време отново трябва да поговориш с него. И да му поднесеш нещата по малко по-простичък начин. По-близък до битието, до самото дете и разбиранията му... Peace

# 16
  • Мнения: 46 434
Аз й обясних, че остаряваме, остаряваме, умираме, прераждаме се, и пак ставаме бебета  Simple Smile прие го много добре.
Не че вярвам или не вярвам в прераждането, като цяло съм доста земен човек и по-скоро не вярвам, но пък с тази мисъл и на мен, въпреки че не съм дете ми е по-лесно да живея, т.е. не чувствам, че я лъжа  Simple Smile

Само допълних, че ако човек се самоубие, не може да се прероди, не знам колко й е акъла, да не реши някой ден, че иска пак да е бебе...

# 17
  • Мнения: 3 993
Здравей. Когато обясняваш на детето , че ще отиде на небето, за него това е плашещо...

Не е задължително да е плашещо. Моята дъщеря не се плаши от това обяснение, а й става още по-интересно как точно технически ще отиде на небето.  Simple Smile Вчера водихме този разговор пак, пита ме "А тялото ми къде ще отиде?", аз й отговорих, че тялото й ще остане тук на земята, а душата й ще отиде на небето и там ще живее като ангелче. Тя заключи доволно "Значи ще имам ново тяло на ангелче".  Simple Smile
По различен начин децата възприемат тези обяснения, различно си ги интерпретират. Надделява обаче чистото детско любопитство да проникнат в тайнството на смъртта и прераждането.  Simple Smile

Харесва ми версията на Не се сърди човече! Ама много ми харесва!  Laughing И на мен ми е по-лесно да живея с тази мисъл.  Peace

# 18
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Не само на теб Little wingels ти е по-лесно да живееш така. Аз също харесах версията на Не се сърди човече, но много хора не приемат тази теза...

# 19
  • Мнения: 46 434
Каквото и да им кажем, все ще ги излъжем, никой не знае истината  Laughing като станат големи, сами ще преценят в какво да вярват. Но докато са деца, няма никакъв смисъл да ги стресираме. Понеже аз още съм си с детски акъл, с какво асоциирам отиването на небето като звездичка - отдалеченост, самота, неподвижност - все неща, които ужасяват децата...

# 20
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Точно това имах в предвид и аз като написах, че за детето подобно обяснение е плашещо. И, че ако трябва да поизчака авторката и отново да обясни. Peace

# 21
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Много ви благодаря за отговорите.
 
Когато детето ме попита, гледайки ме в очите " Нали  няма да отида на небето, моля те кажи ми ?!" наистина се обърквам с отговора. Все пак естествената първоначална реакция е да го защитя ( в случая от страха ). Той не разбира от дълъг и къс период ( пробвах ), няма при кой да отиде на небето, и много иска всички да бъдем заедно завинаги. Наистина понякога отговора не е лесен.
За сравнение - с птичките и пчеличките се справих много лесно на този етап. Simple Smile. Друго е когато обясняваш за любов.

На мен, като малка, мама ми обеща, че докато порасна, ще измислят лекарство за вечен живот и това много ме успокои...дори като много голяма (дори и сега  Wink) като си го казвах се успокоявах...

Това много ми допадна.  Hug

# 22
  • Мнения: 142
Аз представих на моите деца пътуването към небето просто като етап от живота - раждаме се, растем, отиваме на детска градина, после на училище, после се женим, имаме деца,........... и отиваме на небето. Когато бяха малки просто не свързваха умиране и отиване на небето.

# 23
  • София
  • Мнения: 23 036
Моята дъщеричка беше на вълна "отиване на небето", след като починаха двамата й прадядовци. Знае, че хората, когато умрат, никога повече няма да бъдат с нас. Първо се интересуваше дали аз ще умра. Отговорих й, че това ще стане, когато съм мнооого стара, а тя вече ще си има мъж и дечица и няма да й е толкова мъчно за мен.  Blush Това разяснение като че ли я успокои. После ме попита дали тя ще отиде на небето. Казах й, че има цял дълъг и хубав живот пред себе си и че не си струва от сега да мисли за такива неща. Тя знае, че душите на дядовците й са на небето и че те ни гледат от там, дори че понякога ни помагат в трудни ситуации, но че ние не можем да ги видим и усетим.

# 24
  • Мнения: 812
Спомням си ,че и моя син около4-5 си година ми зададе подобен въпрос
представих нещата като етап от човешкото съществуване на земята,но когато негов приятел от детската градина почина на7 години тогава истински се уплаши от това че може да се случи във всеки един момент от живота
започна да пита как и защо само душата отива на небето
какво е това душа,и много  други въпроси все свързани с този въпрос
трудно е да обясниш на едно дете такъв деликатен въпрос поради крехката си псикика
още повече че съвсем точно помнят какво си им обяснил и когато пораснат ,сами започнат да осъзнават нещата от живота, става неприятно ако по един или друг начин в стремежът си да ги предпазиш си ги подвел .

Общи условия

Активация на акаунт