Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 22 фев. 2012, 12:22 ч.

Пране на ръка

• 12 607
  • 31
  •   1
Отговори
Пера на ръка и имам няколко въпроса:
-задължително ли е да използвам прах за ръчно пране? Какво ще стане ако е за пералня?
-ако искам да сложа омекотител кога и колко време?
-разтягат ли се дрехите или си внушавам?

Ще се радвам да напишете каквото се сетите.

А и да споделя още нещо да се посмеете. Реших да накисна дрехите докато мия чиниите. Имаше бяла блуза, дънки, розов чаршаф, чорапи... Накиснах ги аз, по едно време отивам до тоалетна и гледам водата станала розова. Поне не успях да си направя бялата блуза розова.
Ако оцветя нещо бяло с белина ли да го полея? Ами ако е вълнено?

# 1
  • Варна
Ох, милата.  Laughing
Не е задължително прахът да е за ръчно пране, но е желателно, прави по добра пяна.
Омелотителя се слага след като изплакнеш добре дрехите. След него също се налага изплакване. Не не се разтягат, измамно е усещането.

По повод накисването: Не накисвай в много гореща вода. НЕ СМЕСВАЙ ЦВЕТОВЕТЕ!- това вече си разбрала, че не е добра идея.
Бялото пране се избелва с белина, но не кисни дрехите дълго време- започват да жълтеят. Оцветените цветни дрехи можеш да възстановиш с "Вениш".

И ако можеш- купи си пералня, това пране на ръка е убийствено.

# 2
  • София
Ох, милата.  Laughing
Не е задължително прахът да е за ръчно пране, но е желателно, прави по добра пяна.
Омекотителя се слага след като изплакнеш добре дрехите. След него също се налага изплакване. Не не се разтягат, измамно е усещането.

Така е  Peace Разтягането се получава най-вече от неправилното простиране или от накисването на дрехите във вода с неподходяща температура. За да нямаш проблеми с пускането на цветни дрехи, започни първо със светлите, да постоят накиснати, переш ги и слагаш отделно в чиста вода, след това накисваш по-ярките и цветни, накрая по-тъмните. Обикновено в първата вода проблемните дрехи пускат най-интензивно цвета си.
Дано да е временно положението без пералня и скоро да си осигуриш такава  Hug

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
Накисването винаги само в студена вода за максимален ефект. и не смесвай цветовете и материите.
Това важи и за праховете за ръчно пране. Щом ще е на ръка, нека е с такива прахове.
Омекотител не ползвам.

# 4
благодаря ви!   bouquet

Доскоро бях мамино детенце и сега ми идва нанагорно. Неща, които съм приела за даденост /изпрани дрехи, да има много чаршафи и домакинска посуда и още един куп неща/ се оказаха не толкова лесни.
Е, ще свиквам, но има толкова неща където не знам че въпросите ми са глупави и смешни понякога.

Пералня по натам.  Confused

Последна редакция: ср, 22 фев 2012, 14:47 от Естел

# 5
  • София
За пръв път чувам, че омекотителят се изплаква. Аз винаги слагам в последната вода и направо простирам после...

# 6
Прането на ръка е убийствено.
Ако ми се наложи да пера на ръка не бих ползвала прах за ръчно пране - ужасно се пени и се плакне с часове.
Бих заложила на качествен прах, който дозирам в леген и отгоре наливам вода, като задължително разтварям праха, преди да пъхна дрехите.
И бих ги разделяла по цветове, за да няма изненади.
Омекотителят се слага в последната вода и не се изплаква прането след това.
И да, дрехите прани на ръка, според мен се разтягат.

# 7
  • Mediterraneo
Дълго време прах на ръка, включително и наакани бебешки дрехи  Confused  Преди повече от 10 години нямаше и достъпни качествени препарати. Накисване, понякога и по два пъти, мачкане, изплакване. Чак ми се доплаква при спомена...

Да, според мен също се разтягат дрехите при ръчно пране. Освен това се захабяват и цветовете, а бялото пожълтява  Rolling Eyes

# 8
Тарталета, наакани бебешки дрешки винаги съм прала на ръка, защото така се изпират най-добре. И чак след това пъхам в пералнята.

# 9
  • Mediterraneo
Тарталета, наакани бебешки дрешки винаги съм прала на ръка, защото така се изпират най-добре. И чак след това пъхам в пералнята.

Мне, не си го причинявам повече това! Пера с Персил и нямам никакви проблеми с остатъци от манджа- нито по лигавници, нито по гащи  Laughing ако нещо ме притесни, пръсвам малко препарат за петна, бухам в пералнята и забравям.

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
Неща, които съм приела за даденост /изпрани дрехи, да има много чаршафи и домакинска посуда и още един куп неща/ се оказаха не толкова лесни.

aх, тръпна в очакване  Twisted Evil и моята щерка да "прозре" от где всичко й е прано, гладено и прибрано...

Естел, споко...  Hug  Всички сме минали, изтърпява се. Дано да е за кратко при теб. Peace

# 11
Шани, ако/като й се наложи да излезе сама на квартира ще разбере.  Simple Smile

# 12
Преди няколко години на вилата /то още нямаше и вила, а само бунгало/ нямахме ток. Затова нямахме и пералня. Та тогава перях на ръка. В голям леген накисвах дрехи /едноцветни/ с прах за пералня. Оставях ги да престоят няколко часа. После ги намачквах, както са си във водата и след това изплаквах. Не съм ползвала омекотител. Важно е и при изцеждането как точно го правиш, за да не ги разтеглиш наистина. Особено по-рехавите материи - не ги прави на дълъг масур и не ги изстисквай с усукване, а просто ги смачвай на топка и стискай колкото можеш.
Ох, като се сетя какви гадни две лета преживях с това пране на ръка, ти съчувствам от цялата си душа. Задели някой лев и си вземи някаква пералня, дори и втора употреба да е, все по-добра работа ще върши от прането на ръка.

# 13
За по-дребни неща - бельо, чорапи - може да ползваш сапун за пране и  под чешмата. Той и леко избелва. Ако нещо се оцвети леко - пробвай първо с прах или сапун да го изпереш. Белината е много агресивна към тъканите и след време от нея се появяват ситни дупчици по плата.

# 14
Пера на ръка само в моменти, когато ми трябва нещо, а нямам все още готовност за цяла пералня.
Обикновено нямам под ръка прах за ръчно пране и използвам малко от машинния.
Не пери в твърде топла вода. Освен риска от разтягане, съществува и този от прекомерното "пускане" на цвят при цветните тъкани.
Важно, когато переш пуловер или блуза от кашмир или друга вълнена материя, е да не я усукваш много и вместо да я изнесеш на простора, да я положиш хоризонтално върху хавлия - така водата от дрехата ще се отцеди без тя да се разтегне ненужно.

За това се сещам на прима виста. Късмет! Simple Smile

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт