Пране на ръка

  • 17 997
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 569
Пера на ръка и имам няколко въпроса:
-задължително ли е да използвам прах за ръчно пране? Какво ще стане ако е за пералня?
-ако искам да сложа омекотител кога и колко време?
-разтягат ли се дрехите или си внушавам?

Ще се радвам да напишете каквото се сетите.

А и да споделя още нещо да се посмеете. Реших да накисна дрехите докато мия чиниите. Имаше бяла блуза, дънки, розов чаршаф, чорапи... Накиснах ги аз, по едно време отивам до тоалетна и гледам водата станала розова. Поне не успях да си направя бялата блуза розова.
Ако оцветя нещо бяло с белина ли да го полея? Ами ако е вълнено?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Ох, милата.  Laughing
Не е задължително прахът да е за ръчно пране, но е желателно, прави по добра пяна.
Омелотителя се слага след като изплакнеш добре дрехите. След него също се налага изплакване. Не не се разтягат, измамно е усещането.

По повод накисването: Не накисвай в много гореща вода. НЕ СМЕСВАЙ ЦВЕТОВЕТЕ!- това вече си разбрала, че не е добра идея.
Бялото пране се избелва с белина, но не кисни дрехите дълго време- започват да жълтеят. Оцветените цветни дрехи можеш да възстановиш с "Вениш".

И ако можеш- купи си пералня, това пране на ръка е убийствено.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 175
Ох, милата.  Laughing
Не е задължително прахът да е за ръчно пране, но е желателно, прави по добра пяна.
Омекотителя се слага след като изплакнеш добре дрехите. След него също се налага изплакване. Не не се разтягат, измамно е усещането.

Така е  Peace Разтягането се получава най-вече от неправилното простиране или от накисването на дрехите във вода с неподходяща температура. За да нямаш проблеми с пускането на цветни дрехи, започни първо със светлите, да постоят накиснати, переш ги и слагаш отделно в чиста вода, след това накисваш по-ярките и цветни, накрая по-тъмните. Обикновено в първата вода проблемните дрехи пускат най-интензивно цвета си.
Дано да е временно положението без пералня и скоро да си осигуриш такава  Hug

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Накисването винаги само в студена вода за максимален ефект. и не смесвай цветовете и материите.
Това важи и за праховете за ръчно пране. Щом ще е на ръка, нека е с такива прахове.
Омекотител не ползвам.

# 4
  • Мнения: 4 569
благодаря ви!   bouquet

Доскоро бях мамино детенце и сега ми идва нанагорно. Неща, които съм приела за даденост /изпрани дрехи, да има много чаршафи и домакинска посуда и още един куп неща/ се оказаха не толкова лесни.
Е, ще свиквам, но има толкова неща където не знам че въпросите ми са глупави и смешни понякога.

Пералня по натам.  Confused

Последна редакция: ср, 22 фев 2012, 14:47 от Естел

# 5
  • София
  • Мнения: 3 839
За пръв път чувам, че омекотителят се изплаква. Аз винаги слагам в последната вода и направо простирам после...

# 6
  • Мнения: 15 379
Прането на ръка е убийствено.
Ако ми се наложи да пера на ръка не бих ползвала прах за ръчно пране - ужасно се пени и се плакне с часове.
Бих заложила на качествен прах, който дозирам в леген и отгоре наливам вода, като задължително разтварям праха, преди да пъхна дрехите.
И бих ги разделяла по цветове, за да няма изненади.
Омекотителят се слага в последната вода и не се изплаква прането след това.
И да, дрехите прани на ръка, според мен се разтягат.

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
Дълго време прах на ръка, включително и наакани бебешки дрехи  Confused  Преди повече от 10 години нямаше и достъпни качествени препарати. Накисване, понякога и по два пъти, мачкане, изплакване. Чак ми се доплаква при спомена...

Да, според мен също се разтягат дрехите при ръчно пране. Освен това се захабяват и цветовете, а бялото пожълтява  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 15 379
Тарталета, наакани бебешки дрешки винаги съм прала на ръка, защото така се изпират най-добре. И чак след това пъхам в пералнята.

# 9
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
Тарталета, наакани бебешки дрешки винаги съм прала на ръка, защото така се изпират най-добре. И чак след това пъхам в пералнята.


Мне, не си го причинявам повече това! Пера с Персил и нямам никакви проблеми с остатъци от манджа- нито по лигавници, нито по гащи  Laughing ако нещо ме притесни, пръсвам малко препарат за петна, бухам в пералнята и забравям.

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Неща, които съм приела за даденост /изпрани дрехи, да има много чаршафи и домакинска посуда и още един куп неща/ се оказаха не толкова лесни.

aх, тръпна в очакване  Twisted Evil и моята щерка да "прозре" от где всичко й е прано, гладено и прибрано...

Естел, споко...  Hug  Всички сме минали, изтърпява се. Дано да е за кратко при теб. Peace

# 11
  • Мнения: 4 569
Шани, ако/като й се наложи да излезе сама на квартира ще разбере.  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 8 999
Преди няколко години на вилата /то още нямаше и вила, а само бунгало/ нямахме ток. Затова нямахме и пералня. Та тогава перях на ръка. В голям леген накисвах дрехи /едноцветни/ с прах за пералня. Оставях ги да престоят няколко часа. После ги намачквах, както са си във водата и след това изплаквах. Не съм ползвала омекотител. Важно е и при изцеждането как точно го правиш, за да не ги разтеглиш наистина. Особено по-рехавите материи - не ги прави на дълъг масур и не ги изстисквай с усукване, а просто ги смачвай на топка и стискай колкото можеш.
Ох, като се сетя какви гадни две лета преживях с това пране на ръка, ти съчувствам от цялата си душа. Задели някой лев и си вземи някаква пералня, дори и втора употреба да е, все по-добра работа ще върши от прането на ръка.

# 13
  • Мнения: 2 047
За по-дребни неща - бельо, чорапи - може да ползваш сапун за пране и  под чешмата. Той и леко избелва. Ако нещо се оцвети леко - пробвай първо с прах или сапун да го изпереш. Белината е много агресивна към тъканите и след време от нея се появяват ситни дупчици по плата.

# 14
  • Мнения: 79
Пера на ръка само в моменти, когато ми трябва нещо, а нямам все още готовност за цяла пералня.
Обикновено нямам под ръка прах за ръчно пране и използвам малко от машинния.
Не пери в твърде топла вода. Освен риска от разтягане, съществува и този от прекомерното "пускане" на цвят при цветните тъкани.
Важно, когато переш пуловер или блуза от кашмир или друга вълнена материя, е да не я усукваш много и вместо да я изнесеш на простора, да я положиш хоризонтално върху хавлия - така водата от дрехата ще се отцеди без тя да се разтегне ненужно.

За това се сещам на прима виста. Късмет! Simple Smile

# 15
  • София
  • Мнения: 3 839
На повечето препарати за пране има опция за машинно и за ръчно пране. Така че, не виждам особен смисъл да се търси специален препарат за ръчно пране. Просто се съблюдава дозировката.

# 16
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
aх, тръпна в очакване  Twisted Evil и моята щерка да "прозре" от где всичко й е прано, гладено и прибрано...

И аз Mr. Green. Запознати сме обаче с теорията на ръчното пране.

# 17
  • Мнения: 241
Ето два по-приятни начина за пране:
1.Обществена пералня с  абонамент. Ако имаш някакви вътрешни терзания, може да ползваш индивидуално пране.
2. леген с копче

Последна редакция: чт, 23 фев 2012, 18:29 от гост22

# 18
  • Мнения: 329

Това за мен е един забравен кеф, който за съжаление поради липса на време вече не си позволявам и съм се машинизирал отвсякъде. Но преди го вършех с удоволствие.  Peace  Според мен дрехите не се разтягат от ръчно пране, е, стига естествено да не ги мачкаш като Конан.  Mr. Green  Преди време перях част от дрехите си именно на ръка точно поради факта, че според мен оставаха меки и хубави, докато в пералнята резултата не беше много добър. Може би нашата машина въртеше по-агресивно или не знам, но с ръчно пране винаги дрехите са ми били запазени и хубави. Друг е въпроса, че от начало още не бях разучил всички тактики и чалъми на нашето чудо на техниката  Mr. Green  и може би затова не бях кой знае колко доволен, но така или иначе, ако не действаш грубо, дори и при ръчно пране би трябвало да имаш добри резултати.


Ако оцветя нещо бяло с белина ли да го полея? Ами ако е вълнено?

Белината е кофти. Вече има толкова по-добри и ефективни начини. Например прахчетата за разбоядисване :

Ако е вълнено - тук вече не знам. Нека спецовете да кажат.
При посивели или пожълтели тъкани - прахчета с кислороден избелител. Има ги на дозички или в по-големи опаковки. Наред с избелването отстраняват и петна:

http://picbg.net/u/63251/47815/623510.jpg

http://picbg.net/u/63251/47815/623509.jpg

http://picbg.net/u/63251/47815/597793.jpg



За пръв път чувам, че омекотителят се изплаква. Аз винаги слагам в последната вода и направо простирам после...

Ако сте забелязали пералнята също взима омекотителя при последното плакнене и това е, след него не плакне втори път. Нали целта е да остане в тъканите, за да ароматизира и направи тъканите по-гладки. Но аз също при ръчно пране изплаквах повторно след омекотителя, защото дрехите стояха някак лигави на допир, все едно са напоени с пяна и неизплакнати след това. Но според мен не е логично това да се прави.

# 19
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
Ако е вълнено - тук вече не знам. Нека спецовете да кажат.

Върху вълнени дрехи белина не се слага. Аз ползвам Вениш.

# 20
  • Мнения: 176
всички препрати за машинно стават за ръчно пране. Но специалният за ръчно е по-пенлив и действа точно без много мачкане и търкане. Затова го препоръчвам. Има и течни за ръчно, има едни тубички на Бурти. А тези за вълна са чудесни точно за ръчно. Търкането със сапун е минало, освен ако не е специален за петна.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Наскоро открих за себе си сапунът за пране на "Дуру". Най-обикновен и прост сапун, който чудесно се справя с петната, а струва някакви си стотинки. Натърквам с него, оставям за известно време и след това изпирам.

# 22
  • Мнения: 4 569
Наскоро открих за себе си сапунът за пране на "Дуру". Най-обикновен и прост сапун, който чудесно се справя с петната, а струва някакви си стотинки. Натърквам с него, оставям за известно време и след това изпирам.
Кръв пере ли?

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 268
По спомени да, но само в студена вода.

# 24
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
Дрехите може би се разтягат от самия начин на простиране. Например аз когато перях на ръка всички тениски и блузи ги защипвах под мишниците с щипки, а не в долните краища, като не ги опъвах до край, а съвсем леко. Ако блузата е с дълги ръкави, защипвах края на ръкавите също. Панталоните за задната страна на колана.

# 25
  • Мнения: 4 569
Пак съм аз.

Съвета от темата да се разтвори праха във водата и тогава да се сложат дрехите ми беше много полезен. Наистина се пени повече. А аз се чудех защо прахта свършва толкова бързо.  ooooh! Tired

Прах бял вълнен пуловер. Като го метнах видях че има жълти петна под мишниците. Препрах го само там със сапун и се махнаха. Чудно ми е от какво са. Не е носен повече от пет-шест дни  и то за малко. Няма как да е изгоряло макар че приличаше на такова.

# 26
  • Пазарджик
  • Мнения: 536
От рол-он се получават, черните дрехи избеляват, а белите - става жълто. Ще го избегнеш, ако го переш на едно обличане. Няма да става толкова фрапиращо.

# 27
  • Мнения: 15 379
Да, доста дезодоранти оставят следи, изпотяването също.

Аз затова от 100 години вече използвам само една марка, не прави петна под мишниците.

# 28
  • Мнения: 382
Sourcherry, издай тайната  Crossing Arms

# 29
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 234
Sourcherry, издай тайната  Crossing Arms

И на мен, моля  smile3539

# 30
  • Мнения: 15 379
Не е тайна Laughing, ето това използвам от наистина 100 години:

# 31
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148

"Дианка" за бебешки дрехи... Хит в студентски град (през '88-'95г.) за отглеждането на бебе от младите.
Мисля, че в Карфур ги гледах да се продават... Но беше отдавна.

Общи условия

Активация на акаунт