Можете ли да прощавате?

  • 8 727
  • 121
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 457
Аз празника "прошка" не го разбирам и не го харесвам. Прекалено ми е лицемерен - хайде сега да си "простим", пък от утре пак да си вършим каквото ни скимне и да се обиждаме както ни дойде. Като зануляване някакво изкуствено ми идва...
Добре си го казала. И аз така мисля. Peace

# 46
  • Мнения: 417
Явно не мога,макар да знам какъв товар ще падне от плещите ми.Ще цитирам нещо,което ми се струва вярно:
"Ако някой те излъже,то това е негова вина.
Ако този човек те е излъгал няколко пъти,то тогава вината е твоя!"

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
И аз трудно прощавам. И трудно искам прошка.
И на мен празникът ми е някак си лицемерен.
Защото прошката трябва да дойде отвътре на човек, не върви да е наложена.

# 48
  • София
  • Мнения: 291
Прощавам, но не забравям.

# 49
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
По принцип трудно прощавам.Но ако се налага прощавам само на думи,но не и с душа.Такава съм си-злопаметна.

# 50
  • Мнения: 556
Аз празника "прошка" не го разбирам и не го харесвам. Прекалено ми е лицемерен - хайде сега да си "простим", пък от утре пак да си вършим каквото ни скимне и да се обиждаме както ни дойде. Като зануляване някакво изкуствено ми идва...
Добре си го казала. И аз така мисля. Peace

И аз така, даже се чувствам неудобно. Едно ми е насилствено да ходим по родата и да молим за прошка. Честно казано се правя на разсеяна и гледам да не ходим. Не ми идва от вътре. И не че не мога да прощавам, но това трябва да е дълбоко лично и не така нагласено.

# 51
  • Мнения: 755
Днес е ден за прошка. Има от кого да искам, но как да поискам като аз самата не мога да простя?
Вие можете ли да прощавате и как се научихте? Продъжавате ли все едно нищо не се е случило? Как поглеждате човека и преглъщате горчилката и обидата?

Мога и прощавам. Горчилката и обидата са много разтегливи понятия - зависи от степента им на натрупване.

# 52
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 427
Днес е ден за прошка. Има от кого да искам, но как да поискам като аз самата не мога да простя?
Вие можете ли да прощавате и как се научихте? Продъжавате ли все едно нищо не се е случило? Как поглеждате човека и преглъщате горчилката и обидата?

прощавам  Peace няма смисъл да се тровя с огорчение  Blush обидата не мие приятел, не ми носи радост, предпочитам да се усмихна, да забравя и да си представя колко хубаво е да нося слънцето в погледа  Peace

като по-малка съм се обиждала, търсила съм реваншизъм, това нищо добро не ми е  донесло  Peace

# 53
  • София
  • Мнения: 23 081
Мога да прощавам, но мога и да не прощавам. В зависимост от ситуацията и размера на обидата и отношението на човека отсреща.
От 5 месеца например съм скъсала окончателно всякакви отношения със свекърите. Да не навлизам в подробности, но те тотално се осраха спрямо мен. Такъв як автогол си вкарала с действията си, че не възнамерявам да пускам дори детето си при тях. Но да са мислели, моето търпение се оказа, че не е безгранично. Всъщност не са ми се и извинили, че да им прощавам, а повярвайте - определено има за какво горещо да се извиняват.  Peace

# 54
  • Мнения: 3 371
и аз не разбирам как прощавате, ама не забравяте.
за мен също това с прошката е ужасно лицемерие.

принципно точката на обидата у всеки е с различна дълбочина, и при някои хора, колкото и да искат да я изтрият или заличат, изобщо не им се получава.

# 55
  • София
  • Мнения: 23 081
принципно точката на обидата у всеки е с различна дълбочина
Тази дълбочина на обидата не зависи ли конкретно от това, което я е предизвикало? Ако ти изпратят уж близки хора смс със съдържание: "Ще те тормозя докато си жива!" как би го приела?! Защото аз получих такова съобщение от свекър ми. Той пък е провокиран да го напише изцяло от свекърва ми, която е жена с мнооого богата фантазия. Извинение не ми е поискано почти половин година. Пък аз дали съм се залетяла да прощавам, как мислиш...  Wink
Трябва ли да се правя на много ларж и да си затворя очите пред очевидната ненавист, която тези хора изпитват към мен. А с какво съм им виновна и хабер нямам. Аз лично се самоопределям като добър човек.

# 56
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

Тази дълбочина на обидата не зависи ли конкретно от това, което я е предизвикало? Ако ти изпратят уж близки хора смс със съдържание: "Ще те тормозя докато си жива!" как би го приела?! Защото аз получих такова съобщение от свекър ми.
Е, с извинение към свекърите ти, ама това си е чиста проба откровена селска простотия. То даже и обида не е. На твое място дори не бих разсъждавала върху прошки и обиди в случая. Спират да съществуват просто. Чак пък и е сигурен, че ще те надживее ли, какво?.... Ама че долнопробно Tired

# 57
  • Мнения: 3 371
принципно точката на обидата у всеки е с различна дълбочина
Тази дълбочина на обидата не зависи ли конкретно от това, което я е предизвикало? Ако ти изпратят уж близки хора смс със съдържание: "Ще те тормозя докато си жива!" как би го приела?! Защото аз получих такова съобщение от свекър ми. Той пък е провокиран да го напише изцяло от свекърва ми, която е жена с мнооого богата фантазия. Извинение не ми е поискано почти половин година. Пък аз дали съм се залетяла да прощавам, как мислиш...  Wink
Трябва ли да се правя на много ларж и да си затворя очите пред очевидната ненавист, която тези хора изпитват към мен. А с какво съм им виновна и хабер нямам. Аз лично се самоопределям като добър човек.
tonka  Hug
за съжаление аз съм от хората, които се обиждат изключително лесно, не умея да преодолявам нанесената обида, помня завинаги. и ако имам контакт с тези хора се налага да лицемернича, а това 'изтисква' от мен ужасно много енегрия, която предпочитам да съхраня за себе си, вместо да ме боли главата от 'насилието' върху мен, за да съм се държала 'както трябва'. не знам дали ме разбираш newsm78. затова и просто преустановявам контакт, вместо да работя върху 'отработването'  и заличаването следите на обидата.

иначе, ето една притча за обидата/ при мен обаче не работят такива  поучителни истории/:

http://www.prikazno.com/2012/02/05/dzen-pritcha-za-obidata/

и още един материал , касаещ анализа на думата 'обида'.
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=52&WorkID=13445&Level=1

тонка, не знам как бих могла да ти помогна  Hug, само ти пожелавам да превъзмогнеш проблема.

# 58
  • Мнения: 7 947
Мога да прощавам най-много на хората, които обичам най-силно. За съжаление се оказа, че дори повече, отколкото трябва, защото така има опасност да ти се качат на главата, ама  Laughing

# 59
  • София
  • Мнения: 23 081
Чак пък и е сигурен, че ще те надживее ли, какво?.... Ама че долнопробно Tired
Joy
Кафенце, просто спестих подробности. След първия му смс получих втори с уточнението "Докато аз съм жив!".  Mr. Green
Аз също съм на мнение, че с подобен род хора не е добре да имам взимане-даване. Мъжът ми също ги отписа след "хубавите" послания, отправени към мен.
Та такива бисери от рода, че било благородно да се прощава, при мен не вървят.

А този обичай/празник прошка, според мен е голяма глупост. Човек, когато изпитва вина спрямо друг и го е обидил по някакъв начин, не чака определен ден в годината, за да поднесе извинения и съответно да получи прошка.

слънчеваHug
Всяко зло - за добро! Аз много плаках и поне два месеца изживявах това, което се случи, постоянно задавайки си въпроса "Защо? Защо? Защо?". Къде сгреших, къде сбърках, понеже винаги търся вината първо в себе си. Сега обаче се чувствам като преродена. И осъзнах, че много са ме натоварвали тези хора, без да съм го усещала години наред. Обаче има някаква горчилка дълбоко в мен, която винаги ще ме човърка...

Общи условия

Активация на акаунт